print header

6 שינויים מחשבתיים שיהפכו את החיים שלכם לטובים יותר

כדי להיות אנשים מצליחים ומאושרים, אתם צריכים לחשוב כמו אנשים מצליחים ומאושרים. זאת משימה שמורכבת מכמה וכמה תהליכים שונים, ויכול להיות שתצטרכו לעשות שינויים בדרך המחשבה שלכם כדי לעמוד בה. יש חשיבות רבה לכך שתעשו זאת משום שצורת החשיבה היא אחד מהגורמים המרכזיים שמעכבים אתכם וגורמים לכם להרגיש רע בקשר לעצמכם ולחיים בכלל. למעשה, יכול להיות שבעבר אתם כבר הייתם על הנתיב המובטח להצלחה ולסיפוק, אבל חיבלתם לעצמכם באופן לא מודע או ביצעתם שגיאות שנבעו מנקודת מבט שעיוותה את המציאות. אז איך אפשר להימנע ממקרים שכאלה בעתיד ולהתחיל לחשוב כמו אנשים מאושרים ומצליחים? הסוד טמון בביצוע 6 שינויי החשיבה הבאים:
 
שינויי מחשבה לחיים טובים יותר: גבר מהורהר יושב על מרפסת

1. "אני לא טוב מספיק"  "אני מסוגל לעשות דברים מדהימים"

לתפיסה שאנחנו לא טובים מספיק ולכן לא ראויים למשהו, למשל לזוגיות מאושרת או לקידום בעבודה, יכולות להיות הרבה סיבות שונות. לא משנה מה המקור שלה במקרה שלכם, השורה התחתונה זהה: אתם נולדתם עם היכולת לעשות דברים מדהימים ואסור לכם לשכוח את זה. ברגע שתשנו את דפוס החשיבה והביקורת העצמית שמכבידים עליכם, תגלו שאתם מסוגלים לבצע ולהוציא לפועל דברים מופלאים. הצעד הראשון שצריך לעשות בנושא הוא לזהות את "המבקר הפנימי" שלכם, אותן מחשבות שליליות או קול קטן שמשתלטים לכם על המוח וגורמים לתחושת תבוסה עוד לפני שעשיתם משהו בפועל. יכול להיות שמקורו של הקול הזה טמון בהורה שלא תמך בכם, מורה שלא האמין בכם או בן זוג שמבקר אתכם באופן קבוע. אחרי שתזהו אותו תוכלו להתחיל להילחם בהשפעה שלו עליכם ולהיזכר בכך שיש לכם כוח ומסוגלות לעשות דברים יוצאי דופן, ואם תבחנו את העבר שלכם אנחנו בטוחים בכך שתמצאו הרבה דוגמאות להישגים שכאלה.
שינויי מחשבה לחיים טובים יותר: אצבע שמופנת קדימה ובוחרת בכוכב אחד מתוך חמישה

2. "אין לי ברירה" "תמיד יש לי אפשרויות"

כולנו נתקלים לפעמים במצב שגורם לנו להרגיש לכודים בסבך של נסיבות, שלוקחות מאיתנו את הזכות להחליט אם לנקוט בצעד כזה או אחר. בכל פעם שאתם נקלעים לתרחיש שכזה עליכם לזכור שתמיד יש לכם אפשרויות בחירה, לכל הפחות ביחס לשני דברים חשובים: הגישה שלכם והאופן שבו תבחרו לפעול. לצורך הדוגמה נניח שהוזמנתם לאירוע גדול מטעם מקום עבודתכם, אבל בגלל שלא מצאתם מישהו שיכול להשגיח על הילדים הקטנים שלכם, אין לכם ברירה אלא להישאר בבית. בתור התחלה יש לכם שליטה על הגישה שלכם למצב הזה - האם תבחרו להיות עצובים כי נשארתם בבית או תקבלו את העובדה שהמשפחה שלכם יותר חשובה מהעבודה ותחליטו לנצל את הערב עם הילדים בדרך הכי טובה ומהנה שאפשר? בנוסף, תוכלו להזכיר לעצמכם שתמיד יכולות להיות אפשרויות פעולה נוספות; אולי תוכלו להגיע עם הילדים לאירוע לזמן קצר, או לדבר עם אימהות של חבריהם ולבקש מהן עזרה באירוח הילדים שלכם. נכון, זה לא תמיד קל לחשוב על פתרונות יצירתיים ואפשרויות פעולה חריגות, אך אם תזכירו לעצמכם על אילו דברים יש לכם שליטה ותמיד תישארו עם ראש פתוח, תגלו שאתם כמעט ואף פעם לא נמצאים במצב שבמסגרתו אין לכם באמת ברירה אלא לעשות או לא לעשות משהו.
שינויי מחשבה לחיים טובים יותר: 2 כפות רגליים מול 3 חצים בכיוונים שונים

3. "זה בלתי אפשרי"  "הכל יכול לקרות"

את החשיבות של השינוי המחשבתי הבא אפשר לסכם בציטוט אחד: "אם אתה מאמין שאתה יכול, ואם אתה מאמין שאתה לא יכול - בשני המקרים אתה צודק". לדוגמה, בעבר ריצת מייל (כ-1,600 מטרים) בפחות מ-4 דקות נחשבה לבלתי אפשרית מבחינה גופנית ואפילו מסוכנת לבריאות, עד שבשנת 1954 אתלט בריטי בשם רוג'ר בניסטר הצליח לעמוד באתגר. לפני ההישג הזה בניסטר התאמן מעט מאוד ביחס למושגים של ימינו – לא יותר מ-30–45 דקות ביום בדרך כלל, אך הוא התבסס על שיטה שחיזקה אותו מבחינה גופנית וגם שיפרה את הביטחון שלו, בכך ששיכנעה אותו שהוא מסוגל להתגבר על המחסום הפסיכולוגי שטען שירידה מזמן של 4 דקות אינה אפשרית. כדי להגיע להישגים דומים בחיים שלכם, אתם צריכים בראש ובראשונה לשנות את השפה בה אתם מדברים וחושבים לכיוון חיובי יותר, בדומה למתואר בסעיף הקודם – אין דבר כזה בלתי אפשרי, תמיד יש דרך. בהמשך לכך, נסו למלא את המחשבות שלכם בתרחישים שבהם אתם מצליחים להתמודד עם הבעיה שמטרידה אתכם. ברגע שהמוח שלכם ידמיין את ההצלחה שלכם באופן קבוע, אתם תתחילו להאמין שהיא אפשרית.
שינויי מחשבה לחיים טובים יותר: אישה מרימה ידיים מול שקיעה

4. "אני מוכן לגרוע מכל"  "דברים טובים יקרו"

מחקרים רבים הוכיחו בעבר שהמוח שלנו כל הזמן מחפש הוכחות וחיזוקים לדברים שהוא חושב עליהם או מאמין בהם. אם נחפש דברים שמפריעים לנו בבני הזוג שלנו תמיד נמצא אותם ונתחיל לחשוב על פרידה, ואם לעומת זאת נתמקד בדברים שטובים בהם נגלה שאהבה ממלאת את הלב שלנו. אז מה יקרה אם תחשבו שדברים טובים עומדים קרות? אתם תגלו שהם קיימים בשפע החיים שלכם, וזה כמובן מצב שעדיף פי כמה וכמה על צורת חשיבה שמוכנה לגרוע מכל ולכן תמיד רואה רק את חצי הכוס הריקה. על פי העיקרון הזה, אפשר להגיד שהשינוי שאנשים מסוימים צריכים לעשות הוא פשוט להאמין שדברים טובים יקרו להם ולחפש את החיוביות בחיים. במקום לשאול את עצמם "למה זה קורה לי?" הם צריכים לשאול, "מדוע זה קורה עבורי?" – במילים אחרות: מה הרווח האפשרי שקיים, ודעו כי תמיד יש כזה, אפילו אם קרה משהו גרוע. צורת חשיבה שכזאת מסירה הרבה שליליות מהחיים ומטעינה אותנו בכוחות שעוזרים לחלומות להתגשם, אז בהחלט כדאי לאמץ אותה.
שינויי מחשבה לחיים טובים יותר: אישה מביטה מחוץ למרפסת

5. "להשקות עשבים שוטים"  "להשקות פרחים"

לפחות ברמת הכותרת השינוי המחשבתי הזה כנראה קצת מבלבל, אך הוא למעשה הגיוני ויחסית קל לאימוץ. השקיית עשבים שוטים היא למעשה השקעת זמן ומשאבים על דברים מיותרים, לרבות מחשבות שפוגעות בכם, כמו למשל עיסוק בתרחישים רעים והשלכות שליליות של מעשים. לעומת זאת השקיית פרחים היא פעולה מודעת ומכוונת מטרה של טיפוח תחומים מסוימים בחיים שצריכים אנרגיה ותשומת לב חיובית, אולי אפילו אהבה. עלינו לזכור שכל דבר שאנחנו "משקים" בזמן ובמחשבה באופן טבעי מתחיל לגדול ולהתפתח - לפעמים זה טוב ולפעמים זה רע. אם הדשא של השכן ירוק יותר, זה לא בגלל שיש לו דשן קסום, אלא משום שהוא השקיע בטיפוח "הגינה" שלו - שיכולה להיות הקריירה או המשפחה שלו. אם תזכירו לעצמכם את העיקרון החשוב הזה לאורך זמן ובהתאם לכך "תשקו" רק את התחומים בחיים שלכם שאותם אתם רוצים לפתח ולטפח, בתור זמן קצר תוכלו לראות תוצאות. בהתחלה, בדיוק כמו פרחים, אולי יהיה מדובר רק בניצנים, אך עליכם להמשיך ולעשות זאת כי בסופו של דבר התוצאות יגיעו.
שינויי מחשבה לחיים טובים יותר: אגרטל עם חמניות בתוך שדה מוזנח

6. "אני חייב להשתנות כדי להצליח"  "אני חייב להיות אני כדי להצליח"

יש יותר מדי אנשים בעולם שלא יודעים מי הם ומה נקודות החוזק שלהם, או שכל הזמן משווים את עצמם לאחרים, ולכן הם בטוחים בכך שכדי להצליח בתחום מסוים הם חייבים להשתנות. יש מקרים שבהם צורת החשיבה הזאת היא נחוצה וכמובן שגם עשויה להיות חיובית, אך לא תמיד... כדי להיות מאושרים החיים שלנו לא צריכים להתנהל לפי מה שאחרים מצפים מאיתנו לעשות, אלא לפי מה שבאמת מתאים למי שאנחנו וליכולות שלנו. בהמשך ישיר לכך, כדי להיות מאושרים אתם צריכים להצליח בזכות עצמכם, ולא תוך כדי העמדת פנים שאתם מישהו אחר. לפעמים זה לוקח זמן ותהליך של ניסוי וטעייה כדי להבין מה באמת מייחד אתכם, מה אתם באמת אוהבים ולאיזה מקום בחיים אתם מתאימים, אך זה אתגר שמאוד משתלם לעבור. אתם עדיין יכולים לשאוב השראה מאנשים אחרים שהצליחו בסביבתכם או לאמץ את העצות והאסטרטגיות שלהם, אך זכרו לעשות זאת רק אם הן מתאימות לכם, כי אחרת הסיכוי שהן יעשו שינוי חיובי בחייכם נמוך למדי.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.