print header

8 טיפים יעילים ופשוטים לשימוש בתוכנת הפאוור פוינט

 חוגגים יום הולדת לבן משפחה אהוב או חבר קרוב? מציינים יום נישואין? עורכים מפגש חברתי גדול אחרי טיול גדוש בחוויות וצילומים? לא רק שכל האירועים הללו הם סיבה למסיבה, אלא שגם שווה להכין עבורם מצגת יפה ומושקעת, שתכניס חיים ועניין לחגיגה ותוכל להזכיר נשכחות או לסכם בצורה מקורית חוויות משותפות. כדי להשתמש בתוכנת הפאוור פוינט (PowerPoint) של מיקרוסופט, המתפקדת כבר שנים רבות ככלי המוביל בעולם ליצירתן והרכבתן של מצגות מכל הסוגים, לא צריך להיות מקצוען גדול – בעזרת 8 הטיפים היעילים הללו לשימוש בתוכנה, תוכלו להוציא תחת ידיכם מצגות מדויקות, משוקעות ומרגשות, שייסחטו מהצופים קריאות התפעלות מבלי שתצטרכו להתאמץ יתר על המידה.

טיפים לפאוור פוינט: לוגו פאוור פוינט

1. דעו מראש כיצד יראה הכיתוב בתיבת הטקסט שהצבתם בעזרת ביטוי קטן

הצבת תיבת טקסט בתוך שקופית היא לא דבר מסובך, אך לפעמים הטקסט שאנו רוצים שיופיע בתיבה לא מסתדר בה כפי שרצינו, אם מכיוון שהוא ארוך מדי ואם מכיוון שהוא גורם לתיבה לא להיראות טוב בתוך הסדר הכללי של השקופית. כדי לפתור את הבעיה הזאת, ולראות מראש מהו נפח הטקסט שאנחנו יכולים להכניס אל תוך התיבה כך שהיא עדיין תשמור על צורתה וסדרה, נוכל לעשות כך: בתוך התיבה הריקה שהצבנו נרשום את הביטוי ""=lorem() ונלחץ על מקש האנטר. 

טיפים לפאוור פוינט: בחינת מראה תיבת טקסט מלאה

בליל של מילים בשפה שאינה קיימת (ומכונה על ידי המומחה "לורם איפסום", כשכל מטרתה היא לתפוס מקום בתיבות טקסט) יופיע בתיבת הטקסט שהנחנו, וכך נוכל לבחון בעינינו כיצד היא נראית כאשר היא מלאה בכיתוב. כמובן שלאחר מכן נוכל לשנות את הטקסט שבתיבה, ולהטמיע בה את המילים שלנו.

טיפים לפאוור פוינט: בחינת מראה תיבת טקסט מלאה

2. הוסיפו תנועה וקצב לשקופיות שלכם באמצעות שימוש באמצעי הנפשה

מצגת טובה היא לא סתם אוסף של תמונות מתחלפות על רקע צבעוני בתוספת טקסט כזה או אחר – כדי ליצור מצגת שבאמת תרתק אנשים אנחנו צריכים לכלול בה מאפיינים שיפיחו בה רוח חיים, רעננות ותנועתיות, וזה בדיוק מה שעושים עבורנו אמצעי ההנפשה. בעזרת האמצעים הללו נוכל לאפשר תזוזה של רכיבים בכל שקופית, וכך לייצר אפקטים מרשימים בקלות רבה. כדי להוסיף למצגת שלנו את אמצעי ההנפשה השונים שפאוור פוינט העמידה לרשותנו, נסמן תחילה את הרכיב בשקופית (תמונה, תיבת טקסט, צורה) שעליו אנו מעוניינים "להלביש" את ההנפשה, ולאחר מכן ניגש אל הלשונית "הנפשות" שבתפריט העליון. בסרגל המרכזי שמופיע תחת לשונית זאת נוכל למצוא את כל מגוון ההנפשות המוצעות לנו.
טיפים לפאוור פוינט: הוספת אפקט הנפשה לשקופית

בחנו כיצד כל אחת מההנפשות משפיעה על הצגתו של הפריט שבחרתם באמצעות לחיצה עליהן ומעבר ביניהן, וכאשר אתם מוצאים את האחת המועדפת עליכם – סמנו אותה, ומעתה היא תפעל על הרכיב לו התאמתם אותה בכל פעם שתריצו את המצגת.

טיפים לפאוור פוינט: הוספת אפקט הנפשה לשקופית

3. תבלו את המצגת שלכם באפקטים מיוחדים בעת המעבר בין השקופיות

בנוסף להנפשות השונות שתוכלו להוסיף לכל אחד מהרכיבים במצגת שלכם, מומלץ שתשתמשו גם באפקטים המיוחדים שמציעה תוכנת הפאוור פוינט למעבר בין השקופיות, וזאת על מנת לתת למצגת תחושת זרימה ולהוסיף לה עניין חזותי. על מנת להגדיר את צורת המעבר בין השקופיות עימדו על השקופית שלה אתם מעוניינים להוסיף את האפקט, וגשו אל הלשונית "מעברים" שבתפריט העליון. במרכז הלשונית תמצאו סרגל המציג את כל אפקטי המעבר השונים שניתן לצרף לשקופית בעת הצגתה. 
טיפים לפאוור פוינט: הוספת אפקט מעבר לשקופית
עברו בין האפשרויות השונות באמצעות לחיצה עליהן, בחנו כיצד כל אחת מהן משפיעה על אופן עלייתה והצגתה של השקופית, ובחרו את המתאימה בעיניכם ביותר באמצעות סימונה. מעתה, בכל פעם שתפעילו את המצגת, השקופית תעלה ביחד עם האפקט שבחרתם. 
טיפים לפאוור פוינט: הוספת אפקט מעבר לשקופית

4. השתמשו בקווי יישור וקווי רשת כדי לעצב באופן מתואם את השקופיות שלכם

הכנתם מצגת יפה ומרגשת, בחרתם את התמונות הנכונות, הוספתם אנימציות או אפקטים מרהיבים וכתבתם טקסטים היישר מהלב, כל הכבוד! הכל טוב ויפה, אבל אם הרכיבים שלכם לא יהיו מסודרים ומיושרים במקומם, והמצגת תראה מבולגנת או לא מדויקת אפילו במעט – יכול להיות שההשקעה שלכם תרד לטמיון ותשומת לב הצופים תוסט אל אי הדיוקים הקטנים. לכן, כשאתם מעצבים כל אחת מהשקופיות שלכם, כדאי מאוד שתשתמשו באפשרות קווי הרשת (גריד). כדי להציג כלי זה על גבי השקופית, גררו את סמן העכבר אל מחוץ לתחום השקופית ולחצו על הלחצן הימני. בתפריט הנפתח, הצביעו על האפשרות "רשת וקווי יישור", ומבין הכלים המופיעים בתת התפריט בחרו את "קווי רשת". 
טיפים לפאוור פוינט: הפעלת מצב קווי רשת
קווי הרשת יחלקו את השקופית עליה אתם עובדים לריבועים קטנים ושווים בגודלם, שיעזרו לכם לעצב ולסדר את הרכיבים שלכם בכל אחת מן השקופיות באופן המדויק ביותר.    
טיפים לפאוור פוינט: תצוגת קווי רשת

5. שלטו על הרכיבים במצגת שלכם באמצעות חלונית הבחירה

לעיתים, בעיקר כשאתם עובדים על שקופיות מרובות פריטים, אתם עלולים למצוא את עצמכם מאבדים לפתע את הרגליים והידיים בין כל הרכיבים השונים שהוספתם, וכל הסידור שלכם עלול להשתבש לחלוטין. לכן כדאי לכם להפעיל את "חלונית הבחירה" - כלי נוח ופשוט שיאפשר לכם לצפות ברשימה מפורטת של הרכיבים של השקופית שלכם בכל רגע נתון. כדי להציג את חלונית הבחירה על המסך, גשו אל לשונית "בית" בתפריטו העליון, לחצו על האפשרות "בחר" שבקצה השמאלי של סרגל הכלים, ובתפריט הקטן שיפתח בפניכם בחרו ב"חלונית בחירה". 

טיפים לפאוור פוינט: הפעלת חלונית הבחירה
באותו הרגע החלונית תופיע בצד שמאל של המסך ותציג כאמור את כל הרכיבים הקיימים על גבי השקופית, כולל סדר הופעתם, כשבאמצעותה תוכלו גם לבחור ולטפל בכל אחד מהם באופן פרטני מבלי להסתבך.  
טיפים לפאוור פוינט: חלונית הבחירה

