print header

מדריך לשינה טובה יותר על פי האיור ודה

כולנו רוצים לישון טוב מדי לילה, שכן שינה לקויה מובילה לשלל בעיות במהלך היום שלמחרת, והיא משפיעה לרעה הן על הגוף והן על הנפש שלנו. עם זאת, רבים מאיתנו סובלים מחוסר יכולת לזכות בשינה טובה וערבה באופן קבוע, אך לפי שיטת הטיפול ההוליסטית – איור ודה – לא מדובר בגזירה משמיים. צריך רק לדעת איזו אנרגיה שולטת בכם ולבצע את השינויים המתאימים בתזונה, בשינה ואף ביחסי המין, שיסייעו לכם לזכות בשינה ערבה. את כל זה ועוד אתם תגלו עכשיו, כך שכבר הערב תוכלו לישון בנעימים.
 

מה האיור ודה מספרת לנו על שינה?

לפי האיור ודה, השינה בפרט ותהליכי גופנו בכלל מושפעים מ-3 כוחות היקום, שהן אנרגיות שנקראות בסנסקריט "דושות":
 • ואטה (רוח) – הכוח המניע של הגוף, זה שאחראי על זרימת כל דבר בגוף, כולל הדם, המחשבות והאנרגיה. זהו למעשה "כוח החיים" שלכם.
 • פיטה (אש ומים) – הכוח המעכל, זה שאחראי על חילוף החומרים בגוף ודואג שהם ייצרו אנרגיה. זהו הכוח ששולט במערכת העיכול.
 • קאפה (אדמה ומים) – הכוח המחבר, אשר אחראי לכך שגופים שונים יימשכו אחד לשני ושלכל חומר תהיה צורה. זהו הכוח ששולט במערכת הלימפה, בשומנים, בשרירים ובמערכת השלד, והוא גם זה שמשפיע בעיקרו על השינה.
איך לישון טוב יותר לפי האיור ודה: איור של גוף האדם
בנוסף על כך, לפי האיור ודה יש 6 סוגים של שינה:
 
 • שינה טבעית ללא גורמים חיצוניים שמובילים לחוסר איזון
 • שינה שנובעת מדיכאון
 • שינה שנובעת מעלייה באנרגיית הקאפה, על ידי אכילת מאכלים כמו שוקולד, גבינה או מזונות מטוגנים
 • שינה שנובעת מעייפות של המוח והגוף, ואשר נגרמת על ידי עבודה פיזית קשה
 • שינה שנובעת ממחלה כרונית
 • שינה שנובעת מחוסר איזון או פגיעה בגוף
מה שמעניין אותנו במדריך זה הוא השינה הטבעית, אשר מושפעת בעיקרה מהשעון הביולוגי שלנו. על פי האיור ודה, היום מחולק ל-6 אזורים של 4 שעות, כשבכל אחד מהם שולטת דושה אחרת. הזמן האידיאלי להתעורר לפי האיור ודה הוא לפני הזריחה, והזמן האידיאלי לשינה עבור רוב האנשים הוא לפני 22:00 – בדיוק מתי שהקאפה מתחיל להשפיע על הגוף וגורמת לו להיות עייף.
 
יתרה מכך, על פי האיור ודה חשוב מאוד שיהיה הפרש של שעתיים בין ארוחת הערב לבין שעת השינה. על כן, הזמן האידיאלי לארוחת ערב הוא לא מאוחר מ-19:00, ובאופן כללי מומלץ לרוב האנשים לאכול משהו קל ולא כבד. האיור ודה מספקת גם הסבר פרטני והמלצות לשינה לכל אדם על פי סוג הדושה ששולטת בגופו – לחצו כאן כדי לגלות את סוג הדושה ששולטת בגופכם, ועקבו אחרי ההמלצות שמתאימות לכם.
איך לישון טוב יותר לפי האיור ודה: כוסות עם אש, מים, אדמה ואוויר

מדריך שינה לאנשי ואטה

המלצות תזונתיות

חשוב שתאכלו מזון שמגביר את אנרגיית הקאפה של גופכם, מה שיסייע לכם להרגיע את אנרגיית הוואטה אשר גורמת לקלילות ולתנועתיות, וייתן בכם תחושות של כבדות ורוגע. מזונות שכאלה יכולים להיות למשל:
 • מוצרי חלב חמימים (למשל חלב חם)
 • חלב קוקוס
 • מרקים ותבשילים בשריים (מומלץ מאוד יחד עם אורז אדום)
 • אבוקדו
 • חמאה
 • דייסת אורז

המלצות לשינה

עליכם להרגיע את הוואטה, שגורמת לכם לרצות לנוע, ואת זה תעשו על ידי עיסוי בכפות הרגליים או עיסוי ראש – מומלץ שיבוצע על ידי אדם אחר ויחד עם שמנים. בנוסף, עליכם להימנע מפעילויות מעוררות שעה לפני השינה, וכן מצפייה בטלוויזיה או שימוש בסמארטפון. לפני שאתם הולכים לישון, דאגו באופן כללי שחדר השינה שלכם יהיה חשוך ולא מואר, ותוכלו להדליק בו נרות עם ריחות שמשרים רוגע כמו קמומיל, לבנדר, תפוז מתוק או אקליפטוס, למשך שעה לפני השינה. לבסוף, כדאי לכם לישון עם כיסוי לעיניים כדי שתיחשפו כמה שפחות לאור.

