print header

מחקר חדש קובע: זו הדרך לאריכות ימים ובריאות איתנה בגיל הזהב

כאשר אנשים מתבגרים, עוזבים את בית ההורים ובונים קן משפחתי משלהם, הם עסוקים יותר בחייהם ונוטים להקדיש פחות זמן למשפחה המורחבת. מי שלעיתים סובל מכך הם ההורים של אותם אנשים, שיכולים למצוא את עצמם בתחושה מעט מבודדת וחסרת תכלית. מי שחייו היו מלאי מרץ ועשייה יכול לעיתים לשקוע בתחושת ניכור או סגירות, והדבר מוחשי יותר כאשר מדובר בהורה שחי לבדו. על פי מחקר חדש ומרתק שנערך בנושא, התברר שקשר משפחתי חם ויומיומי, כמו זה שבין הורים מבוגרים לילדיהם, הוא ממש מציל חיים, מאריך ימים ומונע התדרדרות תפקודית ורגשית. הנה הסיבות שאתם חייבים להתקשר להורים שלכם לעיתים יותר קרובות, וכמה עצות לגבי איך לעשות זאת נכון.
 
מחקר על הקשר בין בריאות וקשר משפחתי בגיל הזהב: אדם מבוגר מחזיק טלפון נייד בידו
 

במחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה, חוקרים עקבו במשך 6 שנים אחר 1,600 גברים ונשים מבוגרים בגיל ממוצע של 71 שנים, שקרוב ל-3/4 מהם היו נשואים. כל המשתתפים נשאלו האם חסרה להם חברה, האם הם מרגישים מבודדים והאם הם מרגישים שלא מכלילים אותם בדברים שונים. מטרת החוקרים הייתה להעריך את רמת הבדידות, התפקודיות ומספר מקרי המוות בקרב אנשים מבוגרים, ביחס לקשר האנושי שהם מקיימים עם קרובים וחברים. כנתון התחלתי גדול למדי, 43.2% מהמשתתפים במחקר טענו כי הם חשים בדידות.

במהלך המחקר, החוקרים עקבו אחר 4 נתונים בתפקוד המשתתפים, שכללו קושי בביצוע פעילות יומיומית רגילה, קושי בביצוע משימות שדורשות מאמץ, ירידה בתנועתיות וקושי בטיפוס על מדרגות. את הנתונים הללו הם בחנו ביחס למשתנים דמוגרפיים, מצב סוציו-אקונומי, תנאי המחייה, נוכחות של רגשות דיכאון ומצבים רפואיים שונים.

מחקר על הקשר בין בריאות וקשר משפחתי בגיל הזהב: אישה מבוגרת ואישה צעירה מתחבקות ומחייכות למצלמה

הממצא המדהים שהחוקרים גילו היה כי 23.8% מהמבוגרים שדיווחו על בדידות נפטרו בתוך פרק הזמן של שש שנות המחקר, לעומת רק 14.2% מהמבוגרים שניהלו קשרים חברתיים ומשפחתיים מספקים. עוד עלה מהמחקר שמשתתפים שהעידו על בדידות היו בסבירות גבוהה יותר באופן מכריע לפתח קשיים בביצוע 4 הנתונים שנבדקו במחקר, שכללו כאמור, ביצוע פעולות פשוטות ומאומצות, טיפוס על מדרגות ותנועתיות. לצורך ההמחשה, 40.8% מהמבוגרים הבודדים חוו קושי בפעולה של טיפוס על מדרגות, לעומת 27.9% בלבד מהמשתתפים שקיימו קשרים משפחתיים וחברתיים מספקים.

 

מסקנת החוקרים הייתה כי קשרים חברתיים ומשפחתיים תורמים לאיכות ואורך החיים בגיל המבוגר, ויכולים לשפר משמעותית את התפקודיות ואת המצב הרגשי של אנשים מזדקנים. למרות המסקנות הברורות מהמחקר וההבנה שלכל מי שיש לו הורים מבוגרים, רצוי שישקיע יותר זמן ומאמץ בטיפוח הקשר האישי והיומיומי איתם, אנשים רבים מרגישים חסמים שונים שמונעים מהם את העמקת היחסים עם הוריהם וחשים קושי בקיום קשר בין-דורי חזק ויציב.

מחקר על הקשר בין בריאות וקשר משפחתי בגיל הזהב: גבר מבוגר מחזיק מקל הליכה

מה ניתן לעשות כדי לשפר את הקשר שלכם עם הורים מבוגרים?

