print header

5 טעויות שמונעות מאיתנו אושר

המרדף אחרי האושר הוא אחד מהמניעים החזקים ביותר בחיים שלנו, אך יכול להיות שהוא מתנהל אחרי הדבר הלא נכון או במקביל לביצוע טעויות שונות שרק מרחיקות אותו מאיתנו. יוסף ענבר, עורך דין בעברו, עבר בילדותו טרגדיות וקשיים. ב-39 שנים של מסע להתפתחות אישית הוא לקח חלק בעשרות סדנאות וקורסים להתפתחות אישית ורוחנית, למד הנחיית קבוצות, אימון אישי ופסיכותרפיה הוליסטית מבוססת מיינדפולנס. לאורך המסע הזה הוא צבר ניסיון יקר ערך שהוא רוצה לחלוק עם כמה שיותר אנשים, והוא אף השיק לאחרונה אתר אשר מביא גישה חדשה לאושר, המבוססת על ידע רוחני עתיק. אתם מוזמנים להמשיך לקרוא את דבריו, לגלות מהן 5 הסיבות העמוקות לכך שאנשים רבים לא מאושרים וללמוד איך להתמודד איתן.
 
 
לדברי יוסף ענבר, כדי להיות מאושרים, אנחנו צריכים קודם לדעת 2 דברים: מהו אושר, ומהן הסיבות העמוקות לכך שאנשים רבים לא מאושרים. בנוסף, יש להבחין בין 2 סוגי אושר שאנחנו יכולים לחוות - אושר ארצי לעומת אושר רוחני. למה זה חשוב? עוד מעט תגלו את התשובה.
 
טעויות שמונעות מאיתנו אושר: אישה מחייכת עם בלון

במה ממוקד מדע האושר ולמה התוצאות שלו לא חד משמעיות?

תחילה נגיד באופן כללי שמדע האושר ופסיכולוגיה חיובית הם תחומים שהתפתחו במהירות בעשורים האחרונים. הם מתמקדים במחקר התכונות, ההתנהגויות והתרבויות שמובילות לשביעות רצון ואושר בחיים. שלא כמו בעבר, כאשר מחקרים התמקדו בטיפול בבעיות פסיכולוגיות או במחלות נפש. בגלל ההתעניינות הרחבה במדע האושר ובפסיכולוגיה חיובית, פורסמו בשנים האחרונות אלפי מחקרים ומאמרים בנושא. האם גם אתם קראתם לא מעט כתבות ומאמרים כאלה ונותרתם בתחושה שהמסקנות והעצות שהם נותנים לא עזרו לכם באופן מעשי?
 
למה זה קורה? כי מדע האושר ופסיכולוגיה חיובית סובלים משני ליקויים:
1. המחקר מתרכז בעיקר באושר הארצי ואינו מתייחס כלל לאושר הרוחני של מצבי תודעה גבוהים. 
2. המחקר לא מתייחס כלל לסיבות העמוקות לסבל ולחסמים לאושר, תחום שנחקר ומוסבר על ידי המסורות הרוחניות הגדולות כמו בודהיזם והפילוסופיה המדעית של היוגה.

מהם ההבדלים בין "אושר" ארצי לאושר המושג במצבי תודעה גבוהים?

מקור האושר הארצי הוא חיצוני והוא תוצאה של נסיבות חיינו המשתנות: הצלחה, אהבה, קריירה, כסף וכדומה... האושר הארצי תלוי בגורמים חיצוניים, ולכן הוא משתנה ופגיע. האושר הארצי הוא זמני לכן כשהנסיבות משתנות, האושר עלול להתערער.
 
אושר עילאי רוחני נובע ממקור פנימי בתוך האדם עצמו. על פי הבודהיזם הטיבטי ומדע היוגה, אושר מושג כאשר אדם יכול לתפוס את הטבע האמיתי של עצמו ושל המציאות. אושר כזה לא תלוי בנסיבות חיים חיצוניות. הוא בלתי מותנה ואין סופי. הוא לא תלוי בזמן או במקום. מכיוון שהאושר העילאי אינו תלוי בגורמים חיצוניים, הוא אינו פגיע ואינו משתנה.
טעויות שמונעות מאיתנו אושר: אישה מחייכת מתחת לשמיים מלאי כוכבים
האם אושר והארה קשורים? כן. מתרגלים רוחניים במסורות הרוחניות הגדולות חווים עלייה ברמת האושר הארצי שלהם, ככל שהם מתקרבים להשגת מצבי התודעה העילאיים. אך הבסיס הוא האושר הרוחני ולא תמיד קל לפתח אותו, בעיקר בשל 5 הסיבות הבאות שאותן כדאי להכיר ולפעול במידת הצורך כדי לנטרל אותן.