המלצות ליחסי מין

בכל הנוגע ליחסי מין, אנשי הוואטה הם הטובים ביותר במיטה, כשהם יודעים כיצד להעניק אהבה ולפתח אינטימיות. עם זאת, יחסי מין נלהבים וסוערים מאוד או אורגזמות מרובות עלולים להעמיס על מערכת העצבים שלהם. לכן במקרה שלכם, מומלץ לכם לקיים יחסי מין רכים ורגועים כדי לישון טוב יותר.
איך לישון טוב יותר לפי האיור ודה: אישה ישנה עם כיסוי עיניים

מדריך שינה לאנשי פיטה

המלצות תזונתיות

לאנשי פיטה קשה להירדם בעיקר בגלל לחץ בעבודה או חומציות רבה בקיבה, ועבורם מומלץ לאכול מזונות קרירים כמו פירות טריים או יבשים. בניגוד לאחרים, מומלץ להם לאכול ארוחת ערב מעט כבדה, זאת מאחר שהמזון מתעכל בגופם מהר, והם נוטים להתעורר באמצע הלילה רעבים אם לא אכלו מספיק. אם אתם אוכלים ארוחת ערב זמן רב לפני שאתם הולכים לישון, ואתם רעבים רגע לפני הכניסה למיטה, נשנשו פריכית אורז לפני השינה או שתו כוס לבן.

המלצות לשינה

בניגוד לאחרים, אתם יכולים ללכת לישון קצת מאוחר יותר, בסביבות השעה 23:00, אך כדי לישון טוב יותר עליכם לוודא שהחדר שלכם מאוורר היטב ואף קריר. מומלץ לכם גם להתכסות בשמיכה קלה ולא בכזו שהיא מחממת, כמו אלו שעשויות מצמר או פוך.

המלצות ליחסי מין

הדחף המיני של אנשי הפיטה הוא לרוב גבוה, מכיוון שיש בהם תשוקה רבה והרבה אנרגיה, והם אוהבים לשלוט בחדר המיטות. יחד עם זאת, חשוב שתשמרו על טמפרטורת גוף קרירה, ולכן מומלץ לקיים יחסי מין בשעה מוקדמת יותר מאשר זו שאתם מתכננים לישון בה, כדי שתוכלו לתת לגוף מספיק זמן להתקרר.
איך לישון טוב יותר לפי האיור ודה: גבר ישן

מדריך שינה לאנשי קאפה

המלצות תזונתיות

התזונה של אנשי הקאפה צריכה להיות חמה בעיקרה, ולכן כדאי לאכול בארוחת ערב מרק או תבשיל חם, יחד עם ירקות מרירים. הדבר החשוב ביותר הוא להימנע מממתקים בערב, וכדאי מאוד גם לצאת להליכה אחרי ארוחת הערב, כדי לעודד את מערכת העיכול לעבוד. באופן כללי, אנשי קאפה צריכים לוודא שהם עוסקים בפעילויות גופניות מאומצות במהלך היום – הן עבור העיכול שלהם והן עבור איכות השינה. 

המלצות לשינה

אנשי קאפה בדרך כלל ישנים חזק מאוד, ואצלם הבעיה היא שהם נוטים לישון יותר מדי ולהתעורר מאוחר. לכן עליכם לוודא שאתם מתעוררים מוקדם, ועדיף לפני זריחת השמש. זה אולי נשמע לכם פחות הגיוני, אך כך יהיו לכם הרבה יותר אנרגיות במהלך היום.

המלצות ליחסי מין

לאנשי קאפה לוקח קצת יותר זמן להתחמם ולהיכנס לאווירה אינטימית, אך כשזה קורה, יש להם סיבולת מצוינת. בשל כך במקרה שלכם, מומלץ לכם קיים כמה שיותר יחסי מין, שנחשבים גם הם כסוג של פעילות גופנית.
איך לישון טוב יותר לפי האיור ודה: אישה מסיתה וילון עם כוס קפה ביד

מה בנוגע לתנומות במהלך היום?

על אף שרבים ממומחי השינה ממליצים לחטוף תנומה בשעות אחר הצהריים, האיור ודה אינה ממליצה על שנת יום, מאחר שהיא מגבירה את אנרגיית הקאפה בגוף. עם זאת, יש כמה יוצאים מן הכלל:
 
 • אנשים שסובלים מכאבי מפרקים
 • אנשים שסובלים מבעיות שקשורות לעצבים
 • אנשים שסובלים מחולשה בשרירים
 • אנשים שסובלים מחרדה
 • מוזיקאים שמשתמשים הרבה במיתרי הקול שלהם
 • נשים מניקות
 • אנשים שטסים לעיתים קרובות
ההמלצה של האיור ודה היא ללכת לישון על בטן ריקה – כשעתיים אחרי ארוחת הצהריים – כך שהמזון יוכל להתעכל כמו שצריך. משך זמן השינה לא צריך לעלות על 20 דקות, ועדיף שלא לשכב במיטה אלא על כורסת טלוויזיה – זה יעזור למנוע מאנרגיית הפיטה להצטבר בראש. לפי האיור ודה, האנשים הבאים חייבים להימנע מתנומות במהלך שעות היום:
 
 • אנשי קאפה
 • אנשים שסובלים מהשמנת יתר
 • אנשים שצורכים הרבה מאוד מזון שומני או מטוגן
 • אנשים בריאים שלא סובלים מחלות כרוניות

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.