print header

אלו הם 8 האצטדיונים היפים והמיוחדים בעולם

 ישנם כאלו הטוענים שאין מראה יפה יותר בעולם מאשר אצטדיון מלא. התקבצותם יחדיו של אלפים, ולעיתים גם עשרות אלפים, של אנשים כדי לצפות באירוע ספורט או מוזיקה באוויר הפתוח יוצרת אווירה מיוחדת במינה שאין הרבה דברים המסוגלים להשתוות לה. בעולם כולו ישנם לא מעט אצטדיונים שהם ממש פלאי ארכיטקטורה, וגם אם אינכם אוהדי כדורגל או מאלו הנוהגים לפקוד הופעות ענק, מומלץ לכם להכיר ואף לבקר בהם כאשר אתם נמצאים בסביבתם. מבין שפע האצטדיונים הללו בחרנו עבורכם את 8 היפים והמיוחדים ביותר, ואנחנו מזמינים אתכם להכיר אותם מעט יותר ולקבל הצצה אל המראה הייחודי שלהם, מבפנים ומבחוץ. 

1. אצטדיון אליאנץ ארנה (Allianz Arena), מינכן, גרמניה

האיצטדיונים היפים בעולם: אצטדיון האליאנץ ארנה מבחוץ
 

האיצטדיון היפיפה הזה שבבירת חבל בווארייה, משמש כבית הן עבור נבחרת גרמניה והן עבור קבוצת הפאר המקומית - באיירן מינכן, מהקבוצות המעוטרות והמפורסמות ביותר בכדורגל האירופאי. כ-70,000 איש יכולים להתרווח בין יציעיו האדירים של האליאנץ ארנה, שנחנך רשמית בשנת 2005, לקראת המונדיאל שנערך בגרמניה שנה אחת לאחר מכן. זהו אחד האצטדיונים הצבעוניים ביותר באירופה כולה – כ-3,000 יריעות חשמליות ומחליפות צבעים מרכיבות את צידו החיצוני של הארנה, והופכות אותו לאיצטדיון היחיד ביבשת שיכול לשנות את גווניו בהתאם לצבעי הקבוצה המשחקת בו.  

קבלו טעימה איכותית במיוחד מהאליאנץ ארנה בסרטון המרהיב הבא, שייקח אתכם אל תוככי האצטדיון:

2. האצטדיון הצף במפרץ המרינה (The Float @ Marina Bay), סינגפור

האיצטדיונים היפים בעולם: האיצטדיון הצף במפרץ המרינה ממבט עילי

אין צורך בהרבה הסברים כדי להבהיר מדוע האיצטדיון הזה כל כך מיוחד – מתי אי פעם ראיתם מגרש שכזה, שפשוט צף על פני מי המפרץ? האיצטדיון הזה, שנחנך בסינגפור בשנת 2007, הוא הגדול ביותר בעולם מסוגו: אורכו של המגרש הצף עומד על 120 מטרים, רוחבו כ-83 מטרים, והוא יכול לשאת על גביו משקל של עד 1,070 טון – שווה ערך לכ-9,000 בני אדם! ביציעים הנמצאים על גבי היבשה יכולים להצטופף יחדיו כ-30,000 איש, ולצפות במגוון האירועים המתקיימים כאן, ביניהם: משחקי כדורגל, מירוצי מכוניות, קונצרטים והופעות מוזיקה, ואפילו מופעי זיקוקים הנערכים כאן מדי פעם. 