5 הסיבות לחוסר אושר וסבל 

על פי הבודהיזם הטיבטי, לסבל יש 3 סיבות שורשיות: בורות, דחייה והשתוקקות. מתוך 3 הגורמים הללו התפתחו 5 סיבות עמוקות המסבירות מדוע אנשים רבים לא מאושרים. 
 
הסיבה הראשונה לחוסר אושר היא השתוקקות. אנשים רבים מאמינים שהאושר יבוא מבחוץ על ידי השגת מטרות. אנו מקווים ומאמינים שנהיה מאושרים כאשר נצליח להשיג משהו או כאשר יקרה משהו בעתיד. למשל: כשנסיים תואר או כשיהיה לנו בית יפה. אך אושר לא נובע מהשגת מטרות. תמיד לאחר שאנו משיגים את המטרה, אנו מעמידים במקומה מטרה חדשה אחרת. כאמור, האושר שבא מדברים חיצוניים הוא תמיד זמני וחלקי. 
טעויות שמונעות מאיתנו אושר: יהלומים
הסיבה השנייה לחוסר אושר היא אי קבלה של עצמנו, אי קבלה של מצבים לא נעימים ואי קבלה של אנשים אחרים. אנשים רבים לא מאושרים משום שהם לא אוהבים את מה שיש להם. הם לא מרוצים מעצמם ומאנשים אחרים שסביבם. יש להם דעות ורעיונות על איך הם, אנשים אחרים ומצבים שאולי בכלל לא קשורים אליהם צריכים להיות... אי קבלה של אנשים אחרים מתבטאת במחשבות של שיפוט וביקורת שמרחיקות מאיתנו אושר מכל סוג. 
 
הסיבה השלישית, שמונעת את החוויה של אושר, היא חוסר היכולת להיות נוכחים בזמן הווה. יש רק מקום אחד וזמן אחד בו אנחנו יכולים להיות מאושרים. אושר אפשר לחוות רק בפנים ורק ברגע הזה, בזמן הווה. הדחייה וההשתוקקות מחוללים מחשבות שמפריעות לנו להיות נוכחים ב"כאן ועכשיו". אנשים ממהרים לעבור מעניין לעניין, שקועים בהודעות ופוסטים ברשתות החברתיות ובטלפונים החכמים. עסוקים במשימות או במחשבות, בדרך כלל, על העתיד או על העבר. הקשב והריכוז שלנו מופנים החוצה וקופצים מעניין לעניין, מה שמקשה על התרכזות בהווה ובאושר שנובע מכך.
 
הסיבה הרביעית לחוסר אושר היא מגרעות ותכונות אופי שליליות. הרגשות השליליים שתוארו בסעיף הקודם נקראים בבודהיזם הטיבטי "נגעי רוח". מגרעות ותכונת אופי שלילית הן נטייה לסוג מסוים של רגשות שליליים כתוצאה מחזרה על רגשות שליליים מאותו סוג. אצל אדם אחד זה יכול לבוא לידי ביטוי בכעסנות ואצל אדם אחר ברגשות של קנאה. אדם שלישי מפתח הרגל של גאווה. המגרעות ותכונות האופי השליליות גורמות לנו לסבל ומחבלות באפשרות שלנו לחוות אושר. 
טעויות שמונעות מאיתנו אושר: גבר מכסה את פניו
הסיבה החמישית לסבל, על פי הבודהיזם הטיבטי, היא "בורות רוחנית". לא מדובר בבורות במשמעותה הרגילה, אדם יכול להיות משכיל ובעל ידע רב ועדיין להיחשב כבור מבחינה רוחנית. כדי להשיג חוכמה רוחנית צריך להתעמק ולהשקיע בלימודי רוחניות וזה אומר ללמוד לימוד אותנטי ונכון של נושאים רבים לפיתוח הנפש. לימודי רוחניות נוגעים בשאלות קיומיות ומהותיות כמו למשל כיצד המציאות נוצרת? מי אני? ומהם החוקים הרוחניים שעל פיהם מתנהלת המציאות? 
 
מורים רבים יכולים לעזור לנו לקבל מגוון תשובות לשאלות האלו על פי המסורות הרוחניות הגדולות, וכפי שנאמר בתחילה הכתבה, יוסף ענבר עושה זאת כבר שנים ארוכות. באתר "צעדים לאושר" מחכה לכם מידע רב ערך שיעזור לכם ללמוד איך להיות מאושרים באמצעות כלים שמקדמים את הרוחני ולא רק את הארצי. מטרת הכלים היא לאפשר לכל אחד ואחת מאיתנו לצאת ממתח וקשיים לחיים מאושרים, וזוהי בהחלט מטרה חשובה.
 
מקור: יוסף ענבר
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.