print header

8 שיעורים חשובים לחיים שלמדתי בעקבות פטירתה של אמי

לא מזמן אני ומשפחתי ציינו בעצב רב את יום השנה השלישי לפטירתה של אמי האהובה ממחלה קשה. שבועותיה האחרונים והחודש שהגיע אחרי לכתה היוו את התקופה הקשה ביותר בחיי, וכדי לצמוח ממנה ולחזור לחיים במקום לשקוע בעצב, נאלצתי לערוך עם עצמי בדק בית. בעקבות הימים הקשים האלו וחייה הקצרים של אמי, למדתי כמה שיעורים חשובים שעזרו לי להמשיך הלאה אל שגרה טובה יותר, ובעיקר עזרו לי לייחס משמעות לדברים המהותיים בחיים. כדי שגם אתם תיישמו אותם ותזכו לחיים מאושרים יותר, אתם מוזמנים להכיר 8 שיעורים חשובים שלמדתי בעקבות פטירתה של אמי.
שיעורים לחיים: לוח בכיתה ושולחן שיש עליו ספרים וגירים

1. ייתכן שלא תהיה לכם הזדמנות נוספת לומר "אני אוהב אותך"

אמי הייתה אדם מאוד חם ואוהב, והיא תמיד התנצלה על כך שהיא לא מחבקת אותי מספיק או אומרת לי את שלוש המילים האלו שכולם כל כך רוצים לשמוע. אני מודה שהן מעולם לא חסרו לי כי הן תמיד התפרשו ממעשיה, ולכן לא ייחסתי להן משמעות וגם אני לא אמרתי לה אותן יותר מדי. רק ברגעיה האחרונים הבנתי שכנראה לא יהיו לי הרבה הזדמנויות להביע את כל האהבה וההערכה שאני חשה כלפיה, ולכן יום לפני פטירתה הצלחתי לומר לה את המשפט שמעטתי להגיד במשך שנים: "אני אוהבת אותך ומודה לך על הכל".
 
באותו רגע הצטערתי על כך שלא עשיתי זאת קודם לכן, וכשפיתחתי הרגל שכזה שכולל מחוות בסיסיות של הערכה ואמירת תודה, גיליתי כמה הן תורמות לאחרים וגורמות להם לחוש טוב יותר. מכאן, אם אתם אוהבים מישהו ומעריכים אותו, אמרו לו זאת כבר עכשיו בלי לחכות להזדמנות אחרת, ואתם תראו כמה הוא ישמח.

2. האופן בו אתם שופטים אחרים הוא לא תמיד מדויק

כשסיפרתי לחברים שלי שאני מטפלת באימא חולה, או כששיתפתי אודות אובדנה, נתקלתי במבטים המומים ובמשפט הקבוע לפיו הם לא חשבו שחוויתי תקופה קשה שכזו, כי אני נראית כל כך חייכנית ושמחה. רק אז הבנתי כיצד אני נשפטת באופן שגוי על ידי אחרים כבחורה נטולת עצב וצרות, ושגם אני חוטאת בכך כשאני מסתכלת על אלו שמסביבי. מנהג שכזה בדרך כלל נובע מתפיסות חברתיות שגויות שלפיהן, למשל, עשיר הוא בהכרח מאושר ונטול צרות, ואדם חייכן הוא מלא בשמחת חיים, ואני מודה שעד לא מזמן גם אני החזקתי בהן.
 
אם גם אתם שופטים אחרים, הבינו שאתם אף פעם לא יכולים לדעת מה מסתתר מאחורי החיוך המרוח וחשבון הבנק המרשים, ושיכול להיות שהם נמצאים שם רק למראית עין, כדי להסתיר אמת מאוד עצובה. לכן, לפני שאתם שופטים אחרים, הקשיבו לסיפורם ונסו להבין מה הם באמת עוברים – ורק אז גבשו דעה.
שיעורים לחיים: ספרים ופטיש של שופט

3. אתם עלולים להיכשל כי אתם לא מנסים

אנשים רבים חוששים להיכשל, וכתוצאה מכך הם נמנעים מלעשות דברים – גם כאלו שהם חושקים בהם. אמי הייתה כזאת, והיא העבירה חיים שלמים בתחושת פספוס שנבעה מחשש להיכשל גם בפעולות פשוטות יחסית, כמו טיסה לפראג שלא התממשה כי היא דאגה כיצד תסתדר בטיול. לצערי הרגל זה עבר גם אליי, ובמשך שנים חששתי לנסות דברים חדשים כי פחדתי להיכשל או שיסתכלו עליי מוזר ברגע שלא אצליח.
 
