print header

12 טיפים לארגון חכם של המטבח

  מבין כל החדרים שבביתנו, המטבח הוא החדר העיקרי שיכול להיחשב כ"חדר עבודה" יותר מאשר כל דבר אחר. כידוע קשה מאוד לעבוד ולשמור על קור רוח כשמצויים בבלגן, וזה תקף לשולחן העבודה שלכם במשרד כמו גם לכל אזור המטבח שלכם בבית. אם אתם מרגישים שהשיש שלכם מוצף ביותר מדי מכשירים חשמליים, שהארונות והמגירות שלכם לא מספיקים לאחסון כל הכלים שברשותכם או שהמטבח שלכם צריך רענון באופן כללי, מומלץ שתקדישו מעט זמן לביצוע 12 השינויים הקטנים הבאים, שיעזרו לכם להפוך את המטבח שלכם למקום שבו קל ומהנה הרבה יותר לעבוד.
 
 

1. סדרו חפצים לפי אופן השימוש ולא לפי המראה שלהם

כנראה שגם אתם מאחסנים את מועך הפירה שלכם יחד עם המרית, שכן שניהם חפצים ארוכים ולכן זה נראה הגיוני, אך זו לא הדרך החכמה לעשות זאת. "יש 3 שלבים בבישולים: הכנה, בישול והגשה", אומרת לאורה קטנו, מארגנת בתים מקצועית מארה"ב, "הדבר הנכון לעשות הוא לארגן את החפצים במטבח על פי הקטגוריות האלה". המקום של המרית הוא על יד הכיריים, ומקומו של מועך הפירה הוא ליד השיש שעליו אתם עובדים עם קערות גדולות. באופן דומה אין כל סיבה לאחסן את הספלים לשתייה החמה והכוסות לשתייה הקרה באותו הארון אם אתם משתמשים בהם במקומות שונים; את הכוסות מומלץ לשים על יד בר המים הביתי או הכיור, ואת הספלים על יד מכונת האספרסו הביתית.
שינויים קטנים במטבח שיעזרו לעבוד בצורה חכמה יותר

2. סדרו את התבלינים שלכם בסדר הגיוני

אם אתם מוצאים את עצמכם שולחים יד לתבלין אחר תבלין בחיפוש אחר האחד שאתם צריכים, זה כנראה משום שאינכם שומרים על סדר וארגון שיעזור לייעל את העבודה שלכם במטבח. מומלץ שתארגנו את התבלינים שלכם לפי סדר שתבחרו על מדפים צרים, למשל חריף עד מתוק, או לחילופין לפי קטגוריות שתקבעו לעצמכם, למשל "תבלינים לבשר", "תבלינים לדגים" וכולי. הניחו כל קבוצה שכזו בנפרד, ואם אתם בוחרים לאחסן אותם בתוך ארון צרו מרווח בין כל קטגוריה כדי שלא תצטרכו לחפש שעות אחר האחד הרצוי באמצע הבישולים.
שינויים קטנים במטבח שיעזרו לעבוד בצורה חכמה יותר

3. הפכו את הארונות שלכם למגירות

"אף אחד לא רוצה לזחול על הרצפה ולחפש את הסיר שהוא מחפש בצד האחורי והאפל של הארון", אומרת קטנו. אם אתם שוקלים לעצב את המטבח שלכם מחדש, חשבו על הפיכת הארונות התחתונים שבו למגירות. זה יעזור לכם להגיע לכל הכלים שאתם מאחסנים בהן בקלות רבה יותר ומבלי להזיק לגב שלכם באותה המידה. 
שינויים קטנים במטבח שיעזרו לעבוד בצורה חכמה יותר

4. אל תשאירו את המכשירים הגדולים בחוץ

הרגישו חופשי להשאיר מכשירים שבהם אתם משתמשים באופן יומיומי על השולחן או השיש, כמו למשל מכונת האספרסו או הטוסטר, אך כל דבר אחר שבו אתם משתמשים רק פעם בכמה זמן מומלץ לאחסן בתוך ארון לשם יצירת סביבת עבודה נוחה וגדולה יותר. "אף אחד לא אוהב להניח בצד את המכשירים החשמליים הגדולים והכבדים, אך זה משתלם כשאתם חוסכים לעצמכם מקום עבודה במטבח", אומרת מייב ריצ'מונד, מייסדת ארגון הקאוצ'ינג "השיטה של מייב". "אולי זה מרגיש נוח יותר להשאיר אותם בחוץ, אך הרבה יותר יעיל ונוח לחתוך ירקות בסביבת עבודה נקייה ולא מגבילה".
שינויים קטנים במטבח שיעזרו לעבוד בצורה חכמה יותר
 

5. סדרו את מגירת ה"זבל" שלכם

לכולנו יש מגירת "זבל" במטבח – זו המגירה שבה אנו מאחסנים את כל הכלים שאנו משתמשים בהם לעתים רחוקות, אשר לאורך זמן הופכת להיות מבולגנת יותר ויותר. המגירה הזו לא אמורה להיות מגירת "זבל", אלא מגירת "שליפה מהירה", שאליה תוכלו לגשת ברגע שתצטרכו ולשלוף במהירות את הכלי הדרוש. עשו לעצמכם מנהג לסדר את המגירה הזו פעם או פעמיים בשנה; עברו על כל תכולתה וזרקו את הכלים שלא השתמשתם בהם במשך השנה. בנוסף, השאירו חפצים קטנים שנוטים להתפזר וליצור את הבלגן הגדול ביותר בקופסאות קטנות בתוך ארון במקום במגירה.
שינויים קטנים במטבח שיעזרו לעבוד בצורה חכמה יותר

