print header

6 שיטות מועילות להפחתת השימוש בטלפון החכם

 הם מלווים אותנו לכל מקום – כשאנחנו מבלים עם חברים, עסוקים בעבודה, או אפילו נחים בבית. הטלפונים החכמים שלנו נהיו סוג של חברים טובים שתמיד נמצאים שם בשבילנו, מקלים על חיינו ומעסיקים אותנו בזכות שלל האפליקציות שיש בהם ושעוזרות לנו להישאר מחוברים בכל רגע נתון. בשל כך, סביר להניח שחלקנו כבר לא זוכרים איך התנהלנו בלעדיהם, ואף נתקפים בבעתה כשהם נשכחים בטעות בבית. למרות היתרונות הרבים הגלומים במכשירים האלו, השימוש בהם הפך לאחת המגיפות הגדולות של התקופה האחרונה, ובמקרים מסוימים אפילו להתמכרות. בגלל שאי אפשר פשוט להיפטר מהטלפונים החכמים וגם אין לכך סיבה מוצדקת, נספק לכם 6 דרכים נהדרות שיעזרו לכם להפחית את השימוש בהם ואת משך הגלילה האין-סופית שרבים מאיתנו נשאבים לתוכה.
 
הפחתת שימוש בטלפון חכם: בחורה מחזיקה טלפון חכם

1. הרחיקו מהמסך הראשי את האפליקציות המפתות

ההמלצה הראשונה שרבים יתנו לכם היא למחוק את האפליקציות שמפתות אתכם ושגורמות לכם לבלות זמן רב מדי עם הטלפונים הניידים. מפני שאנו יודעים שעצה שכזו היא לא תמיד קלה ליישום, נציג בפניכם את המלצתם של מומחים, שאולי תהיה קלה יותר לביצוע; הרחיקו מהמסך הראשי את כל האפליקציות שמפתות אתכם, שהן בדרך כלל משחקים ורשתות חברתיות כמו פייסבוק, אינסטגרם ואפילו וואטסאפ, כך שלא יקרצו לכם בכל פעם שתפתחו את מסך הנעילה. מקמו אותן באזור לא נגיש שיצריך מכם מאמץ כדי לפתוח אותן, כדוגמת המסך האחרון, ואם אפשר – אפילו בתיקייה. בדרך שכזו תגרמו לעצמכם לעבוד כמה שיותר קשה כדי להיכנס אליהן, וכך אולי תתעצלו לעשות זאת – הרגל נהדר שיוריד את משך השימוש שלכם באפילקציות הללו וכך גם בטלפון בכלל.

2. עקבו אחרי השימוש שלכם

צעד נפלא שתוכלו לעשות כדי להוריד את התלות שלכם בטלפונים הניידים, הוא להתחיל לעקוב אחרי השימוש שלכם בהם. דרך נהדרת לעשות זאת, שהיא גם אירונית למדי, היא בעזרת אפליקציות שנועדו בדיוק למטרה הזו, כגון Space, BreakFree, וכן אלו שמופיעות בכתבה הבאה. היישומונים הללו בודקים כמה פעמים ביום אתם משתמשים בטלפונים החכמים שלכם, ומספקים שלל דרכים יצירתיות שיעזרו לכם להתרחק מהמכשירים לפרקי זמן שתוכלו להגדיר מראש. אנו מודעים לכך שאחד הצעדים להפחתת שימוש בטלפונים הוא מחיקת כמה שיותר אפליקציות, אבל במקרה הזה חשוב שתזכרו שמדובר ביישומון שיסייע לכם לטווח הארוך ולכן יש יתרון בהורדתו לטלפון הנייד שלכם.
הפחתת שימוש בטלפון חכם: משקפת

3. כבו התראות שלא קשורות לשיחות ולתקשורת עם אחרים

דעתכם מוסחת מעדכונים שוטפים של אתרים חדשותיים? נמאס לכם לקבל הודעה על כל לייק שעושים לכם בפייסבוק? כבו את ההתראות האלו כמה שיותר מהר. הטלפונים החכמים נועדו לסייע לכם לשמור על קשר עם אנשים אחרים – ולכן עליכם למקד את השימוש בהם למטרה זו. לשם כך, כבו התראות של כל מה שאינו קשור לתקשורת הישירה שלכם עם החברים והמשפחה, כמו אלו שאתם מקבלים מפייסבוק, אינסטגרם, אתרים חדשותיים ואפילו מקבוצות וואטסאפ שאתם לא משתתפים בהן באופן קבוע. כך, יהיו לכם פחות הסחות דעת שיפריעו לכם באמצע עיסוקיכם – ופחות פיתויים שיגרמו לכם להיכנס לעולם הווירטואלי של הטלפונים שלכם. אחרי שתכבו את ההתראות המציקות, תגלו שהן מעולם לא היו נחוצות לכם, אלא בעיקר היוו מטרד...

