print header

מנהגים שפוגעים בחיות המחמד שלכם

 
הכלבים והחתולים שלנו הם במקרים רבים חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלנו, ואנחנו דואגים להם, מטפלים בהם ואוהבים אותם כמו ילדים קטנים. אך האם ידעתם שחלק מההתנהגויות שאנו מחשיבים לבטוחות, משעשות או מהנות למעשה מזיקות לחיות המחמד שלנו או מצביעות על בעיה בריאותית חמורה? המשיכו לקרוא וגלו 9 סכנות שייתכן שאתם מציבים בפני הכלבים והחתולים שלכם מבלי לדעת. 
 

1. המחסום שיכול להרוג את הכלב שלכם

הוטרינר גיורא היימן פרסם לאחרונה מידע שכל בעל כלב חייב להכיר, בנושא הסכנה של סוגי מחסומים מסוימים אשר מונעים מהכלב אפשרות לבצע פעולה הכרחית לבריאותו בימי הקיץ החמים. גיורא מספר על תקרית שבה הוא נפגש עם זוג בעלי כלבים שטיילו עמו ביפו ולכלב היה מחסום מבד שחור שנסגר בקליק בעורף הכלב, אשר מונע ממנו באופן מוחלט לפתוח את פיו, למרות שבחזית המחסום הוא בעצם פתוח.
 
אזהרות כלבים וחתולים
 
אזהרות כלבים וחתולים
 
 
על פניו זהו מחסום יעיל ביותר שאפילו נותן לכלב את האפשרות לרחרח את הסביבה ומונע יכולת לאכול חפצים בלתי מזוהים או לנשוך, אבל - מבלי יכולת לבצע הלחתה! הלחתה היא פעולה של נשימה מהירה ושטחית שבדרך כלל מלווה בלשון משורבבת החוצה. עבור כלבים (וגם חתולים) זאת הדרך העיקרית לווסת את חום גופם. שימוש לאורך זמן במחסומים מסוג זה מונע מהכלב את ביצוע הפעולה החיונית הזו ומעמיד את חייו בסכנה, הוא נועד במקור רק לשימוש זמני על ידי ווטרינרים!
 
אז מה עושים? קונים מחסום פשוט שעשוי מפלסטיק, שהוא בדרך כלל גם הסוג הכי זול. הכלב שחובש אותו יכול לפתוח את פיו, לבצע הלחתה ואפילו להשקיע את פיו בקערת מים ולשתות לרוויה. 
 

2. התמודדות עם ציפורני חתולים

דרך טובה למדי לזהות את ביתו של מי שמגדל חתולים גם מבלי לראותם היא לחפש סימני שריטות על הריהוט בסלון. חתולים מאוד אוהבים לגדל ציפורניים ולהשחיז אותם כך שאם אין בבית מתקן ייעודי לכך, הם יסתפקו בכל מה שהם ימצאו. בעלי חתולים שלא מודעים למהות התהליך באופן מלא אולי ישקלו לעקור את טופרי החתול שלהם, אבל למעשה מדובר בהליך כואב מאוד שמשאיר את החתול חסר הגנה ופותח את הדלת למספר רב של סיבוכים רפואיים. למרבה המזל ניתוחי עקירת טופרים הוצאו מחוץ לחוק למעט מקרים חריגים, אבל עדיין השאלה על אופן ההתמודדות עם ציפורני החתולים נשארה פתוחה.
 
את ציפורני החתולים יש לקצוץ או לשייף בעזרת כלים ייעודיים תוך הקפדה על מספר דגשים חשובים:
  • רצוי מאוד להתחיל לבצע את הפעולה כבר בגיל צעיר, אפילו אם נושא הציפורניים עוד לא הפך לבעיה. ככול שהחתול יתרגל ל"טקס" הקיצוץ בגיל צעיר יותר יהיה לשני הצדדים הרבה יותר קל להתמודד איתו.
  • את הציפורניים אסור לקצוץ מבסיסן, שכן חלק זה כולל כלי דם ועצבים. ברוב המקרים אזור החיתוך הרצוי הוא כ-2 מ"מ מתחת לקצה האזור הוורדרד של הציפורן.
אזהרות כלבים וחתולים
Howcheng
  • ציפורני החתול בדרך כלל משוכות לאחור ונחבאות בתוך אצבעות כף הרגל. כדי לשלוף אותן החוצה יש ללחוץ בעדינות על קצה האצבע ולא לשכוח גם את הציפורן הצדדית!
  • באמצעות רוב המכשירים הדרך הנכונה לקיצוץ הציפורן היא מלמטה למעלה. חיתוך הציפורן מהצד באמצעות מכשיר שלא מיועד לכך עלול לשבור את הציפורן ולגרום לכאב רב.
  • חשוב מאוד: אם אתם לא בטוחים בנוגע לדרך הנכונה לטפל בציפורני חתול, או שאין לכם כלים ייעודיים לכך, אל תנסו לעשות זאת בעצמכם וגשו למטפל מוסמך.

3. מאכלים שאסור לתת לכלב

הכלב יושב ליד שולחן האוכל או הספה ומתחנן שתיתנו לו משהו קטן לטעום, נשמע לכם מוכר? אמנם לא קל לעמוד בפיתוי הזה, אבל כמו שכל בעל כלבים יודע, מזונות רבים שאנו אוכלים יכולים להיות גזר דין מוות עבור חברינו הטובים ביותר. מפתיע לגלות שברשימת המזונות שמסוכנים לכלבים נמצאים גם כמה וכמה מאכלים שנחשבים לבריאים מאוד עבורנו, ולא כל בעל כלב מודע לכל המאכלים המסוכנים. לחצו כאן כדי להכיר 13 מזונות שמסוכנים לכלבים ואת הסימנים המצביעים על כך שאולי אכלו מהם.
 
אזהרות כלבים וחתולים
Brandon2

 

4. כלבים בבריכה ובים

ההנחה המקובלת היא שכמעט כל הכלבים אוהבים מים ויודעים לשחות, אך בכל זאת ישנם כמה וכמה נתונים סטטיסטיים מדאיגים בקשר לטביעת כלבים, אשר מוכיחים שלפעמים אנשים לא מתייחסים לנושא בכובד הראש הראוי. לפיכך כדאי מאוד להכיר ולזכור את הנקודות הבאות:
  • בפעם הראשונה שאתם מפגישים את הכלב עם גוף מים גדול חשוב מאוד שיהיה מדובר בבריכה רדודה או מתקן מתנפח בחצר האחורית. היכנסו אתם למים בתור התחלה ואסרו על הכלב להיכנס עד שתזמינו אותו לעשות זאת.
  • חשוב לוודא שבכל הפעמים שהכלב הולך אתכם לים או נכנס לבריכה, הוא במצב בריאותי תקין ומפגין רמת אנרגיה שגרתית. אם יש לכם חשש לגבי הכושר או היכולת הגופנית של כלבכם לשחות התייעצו עם וטרינר לגבי יכולותיו לשחות.
  • אם אתם נוהגים לאפשר לכלב להיכנס לבריכה או למים יחד אתכם, חשוב שתזכרו שהעיניים והאף של הכלבים הרבה יותר רגישים מאשר אלו של בני האדם. חשיפה ממושכת לכלור או למי המלח עלולה לגרום לסיבוכים רפואיים. יחד עם זאת שום אסון לא ייקרה אם הכלב יבלע מעט מי מלח או מי בריכה כפי שגם אנחנו עושים לפעמים, אך במקרה ומדובר בכמות חריגה יש לפנות לוטרינר ולהתייעץ לגבי אופן הטיפול.
  • גם אם הכלב שלכם הוא "שחיין מנוסה" חשוב שתקשרו אליו רצועה ותציידו אותו במצופים אם אתם נכנסים לים סוער. 

5. פינוקים ומשחקים עם כלבים

לא סתם נהוג להגיד שכלבים הם כמו ילדים בני שנתיים, את האהבה שלהם למשחקים ולפינוקים קשה מאוד לפספס. יחד עם זאת כשאתם משחקים במשיכת חבל עם הכלב שלכם או מעניקים לו פרס על התנהגות טובה, אתם צריכים לדעת מהי הדרך הנכונה לעשות זאת. הסיבה לכך היא שמתן חיזוקים חיוביים או שליליים מסוגים שונים יכולים להוביל את הכלב להתנהגות תוקפנית, להפוך אותו למפונק ובאופן כללי לפגום במצב הרוח שלו ובתפיסת הקשר ביניכם.
 
אזהרות כלבים וחתולים
Emery Way
 
בשעת משחק עם הכלב אסור למנוע ממנו "לנצח" אתכם וגם לא להפסיד כל הזמן בכוונה, יחס מאוזן הוא ברוב המקרים הפתרון הטוב ביותר. בכל מה שקשור לפינוקים יש תמיד להקפיד על מתן הפרס בסמיכות קרובה ככל האפשר להתנהגות החיובית. כמו כן אם החיזוק החיובי והמתנות שאתם נותנים לכלבים שלכם יהפכו לתכופים מידי, הם יאבדו את המשמעות שלהם ואתם תפסידו כלי יעיל וחשוב לאילוף הכלב.
 

