print header

שמירת ילדים מהסתות הורים

עו"ד שחר שוורץ

המשרד של הכותב הנו משרד העוסק בדיני משפחה ונדל"ן - בליווי החל מתחילת התהליך ועד לסופו, תוך כדי גילוי אמפטיה ומתן אוזן קשבת לאורך כל התהליך.

במהלך ניסיוני הרב כעו"ד לדיני משפחה, נתקלתי לא פעם בהורים גרושים, או הורים שנמצאים בתהליך גירושין, אשר "שוכחים" לפעמים שהסכסוך ביניהם והמשקעים שיש להם, לא יכולים לבוא על חשבון הילדים.

דוגמאות לאמרות 'שפר' שכאלה:

"שאבא יקנה לך, כל הכסף שלו גם ככה הולך על הפרחה שלו..."

איזו גישה תהיה לילד ששומע משפט שכזה הן לאביו והן לחברתו החדשה של האב?

"אבא הבטיח לבוא לקחת אותך, תראה איזה אבא יש לך שלא עומד בהבטחות שלו..."

מה הילד יחשוב על אביו?

"לאימא שלך לא אכפת ממך, תראה עם איזה בחור היא יוצאת ..."

"איזה אימא/אבא מפגר/ת יש לך?"

מלבד העובדה שאותו אבא/אימא "מפגר/ת"  היו בני הזוג שלך בעבר, אמירות שכאלו רק פוגעות בילד באופן שלא ניתן לתיקון. הורה "חכם" צריך לשמור בקנאות על  הילד ב"חממה" ולהוות "קיר מגן" לכל אמירה ו/או פגיעה כנגד ההורה השני. מחקרים מראים שבמקרים רבים בהם הורים לא השכילו להשאיר את ילדיהם מחוץ למלחמה, נגרמו לילדים בעיות נפשיות קשות, הם התדרדרו בלימודים וחלק אף הגיעו לפשע.

כיום בתי משפט לענייני משפחה מלאים בתביעות של הורה אחד כנגד ההורה השני, בעילה של הסתת ילדים. ההורים מגייסים לטובתם פקידות סעד שכותבות תצהירים אינספור ולמעשה מנהלים מלחמה שאף צבא לא היה מתבייש בה. הם רק שוכחים שהמלחמה היא על גב הילדים, ושהם אלו שנפגעים.

10 המלצות (השימוש בלשון זכר הוא לצורך נוחות בלבד):

  1. "ההורה השני התחיל" - וותר/י, אל תדאג שיחשבו שאתה "פראייר", הילדים בסופו של יום יהיו אלו שיעריכו אותך על כך שלא הגבת ולא הסתת, ילדים הם יותר חכמים ממה שאנו נוטים לחשוב.
  2. זכרו תמידעדיף הסכם רע מפסק דין לטובתךתמיד שאף להגיע להסכם, וותר/י, זה ישתלם בסופו של תהליך.
  3. הישמר מהכפשת הצד השני שלא לצורך - אל תכתוב בכתב הטענות כמה ההורה השני רע לילד, אל תשכח שבבוא היום, יש והילד יראה את כתבי הטענות. מה הוא יחשוב עליך ו/או על ההורה השני?
  4. זכרו תמיד, בין אם הילד בא כתוצאה "מסטוץ", "חפוז בבר", פאנצ'ר, אהבה סוערת, גניבת זרע, "אהבה אמתית" וכיוצא בזאת, הוא עדיין הילד שלך - נפש זעירה,  תחשוב תמיד על טובתו ועליה בלבד.
  5. "המלחמה" היא נגד הצד השני ולא נגד הילד - גם אם ההורה השני גנב ממך, רימה אותך, בגד בך, עשק אותך, נהל את המלחמה (במידה ואינך יכול להימנע ממנה), רק כנגד ההורה וללא עירוב הילד.
  6. היזהר מעצות חברים  או  עורכי דין הממליצים על נקיטת פעולות הקשורות בילד לשם טקטיקה בלבד, לדוגמא: הגשת בקשה למשמורת רק כדי להוריד מזונות, שינוי הסדרי ראייה רק כלחץ מבלי שבאמת יש ביכולתך ו/או בכוונתך לעמוד בכך. העו"ד ו/או החבר  ייעלמו בבוא היום, ילד אמור ללוות אותך עד יומך האחרון.
  7. פנה לעו"ד שמלווה אותך בכל התהליך, רצוי עו"ד שלא מתלהם ולא "יורה" הבטחות (אני אעשה לה כך וכך, היא עוד תזכור אותך, היא תתחנן ש...) ולא בעד "פעולות קיצוניות". עו"ד יכול להיות מצוין גם אם לא יצעק על השופטת ו/או על הצד השני. לצערי נתקלתי בלקוחות או קולגות שמתארים "איך העו"ד צעק ותקף, אך במבחן התוצאה לא השיג הישג משפטי כלשהו". דוגמא: עו"ד הממליץ לפנות להגשת תלונה במשטרה כ"טקטיקה" בלבד, אינו נוהג כשורה ועלול לפגוע בסופו של יום דווקא בלקוח שלו.
  8. אמץ חבר/ה אחד בלבד שילווה אותך בתהליך הגירושין ורק איתו תדבר, ולא עם כל מי שחושב שהוא מומחה לגירושין, שהרי יש לו קרוב משפחה / חבר /שכן  שהתגרש והיה לו עו"ד שהשיג לו את התוצאות הכי טובות.
  9. הימנע מלנסות "לגייס" עובדת סוציאלית "לטובתך" - לכאורה זה נראה כניצחון: "התסקיר יצא מצוין, נקבע שאני תותח והצד השני לא מתאים", זה רק נראה כניצחון, אך בריצה למרחקים ארוכים זה יפגע בילד.
  10. זכור תמיד – ילד צריך גם את אבא וגם את אמא, גם אם אתה חושב שאתה ההורה הכי טוב בעולם והצד השני הכי גרוע ,זכור שמחקרים רבים מראים שטובת הילד היא שני הוריו.

כמובן שבמקרה של אלימות כלפי הילד, אז יש לנקוט באמצעים המתאימים ולפנות לרשויות!

 

לסיכום:

הורים לא מתגרשים מהילד ועל כן זכרו תמיד - המאבק (במידה ולא הצלחת להימנע ממנו) הוא כנגד ההורה השני ובשום פנים ואופן אין להכניס את הילד לתוכו!

 

בואו לשאול את עו"ד שוורץ ועוד עורכי דין נוספים שאלות בנושאי חוק ומשפט בפורום המומחים שלנו - למעבר לפורום לחצו כאן!

* תזכורת לתשובות תתקבל בדוא"ל. השירות הוא ללא תשלום.

המידע לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור במאמר זה משום חוות דעת, יעוץ, המלצה, הנחיה או הצעה לבצע או להימנע מלבצע פעולות כלשהן. הדברים האמורים הינם לידיעה כללית בלבד.

תמונות: Ambro,

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.