print header

הגורמים והטיפול בבעיות נפיחות בכפות הידיים

 רבים מאיתנו מכירים את תחושת הנפיחות וחוסר הנוחות בכפות הידיים שלא פעם תוקפת אותנו במהלך היום. התופעה הזו עשויה ללוות אותנו למשך פרק זמן שמשתנה בין מספר דקות לכמה שעות, ולפעמים אפילו יותר מזה. האם יש סיבה להיבהל? ברוב המקרים התשובה היא שלילית. הידיים והאצבעות שלנו משקפות תהליכים רבים שקורים סביבנו, כמו גם תהליכים פנימיים המתרחשים בגוף, שרובם אינם מזיקים. עם זאת, קיימים גם מספר מקרים של נפיחות באזור כפות הידיים שעשויים להצביע על בעיות חמורות יותר. הטיפים הבאים יעזרו לכם להבדיל ולהבין באיזה סוג של בעיה מדובר, וכיצד תוכלו לטפל בה בעצמכם או בעזרת רופא.

1. דלקת שורש כף היד

כאשר העצב שמוביל מהזרוע לכף היד נצבט או נלחץ בשורש כף היד, עשויה להיווצר במקום דלקת אזורית המלווה בנפיחות, צריבה, עקצוץ, או חוסר תחושה בידיים ובאצבעות. מדובר בבעיה נפוצה מאוד שמקשה על גברים ונשים בגילים שונים, ומתפתחת אצל רבים המתעסקים בפעולות חזרתיות לאורך שעות רבות כמו עבודה משרדית או פעילות אחרת הקשורה להפעלת לחץ רב על אזור כפות הידיים. כאשר הבעיה מטופלת בראשיתה היא צפויה להיפתר בקלות, אולם המשך הפעלת לחץ על האזור למרות הכאב והנפיחות, עלול להפוך את משך הטיפול לארוך יותר.

הטיפול שביכולתכם לעשות לבד בבית מתחלק למספר חלקים:

 • שימוש בקרח – אם אתם חשים שמקור הדלקת הוא בפעולה חוזרת ונשנית, הניחו קרח על פרקי הידיים פעמיים ביום למשך 15-20 דקות בכל פעם לצורך הפחתה בנפיחות ובכאב. השתמשו בשקית קרח או שקית אפונה קפואה העטופה במגבת, והימנעו מלהניח את הקרח עצמו ישירות על העור.
 • ​הקפידו על הפסקות – אם אתם מכופפים את פרקי הידיים או האצבעות שוב ושוב בפעולות כמו עבודה מול מחשב, תפירה או סריגה, השתדלו לקחת הפסקה של 5 דקות עבור כל שעת עבודה והימנעו מלבזבז את הזמן הפנוי שלכם בפעולות בלתי הכרחיות המאמצות את כפות הידיים, כמו משחקים בסמארטפון למשל.
גורמים לנפיחות בידיים ודרכי טיפול בהם: ידי אישה מקלידות על מחשב נייד
 • מתיחת התעלה הקרפלית – בצעו תרגיל פשוט שיכול לסייע בהפחתת תחושת הכאב: הצמידו את קצה האגודל שלכם לקצה הזרת והניחו את שלוש האצבעות האמצעיות על ה"גשר" שנוצר". השתמשו ביד השנייה על מנת למשוך את האצבעות האמצעיות במטרה לנסות ליישר אותן, ואפשרו לאצבעות להתנגד. המשיכה שתרגישו היא גידי האצבעות שדוחפים את התעלה הקרפלית החוצה. החזיקו את המתיחה למשך כ-5 שניות בכל פעם, וחזרו על התרגיל 5 פעמים ביום.
 • עיסוי – עסו את כפות הידיים שלכם באמצעות כל קרם ידיים שברשותכם. העיסוי יסייע להמרצת הדם באזור ויפחית את הכאב. התחילו מקצות האצבעות והמשיכו עד לשורש כף היד. חזרו על העיסוי פעמיים ביום, בין 5-10 דקות בכל פעם עבור כל אחת מהידיים.

