print header

8 טיפים יעילים לשימוש בוורד שיחסכו לכם זמן ומאמץ

  תוכנת וורד של מיקרוסופט הפכה לברירת המחדל של רבים מאיתנו בכל הנוגע לעריכת מסמכים, עבודות ומכתבים, אולם רובנו משתמשים בה ברמה בסיסית בלבד, ועושים זאת באיטיות רבה בשל חוסר היעילות של תהליך העבודה שלנו. תתפלאו לשמוע אך בתוכנה הוותיקה הזאת עדיין יש המון סודות שמעטים מכירים ואפשרויות נסתרות שיכולות לשפר את איכות ומהירות העבודה באופן משמעותי. לפניכם 8 סודות שכאלה, אשר יעזרו לכם לעבוד עם תוכנת הוורד בדרך יעילה הרבה יותר מזו שהייתה לכם עד עכשיו.
 
טיפים לשימוש בוורד: איור של מסך מחשב ובו תוכנת וורד, שבה כתוב "8 טיפים יעילים לשימוש בוורד"
 

1. יצירת חוקים לתיקון אוטומטי

לרוב, התיקון האוטומטי בתוכנות ובאפליקציות השונות יכול להיות מתסכל יותר מאשר יעיל, אך באמצעות הכלי הזה תוכלו להקל מעט על המצב ולהכתיב לוורד חוקים משלכם לתיקון מילים שאתם כבר יודעים מראש שיש לכם נטייה לטעות בכתיבתן. כדי לעשות זאת, לחצו על קובץ, בחרו באפשרויות ובהגהה [1]. לאחר מכן לחצו על אפשרות תיקון שגיאות אוטומטי [2], ושם תוכלו להזין את האופן השגוי של כתיבת המילה בצד ימין, ובשמאל את הצורה הנכונה שאליה וורד יתקן את ההקלדה שלכם באופן קבוע. בנוסף, במסך הזה תוכלו להכיר את שלל הקיצורים לכתיבת סימנים מיוחדים שקיימים בוורד.
טיפים לשימוש בוורד: יצירת חוקים לתיקון אוטומטי

2. מעבר מהיר לאזורי עריכה אחרונים

לפעמים אנחנו עובדים במקביל על מספר מסמכים גדולים בני מספר עמודים, שביניהם אנו עוברים באופן תדיר, אולם בכל פעם עלינו למצוא מחדש את המקום האחרון שעזבנו. כדי להימנע מחיפושים מיותרים, תוכלו פשוט ללחוץ על צירוף המקשים Shift+F5 כדי לחזור למיקום האחרון שבו ערכתם את הטקסט. תוכלו לעבור בין 3 מיקומי עריכה אחרונים, ובכך לקצר את זמן העבודה שלכם על טקסטים ארוכים באופן משמעותי.

3. סימון משפט שלם בלחיצה אחת

לפעמים אנחנו רוצים למחוק מילה, לעיתים למחוק שורה, אך מדי פעם אנו צריכים למחוק משפט פרטני, מתחילתו ועד סופו. במקרה שכזה הרוב יסמנו את המשפט על ידי גרירת העכבר על גביו, אולם ישנה דרך פשוטה ומהירה לסמן משפט שלם עד לנקודה שמסמלת את סופו, בלא יותר מלחיצת עכבר אחת מהירה: הצביעו עם סמן העכבר על המשפט שברצונכם למחוק, הקישו על מקש ה-Ctrl ואז לחצו על הכפתור הימני של העכבר שלכם. התוכנה תסמן את המשפט עד לנקודה שמורה על סופו.

4. התאמה אישית של סרגל גישה מהירה

סרגל הגישה המהירה נמצא בראש חלון הוורד שלכם, בצד הנגדי לכפתור שסוגר את התוכנה, מגדיל את החלון או ממזער אותה. ככל הנראה מופיעים לכם בסרגל הגישה המהירה כפתורים יעילים כמו כפתור שמירה או ביטול פעולה אחרונה, אך תוכלו להוסיף לשם כל פעולה שוורד יודע לבצע ושהנכם משתמשים בה לעיתים קרובות.
 
לחצו על החץ הקטן שמורה מטה בסרגל הגישה המהירה [1] ובחרו בפקודות נוספות [2].
טיפים לשימוש בוורד: התאמה אישית של סרגל גישה מהירה
 
במסך שיפתח תוכלו ללחוץ על האפשרויות שבטבלה הימנית כדי להעביר אותן לסרגל הכלים, ומומלץ שתבחרו בתפריט שמעל לטבלה באפשרות כל הפקודות [3] על מנת שתראו את כל התוספות שתוכלו להציב בסרגל הכלים האישי שלכם.
טיפים לשימוש בוורד: התאמה אישית של סרגל גישה מהירה

5. עדכון אוטומטי של תאריך ושעה במסמך

יש מסמכים קבועים שאנו שולחים או מדפיסים מדי יום והדבר היחידי שאנו משנים בהם הוא תאריך או שעה. מה שהייתם עושים ככל הנראה עד היום היה תהליך עבודה מתסכל שהצריך מכם להיכנס לקובץ, לערוך את השעה והתאריך, לשמור ואז להדפיס או לשלוח אותו - אך דעו לכם שתוכלו לדלג על פעולת העדכון החוזרת הזאת, בעזרת אפשרות נהדרת שקיימת בוורד להוספת זמן ושעה שמתעדכנים בכל פעם שאתם מדפיסים או שולחים את המסמך.
 
כדי להוסיף תאריך ושעה מתעדכנים, לחצו על הוספה בסרגל הכלים העליון [1], ולאחר מכן על תאריך ושעה בצד שמאל [2]. 
טיפים לשימוש בוורד: עדכון אוטומטי של תאריך ושעה במסמך
במסך שיפתח בחרו את הפורמט שברצונכם להכניס לטקסט, וסמנו את הריבוע שמופיע לצד הכיתוב "עדכן אוטומטית" ומעתה התאריך והשעה יתעדכנו על ידי וורד באופן אוטומטי.
טיפים לשימוש בוורד: עדכון אוטומטי של תאריך ושעה במסמך

6. צפייה בתווים נסתרים

אחרי שאנו עורכים טקסט מסוים, אנחנו נשארים לרוב עם הרבה מאוד מלל וחללים לבנים, שמסמלים הפרדה של שורה או פסקה, רווח כפול וכדומה. כעת הגיע הזמן שנתחיל לערוך את הטקסט בצורה מתקדמת יותר, כך שיראה מקצועי ככל הניתן, ולשם כך יש לשמור על אחידות מסוימת ברווחים בין שורות ופסקאות. עד היום, סביר להניח שלשם כך הייתם עוברים על כל שורה ובודקים האם קיים בינה לבין הבאה רווח אחד, רווח כפול, או שאולי בכלל  חסר רווח - ומתקנים זאת על פי העין. מה שתלמדו לעשות היום זה את אותו הדבר, אך בצורה מקצועית ומדויקת יותר בעזרת צפייה בתווים נסתרים שמעידים על פעולות כמו אנטר, רווח או לחיצה על TAB.
 
לחצו על צירוף המקשים Ctrl+Shift+8 ותוכלו לראות את כל הסימנים הנסתרים הללו – כעת תוכלו לוודא בקלות שהטקסט שלכם יישאר אחיד גם ברמת הרווחים.
טיפים לשימוש בוורד: צפייה בתווים נסתרים

7. החלפת תווים ומילים

גיליתם שכתבתם לכל אורך הטקסט מושג בצורה שגויה, או שברצונכם להחליף שם של אדם במסמך קבוע לשם אחר לכל אורכו? בכל המצבים האלה וברבים אחרים שדומים להם תוכלו להשתמש באפשרות החלפת התווים של וורד, אשר תסרוק את המסמך כולו ותשנה את התווים שכתבתם לתווים אחרים, לפי בחירתכם, ובעזרתה תוכלו להחליף מילים, משפטים ואף תווים נסתרים (שהכרנו בסעיף הקודם) בקלות ובמהירות.
 
לחצו על Ctrl+H כדי לפתוח את חלון החלפת התווים, כתבו בשורת ההזנה "חפש את" [1] את התו, המילה או המשפט שברצונכם להחליף, ומתחת, בשורת ההזנה "החלף ב" [2], רשמו את הטקסט שברצונכם שיחליף אותם. לחצו על החלף [3] כדי לבצע את הפעולה על תוצאת החיפוש הראשונה של הכלי או על החלף הכל [4] כדי להחיל את השינוי בכל המסמך.
 
טיפים לשימוש בוורד: החלפת תווים
כדי לשנות תווים נסתרים יהיה עליכם להשתמש בקידוד מיוחד של וורד כדי לזהות אותם:
  • ^t – רווחים גדולים בתוך השורה (Tab)
  • ^w – רווחים בין מילים
  • ^p – רווחים בין פסקאות
  • ^# - כל ספרה שבמסמך
  • ^$ - כל אות שבמסמך
באמצעותם, תוכלו למשל לתת הוראה להחליף כל רווח גדול ששמתם במסמך (^t) ברווח בין פסקאות (^p).

8. החלפת עיצוב ופורמט טקסט

בהמשך לסעיף הקודם, תוכלו להשתמש באפשרות החלפת התווים של וורד גם לצורך שימוש מתקדם יותר של החלפת פורמט טקסט. כך למשל תוכלו להפוך את כל הטקסט האדום שבמסמך לטקסט בצבע שחור. זו רק אפשרות אחת מבין שלל בחירות העיצוב שהכלי הזה מאפשר לכם לשנות במהירות וביעילות ואם אתם מקפידים על עריכת מסמכי וורד מעוצבים מומלץ לכם לחקור אותה לעומק.
 
כדי להשתמש ביכולת הזו של וורד, לחצו על Ctrl+H, ובתחתית חלון החיפוש וההחלפה לחצו על עוד>>
טיפים לשימוש בוורד: החלפת עיצוב ופורמט טקסט
בתחתית התוספת לחלון שתפתח בפניכם תוכלו לראות אפשרות נוספת של החלפה מסוג "עיצוב". לחצו עליה, ובתפריט שייפתח בחרו את המרכיב העיצובי שברצונכם לשנות, למשל גופן.
טיפים לשימוש בוורד: החלפת עיצוב ופורמט טקסט
בחלון שיפתח ערכו את הטקסט המיועד להחלפה, למשל אם ברצונכם לשנות את כל הטקסטים שבצבע אדום, לחצו על האפשרות "צבע גופן" שתחת הכותרת "כל הטקסט" ומתפריט הצבעים שיופיע בחרו באדום.
טיפים לשימוש בוורד: החלפת עיצוב ופורמט טקסט
לחצו על אישור, עברו אל שורת הטקסט שלצד "החלף ב", לחצו שוב על עיצוב ואז על המרכיב העיצובי שברצונכם לשנות (בדוגמה שלנו "גופן") וכעת בחרו את הפורמט שבו אתם מעוניינים שהטקסט יהיה לאחר ההחלפה (למשל צבע שחור). לחצו על אישור, לחצו על החלף הכל וכל הטקסטים שהופיעו בצבע אדום ישתנו לשחור, או יבצעו כל שינוי אחר שהגדרתם בפורמט שלהם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.