maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

8 סימנים לכך שאתם סובלים מרגשי נחיתות וכיצד תתגברו על כך

 כמעט כל אחד מאיתנו חש לפחות פעם אחד במהלך חייו נחות לעומת אחרים במקרה כזה או אחר, אך אם באופן קבוע מקוננת בכם התחושה  שאתם לא מספיק טובים בשום דבר, שערככם נמוך ושאתם שווים פחות מאשר האנשים שסביבתכם - יכול מאוד להיות שאתם לוקים בתסביך נחיתות. לא תמיד פשוט להודות בחולשותינו ובתחושת הנחיתות שלנו, אך על מנת להתחיל לטפל במטרד שמעיק על נפשכם ולעלות את ערככם העצמי - חשוב מאוד לעשות זאת. בכתבה הבאה תמצאו 8 ההתנהגויות המאפיינות אנשים שסובלים מרגשי נחיתות, ואם אתם מזהים שגם אתם מציגים אחת או יותר מהן בהחלט יכול להיות שהגיע הזמןלשנות את המצב. על מנת לסייע לכם הוספנו גם צרור עצות טובות שיעזרו לכם להשתחרר מהתחושה. 

סימנים לכך שאתם סובלים מרגשי נחיתות: אישה עומדת בין זרם של אנשים בשוק
 

8 סימנים לכך שאתם סובלים מרגשי נחיתות

1. אתם זקוקים כל הזמן לאישור מתמשך מסביבתכם

האם אתם נוהגים באופן קבוע לשאול את דעתם של אחרים על דברים שאתם עושים, או חשים שהם שצריכים להחמיא לכם על כך? אם כן, הדבר בהחלט יכול להצביע על כך שאתם לוקים ברגשי נחיתות. אם בילדותכם הוריכם לא נהגו לתגמל אתכם עבור הדברים הטובים שעשיתם, יכול להיות שרגשות אלו נובעים משם. בשלבים המוקדמים של החיים ריצוי של הורינו הוא דבר שמזניק קדימה את הביטחון וההערכה העצמית שלנו, אך אם הדברים שעשינו עוד אז לא זכו לתגובה חיובית, אלא להתעלמות מצד ההורים – הדבר יכול לגרום לנו בבגרותנו לחפש את ההערכה ואת דברי השבח הללו דווקא אצל אחרים ולא בתוכנו.

2. אתם רגישים יתר על המידה לדעותיהם של אנשים אחרים

אמנם זה אך טבעי להתרגז ולהתעצבן במידה מסוימת כשמישהו אומר עלינו דברים נוראיים, אך אם אתם מוצאים את עצמכם "נדלקים" בקלות ונעשים עצבניים ומתוחים כשאתם שומעים שאנשים אחרים מדברים עליכם, או שאתם חשים שאתם לא יכולים לשלוט ברגשותיכם כשאתם מבינים שמישהו מתח עליכם ביקורת - זה בהחלט יכול להצביע על כך שאתם סובלים מרגשי נחיתות.

סימנים לכך שאתם סובלים מרגשי נחיתות: אדם מניח את פניו על כפות ידיו ונראה מצוברח

3. אתם שמים את הצרכים והרצונות שלכם במקום האחרון

אם מקוננן בכם תסביך הנחיתות, אתם לרוב תשימו את צרכיכם, העדפותיכם ורצונותיכם הרבה אחרי אלו של אחרים, ותמקמו את עצמכם אחרונים בכל הקשור להיררכיה החברתית במקום בו אתם נמצאים. מכיוון שאתם מראש חשים שאתם נמוכים במדרג ושערככם מועט, אז נראה בעיניכם נכון לשים את רצונותיהם והעדפותיהם של אחרים מעל לאלו שלכם, אך אל תשכחו שלאורך זמן התנהגות שכזאת עלולה להוביל אתכם לחוש תרעומת, טינה וכעס עוד יותר גדולים על העולם.

4. אתם לא יכולים לשאת ביקורת בונה

כולנו צריכים לשמוע על עצמנו דברים מסויימים מפיהם של אחרים כדי שנוכל להשתפר ולהיות טובים יותר בחיינו, אך אם כל דבר ביקורת שמופנה כלפיכם משאיר אתכם מדוכאים ובמצב רוח שפוף למשך זמן רב, זה ללא ספק סימן לתחושת נחיתות. ביקורת בונה ובריאה היא דבר הכרחי עבור כל אחד ואחת מאיתנו, ללא יוצא דופן, אך יש אנשים שבאופן קבוע נרתעים, מתחמקים ונמנעים מלשמוע כל עצה, אמירה או עמדה שיש בה בדל של ביקורת כלפיהם. כשתחושה כזאת, שאתם אינכם מסוגלים להקשיב לביקורת, תוקפת אתכם עליכם לשאול את עצמכם: "כיצד אצליח להתפתח בחיי הפרטיים או המקצועיים אם לעולם לא אלמד לקבל משוב?".

