print header

כיצד ליצור מערכת יחסים ארוכת שנים

מערכות יחסים זוגיות אינן פשוטות אין בכך ספק, אך כפי שרובנו יודעים, הן שוות את ההשקעה כיוון שאנו זוכים להיות במחיצת האדם שאנו אוהבים ולטפח עמו זוגיות ארוכת שנים. למרבה הצער, ישנן מערכות יחסים שלא מחזיקות מעמד לאורך זמן, ולפי ד"ר גלב ציפורסקי, מומחה למניעת אסונות ביחסים, ניתן לצפות מראש מה יגרום לכך. לאחר בחינה של מצבי זוגיות שונים ובדיקה שלהם מפן מדעי, ד"ר ציפורסקי טוען שישנם דברים שניתן לעשות כדי למנוע כישלון של מערכות יחסים. לפי ממצאיו, 9 הנושאים הבאים מהווים גורמי כישלון במערכות יחסים רבות, ובעזרת ידיעה כיצד להתנהג בנקודות מפנה במערכות יחסים, תוכל למנוע רגעי משבר ביחסים שלכם שעלולים להביא לסיומו.
 
יצירת מערכת יחסים ארוכת שנים: זוג יושב בספסל מול שקיעה
 

1. התנהגות במצבי חירום

בחיים של כולנו ישנם רגעים לא פשוטים כשכל מה שאנו צריכים בהם זו כתף תומכת או אוזן קשבת, מה שנכון במיוחד במצבי חירום. מצבים מסוג זה מותירים אותנו מבולבלים, וזה לא משנה אם הם פעוטים או גדולים, כיוון שההשפעה שלהם היא אותה השפעה. במצבים כאלו חשוב שבני הזוג יאזנו זה לזו כדי להגיע לעמק השווה, ושלא יגיבו באופן דומה לבני הזוג שלהם, אלא ישלימו אותם. כך למשל, אם אחד מבני הזוג נוטה להגיב בצורה מוגזמת במצבי חירום, חשוב שהצד השני יישאר רגוע וינסה להקשיב למה שקרה. בנוסף, חשוב שלא להאשים את בני זוגכם במצב החירום שאירוע, מפני שכך אתם בעצם קופצים למסקנות עוד לפני ששמעתם את הסיפור עד תומו, מה שמוביל לחיכוכים לא מעטים וגם למשברים בסופו של דבר.

2. הבנה הדדית וקבלת השונה

גם אתם וגם בני זוגכם אנשים בוגרים שיכולים לקבל החלטות בכוחות עצמכם, ולכן זה רק הגיוני שלא תנסו לכפות את דעתכם על החצי השני שלכם. כאשר אתם נכנסים לזוגיות, תנאי מפתח להצלחה הוא קבלה של הצד השני על דעותיו השונות, והבנה שאתם לא תמיד תראו דברים עין בעין. לכן, חשוב שתזכרו שגם אם יש ביניכם ובין הצד השני שלכם קווי דמיון, יש ביניכם גם הבדלים, ואין סיבה שתנסו לאחד בין תפיסות העולם שלכם. השתדלו גם להימנע מקבלת החלטות עבור בני הזוג שלכם במחשבה שאתם יודעים מה הם רוצים באותו רגע, מפני שסביר להניח שזה לא נכון. במקום זאת, שאלו את בני זוגכם על דעתם במקום לנסות לקרוא את מחשבותיהם, כך שתוכלו לשמור על קווי תקשורת פתוחים ולא לתת להם תחושה שאתם מנסים להכריח אותם לחשוב כמוכם.
יצירת מערכת יחסים ארוכת שנים: זוג עומד מול הים

3. הבעת רצונות

אחד מהגורמים שמביאים למשברים במערכות יחסים הוא המחשבה שבני זוג אוהבים צריכים "לקרוא" את הצרכים שלנו. זה אמנם נכון שהיכרות עמוקה עם אדם מביאה לכך שלעתים אנו מבינים אותו גם בלי מילים, אך אתם לא יכולים לצפות שהצד השני שלכם יבין מה אתם רוצים בכל רגע נתון. ציפייה שכזו מביאה לפערים שמחמירים עם הזמן, ולעתים אף לטינה ולמחשבה שלבני זוגנו לא אכפת מאיתנו. כדי שזה לא יקרה, השתדלו להביע את הרצונות שלכם בפניי בני זוגכם ואל תצפו שהם ידעו אותם מראש, או שמבט נוקב מכם יבהיר להם מה אתם רוצים.
 

