print header

השפעה של חלומות על פרספקטיבה


"לך לישון. בבוקר תרגיש יותר טוב" זו אחת העצות הנפוצות ביותר, בטח כאשר מפנים אותה למי שחש ברע. רובינו נותנים את העצה הזו וגם מאמינים בה, אבל האם יש לה תוקף? ולמה בעצם בבוקר הכול מרגיש אחרת?

במחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, גילו כי שלב ה-REM (ריצוד עיניים מהיר) הוא לא רק השלב שבו אנחנו חולמים, אלא גם השלב שבו המוח שלנו מעבד רגשות. כך שבמהלך שינה טובה, מתבצע עיבוד טוב יותר של זכרונות קשים, מחשבות רעות ומצבי מתח.

שינה טובה

במחקר, התבקשו 35 מתנדבים להסתכל פעמיים על 150 תמונות שייצגו דימויים רגשיים. כל התבוננות נעשתה בהפרש של 12 שעות זו מזו, כאשר במקביל, ביצעו החוקרים סריקת MRI שבחנה את פעילות המוח של המתנדבים. מחצית מהמתנדבים התבקשו להביט בתמונות במהלך הבוקר ושוב בערב, בעוד החצי השני התבקש להביט בערב ואז שוב בבוקר, לאחר שינה מלאה.

התוצאות שפורסמו בכתב העת Current Biology, הראו שמחצית מהמתנדבים שצפו בתמונות לאחר השינה, דיווחו על ירידה משמעותית בתגובות הרגשיות שלהם.

המדענים הסבירו את ההבדלים על ידי ממצא פיזי - נמצא כי השינה הגדילה את הפעילות בחלק האמיגדלה במוח, המערכת שאחראית על עיבוד הרגשות. לטענתם, שינה מופעלת על רציונליות של קליפת המוח הקדם חזיתית, כך שאחרי שינה טובה יש שליטה רבה יותר על התגובות הרגשיות. "במהלך שנת REM הזכרונות מעובדים ונכנסים לפרספקטיבה, ומצבי המתח מתעכלים לטובה", אומרים עורכי המחקר. "שלב החלום מספק סוג של טיפול לילה, מזור מרגיע שמסיר את הקצוות החדים של חוויות רגשיות יום קודם".

ריצה

המחקר מספק הסבר מדוע דברים מרגישים אחרת בבוקר, לעומת איך שהרגישו בערב, אך יש פעמים בהן הזכרונות הרעים, המחשבות והפחדים לא מתעכלים במהלך הלילה, אלא באים לידי ביטוי בצורת חלומות. כאמור, שלב ה-REM הוא גם שלב החלומות ואלה יכולים לספק לנו לא מעט תובנות פנימיות עמוקות על דברים שאנחנו מתמודדים איתם במציאות. איאן וואלאס ודלפי אליס, מומחים לשינה ואנליסטים של חלומות מעניקים פרשנות לקצת מן החלומות השכיחים ביותר...

שיניים נופלות - שיניים מסמלות תחושת ביטחון ויציבות. כאשר אנו חולמים שהן נופלות זה מייצג סיטואציות בחיים שגורמות לביטחון העצמי שלנו להתפורר. וואלאס ואליס ממצליצים שבמקום לראות את זה כסיטואציה מלחיצה של חוסר אונים, עלינו ללמוד "ללעוס" את הנסיבות שמערערות את הביטחון העצמי שלנו ולא להיכנע לפחד.

מרדף - מרדף מסמל בעיה בחיים האמיתים שאנחנו רוצים להתמודד איתה אך לא בטוחים כיצד לעשות זאת. הבעיה הזו לעיתים קרובות היא הזדמנות גדולה להתעוררות רגשית ומנטלית, כך שלמרות שהיא נראית מפחידה, אפשר לראות את המרדף כגורם המביא לתשומת ליבנו את היכולות הבלתי מודעות שלנו להתמודד עם קשיים ולהיות מסוגלים להם.

סיוטים - סיוטים לעיתים קרובות מצביעים על תקופה של מתח, אך לעיתים הם עשויים לנבוע מתנאי שינה לא נוחים כמו חום, קור או רעש. אם החלומות הללו חוזרים, מציעים וואלאס ואליס, עלינו לנהל יומן חלום כדי לנסות ולזהות אם יש דפוסים מתפתחים ולבחון כיצד ניתן להתמודד איתם.