4. השאירו פתקיות דביקות על גבי מסך הטלפון החכם שלכם

חלקנו חוטאים בשימוש בטלפון החכם איך שאנחנו קמים מהשינה, לעיתים אפילו בעודנו במיטה, וזאת על ידי בדיקת הודעות בוואטסאפ, קריאת פוסטים בפייסבוק, התעדכנות אודות חדשות שפספסנו וכדומה. גם את ההרגל הזה אפשר לצמצם, או לפחות לדחות מעט, ויש דרך נהדרת וקלה לעשות זאת; קחו פתקים רגילים או דביקים, רשמו עליהם לפני השינה מילה או משפט, והניחו אותם על גבי מסך הטלפון החכם שלכם. תוכלו, למשל, לכתוב עליהם תזכורות כמו "לא לשכוח לאכול ארוחת בוקר מזינה", או אפילו ברכה שתגרום לכם לחייך, כגון "שיהיה לי יום נפלא!". כך, כשתשלחו יד אל הטלפונים שלכם, היא תיתקל קודם כל בפתקים ותדחה את "צלילת הבוקר" הווירטואלית שלכם לפחות בכמה רגעים.
הפחתת שימוש בטלפון חכם: פתקיות דביקות צבעוניות על קיר

5. נקו את רשימות החברים שלכם ברשתות החברתיות

רבים מאיתנו מעבירים את הזמן מול מסכי הטלפונים החכמים בגלילה אינסופית באפליקציות של רשתות חברתיות כמו פייסבוק ואינסטגרם. הסיבה לכך היא כמות התמונות והפוסטים שלא באמת מעניינים אותנו וגורמים לנו לבזבז זמן מיותר על חיפוש כאלו שיכולים לתפוס את עינינו. דרך נהדרת לצמצם את זמן הגלילה, שיוביל גם להפחתת השימוש בטלפונים הניידים, היא פשוטה וברת יישום; כל שעליכם לעשות הוא למחוק מדי כמה זמן חברים שאתם לא באמת בקשר עימם ולא מעוניינים להתעדכן אודותיהם יותר. אם אינכם רוצים ללכת לפתרון כה קיצוני, אתם יכולים פשוט להפסיק לעקוב אחריהם או להגדיר שהפוסטים שלהם לא יופיעו בפיד הפייסבוק שלכם, או להשתיק אנשים שאתם עוקבים אחריהם באינסטגרם. כך יהיו לכם פחות עדכונים ברשתות החברתיות, ומשך הגלילה שבדרך כלל מותיר אתכם הרבה זמן מול המסכים – יתקצר משמעותית.

6. הפכו את התצוגה שלכם לפחות צבעונית

מחקרים שונים מראים כי צבעים שונים מפתים אותנו להשתמש בטלפון הנייד שלנו כמה שיותר, בעיקר באפליקציות שקל להישאב אליהן ולגלול בהן עמודים במשך זמן ממושך. לכן כדאי לכם להקשיב לעצתו של טריסטן האריס, מעצב לשעבר בגוגל ואחד ממקימי המרכז לטכנולוגיה אנושית, לפיה כדאי לכם לשנות את הגדרות התצוגה בטלפון מצבעוני – לגוונים כהים, בהירים או אפורים. ישנן גם גרסאות שמאפשרות להפוך את הצבעים שבמסכים, וכך לגרום להם להיראות פחות חינניים ומושכים. תצוגות שכאלו הן לעיתים מציקות בעיניים, אך הן יהפכו את השימוש שלכם באפליקציות רבות כמו אינסטגרם לפחות מהנה, וכתוצאה מכך גם יותר קצר.
 
כדי להפוך את התצוגה שלכם לפחות מפתה ונגישה, עקבו אחר ההוראות הבאות ויישמו אותן במכשיר שלכם:
 
  • באנדרואיד: הגדרות ← נגישות ← היפוך צבעים.
  • באייפון: הגדרות ← כללי ← נגישות ← הפוך צבעים.
הפחתת שימוש בטלפון חכם: טלפון חכם עם תצוגה אפורה, מונח על שולחן לבן לצד מחשב נייד

לסיכום

בשנים האחרונות קשה לרבים מאיתנו להתנתק מהטלפון החכם, ובצדק. אנו מוצאים את עצמנו מבלים שעות על גבי שעות מול המסך והאפליקציות, גוללים עמודים ולא שמים לב איך הזמן עובר מהר מבלי שניצלנו אותו ביעילות. זוהי כנראה אחת מהמגפות העיקריות של דורנו, אך ניתן להילחם בה או לפחות למזער אותה. כדי לעשות זאת, עלינו קודם כל להיות מודעים לשימוש הממושך שלנו בטלפונים החכמים, ולאחר מכן לעשות את הצעדים הנכונים להפחתתו, כמו אלו שהצגנו בכתבה הזו. אם תעשו זאת, כנראה תגלו שיש עולם נפלא גם מחוץ לגבולות הווירטואליים...
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.