print header

8 דרכים לשקם את האמונה העצמית שלכם

כשהשתחררתי מהצבא לאחר שירות ממושך כקצין בקבע, גיליתי שהמשקל שלי עלה בצורה משמעותית ועמד על 130 קילוגרמים. בתור איש ספורטיבי למדי שמתאמן בצורה סדירה, הגילוי כי הזנחתי את עצמי ואת הבריאות שלי גרם לי לאבד את האמונה העצמית שלי. לאחר מספר שבועות החלטתי שאני צריך לעשות מעשה ובעזרתו של מאמן אישי הצלחתי להשיל מגופי כ-40 קילוגרמים ולהגיע למצב שעליו אני משתדל לשמור עד עצם היום הזה. חלקכם כנראה מזדהים עם הסיפור האישי שלי ואני בטוח שישנם מגוון רחב של סיפורים ומצבים אחרים שבגללם הרגשתם כי האמונה שלכם בעצמכם הולכת לאיבוד. במיוחד לשם כך, אספנו בשבילכם את 8 הדברים שעליכם לעשות כדי להחזיר לעצמכם את האמונה העצמית ולהתגבר על כל מכשול שיעמוד בדרככם.
 
איך להחזיר את האמונה העצמית: אישה בשדה צהוב מרימה ידיים לאוויר

1. עשייה חוזרת ואיטית לאורך זמן

הרבה מההישגים המשמעותיים שהשגתם או שתשיגו בעתיד בחיים שלכם – מערכות יחסים, אהבות, שיעורים לחיים ועוד – נובעים מהדברים הקטנים שאתם עושים בכל יום ובאופן קבוע. כדי להחזיר את האמונה העצמית שלכם עליכם לבנות אותה מחדש לאורך זמן, בעשייה חוזרת ונשנית. אט אט אתם תרגישו מאושרים יותר ותתמלאו בתחושת הצלחה והישגיות, אם תדאגו להתמיד בעשייה שלכם לטווח רחוק. נכון, ההתמדה היא קשה ומטבענו אנו רוצים שהכל יעשה ויקרה כאן ועכשיו, ולעיתים קרובות זה בעוכרינו. למשל, אתם לא יכולים לצפות להרים משקולות של 100 קילו בפעם אחת, אבל אתם יכולים להרים משקולות של קילו אחד מאה פעמים. זכרו, צעדים קטנים, ממושכים ומשמעותיים יקדמו אתכם ויחזירו את האמונה שלכם בעצמכם. לחצו כאן כדי ללמוד על גישת קאיזן – טכניקה פשוטה וקלה שעוזרת להתגבר על תחושת העצלות.

2. צרו הרגלים יומיים מחזקי אמונה

יש רגעים רבים בחיים בהם אנחנו משוכנעים כי זה בלתי אפשרי לחסוך כסף, לרדת במשקל, לקנות דירה וכדומה, אבל עם התמדה, עשייה יום יומית ויצירת הרגלים, ניתן לחזק ולהחזיר את האמונה העצמית גם בהשגת מה שנראה לנו בלתי אפשרי כיום. כולנו מאבדים אמונה בדבר מסוים בשלב כזה או אחר בחיים, אך החכמה היא לדעת לזהות זאת וליצור לעצמנו הרגלים יומיים שיחזירו לנו אותה כמה שיותר מהר. ההרגלים הללו הם מה שמגדיר אותנו ואת מי שאנחנו, לכן צרו לעצמכם הרגלים שיחזירו לכם את האמונה העצמית. אתם יכולים להתחיל מדברים קטנים כמו להגיד "בוקר טוב" לנהג האוטובוס בכל בוקר, או להחליט כי פעם ביום אתם מטיילים ברגל (למשל בדרך חזרה הביתה מהעבודה) בלי לשמוע מוזיקה או לשחק בטלפון הנייד. על ידי עשיית פעולות פשוטות שכאלה, תחזקו את האמונה העצמית שלכם ותשכנעו את עצמכם כי אתם מספיק טובים בשבילכם ובשביל הסובבים אתכם.
איך להחזיר את האמונה העצמית: יד מחזיקה כוס קפה ובתוכה מצוייר לב

3. הכינו רשימה של ההישגים האחרונים שלכם

על מנת שתוכלו להחזיר את האמונה בעצמכם, עליכם לכתוב את ההישגים שלכם על הנייר. שבו וכתבו את כל הדברים שאתם מחשיבים להישגים במהלך החיים שלכם - זה יכול להיות הדברים הכי קטנים כמו למשל הרכבת רהיט או ארגון מסיבת הפתעה. לאחר מכן, נסו לזהות את דפוסי הפעולה החוזרים שלכם במסגרת כל אחד מההישגים, כך תוכלו להבחין בכישורים שלכם. למשל, אם שמתם לב שאתם טובים עם אנשים חולים או במצוקה, זה מצביע על כך שאתם אנשים רחומים, ובמקרה שכזה נסו להציב את עצמכם במקומות ובאירועים בהם תוכלו לנצל לטובה את הכישור שלכם – כמו למשל להתנדב בבית אבות.