סימנים לכך שאתם סובלים מרגשי נחיתות: אישה שיוצאים לה אדים מהאוזניים
 

5. אתם משתוקקים לחנופה

כפי שהבנתם מן הסעיף הקודם, אם אתם סובלים מרגשי נחיתות אתם עלולים להתקשות לשאת ביקורת מכל סוג שהיא, אך מן הצד השני דברי חנופה ומתק שפתיים המופנים אליכם, יתקבלו אצלכם בברכה יתרה. מחמאות ודברי שבח שיורעפו עליכם ימלאו אתכם באושר, ולטווח הקצר אתם אולי תרגישו טוב בכל הנוגע לעצמכם, אך הבעיות יצוצו כשתתחילו לחוש שאתם משתוקקים לחנופה הזאת כדי לעבור את יומכם בשלום. אז ראשית רצוי שתדעו שחנופה מוגזמת וברורה לעין יכולה להגיע מצד אנשים שיש להם עניין אישי נסתר להיות בקרבתכם, או מכאלו המעוניינים לעודד אתכם אך עושים זאת בדרך הלא נכונה. כבני אדם, אנו צריכים ללמוד לעשות דברים ולהמשיך הלאה מבלי שדברי רהב יורעפו עלינו יתר על המידה רק בגלל שעשינו את מה שהייתם צריכים לעשות.

6. אתם דחיינים כפייתים

קשה לכם להתחיל דבר חדש? אתם בדרך כלל נוהגים לדחות למחר את כל מה שניתן, ואז כשמחר מגיע אתם דוחים את הדברים "רק עוד קצת" ולא מסוגלים למצוא בתוככם את המוטיבציה והכוחות לעשותם? אם אכן אלו פני הדברים וזיהיתם על עצמכם שאתם דחיינים כפייתים, הדבר יכול לנבוע מהתחושה שכל דבר שתעשו לא יהיה טוב מספיק, ולכן עולה בכם המחשבה "למה בכלל להתחיל?". זהו הלך רוח שכדאי מאוד להיפטר ממנו על מנת להתגבר על תסביך הנחיתות.

סימנים לכך שאתם סובלים מרגשי נחיתות: אישה שוכבת על ספסל שכובע רחב שוליים על ראשה

7. אתם מוצאים את עצמכם מנותקים מחברה

לא כולם אוהבים לצאת ולבלות בחוץ - ישנם גם כאלו שמעדיפים להישאר בבית, להמעיט ביציאות ולהתרועע פחות עם אחרים, וגם זה מקובל. אך אם אתם מוצאים את עצמכם מנותקים לחלוטין מחברה וחשים מסוגרים ומבודדים רוב הזמן, כדאי שתחשבו טוב כיצד הגעתם למצב הזה - האם זה בגלל שאתם מפחדים לשמוע מה יש לאחרים להגיד עליכם? או שאתם חוששים שאנשים יגלו שאתם לא מספיק טובים כפי שאתם רוצים להיות, ולכן אתם נשארים מאחורי דלתות ביתכם, שם איש לא יגלה את האמת עליכם? התבודדות, הסתגרות והישארות קבועה בבית מעידים על כך שאתם חשים בנחיתות עצמית.  

8. אתם מוצאים פגמים רבים וטעויות קריטיות אצל אחרים

מאחר ואתם מכירים כל פגם ודופי הקיים אצלכם (אפילו אם רק בראש), אתם מתחילים להאמין שעיניכם מאומנות בזיהוי לקויות ופגמים גם בכל הנוגע לאחרים. יכול להיות שאתם מעוניינים לאתר ולחשוף את חולשותיהם של אחרים על מנת להסית את תשומת הלב מכם ולהעבירה אליהם, ומכיוון שאתם כבר מרגישים לא טוב כלפי עצמכם, לא אכפת לכם אם גם אחרים ירגישו רע לגבי עצמם. אך הנוהג הזה הוא פסול, פוגעני ועלול בסופו של דבר להזיק לכם הרבה יותר. במקום לנהוג בצורה זאת, התחילו להבין מה הם הכישורים והחוזקות שלכם והתמקדו בהם, ולא בהפניית הזרקור לחולשותיהם של אחרים.

סימנים לכך שאתם סובלים מרגשי נחיתות: אישה מגלגלת עיניים ומצביעה הצידה

כך תתגברו על רגשי הנחיתות ותנצחו את התסביך

תסביך נחיתות עלול להיות מעמסה כבדה מאוד על הכתפיים שתגרום לכם לתחושות קשות כמו דכאון, לחץ, חרדה ואי נעימות חברתית מתמשכת. זה אמנם לא פשוט להיפטר מהתחושות הללו, אך כדאי לעשות את המאמץ ולעבוד קשה אל מול עצמכם על מנת להעלות את תחושת הבטחון והערך העצמי, להתעודד ולהתגבר על הבעיה הזאת. כדי לעשות זאת התחילו מן ההבנה הפשוטה והברורה שבסופו של דבר אתם הם אלו שצריכים לדאוג לעצמכם - ולא אחרים - כשההכרה בערך זה תעזור לכם להשתחרר ולהירגע מעט. בנוסף, נסו לחשוב על האנשים שאתם מכירים, אלו הנמצאים בסביבתכם, הבינו שגם הם בדיוק כמוכם - חלקם לבטח סובלים מאותם הפחדים, הבעיות, חוסר הבטחון והעצבנות שטורדים אתכם ולכן אל לכם לצאת מנקודת הנחה כי חסרונותיכם ומגרעותיכם קשים יותר וכי אתם נחותים לעומתם.

לבסוף, בכל פעם שרגעי חוסר בטחון ורגשי נחיתות תוקפים אתכם וגורמים לכם לחוש שלא נעים במצב חברתי כזה או אחר, כל שעליכם לעשות זה לשאול את עצמכם: "מה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות?" ו"מה הדבר הכי טוב שיכול לקרות?" - ולהבין ששפע ההזדמנויות הפתוח עבורכם הוא עצום כשאתם מפסיקים לפחד מלתת את הטוב ביותר שיש בכם. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו