print header

חוקרים גילו: חשיפה לאור אדום עמוק למשך 3 דקות בבוקר משפרת את הראייה

הראייה של כולנו מתדרדרת עם השנים, ובדיוק כפי שגופנו מזדקן, כך גם העיניים שלנו. יש לא מעט גורמים שמאיצים את התהליך הזה ומחמירים אותו, אולם יש גם דרכים להאט אותו, למשל בעזרת צריכת מזונות שמכילים ויטמין A, וכעת התגלתה גם דרך חדשה. במחקר שנערך ביוניברסיטי קולג' לונדון התגלה כי חשיפה לאור אדום עמוק (670 ננומטר) למשך 3 דקות בבוקר פעם אחת בשבוע, יכולה לשפר את איכות הראייה למשך עד שבוע אחד - וזאת גם במקרה שבו התדרדרה הראייה עקב הגיל. התגלית הזו פותחת דלת לדרך חדשה לטפל בגוף מזדקן משלל כיוונים, אם רק נדע כיצד ליישם את השיטה הזו באופן הנכון. 
 

הכל מתחיל ונגמר במיטוכונדריה של הרשתית

המחבר הראשי של המחקר, פרופסור גלן ג'פרי, מציין כי השיפור בראייה נמצא במחקר זה הודות לכך שהאורות שבהם אנחנו משתמשים משפיעים על המיטוכונדריה; "המיטוכונדריה היא מקור של אנרגיה צבורה בתאים – ה"סוללה" של התאים. האור מטעין מחדש את המיטוכונדריה ומאפשר לה להגביר את כמות האנרגיה שביכולתה לספק לתא, אשר דועכת עם הגיל או בעקבות מחלה".
 
האנרגיה שעליה מדבר פרופסור ג'פרי היא תרכובת אורגנית בשם ATP (אדנוזין תלת-זרחתי), ואכן הידרדרות ראייה מגיל 40 ומעלה מקושרת לדעיכה ב-ATP ב-70%, מה שאומר שתאי הרשתית לא מקבלים את האנרגיה שתסייע להם לתפקד כראוי ולנו לראות כמו שצריך. עם זאת, חשיפה של תאי הרשתית לאור אדום עמוק מסייעת למיטוכונדריה שלהם להפיק יותר אנרגיה, ובכך לשפר את הראייה.
איך לשפר את הראייה עם אור אדום: נורה אדומה

הבדיקה שקבעה: מבחן ניגודיות הצבעים

המחקר הזה נערך בהשתתפות גברים ונשים בגילים 34-70. החוקרים מדדו את ראייתו של כל משתתף ונתנו לה ציון על פי מבחן ניגודיות צבעים – היכולת להבדיל בין צבעים שונים. לכל המשתתפים הייתה יכולת ממוצעת ונורמלית להבדיל בין צבעים. חלק מהמשתתפים נחשפו לאור אדום עמוק בבוקר למשך 3 דקות, ואילו אחרים נחשפו אליו בשעות אחר הצהריים. המבחן עצמו נמשך 3 שעות לאחר החשיפה לאור האדום העמוק, ושוב לאחר שבוע אחד. בסופו של דבר התוצאות הראו שהמשתתפים שנחשפו לאור אדום עמוק בשעות הבוקר חוו שיפור באיכות ראייתם ב-17% בממוצע.

התזמון הוא מה שחשוב

החוקרים גילו שהחשיפה לאור חייבת להתבצע בבוקר כדי שתהיה לה השפעה מועילה. למעשה לא נמצא שום שיפור בראייה במבחן ניגודיות הצבעים אצל המשתתפים שנחשפו לאור אדום עמוק בשעות אחר הצהריים. פרופסור ג'פרי משער שזאת מכיוון שהמיטוכונדריה עובדת על פי קצב השעון הביולוגי של הגוף, "סביר להניח שהיא עסוקה בביצוע מטלות אחרות בשעות אחר הצהריים".
 
סיבה אפשרית נוספת לכך היא דרישת האנרגיה הייחודית בשעות המוקדמות של היום. "יתכן שזה קשור לכך שבבוקר הגוף צריך להיות מוכן לביצוע שלל מטלות", כך משער פרופסור ג'פרי. "הגוף משתמש באנרגיה רבה כשהוא מתעורר וצריך למלא את המצברים. הוא אומר למיטוכונדריה שהיא צריכה להגיב לאור האדום אך ורק בבוקר ולא בשעות היום המאוחרות". המחקר חשף גם כי 3 דקות, זה משך החשיפה לאור הנדרש כדי להפיק מכך יתרון לראייה למשך שבוע - זמן ארוך יותר מזה כבר לא יעשה הבדל.
איך לשפר את הראייה עם אור אדום: נורה אדומה

ההשלכות של תוצאות המחקר לטווח הארוך

למחקר הזה יש השלכות משמעותיות לא רק בנוגע להתדרדרות הראייה עם הגיל. "המיטוכונדריה משפיעה על היבטים רבים בחיינו, ועלינו למצוא דרכים לשפר את בריאותה, במיוחד לעת זקנה", כך מספר פרופסור ג'פרי. לדוגמה, הוא מציין מחקר שנערך בשנת 2015 ובו התגלה כי אור אדום מגן על מבנה העצבים ותפקודם אצל קופים עם מודל של מחלת פרקינסון. "אנחנו גם עובדים עם דבורים מכיוון שיש חומרי הדברה שפוגעים במיטוכונדריה שלהן ומחסלים אותן – הצלחנו להשתמש בטכנולוגיה כמעט זהה כדי להגן עליהן מפני נזק שכזה". 
 
אם כן, אכן נראה כי לאור אדום עמוק יש את היכולת להוות טיפול מוצלח לשלל בעיות בריאותיות, ואם נצליח ליישם את הטיפול בו באיברים פנימיים, יתכן שנוכל אפילו להאריך את חיינו ולחיות עד גיל מופלג עם בריאות איתנה ורמת אנרגיה שאינה אופיינית לאדם זקן. 

לסיכום

אמנם השימוש באור אדום לטיפול בדעיכה ברמת האנרגיה שמשחררת המיטוכונדריה עוד נמצא בחיתוליו, אך לעת עתה תוכלו לשפר לעצמכם את הראייה בעזרת נורות לד פשוטות בגוון אדום עמוק – 670 ננומטר. כל מה שצריך לעשות זה לכוון את האור לעין למשך 3 דקות בבוקר, פעם אחת בשבוע, ואפשר אפילו להישאר עם עיניים עצומות מאחר שהעפעפיים לא חוסמים את האור האדום. מנהג שכזה ישפר את איכות הראייה שלכם למשך שבוע שלם, אפילו אם היא התדרדרה עקב זקנה. נסו בעצמכם, שתפו עם חבריכם ובדקו האם הצלחתם להשיג השפעה חיובית דומה.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.