print header

7 תרגילי כושר שאפשר לבצע על הספה בבית

 אי אפשר להתכחש לעובדה שמגפת הקורונה והסגרים שבאו יחד איתה הובילו כמעט את כולנו לבלות יותר זמן בביתנו – ואם להיות קצת יותר מדויקים, על הספה בסלון מול הטלוויזיה או סתם קוראים עיתון או גולשים ברשת עם הטלפון הנייד. נכון שגם לפני הקורונה הספה הייתה "מקום בילוי" מועדף עבור רבים, אך רק מעטים היו "מתהדרים" בתואר "בטטת כורסה" וכיום, כאמור, נראה שהמצב קצת השתנה. אך "ישיבת-היתר" שלנו על הספה ממש לא אומרת שחייבים להפוך באמת לבטטות – ההיפך הוא הנכון, כי היא יכולה להוות עבורנו משטח פעילות מצוין, אם רק נדע איך להתאמן עליה ולאמץ קצת את גופנו, בין אם בישיבה ובין אם בשכיבה. אז כדי שתבינו איזה אימון כושר אתם יכולים להוציא מעצמכם כשאתם על הספה, אספנו כאן בפניכם 7 תרגילים שאפשר לעשות עליה – ואנחנו ממליצים לכם לנסות אותם, כדי להגביר את מידת הפעילות הגופנית שלכם באופן כללי. מספר החזרות בכל תרגיל נתון לבחירתכם, על פי מידת המאמץ שביכולתכם להגיע אליה.  

1. פשיטת מרפקים על הספה

פשיטת מרפקים הוא תרגיל שעובד על שרירי הזרוע התלת ראשיים שלכם, כמו גם על הגב התחתון. בנוסף הוא גם מסייע לכם להפעיל את ליבת הגוף שלכם ולחזק את שרירי הבטן. בעזרת הספה תוכלו לעשות את התרגיל הזה בקלות, מבלי להתרחק יותר מדי ממקום הישיבה הנוח שלכם.

תרגילי כושר על הספה: בחורה מבצעת את תרגיל פשיטת מרפקים על הספה

א. שבו עם החלק הקדמי של אזור יציב במרכז הספה, כך שהעכוז שלכם יהיה על הקצה שלה לאוויר.

ב. מקמו את כפות הידיים על הספה, מאחורי המותניים שלכם וברוחב הכתפיים כשהאצבעות פונות כלפי מטה. שימרו על המרפקים שלכם מכופפים.

ג. הורידו את הגוף אל מעבר לקצה הספה והחלו לנוע למעלה ולמטה באמצעות כיפוף המרפקים שלכם.

2. שכיבות סמיכה בשיפוע

את תרגיל שכיבת הסמיכה אתם בטוח מכירים, ויכול להיות שגם מבצעים מדי פעם או שנהגתם לבצע בעבר – אך האם פעם ניסיתם לעשות אותו בעזרת הספה שלכם? זה מקל קצת על קושי הביצוע, מספק לכם משטח נוח לאחוז בו בזמן שאתם מתאמנים וגם מחזק את שרירי החזה שלכם.

תרגילי כושר על הספה: אישה מבצעת תרגיל שכיבת סמיכה בשיפוע על הספה

א. הניחו את כפות ידיכם על הספה כפי שמוצג מעלה, ישרו את זרועותיכם ברוחב הכתפיים או מעט יותר מכך, מתחו את הרגליים לאחור ומקדו את מבטכם אל המושב.

ב. שמרו על זרועותיכם מישרות ולאט לאט כופפו את המפרקים כך שהחזה שלכם יירד עד שכמעט ותיגעו בספה.

ג. דחפו את עצמכם חזרה למעלה עד שזרועותיכם יתיישרו בדומה לתנוחת ההתחלה. 

3. סקוואטים

באופן בסיסי אפשר להגיד שסקוואטים על הספה זה פשוט כמו לקום ולהתיישב שוב שוב, אבל אנחנו מעדיפים להסתכל על זה כתרגיל כושר נחמד שיכול לעזור לכם להפעיל את שרירי העכוז, שרירי מיתר הברך ושרירי הירך הארבע-ראשיים – ותודו שככה זה כבר נשמע הרבה יותר טוב וספורטיבי.

תרגילי כושר על הספה: אישה מבצעת סקוואטים על הספה
א. עמדו ישר כנגד הספה שלכם, עם הגב אליה, כשזרועותיכם ישרות קדימה ברוחב הכתפיים.

ב. שמרו על הגב זקוף ככל האפשר ועל הזרועות מתוחות קדימה. החלו להוריד את הגוף שלכם לאט לאט, כאילו אתם עומדים להתיישב על הספה.

ג. התיישרו חזרה למעלה רגע לפני שישבנכם נוגע במושב, וחזרו על התרגיל.

ד. אם אתם רוצים לעבוד עוד קצת על שרירי הבטן שלכם, התיישבו על הספה לעומק המושב, ואז הזדקפו לישיבה ישרה וחזרו לעמידה בתנועה מהירה ורציפה.

4. כיפוף שריר הזרוע הדו ראשי

אם אתם מאלו שאוהבים לשבת על הספה וללגום כוס יין טובה, אז עכשיו הגיע הזמן שתעשו משהו אחר עם בקבוקי היין שלכם – או אם כל בקבוק אחר לבחירתכם. התרגיל הבא עובד ביעילות על שרירי הזרוע הדו ראשיים שלכם.

תרגילי כושר על הספה: אישה מבצעת את תרגיל כיפוף שריר הזרוע הדו ראשי על הספה

א. שבו על קצה הספה כך שתוכלו ליישר את הזרועות שלכם עד הסוף כלפי מטה. הידיים שלכם צריכות להיות מולכם, בקדמת הספה, כשכפות הידיים מופנות כלפי מטה.

ב. התחילו מהחזקת הבקבוקים – או תחליפים דומים שהצטיידתם בהם – בסמוך לצידי הרגליים שלכם, כשהזרועות פשוטות קדימה באופן מלא ומכופפות מעט במרפקים.

ג. כופפו את המרפקים שלכם והביאו את האמות לכיוון הכתפיים – וודאו שאתם מכופפים את השריר הדו ראשי כל הדרך עד למעלה, ואז ישרו אותן חזרה מטה, אך לא עד לנעילת המרפק.

5. הרמת הזרועות

עוד תרגיל שאתם יכולים לעשות עם בקבוקי היין שלכם או לחלופין עם כל פריט אחר במשקל ק"ג/נפח ליטר שיש לכם בבית, הוא הרמת זרועות. התרגיל הזה עובד על שרירי הדלתא, אלו שעוטפים את הכתף ומאפשרים את הנעת הזרוע לכיוונים השונים.

תרגילי כושר על הספה: אישה מבצעת תרגיל הרמת זרועות על הספה

א. שבו עם גבכם זקוף, והחזיקו את העזרים בידיים פשוטות כלפי מטה.

ב. החלו להרים לאט לאט את הזרועות עד שהן מקבילות לרצפה ושמרו על מרפקים מכופפים מעט.

ג. הורידו את הזרועות חזרה לתנוחה ההתחלתית וחזרו על התרגיל.

6. הרמת רגליים בשכיבה על הצד

אוהבים לשכב בנחת על הספה ולצפות בשלווה בטלוויזיה? טוב ויפה, אבל ברור שהתנוחה הרפויה הזו לא ממש מפעילה את השרירים שלכם. אם אתם רוצים להתחיל לאמץ קצת את הגוף בזמן שאתם שוכבים על הספה, נסו את התרגיל הבא, שעובד על השרירים המתוויכים שברגליים, שאחראים על קירוב וריחוק הירך.

תרגילי כושר על הספה: אישה מבצעת תרגיל הרמת רגל צידית על הספה

א. שכבו על הספה כשאתם על צד גופכם ותמכו בראשכם בעזרת ידכם.

ב. ישרו את הרגל העליונה שלכם, מתחו אותה מעט והתחילו להרים אותה באיטיות למעלה, עד כמה שאתם יכולים, ואז השיבו אותה חזרה מטה.

ג. וודאו שאתם עושים את מספר החזרות שנוח לכם עבור התרגיל הזה בעזרת שתי הרגליים ולא רק אחת.

7. תרגיל מספריים בישיבה

תרגיל המספריים הפשוט הזה מביא הרבה תועלת לשרירים מכופפי הירכיים, שרירי הבטן והמותניים – ואתם ממש לא צריכים לפשק עבורו את הרגליים יותר מדי, אלא רק עד כמה שאתם יכולים ועד הנקודה שאתם מרגישים את המתיחה בשרירים.

תרגילי כושר על הספה: אישה מבצעת תרגיל מספריים בישיבה על הספה

א. שבו ישר וזקוף ככל שאתם יכולים בקדמת המושב, קרוב לקצה הספה.

ב. הניחו את הידיים על הספה בסמוך לישבן שלכם או אם אתם יכולים, מאחורי ראשכם.

ג. ישרו את הרגליים קדימה באוויר, מתחו אותן והחלו להניע אותן בהצלבה מעל הרצפה. החליפו בין הרגל התחתונה לרגל העליונה בכל הצלבה.

ד. זכרו שככל שתניפו אתר רגליכם גבוה יותר מהרצפה, כך התרגיל יהיה קשה יותר.

מקור התמונות: EVERYDAY

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.