רק אחרי שהיא נפטרה, הבנתי כמה גם אני וגם היא בזבזנו את חיינו על דאגות, חששות ופחדים מיותרים, ושהתפיסה הזו פשוט לא נכונה; לעיתים, עלינו להסתכל על הדרך שאנו עוברים ולא על התוצאה הסופית, ולהתייחס אל טעויות שנעשות כאל ברכה שיכולה ללמד אותנו לקראת הניסיון הבא. לפיכך, אם יש לכם חשש מכישלונות, זכרו כי כל שגיאה יכולה לחזק אתכם, והדבר היחידי שיגרום לכם ליפול – הוא הימנעות מניסיון. 

4. סבלנותכם לא כוללת המתנה וחוסר מעש

סבלנות כוללת את הפעולות שמבצעים עד למימוש וכיבוש יעד מסוים, יחד עם ההבנה שאיכות חיים חשובה יותר מכמות הדברים שמספיקים לעשות. עם זאת, כשמבקשים מאנשים רבים להתאזר בסבלנות, הם מפרשים זאת כסיבה מספיק טובה כדי להמתין בחוסר מעש. אמי הייתה אחד האנשים הפחות סבלניים שהכרתי, ולכן היה לה מאוד קשה להתמודד עם מחלה קשה שמתעקשת להימשך כל כך הרבה זמן. באופן טבעי, היא שאפה להחלים כמה שיותר מהר, וככל שהטיפולים התארכו – היא יותר רצתה להפסיק אותם ופשוט ציפתה לגזר הדין, יהיה אשר יהיה.
 
בשל כך, אני ומשפחתי התעקשנו לוותר על חיינו כדי לטפל בה ולתת לה את הכוחות להמשיך להיאבק, גם בימיה האחרונים. באותה תקופה, למדתי את השיעור החשוב שאעביר לכם: אל תחכו לנס ושאחרים יעשו דברים בשבילכם, אלא התאזרו בסבלנות ועשו את המיטב בעזרת המשאבים שיש לכם, בידיעה שהתוצאות שאתם שואפים להגיע אליהן שוות את הזמן והמאמץ הנדרשים. 
שיעורים לחיים: כסאות באולם המתנה

5. אתם לא מושלמים – בדיוק כמו כולם

אנחנו בטוחים שאתם מדהימים, אך בדיוק כמו כולם, גם אתם לא מושלמים - כולנו עושים טעויות, מאבדים עשתונות ונשברים, וזה טבעי לחלוטין. את השיעור הזה למדתי כשטיפלתי באמי ונאלצתי להתמודד עם מצבים קשים שכוללים המון שגיאות ודמעות שלי ושלה, שעל חלקן אני מתחרטת עד היום. עם זאת, אני גם זוכרת את הרגעים הנפלאים והלא מעטים שהיו בעת הטיפול בה, והם כללו בישול משותף, צפייה בתכניות אהובות וגם כמה שיחות נפלאות.
 
לכן, אם אתם חווים מצבים שגורמים לכם לחוש פחות מוצלחים מאחרים, כדאי לכם לדעת שאף אחד לא מושלם, ובה בעת לזכור את החוויות הטובות שהופכות אתכם למדהימים, גם אם הן קצרות ונראות חסרות חשיבות. כמו כן, כשאתם נמצאים בתקופה קשה בה אתם מרגישים נחותים מהשאר, בקשו מאחרים עזרה ותמיכה, ודעו שאלו שמסרבים להיות שם בשבילכם ברגעי השבירה – לא ראויים לכם גם בשגרה.

6. אתם לא צריכים שום דבר נוסף בשביל להיות מאושרים

האם יצאתם פעם למסע קניות כדי לעודד את רוחכם? אם התשובה היא חיובית, דעו שאתם לא לבד, וסיבה אפשרית להרגל שכזה היא תפיסה לפיה בזבוז כסף יכול להסב אושר. ובכן, חשיבה שכזו היא לא בהכרח מדויקת, ולמעשה, מה שחשוב באמת בחיים ושיכול לגרום לכם לחייך ולשמוח הוא משפחה, חברים, חוויות מהנות ועבודה מספקת שכיף לקום אליה בבוקר.
 