​במקרים חמורים יותר בהם הכאבים אינם חולפים, פנו לרופא. ייתכן שהוא ימליץ על קבלת סטרואידים בהזרקה או טיפול תרופתי.

גורמים לנפיחות בידיים ודרכי טיפול בהם: יד מבוגרת, יד צעירה ויד של תינוק

2. עודף מלחים

צריכה מוגזמת של מוצרים מטוגנים לצד המלחה עודפת של מוצרי מזון, עלולה להוביל לנפיחות עודפת בכפות הידיים, הבאה לידי ביטוי בנפיחות לאורך כל האצבעות מהבסיס ועד לקצה. הסיבה לכך היא שהגוף אוהב לשמור על איזון בין מלחים למים, וכאשר הוא נתקל בכמות מלחים רבה, הוא "מפצה" על כך על ידי אגירת מים עודפת, שבתורה גורמת לנפיחות באזור הידיים. נפיחות קלה נפתרת בדרך כלל כעבור יום מרגע הצטברות העודף הזה, אם כי היא עשויה להימשך זמן רב יותר במקרה שכמות המלחים בגוף היא גדולה במיוחד. כדי לבדוק אם זה אכן כך גם אצלכם, קצצו את המלח מהתפריט שלכם למשך שבוע וראו האם אתם מבחינים בשינוי.

3. התנפחות ידיים בזמן הליכה

אם גם לכם נדמה שאתם חוזרים מהליכה עם ידיים נפוחות, אתם לא לבד. התנפחות ידיים בזמן הליכה היא תופעה נפוצה שקשורה לשינויים בתנאי מזג האוויר ובטמפרטורת הגוף, כמו גם בחוסר איזון באלקטרוליטים - מינרלים הנמצאים ברקמות הגוף וחייבים להיות כל הזמן באיזון על מנת למנוע נפיחות ברקמות. כאשר אנחנו מזיעים אנו מאבד מלחים, והגוף עלול להגיב לתופעה הזו באמצעות התנפחות.

גורמים לנפיחות בידיים ודרכי טיפול בהם: זוג מבוגרים עושה הליכה ספורטיבית

על מנת להימנע מהתופעה:

 • הסירו מגופכם כל גורם שעלול ללחוץ על האצבעות או הזרועות טרם היציאה מהבית. הימנעו מלענוד טבעות, הסירו את שעון היד או שחררו את הרצועה שלו עד כמה שניתן וותרו על חולצות בעלות שרוולים צמודים מאוד מבד חונק.
 • קחו איתכם פריט קטן כלשהו שתוכלו לאחוז בו מפעם לפעם במהלך ההליכה, על מנת לעודד זרימת דם אל כפות הידיים. כיוון שהמטרה היא המרצה בלבד, אין צורך להחזיק את הפריט חזק מדי. זה יכול להיות בקבוק מים, כדור גומי, מקל להליכה או כל חפץ גלילי או עגול אחר שאינו כבד מדי.
גורמים לנפיחות בידיים ודרכי טיפול בהם: אדם אוחז במקל
 • עזרו לשחרור הידיים שלכם על ידי ביצוע תנועות מעגליות באוויר בזרועות ישרות, לפני ההליכה ומספר פעמים במהלכה. ישרו את הזרועות וסובבו בכל פעם את אחת הידיים סיבוב שלם אחורנית, כאשר כף היד מופנית כלפי חוץ. חזרו על התרגיל 10-15 פעמים עבור כל יד. במהלך ההליכה, הרימו את הידיים למעלה ומתחו אותן מעל גובה הראש למשך מספר שניות.
 • אל תסגרו את כפות הידיים לאורך ההליכה, אלא השתדלו להשאיר אותן רפויות עד כמה שניתן. מפעם לפעם קמצו אותן לכדי אגרוף למשך מספר שניות ופתחו אותן שנית, מתחו את האצבעות כמה שניתן ובצעו תרגיל המדמה נגינה על פסנתר באוויר במשך מספר שניות.
 • החזיקו את הזרועות קרוב לגוף והניעו אותן במקביל לגוף מבלי שייפגשו. אם כפות הידיים שלכם נפגשות בסמוך לבית החזה בזמן שאתם הולכים, סימן שאתם מניעים את הידיים בצורה שגויה שעלולה להכביד עליהן.
 • הקפידו על שתייה לפני ההליכה, במהלכה ובסיומה. ההליכה גורמת לאיבוד נוזלים ומלחים, וזה עלול להוביל להתנפחות הידיים כניסיון של הגוף לאגור מים כפיצוי. כדי לדעת בוודאות האם אתם שותים פחות מדי או יותר מדי, נסו לשקול את עצמכם לפני ההליכה (אחרי ששתיתם) ומיד בסיומה. אם המשקל שלכם נותר זהה, רמת המים בגוף שלכם תקינה.
גורמים לנפיחות בידיים ודרכי טיפול בהם: בקבוקים מים