דחף ללכת לשירותים - שירותים הם אמצעי לספק את הצרכים המיידיים והבסיסיים שלנו, כאשר מופיע בחלום הדחף לשירותים, הוא בעצם מייצג את הקושי לספק צורך בסיסי. לעיתים זה עשוי לנבוע מסיטואציה בה אנחנו מבזבזים את הזמן שלנו בסיפוק צרכים של אחרים ולא שלנו.

בגידה - בגידה בחלומות היא לעיתים קרובות ייצוג של חוסר ביטחון סביב מערכת יחסים, במיוחד אם בן הזוג הנוכחי עושה אותנו מאוד מאושרים. יחסי מין בחלומות בדרך כלל מיצגים שליטה, כך שאם אנחנו אלה שבוגדים בחלום, ייתכן וזה מייצג ניסיון לשלוט במישהו או במשהו.

עירום בפומבי - אנחנו בוחרים את הבגדים שלנו כדי ליצור תדמית מסוימת של עצמנו בעיני האנשים שסביב. כאשר אנו חולמים את עצמנו ערומים ייתכן שיש מצב במציאות שגורם לנו להרגיש חשופים ופגיעים. במצבים כאלה, למרות שזה יכול להיות מביך, עלינו להיפתח לאחרים כדי שיוכלו להכיר אותנו באמת ולא את התדמית שאנחנו מנסים ליצור.

הריון - חלומות על הריון לא רק תלויים בשאלה האם אתם מנסים להביא תינוק לעולם, מה שעשוי לשקף פחד ודאגה מפני הפלה, אלא גם יכולים להיות רלוונטים למי שלא מנסה לניכנס להריון ואפילו לגברים. חלום על הריון עשוי להדגיש את העניין של רעיון שעובדים עליו, כזה שמצריך הרבה זמן וסבלנות.

לעוף - היכולת לעוף מרמזת ששיחררנו עצמנו מנסיבות שהכבידו עלינו במציאות. למרות שאנחנו עשויים להסביר את תחושת החופש כצירוף מקרים, ברוב הפעמים היא נובעת מקבלת החלטה שקולה והסרת אחריות כבדה מהלב.

נפילה - כשמרגישים שאנחנו נופלים בחלום, זה מצביע על כך שאנחנו נאחזים חזק מדיי במצב מסויים בחיים ומתקשים לשחרר אותו. במקום להיות מודאגים מאיבוד שליטה, אומרים וואלאס ואליס, לפעמים עלינו לסמוך על עצמנו ועל אחרים שיאפשרו לנו נחיתה רכה ויעזרו לכל הדברים לתפוס את צורתם מחדש.

נסיעה ברכב - רכב מייצג את היכולת להתקדם בצורה עקבית לעבר מטרה מסוימת. בחיים זה מייצג את הניסיון להבטיח הצלחה ולהגיע אל היעד. במקום לנסות לשלוט במצב, עלינו להרפות את האחיזה ולאפשר לאינסטינקטים לכוון אותנו במסלול.

חדר ריק - החדרים בבית מייצגים היבטים שונים של הדמות שלנו ולכן מציאת חדר שאינו בשימוש מצביעה על כישרון שלא היינו מודעים אליו קודם לכן. ככל שאנחנו מבלים יותר זמן בבחינת הכשרונות הרדומים שלנו, כך סביר יותר שנמשיך לפתוח דלתות נוספות.

איחור - איחור מצביע על פחד מאיבוד הזדמנויות. זה יכול להיות בגלל שאנחנו מעורבים בפעילות אחרת ולעיתים חסרת משמעות, במקום להתחייב לעשיה משמעותית אחת. נכון, הזמן עד לקבלת ההחלטה יכול להתפרש כמקום לספק והיסוס, אך לא מומלץ שנקבל החלטה שמונעת מפחד לאחר.

מוות - לחלום על המוות יכול להצביע על פחד מודע או בלתי מודע מתמותה, או לייצג את הפחד משינוי שלנו או בכלל. חשוב להבין שהפחד מהמוות הוא בלתי נמנע, אך העובדה שהוא מופיע בחלום, לא מעידה על מועד התרחשות קרוב.


 

 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.