האיצטדיונים היפים בעולם: אירוע באיצטדיון הצף

3. אצטדיון סוקר סיטי (Soccer City), יוהנסבורג, דרום אפריקה

האיצטדיונים היפים בעולם: צילום אווירי של אצטדיון סוקר סיטי

אצטדיון ה"סוקר סיטי" ("עיר הכדורגל" באנגלית) אמנם נחנך לראשונה כבר בשנת 1989, אך לקראת משחקי גביע העולם שנערכו בדרום אפריקה בשנת 2010 הוא עבר שיפוץ ומתיחת פנים חסרי תקדים שהפכו אותו לאצטדיון הגדול ביותר ביבשת אפריקה עם יותר מ-90,000 מקומות ישיבה! לא רק גודלו האימתני נותן למקום את תהילתו - גם עיצובו המרהיב, בצורת קדרה אפריקאית מסורתית מוסיף רבות לייחודיותו. מעבר למשחקי המונדיאל שנערכו כאן, עיני העולם כולו היו נשואות אל האיצטדיון פעם נוספת בשנת 2013, כשטקס האשכבה של מנהיגה הנערץ של דרום אפריקה, נלסון מנדלה, נערך כאן.  

האיצטדיונים היפים בעולם: אצטדיון הסוקר סיטי מבפנים

4. איצטדיון קן הציפור (Bird's Nest), בייג'ינג, סין

האיצטדיונים היפים בעולם: מראה איצטדיון קן הציפור מבחוץ

הקן האינטימי והקטן שמקימות הציפורים על ראשי העצים עבור גוזליהן, הפך בגרסה הסינית שלו לאצטדיון עצום בעל 90,000 מקומות, שהיו בו כאשר הוא נחנך באולימפידת בייג'ינג בשנת 2008. מאז צומצמה תכולתו לכ-80,000 "בלבד", אך צורתו הייחודית לא נפגעה כלל. המבנה המרשים הזה, על קורות הפלדה המשתרגות בראשו ומעניקות לו את כינויו, עלה לסינים כ-450 מיליון דולר, אך נדמה כי אין בהם שום צער על ההוצאה הגדולה – האצטדיון הספיק לארח בתחומו שלל אירועים בינלאומיים ראשונים במעלה, בראשם אולימפידת בייג'ינג 2008, שהעלו את את קרנה של סין.

האיצטדיונים היפים בעולם: איצטדיון קן הציפור מבפנים
 

5. האצטדיון הלאומי (National Stadium), גאושינג, טאיוואן

האיצטדיונים היפים בעולם: האצטדיון הלאומי בטיוואן מצילום אוויר

נראה ששכניהם של הסינים, הטייוואנים, התקנאו בקן הציפור של יריביהם והחליטו גם הם להקים איצטדיון שישבור את שיאי העיצוב והתכנון. אמנם האיצטדיון הלאומי, המוכר גם בשם אצטדיון משחקי העולם, מכיל רק 40,000 מקומות, כחצי מתכולתו של האצטדיון הסיני, אך עיצובו המקורי – בצורת דרקון אימתני - הוא המקנה לו את ייחודיותו. עוד מתהדר האצטדיון המופלא הזה בשמירתו על הסביבה: הוא נבנה על פי עקרונות הבנייה הירוקה, כשכל חומרי הגלם מהם הוא נוצר ניתנים למחזור, ואת כל האנרגיה החשמלית הנדרשת לשם הפעלתו הוא מפיק מאור השמש בלבד.

האיצטדיונים היפים בעולם: בתוך האיצטדיון הלאומי בטייואן

6. איצטדיון מרקנה (Maracanã), ריו דה ז'ניירו, ברזיל

האיצטדיונים היפים בעולם: אצטדיון המרקנה ממבט עילי

אי אפשר לנסח את רשימת האיצטדיונים היפים בעולם מבלי לכלול את האיצטדיון הקלאסי הזה, המשמש כגאוותה של ריו בפרט ושל ברזיל בכלל. מה לא ראה האיצטדיון הוותיק הזה בימי חייו הרבים? כאשר נחנך, בשנת 1950, הוא הכיל כמות אסטרונומית של 200,000 מקומות ישיבה, שהתמלאו כמעט כולם במשחק הגמר של המונדיאל שנערך באותה השנה בין נבחרת ברזיל לנבחרת אורגוואי, והפך לאירוע הכדורגל בעל כמות הצופים הגדולה ביותר שנערך אי פעם. גם גמר גביע העולם לקבוצות הראשון אי פעם, משחקי מונדיאל 2014 ואולימפיאדת ריו 2016, הופעות ענק של פרנק סינטרה ופול מקרטני – את כולם אירח האיצטדיון הנפלא הזה, שכיום מכיל כ-80,000 מקומות "בלבד" ומשמש כביתה של הנבחרת הברזילאית.  