4. התנפחות ידיים עונתית

זוהי נפיחות המתרחשת בעונת הקיץ באצבעות הידיים והרגליים בו זמנית, אשר לעיתים גם מתפשטת לזרועות ולרגליים עצמן. זהו עניין לא נעים כלל, אולם למרבה השמחה לא מדובר בבעיה רפואית, אלא בתופעה שנעלמת מעצמה. החום גורם לכלי הדם שלנו להתרחב על מנת לאפשר לנו להתקרר ולשמור על טמפרטורה נעימה באמצעות קרבה לעור, אולם במהלך התהליך עלולים חלק מהנוזלים שבכלי הדם לדלוף לתוך הרקמות הרכות ולגרום לנפיחות. סוג זה של נפיחות אינו מסוכן או בעייתי והוא חולף במהרה ללא טיפול, אולם אם הנפיחות שלכם היא רק בידיים ולא ברגליים והיא מלווה בכאב, סימן שמדובר בבעיה אחרת.

5. בצקת לימפטית

בצקת לימפטית נגרמת במקרים בהם נוזל הלימפה, אשר נושא פסולת, חיידקים, ונגיפים אל מחוץ לגוף, אינו מתנקז כראוי. הסימנים לנפיחות הנגרמת כתוצאה מבעיה זו יכללו את התנפחותן של אצבעות הידיים והרגליים, ולעיתים גם של הזרועות והרגליים עצמן. בנוסף לנפיחות, עלול העור עצמו להרגיש מתוח או עבה מהרגיל. במקרים מסוימים בצקת לימפתית יכולה להופיע לאחר ניתוחים, ובמקרים נדירים היא נובעת מצמיחה חריגה של מערכת הלימפה. בשלבים הראשונים הבצקת מופיעה ונעלמת לאחר מנוחה, אולם הטיפול בה הוא חשוב - כיוון שבצקת שלא תטופל עלולה להפוך לכרונית.

גורמים לנפיחות בידיים ודרכי טיפול בהם: אדם מעסה את ידה של אישה

הטיפול בבצקת מתחלק למספר חלקים:

 • מנוחה מקסימאלית - כאשר הבצקת רק מופיעה והעור עדיין רך למגע, חשוב להקפיד על מנוחת היד והרמתה עד כמה שניתן, במטרה להפחית את הלחץ על כלי הלימפה ולהימנע מהצטברות נוזלים.
 • חבישת לחץ - חשוב לפנות לרופא לשם קבלת טיפול בחבישת לחץ, הכולל חבישה של אזור הבצקת על מנת למנוע ממנה להתפשט.
 • פיזיותרפיה משולבת – טיפול הכולל טכניקות עיסוי לאזור, המלצה על פעילות גופנית שעשויה להפעיל את השרירים באזור הבצקת על מנת לעודד את ניקוז הנוזל בצורה טבעית והדרכה הכוללת שמירה על היגיינה ומניעת זיהומים. אלו הם דברים החשובים מאוד על מנת להימנע ממצב בו חיידקים ווירוסים החודרים לגוף אינם מצליחים לצאת ולהיפלט ממנו.

