maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

המדריך לשיפור קליטת ה-Wi-Fi בבית

אנחנו חייבים להודות שללא אינטרנט ביתי החיים שלנו לא היו נראים כפי שהם כעת. שגרת היום שלנו מבוססת על המחשב המחובר לרשת, וכשיש בעיות איתו אפשר פשוט להשתגע. הרבה אנשים מרגישים חסרי ישע מול בעיות אינטרנט, ומחכים לטכנאי שיגאל אותם מייסוריהם, אבל הגיע הזמן לשים לזה קץ. אינטרנט איטי הוא אחת הבעיות המוכרות ביותר, ואנחנו מציעים לכם 4 דרכים פשוטות לפתור זאת. אם יש לכם רשת אלחוטית בבית והיא מתחילה לקרטע, זה המדריך שאתם צריכים.

אינטרנט אלחוטי חלש
 

בשביל שנבין קצת יותר על מה שאנחנו מדברים – ברשת ביתית אלחוטית יש שלושה גורמים – המודם, הראוטר (נתב) והמחשבים בבית. המודם מחובר לשקע טלפון/כבלים בבית, אליו מתחבר הראוטר, והראוטר הוא זה שמשדר את אותות ה-Wi-Fi בבית כדי שהמחשבים יקלטו אותן. בעיות בחיבור האינטרנט בשלב המודם הן באחריות ספקיות האינטרנט, ותלויות בשלל בעיות שניתן לפתור בעזרתן. לעומת זאת, בעיות בראוטר או במחשב אלה בעיות שאפשר לנסות לפתור בעצמנו, והנה כמה רעיונות.

אינטרנט אלחוטי חלש
 

 

שיפור מרחב הקליטה בבית

לפני כל שינוי שהוא, הדבר הבסיסי ביותר הוא לקבוע או לשנות את מיקום הראוטר. העיקרון המנחה הוא למקם את הראוטר כמה שיותר במרכז הבית וכמה שיותר גבוה. זאת מכיוון שגלי רדיו נוטים להתפזר לרוחב ולמטה.

כדי שכלל המכשירים בבית יהנו מהרשת האלחוטית, מקמו את הראוטר בנקודה מרכזית בביתכם. מקמו אותו במיקום כזה שיהיה במרחק ממוצע זהה לכל המחשבים והמכשירים בבית, או לאלה המשתמשים רוב הזמן באינטרנט אלחוטי.

אינטרנט אלחוטי חלש
 

 

בחדר בו הראוטר נמצא עדיף להצמיד רהיטים גדולים לקירות חיצוניים לבית, מאשר לפנימיים. אות הרשת העובר דרך הקיר יעשה זאת טוב יותר אם לא יהיה רהיט שיחסום אותו.

אינטרנט אלחוטי חלש
 

אם הראוטר מחובר לקיר, קחו בחשבון שהאזור שמעבר לקיר יקבל אות חלש יותר.

אם אתם גרים בבית דו קומתי כאשר הראוטר נמצא בקומה התחתונה אך המחשבים בקומה העליונה, מקמו את הראוטר על מדף גבוה בקומה הראשונה.

כדאי להמעיט במראות ומשטחים מתכתיים באזור הראוטר. משטחים מתכתיים מחזירים אותות וויי-פיי ופוגעים בפיזור הרשת בבית.

אינטרנט אלחוטי חלש

כדאי למנוע התנגשויות, השתדלו להרחיק את הראוטר שלכם כמה שיותר מאלה של השכנים הגרים בסמוך אליכם. ערוצי התקשורת של המכשירים עלולים להתנגש וליצור הפרעה בשידור.

השתדלו להרחיק מכשירים נוספים הפועלים על גלי שידור מהראוטר, כדי לא ליצור הפרעות. בדקו כיצד מכשירים כמו מיקרוגל, טרנזיסטורים וטלפונים ביתיים אלחוטיים משפיעים על הקליטה. פיזור האות יכול להיות מושפע גם מכבלי חשמל ומנורות הלוגן.