6. הרגעת חתולים לחוצים

כשילד מרגיש מבוהל אנו מרימים אותו ומחזיקים אותו קרוב אלינו כדי שיירגע, אז למה שלא נעשה את אותה הפעולה עם החתולים שלנו? ובכן מתברר שחתולים מגיבים ללחץ בצורה שונה ממה שהייתם מצפים, ולמעשה כשאתם מרימים את החתולים שלכם כדי להרגיע אותם, אתם רק גורמים להם ליותר לחץ. חתולים הם חיות עצמאיות שצריכים את המרחב והשקט שלהם כדי להירגע. ליטוף ממושך או החזקה למשך זמן רב יכולים לגרום לחרדה וכתוצאה מכך להתנהגות תוקפנית. אין להבין ממידע זה שחתולים לא מביעים חיבה לבעליהם, הם בהחלט עושים זאת, רק צריך להכיר את הסימנים ודרכים שבאמצעותם החתול שלכם אומר לכם שהוא אוהב אתכם.
 

7. הבל פה של כלבים

ריח רע מהפה היא תופעה נפוצה אצל כלבים ורוב האנשים לא מייחסים לה חשיבות מיוחדת. זוהי כמובן טעות, שכן ריח רע מהפה יכול להיות סימן ראשוני לבעיה בריאותית שדורשת טיפול. במרבית המקרים מדובר על דלקת חניכיים או בעיית שיניים, אך ייתכנו גם מצבים שבהם התופעה מרמזת על סוכרת או מחלות אחרות. שימו לב אם ריח הפה של הכלב שלכם משתנה באופן קיצוני ופתאומי, וגם אם הוא נשאר לאורך זמן למרות ניקיון שיניים, החלפת מזון או הוספת עלי פטרוזיליה לקערת האוכל של הכלב. בכל מקרה הקפידו לקחת את הכלב לבדיקת שיניים פעם בשנה.
 

8. לחיצת ראש

למרות שאנו יודעים לפרש את כשכוש הזנב או את הגרגור של החתול, יש הרבה התנהגויות שאנו לא יודעים את משמעותן והן עלולות להיות סימן אזהרה חשוב שאסור להתעלם ממנו. דוגמה להתנהגות שכזאת היא Head Pressing (לחיצת ראש בתרגום לעברית) והיא למעשה סימפטום לבעיה נוירולוגית המתבטאת בכך שהחיה לוחצת את ראשה כנגד קיר, דלת או חפצים אחרים, ללא סיבה ברורה ומבלי לזוז. התנהגות שכזו מצביעה לרוב על פגיעת ראש, מחלת מוח, גידול סרטני או בעיות דומות. אם חיית המחמד שלכם מפגינה התנהגות שכזו קחו אותה בדחיפות לבדיקה ואם ברצונכם ללמוד עוד על התופעה הזו, לחצו כאן.
 
אזהרות כלבים וחתולים
reddit

 

9. בונוס - איך להתמודד עם חתולה וגורים בגינה?

מי לא מכיר את החתולה המרשעת, שלפתע פתאום קופצת מתוך השיחים ותוקפת אותנו או את הכלב שאתנו? בדרך כלל מדובר ב"אימא טרייה", כפי שמסביר זאת הוטרינר גיורא היימן, אשר מסתתרת בסבך השיחים עם גוריה ואנחנו רק חלפנו לתומנו בסמוך. החתולה שמרגישה מאוימת, פורצת מתוך השיח ותוקפת אותנו, אפילו אם לא בוצעה שום התגרות מצדנו. מצבים פחות מפחידים, אך בעייתיים לא פחות, הם מקרים בהם חתולה מחליטה משום מה להמליט ו\או לגדל את גוריה בחצר הבית, ליד חדר האשפה או בסמוך לשביל שאתם נוהגים לפקוד באופן תדיר. כדאי לדעת מה ניתן לעשות במקרה שכזה, ועוד יותר חשוב לדעת ממה להימנע.
 
נתחיל בכך שלא לוקחים את הגורים וזורקים לפח או ליד דלת המרפאה הווטרינרית הקרובה שמצאתם. מה כן עושים? ראשית יש להבין שכל אימא מגינה על ילדיה, בין אם היא ציפור, חולדה, פילה, כלבה או חתולה. כדי להרחיק את האימא המגוננת כל שעלינו לעשות זה להתקרב בזהירות, תוך שמירה על מרחק סביר מהמקום בו נמצאת החתולה עם גוריה ולוודא שהיא רואה אותנו ואנחנו אותה, להסתכל רגע קצר לתוך העיניים ולהתרחק. יש לעשות זאת ארבע, חמש ושש פעמים ודי. למחרת החתולה וגוריה לא יהיו במקום יותר.
 
ההסבר לכך הוא שהחתולה מחפשת מקום מבודד ומוגן כדי להמליט ובהמשך לגדל בו את גוריה הקטנים. מקום בו תוכל לגדלם ללא חשש מפני טורפים, חיות מטרידות כמו כלבים ידידותיים ובעיקר להתרחק מבני אדם. ברגע שהיא מבינה שהמקום שבו בחרה לא מוצלח, היא תחכה להזדמנות הראשונה (בדרך כלל בלילה) ותעביר את הגורים למקום מוגן חדש, בתקווה שהפעם פינת המסתור תהייה באמת מוצלחת ומרוחקת מכם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.