print header

כל מה שתרצו לדעת על פיצויים בתאונות עבודה

עו"ד שרונה גונן

הכותבת היא עורכת דין בעלת ניסיון מקצועי נרחב בארץ ובחו"ל,
בתחום נזקי הגוף ורשלנות רפואית

 
 
 
1. באלו מקרים ניתן לקבל פיצוי כאשר נגרמת תאונת עבודה?
 
ראשית, פגיעה בעבודה מזכה את העובד לפנות לביטוח הלאומי בתביעה לקבלת קצבה בגין נכות מעבודה: יכול להיות שהעובד יקבל מענק במקום קצבה, תלוי בגובה הנכות.
 
שנית, במקרים רבים כאשר עובד נפגע בעבודה, כשהתאונה היא תוצאה של רשלנות המעביד, ניתן יהיה לקבל פיצויים מחברת הביטוח של המעביד. הפיצויים עשויים להגיע למאות אלפים ולמעלה מכך. 
 
מדוע העובד יהא זכאי לפיצוי?
כי נפגע ונגרם לו נזק בעת עבודתו ועקב עבודתו, ומשום שהעבודה התבצעה באופן בלתי בטוח, שלא בהתאם לתקנות הבטיחות בעבודה, או שלא סופק לעובד ציוד עבודה בטוח, לא סופק לו ציוד מגן להגנה: כובע מיוחד, כפפות, לא קיבל הדרכה על הסיכונים הכרוכים בעבודתו וכיוב'.
 
דוגמאות מתיקים בהם טיפלתי:
 
א. נגר שעבד עם מסור עם להב חשוף ללא מגן. על גבי המגן היה צריך להיות מותקן שואב נסורת. בעת ניסור, עפה הנסורת לעבר עינו הימנית של הנגר וידו נחתכה מהמסור. בהתאם לחוות דעת של מומחה הבטיחות שצורפה לתביעה, היה על המעביד לספק מסור עם מגן ושואב נסורת, עם ידית דחיפה לצורך ביצוע הניסור, על מנת שהיד לא תבוא במגע עם העץ המנוסר. לא הותקן טריז מפצל למניעת התפסות היד בלהב על גבי המסור וכן התובע לא קיבל הדרכה מתאימה לשימוש במסור ולא קיבל הדרכת בטיחות בעבודה באופן כללי. לפיכך, על המעביד לשאת באחריות לנזקים תוצאת התאונה.
 
במקרה הנ"ל, בית המשפט הציע פשרה לצדדים, לפיה האחריות לנזקים תוטל על הנתבעים בשיעור של 90%. 
 
ב. שלושה עובדים שנאלצו להרים פלטת זכוכית (ויטרינה) שמשקלה כ-130 ק"ג, אל תוך מסגרת אלומיניום בבנין מגורים. החדרת פלטת הזכוכית למסגרת, התבצעה ע"י שלושת העובדים כשהם תומכים בה בידיהם, עומדים על סולמות במקום על קרקע יציבה, תוך היאלצות להשתמש בכוח פיזי של תמיכה בפלטה הכבדה. עובד אחד עלה על מתקן ההרמה שאמור להיות מיועד להרמת פלטת הזכוכית בלבד. נקבע ע"י מומחה הבטיחות: היה על המעביד לספק קרקע בטוחה, לעבודה שכזו, כגון: פיגום בטוח, כפפות וכובע.  
 
התאונה אירעה בעת שהנפגע איבד את שיווי משקלו, שמט את הפלטה מידיו, שכן הייתה כבדה מאוד ועל מנת שלא ליפול ארצה מגובה של כשלושה מטרים, נאחז בניצב גבס שהיה מותקן על גבי המסגרת. ידו של הנפגע נחתכה בעת שאחז בניצב הגבס ותפקוד הזרת נפגע כתוצאה מחתך בגיד כף היד. הפיצוי שקיבל הנפגע: מאות אלפי שקלים מחב' הביטוח של המעביד, מביטוח לאומי וכן מחב' ביטוח פרטית שביטחה אותו בפוליסת ביטוח פרטית.
 
התקנת פרגולה על גג – מתקין הפרגולה, נפל מגובה של 2.5 מטרים וכתוצאה מכך נגרמה לו פגיעה מוחית קשה. בחוות דעת של מומחה בטיחות מטעם התובע נקבע: סולם אינו מהווה משטח עבודה בטוח, בייחוד לאור העובדה שהיה על התובע לבצע את העבודה תוך שהוא מחזיק בקורת עץ כבדה ביחד עם פועל נוסף.
     
2. ממי ניתן לקבל פיצוי: מפוליסות ביטוח פרטיות, מהמעביד (למעשה, מחב' הביטוח של המעביד), מביטוח לאומי.
 
3. אלו פיצויים מגיעים מביטוח לאומי: דמי פגיעה 3 חודשים 75% מהשכר ואח"כ פיצויים חודשיים בגין נכות זמנית או: מענק של סכום חד פעמי אם הנכות הינה 9% ומעלה ועד 19%, או גמלה חודשית כאשר הנכות עולה על 19%. 
 
4. האם זקוקים לסיוע של עו"ד בביטוח הלאומי? כמובן שרצוי להגיע עם עו"ד שיפנה את תשומת ליבם של הרופאים לממצאים כאלו ואחרים שמקנים נכות ועל מנת שינחה את הלקוח. יש לזכור כי הרופאים שיושבים בוועדה של הביטוח הלאומי עובדים מטעם הביטוח הלאומי ועבורו. לפיכך הנטייה של אותם רופאים היא להעניק אחוזי נכות נמוכים.  
 
5. מחלות מקצוע: ניתן לקבל פיצויים מהביטוח הלאומי בגין מחלות מקצוע למשל: מחלות עצבים, אסטמה, נזקי שמיעה, סרטן עור.
 
 
 
דוגמאות מתיקים/מקרים אמיתיים
 
  • נזק שמיעה כתוצאה מרמת דציבלים במפעל, שהיא גבוהה מהמותר. 
  • עובד מפעל שבמהלך עבודתו נחשף למתכות שמפרישות חומרים מסרטנים. 
  • קבלן שבמשך השנים עבד עם פטיש אוויר כבד ונגרמה לו מחלה עצבית של רעד וחולשה בידיים. 
  • פסנתרנית שכתוצאה משימוש תכוף של הידיים סבלה ממחלת עצבים בידיים. 
  • עובד שסביבת עבודה מאובקת גרמה לו לאסטמה. 
  • עבודה בחוץ בשמש למשך תקופה ממושכת למשך מס' שעות רב בכל יום שגרמה לסרטן העור.
 
טיפ כללי:  
באשר לעובדים שמפחדים לתבוע את המעביד: לידיעתכם, המעביד בדרך כלל מבוטח מפני תאונות שקורות במקום העבודה, ולשם כך הוא משלם לחברת הביטוח פרמיה כל חודש. סכום הפיצוי לנפגע יוצא מכיסה של חברת הביטוח ולא מכיסו הפרטי של המעביד.
 
היו בריאים!
 

בואו לשאול את עו"ד גונן ועוד עורכי דין נוספים שאלות בנושאי חוק ומשפט בפורום המומחים שלנו - למעבר לפורום לחצו כאן!

* תזכורת לתשובות תתקבל בדוא"ל. השירות הוא ללא תשלום.

המידע לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור במאמר זה משום חוות דעת, יעוץ, המלצה, הנחיה או הצעה לבצע או להימנע מלבצע פעולות כלשהן. הדברים האמורים הינם לידיעה כללית בלבד

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.