הכינו נושאי שיחה ותחומי עניין משותפים

אחד מהקשיים שבקיום קשר יומיומי עם ההורים קשור בעובדה שחלק מהאנשים מרגישים שפשוט אין להם על מה לדבר עם ההורים ושפער השנים מוביל לכך שהם אינם מבינים או מתעניינים במעשה הילדים ולהפך. לעיתים המצב יכול להיות בולט במיוחד כאשר מדובר באבות אשר נוטים לעיתים להימנע מביטויים רגשיים ולהיות מסוגרים יותר. למרות שאי אפשר להתכחש לאהבה בין הורים לילדים, כדאי גם לפעול באופן מעשי כדי לחזק את היחסים.
 
אם אתם מרגישים שאתם מנהלים שיחות קצרות שכוללות שתיקות ארוכות עם ההורים, רצוי וכדאי שתכינו נושאי שיחה משותפים מראש, וציינו לעצמכם במהלך היום על אילו נושאים אתם יודעים שתוכלו לדבר עם אבא ואימא - מהתחום האישי והציבורי. אם אבא שלכם אוהב לדוגמה קבוצת כדורגל, נסו לעקוב אחר ביצועיה כדי שתוכלו לשוחח איתו על נושא שגורם לו להיפתח. מומלץ גם שתנסו למצוא חיבור של תחום עניין משותף עם ההורים – זה יכול להיות פתירת תשחצים או החלפת מתכונים – ובלבד שתצליחו להעמיק את הקשר ביניכם. אתם יכולים אגב להתחיל עם כמה בדיחות על גיל הזהב שתחלקו ביניכם – שהרי צחוק הוא תמיד גורם מחבר. 

התעקשו על חשיפת ההורים לטכנולוגיה שעוזרת לשמור על קשר

ידוע שישנם הורים רבים שלא מסתדרים עם טכנולוגיה ומעדיפים עדיין לנהל קשר בטלפון הקווי וללא מסכי מגע. אם אתם ילדים להורים שכאלה המשימה שלכם היא לא לוותר להם בשום מחיר. אם הם ילמדו לתפעל אפילו באופן בסיסי חשבון וואטסאפ, פייסבוק או סקייפ, לא רק שהם ישמרו על ראש חד ופעיל יותר, הם גם יעלו מאוד את הסיכויים שלהם להישאר פעילים חברתית ומשפחתית, ולמנוע מעצמם התדרדרות פיזית ונפשית. העבודה שלכם כילדים היא להרגיע וליידע אותם שרוב הבעיות בטלפון החכם או במחשב יכולות להיפתר בקלות, בכיבוי והדלקה מחדש. כדי שתוכלו להתחיל ולהעביר להם את הידע הבסיסי והנרחב של שימוש ברשת חברתית או אפליקציה, קראו את הטיפים לשימוש בכלים של פייסבוק, ואת המדריך שיחשוף אתכם לכל העדכונים החדשים של וואטסאפ.
מחקר על הקשר בין בריאות וקשר משפחתי בגיל הזהב: ידי אישה מבוגרת נוגעות במסך של מחשב לוח עם משחק קלפים

הראו להורים עד כמה אתם זקוקים להם ומכבדים אותם

כל אדם אוהב לחוש שזקוקים לו וכל אדם צריך משמעות בחיים - גם בגיל מבוגר. ככל שאנשים הולכים ומתבגרים הם מאבדים את החלקים בחייהם בהם הרגישו שיש בהם צורך, אם זה לאחר עזיבת הילדים את הבית או היציאה לפנסיה. אנשים רבים נעזרים מאוד בהוריהם לצורך גידול הילדים ושמירה על תפקודה של משפחה צעירה, אך זה לא תמיד המקרה. כאשר ילדים גרים רחוק מהוריהם המזדקנים או כאשר להורים אין יכולת גופנית או מחשבתית לעזור להם, כפי שאולי היו רוצים – הקשר בין השניים עלול להתרופף. במקרים שכאלה, חשוב לזהות אילו דברים ההורים עדיין חשים שהם יכולים ורוצים לתרום לילדיהם, בידע, בעזרה פיזית ובניסיון, למרות מגבלות כאלה ואחרות, ולטפח את החלק הזה בקשר. לדוגמה, צלצלו להורים כדי לבקש מתכון, הפנו אליהם שאלה בעניין בירוקרטי שהם התנסו בו, בקשו עצה בעניין אישי, ובעיקר הראו להם עד כמה אתם זקוקים להם ומכבדים אותם. הקשר שתטפחו יועיל לכם וגם ישמור על בריאותם ואריכות ימיהם. 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.