4. הציבו לעצמכם מטרות הגיוניות

הצבת מטרות הגיוניות תעזור לכם להאמין בעצמכם וביכולתכם להשיג את היעדים שלכם. עליכם לוודא כי אתם קובעים מטרות בהתאם לכישורים שלכם, כך גם תצליחו לייצר תחושת מסוגלות והצלחה שיעודדו אתכם להמשיך הלאה. עם זאת, היו מוכנים לצאת מאזור הנוחות שלכם, כי לעיתים אתם תצטרכו לעשות דברים שלרוב לא תרצו לעשות כדי להשיג את המטרות שלכם בחיים. אחרי שהצבתם לכם מטרה, עליכם לעבוד קשה כדי להשיג אותה – אל תזניחו אותה אר משום שהדרך קשה. אם המטרה נראית מסובכת נסו לפרק אותה למטרות משנה כדי להתמקד בשלב אחד כל פעם. לחצו כאן כדי לרכוש 7 כלים פשוטים שיעזרו לכם להשיג את המטרות שלכם בחיים ולהחזיר את האמונה העצמית.
איך להחזיר את האמונה העצמית: לוח חצים ובאמצע נעוץ חץ

5. אל תפחדו לדבר עבור עצמכם

כאשר דברים קורים סביבכם ויש לכם דעה או הצעה לדרך טובה יותר לביצוע דבר מה, עליכם לא לפחד, לפתוח את הפה ולדבר! אל תקבלו את כל מה שקורה מסביבכם כמובן מאליו - עליכם לקחת חלק פעיל במה שמתרחש בחיים שלכם. בזכות התנהגות שכזאת אתם מראים לאחרים, וגם לעצמכם, כי אתם מסוגלים לקחת שליטה ולהביע ולקדם את הצרכים והחשקים שלכם. כשתביעו את עצמכם בקול אתם תתחילו להיות מוקפים באנשים שהשאיפות והחששות שלהם זהות לשלכם – דבר חיוני מאוד להחזרת האמונה העצמית ולהרגשת נינוחות בסביבה הקרובה שלכם.

6. דברו לאט

דרך נוספת שבעזרתה תוכלו להחזיר את האמונה העצמית שלכם היא דיבור איטי. הכוונה כאן היא דו משמעית לדיבור פנימי וחיצוני, וההשפעה של טיפ זה עליכם תורגש במהרה ותעזור לכם לרכוש מחדש את האמונה שאבדה. בפעם הבאה שאתם מנהלים דיון פנימי בתוככם, הרגיעו והאטו את הקול הנמרץ והשלילי שמכשיל אתכם. בדיבור איטי הכוונה היא לחשיבה בהיגיון ולנשימה איטית שעוזרת להאט את הגלגלים שמסתובבים בראש. לצד היתרונות הרבים של דיבור עצמי, אם תצליחו לדבר באיטיות תשיגו גם שקט פנימי שירגיע את המחשבות השליליות ומסיחות הדעת שלכם. בנוסף, גם כשאתם מתבטאים מול אנשים דברו לאט, כך הם יקשיבו לכם יותר ודבר זה גם יאיר אתכם באור חיובי, כזה המשרה ביטחון ותחושת נינוחות שתשפיע לטובה על הסובבים אתכם.
איך להחזיר את האמונה העצמית: בובת מיקי מאוס עומדת על פסנתר קטן ומוארת בנורת שולחן

7. עשו דברים שהם קשים ולא מוכרים

לעיתים קרובות רובנו נמנעים מלעשות דברים שהם קשים, לא מוכרים ומאתגרים - זה פשוט חלק מהטבע האנושי. אך דווקא בזכות דברים שכאלה אתם יכולים לזכות באמונה עצמית חזקה, כי בעזרתם תוכלו להוכיח לעצמכם שאתם עומדים באתגרים שאתם מציבים לעצמכם ולא נרתעים מעבודה. חשבו על אחד מהדברים שאתם רוצים להשיג ושאותו אתם מגדירים כקשה וזר, פרקו אותו לגורמים והציבו יעדים כדי להגיע אליו. שימו לנגד עיניכם את ההצלחה האישית שלכם ופעלו כדי להרגיש הצלחה, וגם אם הדרך תהיה קשה ומאתגרת, זכרו שאתם יכולים לעשות זאת! אם תשימו את עצמכם במקום הלא מוכר והמאתגר, תוכלו לפתח תחושת מסוגלות על ידי ההצלחות שבדרך וכך גם להחזיר לעצמכם את האמונה העצמית.

8. תדאגו ותשמרו על עצמכם

אמונה עצמית יכולה להיות תלויה בהרגשה שלנו כלפי עצמנו, ולפיכך החזרתה והעצמתה יהיו קשורות באופן ישיר למראה שלנו ולדרך שבה אנו מרגישים לגביו. הגוף והנפש משפיעים אחד על השנייה באופן הדדי, ולכן עליכם לשמור על גוף בריא בעזרת תזונה נכונה, כושר, שינה מספקת וכדומה כדי שתוכלו לשמור על מצב הרוח והאושר שלכם. בנוסף, שמירה על נפש בריאה באמצעות כלים שונים, כמו למשל יוגה, תסייע לכם להרגיע את הגוף ולספק לו את האיזון הרצוי שבעזרתו תצליחו להחזיר את האמונה העצמית בכם. לחצו כאן כדי להכיר את המדריך השלם להשגת נפש בריאה בגוף בריא, וכך תצליחו לאזן את נפשכם וגופכם ולהחזיר לכם את האמונה העצמית.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.