6. דלקת מפרקים ניוונית

מפרקי אצבעות מוגדלים, כלומר מצב בו אין באפשרותכם לענוד טבעות סביב פרקי האצבעות, עלולים להיות בלי קשר לדלקת מפרקים ניוונית. מדובר בתהליכים הקשורים להרס הסחוס, כוללים צמיחה של בליטות עצם באזור המפרקים ומלווים לעיתים קרובות בגלים של תהליכים דלקתיים חוזרים, נפיחות, תחושת "שריפה" באצבעות, כאב ונוקשות במגע. הדלקת עשויה להופיע כחלק מהשינויים המתרחשים בגוף עם הגיל, או בעקבות טראומה שנגרמה לסחוס כתוצאה ממחלה או בעיה נוספת.

גורמים לנפיחות בידיים ודרכי טיפול בהם: ידיים

אף על פי שאין בנמצא תרופות או טיפולים לריפוי מוחלט של הדלקת, חשוב מאוד לאבחן אותה בזמן על מנת לאפשר את שימור מצב המפרקים ותפקודם, כמו גם הפחתת הכאב. אם אתם חשים בתסמינים הדומים לאלו שהוזכרו, בקשו מהרופא שלכם הפנייה לצילום רנטגן של הידיים. במקרים בהם מדובר בשינויים במבנה הסחוס, ניתן יהיה לראות אותם בצילום ולקבוע את מצב הדלקת. בשלבים הבאים, יישקל מתן תרופות נוגדות כאב בכדורים או בהזרקה, לצד פיזיותרפיה מותאמת אישית. במקרה שאתם ממשיכים לסבול מהכאב, ניתן גם לשקול דיקור סיני שמסייע לחלק מהסובלים מדלקות מפרקים ניווניות

7. מחלת ריינו

מחלת הריינו היא מחלה הגורמת לנפיחות בידיים לאור ליקוי המתרחש במרכזי השליטה העצביים האחראיים על כלי הדם, ומוביל להתכווצות לא תקינה שלהם במקרים של קור או במצבים של מתח נפשי. הכיווץ במקרי קור, שמתרחש אצל כולנו, הופך אצל הסובלים מהמחלה לאגרסיבי מדי, ומוביל להתעבות דפנות כלי הדם, ובשל כך לירידה משמעותית בזרימת הדם לידיים או הרגליים. התחושה האופיינית למחלה מתחילה בנפיחות חוזרת ונשנית באצבע אחת, שמתפשטת עם הזמן לשאר האצבעות. בנוסף, היא נלווית לעיתים לתחושת קור באותן האצבעות ושינויי גוון העור לצד תחושת נימול.

גורמים לנפיחות בידיים ודרכי טיפול בהם: יד עם כפפה נוגעת בפתית שלג על ענף

הטיפול בתופעה מתחלק למספר חלקים:

 • הימנעות מגורמים סביבתיים - הימנעות מחשיפה לקור תוך שמירה על טמפרטורת גוף גבוהה על ידי הקפדה על לבוש חם ועטיית כפפות בעונת החורף או בימים גשומים.
 • הימנעות מגורמים כימיים שעלולים להשפיע על כלי הדם – הימנעות מעישון, צריכת קפאין מוגברת ושימוש בתרופות שיכולות להוביל לשינויים בכלי דם.
 • הימנעות מעומסי יתר על הידיים – ניסיון להימנע או להמעיט בעבודות הכוללות פעולה חזרתית, כגון הקלדה מרובה, עבודה עם כלי עבודה המפעילים לחץ על הידיים ועוד...
 • הקפדה על פעילות גופנית - לצורך שיפור אספקת הדם לידיים.
 • פנייה לייעוץ אישי - לצורך הפחתת ההשפעה של מתחים נפשיים על מערכת העצבים, שכן אחד מתפקידיה הוא פיקוח על התכווצות כלי הדם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.