print header

מחקר אמריקאי חושף: זו ההשפעה המפתיעה שיש לתזונה לא בריאה בגיל צעיר

 ילדכם מסרב לאכול בריא ונמנע בכל כוחו מצריכת ירקות ופירות? הורים רבים ודאי מבינים את חשיבותה של תזונה בריאה כבר בגיל צעיר, אך אם הם לא מצליחים להנחיל אותה לילדם, הם נרגעים בכך שהם מניחים כי הוא ילמד לאהוב אותה בהמשך. אם גם אתם נתקלתם בבעיה הזו, היום ניתן לכם סיבה מוכחת להתעקש קצת יותר כדי שילדכם יאכל בריא כבר בגיל צעיר. היא מגיעה ממחקר אמריקאי מרתק שנערך באוניברסיטת קליפורניה בריברסייד, ופורסמה בינואר 2021 בכתב העת Journal of Experimental Biology. ממצאי המחקר שהפתיעו אפילו אותנו, מוכיחים מדוע תזונה בגיל צעיר חשובה כל כך ויכולה להשפיע משמעותית על המשך החיים, ואתם מוזמנים לקרוא עוד בכתבה הבאה.
 

מה היה ידוע עד כה?

נתחיל מהברור מאליו – רובנו כנראה יודעים שחשוב לאכול בריא גם בגיל צעיר, אך מהי הסיבה לכך? בגוף שלנו יש מיקרוביוטה, שהיא קהילה אקולוגית של מיקרואורגניזמים כמו חיידקים, נגיפים, טפילים ופטריות שרובם חיים במעיים שלנו. חלקם הגדול מועיל לגופנו בכך שהוא מגרה את מערכת החיסון, מפרק את המזון שאנו צורכים ועוזר לסנתז ויטמינים חשובים. בגוף בריא יש איזון בין האורגניזמים שטובים לנו לבין אלו הפתוגנים שמזיקים לנו, וכשהוא מופר מסיבות כמו שימוש בתרופות אנטיביוטיות או תזונה לא בריאה, הגוף שלנו נהיה פגיע יותר למחלות.

אופן המחקר

במחקר הנוכחי, התחקה צוותו של הביולוג תיאודורה גרלנד ג'וניור אחר השלכותיה של תזונה לא בריאה בקרב ילדים, על המיקרוביוטה שלהם ובריאותם בעתיד. לשם כך, נערך מחקר בקרב עכברים צעירים שחולקו לקבוצות שוות לפי 4 קריטריונים: צריכת תזונה בריא, צריכת תזונה "מערבית" שכוללת מאכלים רוויי שומן וסוכר, מתן גישה לאימון על גלגל ריצה ואי מתן הגישה הזו. הם נבדקו לאורך זמן ועד לבגרותם, כדי לראות את ההשפעה לטווח הארוך.
 
מחקר על תזונה לקויה בגיל צעיר: דונאטים עם ציפוי וסוכריות צבעוניות

ממצאים ומסקנות

צוות החוקרים מצא שהכמות של חיידקים מסוימים בשם "Muribaculum intestinale" שחיוניים לגוף ומעורבים בתהליכי עיכול של פחמימות, ירדה משמעותית בקרב העכברים שצרכו תזונה "מערבית", על אחת כמה וכמה אם לא הייתה להם גישה לגלגל הריצה. באופן לא מפתיע, כמות החיידקים הללו עלתה בקרב עכברים שצרכו תזונה בריאה וקיבלו גישה לגלגל הריצה. מכאן, הממצאים הראו כי חיידקי המעיים רגישים לכמות האימונים שערכו העכברים.
 
החוקרים מאמינים כי הסוג הזה של החיידקים ומשפחת החיידקים שאליה הם שייכים, יכולים להשפיע על כמות האנרגיה הזמינה שיש בגוף, וחברי הצוות ממשיכים לחקור תפקידים נוספים שעשויים להיות לחיידקים הללו. עם זאת, השפעה חיובית אחת שנמצאה במחקר אחר וקשורה לזה הנוכחי, הייתה עלייה בסוגי חיידקים דומים 5 שבועות לאחר אימון על גלגל הריצה, מה שמרמז על כך שייתכן כי אימון בלבד עשוי לשפר את הנוכחות שלהם בגוף. עם זאת, צוות החוקרים של המחקר הנוכחי מצא שלתזונה "מערבית" בגיל צעיר יש השפעה לטווח ארוך יותר על המיקרוביוטה, מאשר זה שיש לעריכת כושר בשלב זה של החיים.
 
מוביל המחקר גרלנד הסביר כי "אמנם חקרנו עכברים, אבל ההשפעה שראינו זהה לזו שיש אצל ילדים שצורכים תזונה 'מערבית', שהיא רוויית שומנים וסוכר, והמיקרוביוטה במעיים עדיין מושפעת יותר מ-6 שנים אחרי גיל ההתבגרות".
מחקר על תזונה לקויה בגיל צעיר: אימא יושבת ליד ילדה שאוכלת פרוסת עוגה

סיכום

המחקר הזה הוא אחד מהראשונים שמראים את הירידה במספר ובמגוון חיידקי המעיים בעכברים מבוגרים שצרכו תזונה לא בריאה בצעירותם. הצוות של גרלנד מעוניין לחזור על המחקר הזה ולקחת דוגמיות מנקודות זמן נוספות, כדי להבין טוב יותר מתי מתרחש השינוי הראשון במיקרוביוטה של העכברים, והאם הוא נמשך לשלב מאוחר יותר בחיים. למרות זאת, החוקרים אומרים שזה ממצא מדהים – לראות שההשפעות נשארו גם הרבה אחרי שהדיאטה השתנתה, ואז השתנתה בחזרה. המסר של המחקר הזה, מבחינתם, הוא חשוב – הגוף שלכם מושפע לא רק ממה שאתם אוכלים היום, אלא גם ממה שאכלתם בילדותכם.
 
אם אתם רוצים לסייע לילדכם להתחיל לצרוך אוכל בריא ולהנחיל לו תזונה נכונה לפני שיהיה מאוחר מדי, אתם מוזמנים להיעזר במדריך הנהדר הבא, שמכיל טיפים לפי תזונאית. לא פחות חשוב לדעת מאילו מזונות כדאי להימנע, בעיקר מאלו שנראים בריאים – אך עלולים להזיק, ואותם תגלו בכתבה הבאה. אם אתם לא יודעים כיצד לשכנע את ילדכם לאכול בריא, בכתבה הבאה תגלו כיצד לדבר עימו לגבי משקל. אם המחקר הזה לא סיפק לכם סיבה מספיק טובה להתעקש שילדכם יאכל בריא, אולי הכתבה הבאה על הקשר בין תזונה נכונה לבריאות הנפש של הילד – תעשה את העבודה. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.