האיצטדיונים היפים בעולם: אוהדים בתוך אצטדיון המרקנה

7.  אצטדיון וומבלי (Wembley), לונדון, אנגליה

האיצטדיונים היפים בעולם: אצטדיון וומבלי ממבט עילי

מולדת הכדורגל התברכה בלא מעט אצטדיונים נהדרים, אך האצטדיון הלונדוני שמשמש כבית לנבחרת הכדורגל האנגלית מתעלה על כולם. כ-90,000 מקומות ישיבה מכיל המבנה רחב הידיים הזה – מה שהופך אותו לאיצטדיון השני בגודלו באירופה כולה! לוומבלי היסטוריה מפוארת, במהלכה עבר מספר גלגולים –בשנת 1923 הוקם האיצטדיון לראשונה, בברכתו של המלך ג'ורג' החמישי שכינה את המקום "השטח המקודש". בשנת 2,000, אחרי שנים רבות של פעילות ואירוח של אינספור משחקי כדורגל היסטוריים והופעות מוזיקליות גדולות, נהרס לחלוטין וומבלי הישן ועל חורבותיו נבנה הגלגול החדש והמרשים של האיצטדיון כפי שהוא כיום – כולל הקשת האדירה הנישאת מעליו, שגובהה כ-134 מטרים.

הרגישו את וומבלי במלוא עוזו עם הסרטון הנפלא הזה, שמסכם את מיטב האירועים (משחקי ספורט והופעות) שהתרחשו באיצטדיון במהלך שנת 2015:

8. אצטדיון קאמפ נואו (Camp Nouׂ), ברצלונה, ספרד 

האיצטדיונים היפים בעולם: אצטדיון הקאמפ נואו מבפנים

ישראלים לא מעטים מכירים את הקאמפ נואו מבחוץ ומבפנים, וזה לא מפתיע - האצטדיון הזה הוא בגדר תחנת חובה לכל מי שמגיע לעיר, בין אם הוא חובב כדורגל ובין אם לאו. על הדשא של הקאמפ נואו משחקים, מאז חניכתו בשנת 1958, טובי השחקנים בעולם הלובשים את מדי הקבוצה המקומית, שהיא אחת האהודות והמצליחות אי פעם. הם עושים זאת מול היציעים הגדושים עד להתפקע באוהדים, המכילים כ-99,354 מקומות – דבר שהופך את הקאמפ נואו לאיצטדיון הגדול באירופה! יש המגדירים את המקום כמעין מקדש מודרני, שבו הדת היא הכדורגל היפה והאלוהים הוא ליאו מסי – אך גם אם אתם לא מאלו המאמינים בכך, עדייו שווה לבקר פה, ולו רק על מנת לספוג את האווירה ולהתרשם מהמוזיאון המכובד שהוקם בתוככי המקום ומוקדש כולו לתולדות הקבוצה.

רוצים לחוש איך זה להיות במקדש הכדורגל של הקאמפ נואו בזמן משחק של ברצלונה? הסרטון הנהדר הזה ימחיש לכם זאת.

הייתם נוכחים במשחק או בהופעה שהתקיימו באחד מהאצטדיונים האדירים הללו? מכירים עוד אצטדיונים ששווה להזכירם בנשימה אחת עם אלו בהם חזיתם כאן? אל תהססו להגיב ולספר לנו מהתרשמותכם ומחוויותיכם מהאצטדיונים בהם ביקרתם. 

מקור התמונות: Martin FalbisonerScott Taylor2010 World Cup - Shine 2010shanediaz120Curt SmithBryan AllisonjoPeelldenTeo LahmeyerAlexandre CabusNicholas BabaianForgemind ArchiMediaAyman.antar7

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו