print header

10 דרכים לפשט החלטות מורכבות!


אנחנו מקבלים החלטות כל יום, כל היום, ובכל זאת מתקשים בזה.

  • מתי להתעורר בבוקר?
  • איזו חולצה ללבוש?
  • לקחת מעיל או לא לקחת מעיל?
  • קפה או תה?

אנחנו נדרשים לקבל לא מעט החלטות עוד הרבה לפני ארוחת הבוקר. אלה אומנם לא החלטות מורכבות וקרוב לוודאי שנפעיל שיקול מהיר ונבצע בחירות זריזות, אבל מה קורה כאשר החלטות רציניות עומדות על הפרק?

החלטות

החוכמה היא ליישם חלק מהאינסטינקטים שאנחנו מפעילים בהחלטות הפשוטות והיומיומיות ולהחיל אותם על ההחלטות הגדולות.

לפניכם 10 צעדים - כיצד לפשט החלטות מורכבות:

1. שיקול כלכלי
על פי רוב, שיקול כלכלי ישחק תפקיד במלאכת הבחירות שאנחנו עושים. אם אין לכם חובות כלכליים או שהבחירה לא תלויה במרכיב פיננסי, אל תתנו לשיקול הכלכלי דגש בולט בקבלת ההחלטה.

2. אל תשאלו כל אחד מה עליכם לעשות
אם תשאלו 5 אנשים מה כדאי לכם לעשות, קרוב לוודאי שתקבלו 5 תשובות שונות וזה סתם יבלבל אתכם ויקשה עליכם את הבחירה. התייעצו עם אנשים שיושפעו ישירות מההחלטה שלכם. ומה עם השאר? פשוט תעדכנו אותם, ללא היסוס וללא התנצלות, איזו החלטה התקבלה
.

3. מה הכי טוב מה הכי רע
שאלו את עצמכם - מה הדבר הכי טוב או הכי רע שיכול לקרות עם כל בחירה שתקבלו? האם הסיכוי לטוב שווה את הסיכוי לרע? הניחו את הדברים על כף המאזניים וגלו האם הטוב גובר על הרע, או לא.

4. קיראו לילד בשמו
אנשים אולי יכולים להתמהמה הרבה בקבלת ההחלטה, אך ברוב המקרים, כאשר מציגים בפניהם את אפשרויות הבחירה, הבטן / הלב / האינטואיציה, תמיד יעניקו תשובה קצרה ומיידית. כתבו אותה על דף. קרוב לוודאי שזאת התשובה.

5. היו אסירי תודה על ההזדמנות
אם אתם רואים את האפשרויות שלכם כנטל במקום כהזדמנות, לעולם לא תוכלו לבחור בחוכמה. ברגע שאתם מבינים איזה מזל נפל בחלקכם שאתם רשאים לבצע בחירה, תוכלו לפעול בהתאם מתוך שיקולים נכונים.

6. קחו בחשבון את סעיף המילוט
שאלו את עצמכם מה קורה אם אתם מתחרטים? הכרה בעובדה כי משהו עשוי להיות הפיך, מקלה על הקפיצה.

7. הפחיתו את הלחץ
קרוב לוודאי שכל החלטה שתקבלו לא תציל או תהרוס את העולם, לכן עזבו את הדרמה ושקלו את העובדות. סמכו על עצמכם ועל השיקולים ההגיוניים שאתם מפעילים. אם אתם עדיין מתקשים לעשות בחירה, חזרו לסעיף 4.

8. שקלו את אפשרות ג'
לעיתים קרובות אנחנו מעמידים את עצמנו בסיטואציה של שחור או לבן, מתלבטים אם לבחור בתשובה א' או ב'. אל תפחדו ליצור לעצמכם הזדמנות נוספת. החיים הם לא תמיד או/או, אפשרות ג' היא ברוב הפעמים מוצא יעיל.

9. חזרו על החלטות טובות
הזכרו בפעם האחרונה שקיבלתם החלטה גדולה שהייתם מרוצים ממנה, ומהאופן בו ביצעתם אותה, וחזרו על השיטה.

10. הניחו לדברים לתפוס את הצורה שלהם
החלטה שלא מתקבלת בצורה אינטואטיבית, עלולה להפוך לסאגה מייסרת של מחשבות ושיקולים. שום החלטה לא יכולה להתקבל כאשר הראש קודח ומוצף במחשבות. אם אתם מרגישים שהגעתם לנקודת רתיחה, עצרו וקחו צעד אחורה. לזמן יש יכולת לרכך דברים ואולי אם תשובו אל הדילמה בעוד מספר ימים, הבחירה כבר תצוף אל מול עיניכם לבד.

 

חשוב לא פחות - לאחר שתבצעו את הבחירה שלכם, האמינו בה. דעו כי קיבלתם את ההחלטה הנכונה לכם ביותר, זה יאפשר לכם להמשיך ולהתבונן בבהירות על הדרך הטובה להתקדם.

ההחלטה הכי טובה שאתם יכולים לקבל היא לשמור על הדברים פשוטים! 

 

עריכה: טל עזר

מקור תמונה: renjith krishnan

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.