6. הוסיפו למצגת שלכם קטעי וידאו ישירות מ-YouTube

לא רק תמונות סטילס הן רכיב הכרחי בכל מצגת מושקעת ומרגשת – אם ניתן להוסיף גם סרטונים המתאימים לנושא שלכם הרי זה משובח ותורם רבות לעניין שבמצגת. אם יש בידיכם קטעי וידאו שהועלו לאתר יוטיוב (YouTube), או שאתם מכירים סרטונים באתר שיכולים לתרום למצגת שלכם – תוכלו להטמיע אותם בה ישירות ללא בעיה. כל שאתם צריכים לעשות הוא ללכת ללשונית "הוספה", לבחור באפשרות "וידאו", ובתפריט הקטן שנפתח בפניכם לסמן את האפשרות "וידאו מקוון". 
טיפים לפאוור פוינט: הוספת קטע וידאו מיוטיוב
בחלון שייפתח תוכלו לחפש את הסרטון המבוקש ביוטיוב, באמצעות הקלדת שמו בשדה החיפוש שלצד אייקון האתר. בחרו את הסרטון הרצוי מבין התוצאות שיעלו בפניכם באמצעות סימונו, ולחצו על כפתור "הוסף". הסרטון יוטמע במצגת בתור רכיב מן המניין, וכך תוכלו להפעיל אותו ישירות ללא צורך לעבור לאתר - חשוב רק לוודא שכאשר אתם מציגים את המצגת המחשב שלכם מחובר לרשת אינטרנט.
טיפים לפאוור פוינט: הוספת קטע וידאו מיוטיוב

7. אל תעתיקו ותדביקו – השתמשו בכלי השכפול

לעיתים נרצה שכמה שקופיות שאנו יוצרים יראו זהות, אם בעיצובן, אם באופן סידורן ואם בתוכנן, כשרק חלק קטן מן הרכיבים ישתנה בין שקופית לשקופית. אם תנסו להשתמש בשיטת "העתק-הדבק" המוכרת בתוכנת הפאוור פוינט, שבה כל שקופית יכולה להכיל מספר רב מאוד של רכיבים, הדבר עלול לסרבל מאוד את עבודתכם ולהקשות עליכם. אז במקום לנסות ולהעתיק את כל הרכיבים במדויק משקופית לשקופית, השתמשו בכלי השכפול, שייצור עבורכם העתק זהה של השקופית שתבחרו. כדי להפעיל כלי זה גשו לתפריט השקופיות המופיע בצד ימין של המסך, לחצו עם המקש הימני של העכבר על השקופית שברצונכם לשכפל, ובתפריט שייפתח בפניכם בחרו באפשרות "שכפול שקופית". 
טיפים לפאוור פוינט: הפעלת שכפול שקופיות
השקופית המשוכפלת תופיע בן רגע תחת השקופית המקורית, ותוכלו לגשת אליה על מנת להתחיל לעבוד עליה ולבצע את ההתאמות הנדרשות.  
טיפים לפאוור פוינט: שקופיות משוכפלות

8. הוסיפו מוזיקת רקע שתתנגן לכל אורכה של המצגת

עוד מרכיב שכדאי לכם לשים לב אליו כשאתם יוצרים את המצגת שלכם הוא פס הקול שילווה אותה. תוכלו לשלב במצגת שלכם מוזיקה, שירים, או כל קטע קול אחר שתרצו באופן קל ופשוט, ומומלץ במיוחד לשלב איזושהי מנגינת רקע שתתנגן לכל אורכה של המצגת. כיצד תעשו זאת? בחרו קובץ מוזיקה מתאים מהמחשב שלכם והוסיפו אותו למצגת - עמדו על השקופית הראשונה במצגת, גשו אל לשונית "הוספה", בחרו באפשרות "שמע", ובתפריט הקטן שייפתח בפניכם סמנו את האפשרות "שמע במחשב שלי". בחרו את קובץ הקול שברצונכם לצרף, והוא יתווסף אל השקופית הראשונה בצורת האייקון טיפים לפאוור פוינט: אייקון רמקול
טיפים לפאוור פוינט: הוספת קובץ מוזיקה למצגתכעת, על מנת להגדיר שקובץ הקול שלכם ינגן לאורך כל המצגת, לחצו על האייקון טיפים לפאוור פוינט: אייקון רמקול, ובתפריט העליון תופיע אז הלשונית "הפעל". בחרו בה, וגשו אל תיבת הסימון שלצידה רשום "הפעל בין שקופיות" וסמנו אותה על ידי לחיצה. כעת קובץ הקול שהוספתם יתנגן לאורך המצגת כולה, או עד לסיומו.  
טיפים לפאוור פוינט: ניגון מוזיקה לכל אורך המצגת

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.