4. יצירת מרחב אישי

ההתאהבות הראשונית שלנו בבני זוגנו גורמת לנו לרצות לבלות איתם כל רגע נתון, מה שעוזר לחזק ולמסד את הקשר, ובמהלך התקופה הזו, בני זוג מפתחים תחביבים משותפים שמאפשרים להם לבלות יחדיו. במהלך הזמן עוצמת ההתאהבות דועכת, וזה טבעי שבני זוג ירצו לבלות זמן בנפרד זה מזו. למרות זאת, חשוב להקדיש יום או יומיים בשבוע לפעילויות משותפות כדי לשמור על קשר חזק שיוכל להחזיק מעמד לאורך זמן. חוקרים גילו שחשוב לעשות זאת מפני שזיכרונות משותפים ומהנים עוזרים לשמור על חוזק הקשר במערכת יחסים ובכך מונעים התרחקות של בני הזוג זה מזו.
יצירת מערכת יחסים ארוכת שנים: בני זוג שוכבים על הרצפה פנים מול פנים

5. תכניות שונות לעתיד

אחד הדברים החשובים ביותר שעוזרים לשמור על מערכת יחסים איתנה הוא מטרות משותפות לעתיד והגדרה של מה שאתם רוצים להשיג. עבור אנשים מסוימים קריירה היא המטרה החשובה ביותר בעתידם, ויש כאלו שמעדיפים להתמקד בחיי משפחה. התעלמות מנושאים חשובים כאלו עלולה ליצור פערים גדולים בעתיד שיובילו לריבים ואפילו לפירוק של מערכת היחסים, ולכן חשוב שלא תדחו שיחות על מה שאתם רוצים לעשות בעתידכם. גם אם תגיעו למסקנה שאתם רואים את העתיד המשותף שלכם באופן שונה, תוכלו לנהל דיונים על הגעה לעמק השווה באופן שיתאים לשניכם. מטרות משותפות הן חשובות, וזה מצב אידאלי בזוגיות, אך אם יש לכם שאיפות שונות, אין זה אומר שהזוגיות הגיעה לקיצה אלא שהיא צריכה התאמה לצרכים של שניכם.

6. מערכות יחסים עם חברים

מלבד הזוגיות בחיינו, מערכות יחסים אחרות, כמו אלו שאנו יוצרים עם חברים, הן חשובות לא פחות. בני זוג שמבקשים מאיתנו להזניח את החלק הזה בחיינו עלולים לעורר בנו טינה, וזה בהחלט לא סימן למערכת יחסים בריאה. לכן, אם אתם מרגישים שבני הזוג שלכם מבלים זמן רב עם החברים שלהם, אל תדרשו מהם לחדול מכך מפני שזה רק יזיק לכם. במקום זאת, נסו לטפח מערכות יחסים עם חברים שתוכלו לבלות עמם בזמן שבני הזוג שלכם נמצאים עם חבריהם. הבנה של החשיבות של מערכות יחסים חבריות היא סימן לבגרות ובשלות נפשית, ולכן מומלץ שתטפחו את החלק הזה בחיי החברה שלכם, ולא את רגש הקנאה המנקר שלא מעוניין שבני זוגכם יהיו עם אנשים אחרים.
יצירת מערכת יחסים ארוכת שנים: שתי נשים קופצות על חוף הים

7. מערכות יחסים עם בני משפחה

למרות שלעתים היינו רוצים לברוח מהם, אין מנוס מבני משפחה שיכולים לתסכל אותנו לעתים, אך הם גם האנשים שאנו אוהבים יותר מכל. אותם בני משפחה אוהבים ואהובים מהווים פעמים רבות גם מקור לחיכוך בין בני זוג, מה שעלול להוביל למשברים שקשה לגבור עליהם. חשוב לצמצם את החיכוכים הללו במידת האפשר על ידי קביעת מועדים בהם תהיו עם בני המשפחה יחדיו ובנפרד והסכמה על כך שישנם נושאים נפיצים שמומלץ לא לדון בהם. באופן הזה עדיין תוכלו לבלות עם בני המשפחה שלכם בלי שזה ישפיע לרעה על היחסים ביניכם, ותוכלו ליהנות ממערכת יחסים בריאה עם בני זוגכם.

8. וויכוחים לא בריאים

לא ניתן להימנע מוויכוחים במערכות יחסים, וזה נכון במיוחד בזוגיות שבה שני בני הזוג מבלים שעות מרובות יחדיו. כאשר אתם מוצאים את עצמכם נכנסים לוויכוח מכל סוג שהוא עם בני זוגכם, חשוב שתדעו כיצד לנהל אותו על מנת שניתן יהיה לעבור אותו בשלום ובלי שהדבר יזיק לזוגיות ביניכם. כדי לעשות זאת, נהלו שיחה רגועה עם בני הזוג שבה תסכימו על דרכים בהן תנהלו דיונים עתידיים שמתלהטים כדי למנוע חיכוכים שקשה לצאת מהם.
יצירת מערכת יחסים ארוכת שנים: זוג יושב על ספסל כשהאישה מפנה את גבה לגבר

9. אי חגיגה של הישגים

ישנם רגעים בחיים בהם אנו משיגים דבר מה שרצינו, ועבורנו מדובר בהישג משמעותי. אנשים אחרים עלולים לחשוב על ההישגים האלו כפרטים זניחים, ולעתים אף להפגין זאת בזלזול או חוסר הבנה. אתם וודאי לא רוצים להיות אנשים מהסוג הזה, ולכן חשוב שתדעו להפגין התלהבות כשבני הזוג שלכם נלהבים ממשהו שקורה בחייהם ומרגש אותם. זוגות שחיים בהרמוניה יודעים לתמוך בהצלחות של בני זוגם ולעורר בהם השראה להצלחה עתידית, וזה בהחלט מודל שכל אחד רוצה בחייו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.