את השיעור הזה למדתי כשדיברתי עם חולים בזמן שהמתנתי עם אמי בבתי חולים, בעיקר עם מטופלים שבאים מרקע מבוסס למדי ושניתן לומר כי לא חסר להם כלום בחיים – מלבד משפחה תומכת ובריאות. למרות שהם הגיעו לטיפולים עם מכונית יקרה, בגדים אופנתיים וטלפון חכם משוכלל, הם חשו אומללים כי הם לא היו מוקפים באהבה, בעיקר בתקופה קשה שכזו. בשל כך, כדאי לכם ליהנות מכל מה שיש לכם בחיים, שכולל חיוך בבוקר מבן או בת הזוג לפני העבודה ובאופן כללי קבוצת אנשים תומכת שנמצאת בחייכם.
שיעורים לחיים: שתי חברות יושבות על ספסל וצוחקות

7. הדברים הקטנים הם שעושים את ההבדל בחייכם

בזמן שרבים מחכים לניצחון או להישג אחד גדול שייזכר לתמיד, החיים הם דווקא אוסף רגעים קטנים של אור לצד טעויות ואתגרים. כל החוויות האלו שאתם אוספים – שגיאה שעשיתם, מטלה שנראית חסרת כל חשיבות או אפילו רגע קטן של שמחה – הופכים למשהו גדול שנועד לעזור לכם ולחזק ולהוביל אתכם להצלחה המיוחלת שחיכיתם לה כל כך הרבה זמן.
 
את השיעור החשוב הזה למדתי כשניסיתי לצמוח מהתקופה הקשה שחוויתי בעת הטיפול באמי ולאחר פטירתה. במקום להתמקד בטראומה הנוראית שעברתי, החלטתי לבדוק עם עצמי מה למדתי ממנה, והבנתי שבתוך כל החושך ששהיתי בו, היו כמה נקודות אור קטנטנות וטעויות שחיזקו אותי ושעזרו לי להפוך לאדם שאני היום. השיעור הזה היה קשה ולווה בנקודות שבירה רבות, אבל אחרי כל אחת מהן הצלחתי לאסוף את עצמי ולפרוח  וגם אתם תוכלו לעשות זאת אם רק תנסו... 

8. תירוצים הם שקרים שאתם מספרים לעצמכם

כפי שכתבתי בסעיף הראשון, אמי האהובה העבירה את חייה בתחושת פספוס, ותמיד היה לה תירוץ מעולה לכל דבר עליו ויתרה. למשל, היא לא טסה לחו"ל כי היא חששה שלא נצליח להסתדר בלעדיה, או לא יצאה לעבוד כי אף אחד לא ירצה להעסיק אישה שהייתה עקרת בית במשך עשרים שנה.
 
תמיד אמרתי לה שכל ההסברים האלו הם שקרים שהיא מספרת לעצמה ושהם לא משפרים את חייה, אלא להיפך. התחננתי אליה שבמקום לחשוב ולדבר על מה היא הייתה יכולה לעשות, שתנסה להגשים את עצמה, והסברתי לה שאף אחד לא ינסה לממש את שאיפותיה בשבילה. ידעתי שבזכות חוכמתה והתושייה הרבה שאפיינו אותה, היא מסוגלת לעשות הכל, וברגע שהיא תפסיק עם התירוצים ותהיה מספיק אמיצה, יפתחו בפניה כל כך הרבה הזדמנויות חדשות. זהו אחד השיעורים החשובים שלמדתי ממנה ושאעביר לכם היום – להפסיק לשקר לעצמכם, ופשוט להתחיל לממש יעדים כדי להשיג חיים טובים ומאושרים יותר.
שיעורים לחיים: יד מצביעה על גלובוס

לסיכום, החיים הם מסע מאתגר שמלמד אותנו שיעורים חשובים שעוזרים לנו לעבור אותו בקלות רבה יותר, כמו מהותה של סבלנות, מטרתם של דברים קטנים, טעויות וכמובן  חשיבותה של הבעת אהבה והערכה. הנה כמה תובנות ושיעורים נהדרים נוספים שכדאי לכם להכיר כדי לשפר את חייכם.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.