6. למדו כיצד לסדר את המקרר בצורה הנכונה

העולם מתחלק ל-2 סוגים של אנשים: אלו שמסדרים את המוצרים שבמקרר שלהם ואלו שפשוט זורקים מוצרים לתוכו מבלי להתחשב במיקומם. אם אתם מהסוג השני, מומלץ שתלחצו כאן ותתוודעו לשיטה היעילה ביותר לארגון וסידור המקרר שלכםאשר תעזור לכם לנצל את השטח שלו במלואו.
שינויים קטנים במטבח שיעזרו לעבוד בצורה חכמה יותר

7. השתמשו כמה שיותר בקרסי תליה

אתם יכולים לחסוך לעצמכם מקום רב במטבח אם תרכשו כמה קרסים זולים שנדבקים לקיר ותציבו אותם ברחבי המטבח. לפני שאתם מדביקים את הקרסים חשבו על החפצים שתתלו עליהם – ליד הכיריים תרצו לתלות את המרית, ליד הכיור מגבות, מעל השיש כפיות מדידה וכולי. זה יפנה לכם מקום במגירות וגם יקל על העבודה במטבח. אם נגמר לכם המקום בקירות, תוכלו אפילו להדביק אותם על החלק הפנימי של דלתות הארונות.
שינויים קטנים במטבח שיעזרו לעבוד בצורה חכמה יותר

8. אחסנו מוצרים במקפיא בתוך קופסאות פלסטיק

בדרך כלל אנחנו צריכים לחפור עמוק בתוך המקפיא כדי להוציא פריט אחד שהכנסנו אליו לפני מספר חודשים, וככל הנראה גם לכם, כמו לרבים, יש לא מעט קופסאות פלסטיק שמציפות את אחד הארונות או המגירות שלכם. במקום להשאיר את חלקן לא בשימוש מומלץ שתציבו אותן במקפיא (ללא המכסה) ותאחסנו בתוכן מוצרים לפי קטגוריות – גלידות וקרטיבים, בשר, ירקות קפואים וכולי. כך בכל פעם שתחפשו מוצר מסוים פשוט תצטרכו להוציא את הקופסא, לקחת את הפריט ולהחזיר אותה למקום בקלות, מבלי לנסות לסדר מחדש את המוצרים שבמקפיא אחד על גבי השני.
שינויים קטנים במטבח שיעזרו לעבוד בצורה חכמה יותר

9. נצלו את השטח שמתחת לכיור

רבים מאחסנים את חומרי הניקוי של ביתם מתחת לכיור המטבח, אולם סידור שכזה אינו הגיוני בהתחשב בעובדה שחומרי הניקוי לא משמשים אתכם בזמן הבישול. אם אתם מרגישים שחסר לכם מקום במטבח, מומלץ שתפנו את הארון הזה ותאחסנו בו פריטים שמשמשים אתכם אך ורק במטבח, כמו למשל ספוג וסבון לכלים או טבליות למדיח. עדיף לאחסן את אותם הפריטים בתוך קופסאות כמו שהומלץ בטיפ הקודם במקרה של המקפיא, על מנת שיהיה נוח לגשת לכל אחד מהם ולמנוע בלגן.
שינויים קטנים במטבח שיעזרו לעבוד בצורה חכמה יותר

10. הכירו פתרונות אחסון חכמים ופשוטים

מעבר לטיפים שאתם מקבלים בכתבה זו, לא חסרים פתרונות אחסון יצירתיים שיעזרו לכם לפנות מקום במטבח וליצור סדר בבלגן. לחצו כאן כדי להכיר 18 פתרונות אחסון פשוטים וחכמים שיפנו לכם מקום וזמן במטבחוללא ספק יהפכו את השהייה והעבודה בו לנעימה ופשוטה יותר.
שינויים קטנים במטבח שיעזרו לעבוד בצורה חכמה יותר

11. אחסנו מכסים בנפרד מסירים, מחבתות וקופסאות

בדרך כלל נאחסן את הסירים והמחבתות יחד עם המכסים שלהם, כשאלו הראשונים נחים בראש ערימה של האחרונים, אולם סידור שכזה גורם לכם לעבוד קשה יותר כשאתם מנסים להוציא את הסיר או המחבת שבהם אתם רוצים להשתמש. במקום להניח אותם על אותו מדף, הציבו על מדף אחד את הסירים והמחבתות ועל אחר מתקן למכסים, שתוכלו למצוא בכל חנות לכלי בית. אותו הדבר תקף גם לקופסאות הפלסטיק שבביתכם, אולם במקרה הזה מומלץ לאחסן את המכסים באופן אנכי בתוך אחת הקופסאות הגדולות יותר, כך שלא יתפזרו ברחבי הארון או המגירה שבה אתם מאחסנים אותם.
שינויים קטנים במטבח שיעזרו לעבוד בצורה חכמה יותר

12. עבדו לפי שיטת "אחד נכנס, אחד יוצא"

אם אתם מוסיפים פריטים חדשים למטבח שלכם, כמו למשל סיר, מחבת או אפילו כוסות וספלים, כנראה שרכשתם אותם משום שאינכם מרוצים מהכלים שכבר ברשותכם ורציתם להשתדרג. במקום לשמור את אותם הכלים הישנים שבהם אתם בקושי משתמשים בשל הימצאות הכלים החדשים, היפטרו מהם ועזרו לעצמכם לשמור על סדר בארונות. תרמו אותם לחברים או לילדיכם שעברו לגור בדירה משל עצמם. זה תקף אפילו לספרי מתכונים – אם אתם שומרים ספר מתכונים ישן רק עבור מספר מתכונים בודדים שאתם משתמשים בהם ממנו, צלמו עותק שלו ותרמו אותו.
מקור התמונות:

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.