אם אתם לא יכולים להזיז את הראוטר, בגלל סיבות טכניות שהן, יש שיטות נוספות לשפר את הקליטה.

 

 

הורדת עומס מרשת ה-Wi-Fi

בדקו כמה תוכנות פעולות אצלכם במחשב ברקע, ייתכן שחלק מהן משתמשות ברוחב הפס היקר שלכם. סגרו אותן, או כנסו להגדרות שלהן וקבעו שלא יופעלו באופן אוטומטי כשמפעילים את המחשב.

 

גם תוויות הפתוחות לכם בדפדפן משתמשות ברוחב הפס, אפילו אם אינכם גולשים בהם כעת, לאתרים יש נטייה לרענן את עצמם כל כמה דקות, וכל רענון כזה יכול להביא לנתונים חדשים שיירדו אליכם למחשב ולהעמיס על רשת האינטרנט.

 

במידה ויש לכם גישה להגדרות הראוטר, תוכלו להחליף סיסמא, כך השכנים ש'גונבים' לכם אינטרנט ייאלצו לחפש מקור אחר. אפשר גם להחליף את שיטת ההצפנה מ-WEP ל-WPA שהיא בטוחה יותר וקשה יותר לפריצה. בשביל לשנות הגדרות אלה תוכלו להיעזר במי שמטפל ברשת הביתית שלכם.

 

הגברת שידור האנטנה

כדי להגביר את אות השידור של הראוטר יש כל מיני שיטות, המומלצת ביותר היא החלפת אנטנה. ברוב הראוטרים מהשנים האחרונות ישנן אנטנה מתברגת. הבריגו אותה החוצה וקחו אותה לחנות האלקטרוניקה הקרובה, בקשו תחליף גדול או חזק יותר שיתאים לדגם הראוטר שלכם. קיימות גם אנטנות המשדרות לכיוון ספציפי, ולא מסביב, אם אתם זקוקים לשידור עבור כיוון מסוים.

אבל כדי למקד את השידור לכיוון מסויים אין צורך לרכוש אנטנה מיוחדת, ניתן לעשות זאת לבד בבית. כבר ראינו שמשטחים מתכתיים מחזירים אותות שידור, נוכל להשתמש בעובדה זאת לטובתנו. אפשר להכין בבית מגבירי אות כאלה מפחית בירה חצויה או נייר כסף.

הנה כמה דוגמאות:

פחית שתייה חצויה

אינטרנט אלחוטי חלש
 
 
אינטרנט אלחוטי חלש
 

 

נייר כסף/מכסה של חמגשית

אינטרנט אלחוטי חלש
 

 

אנטנת פְּלָג מוגברת בעזרת מסננת

אינטרנט אלחוטי חלש

 

 

אינטרנט דרך שקע החשמל

אם כל מי שניסיתם לא עזר ועדיין יש חדר או שניים שאינם מצליחים לקלוט אינטרנט כמו שצריך, תוכלו להיעזר במתאמי רשת לחשמל. אלה מתאמים שמתחברים בנקודת חשמל אחת הקרובה לראוטר, עם כבל רשת, ובנקודת חשמל שנייה בחדר בו אין קליטת רשת. הקישור בין שתי הנקודות מתבצע על גבי תשתית החשמל בלבד ואין צורך בכבלים בין שתי הנקודות. רוב המתאמים תומכים בהעברת מהירה של נתוני רשת, ומספקים פיתרון למרחק של עד 300 מטרים מהראוטר. כמו כן, קיימים מתאמים עם מנגנוני אבטחה שמספקים העברת אינטרנט בין זוג מתאמים בלבד, מבלי לאפשר מתאמים לא מוכרים להתחבר אליהם.

 

 

בהצלחה!

מקור: עידו קיסוס
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו