print header

7 עצות להצלחה בחיים מאת חוקר ומומחה באינטיליגנציה רגשית

 כולנו, בכל שלב של חיינו, מחפשים כיצד להצליח, כיצד ל"עלות על הגל" ולטפס הכי גבוה שאפשר. כדי להגיע אל ההצלחה ולכבוש את הפסגה אנחנו צריכים להתגבר על מספר מכשולים ואתגרים שרובם אינם חיצוניים, אלא דווקא קשורים לאופן בו אנו תופסים את עצמנו ולאינטליגנציה הרגשית בה אנו ניחנים. ד"ר טרוויס ברדברי הוא חוקר ומומחה בתחום ההצלחה והאינטליגנציה הרגשית שבחן וחקר יותר ממיליון איש, ומצא שאלו שנחשבו כמוצלחים ביותר מבניהם הם אלו שהתאפיינו באינטליגנציה רגשית גבוהה, ביכולת לאמץ את האתגרים הנקרים בפניהם ולעבור מעל המכשולים בדרך. כדי להגיע למצב של אינטליגנציה רגשית שכזו ולגבש דרך מחשבה שתאפשר לנו להצליח, יש לעבוד קשה ולעמוד באתגרים לא פשוטים. כדי שתוכלו לעשות זאת בעצמכם, אנו מביאים בפניכם את 7 העצות הבאות המבוססות על מסקנותיו של ד"ר ברדברי, שיכולות לעזור לכם להבין כיצד לשנות את המחשבה שלכם באופן שיכווין אתכם להצלחה בדרך הטובה ביותר.

אשה עומדת על צוק מול חוף הים
 

1. זכרו שהגיל הוא רק מספר

זכרו שבסופו של דבר, אנשים מוצלחים באמת לא נותנים לגילם להכתיב להם מי הם באמת או מה הם מסוגלים לעשות. שמעון פרס ז"ל היה ההוכחה הנצחית לכך במשך כל חייו, כשכבר בגיל 30 קיבל לידיו את הנהלת משרד הביטחון של המדינה הצעירה, ובגיל 90 עדיין שירת את אותה המדינה בתור האזרח מספר 1. כשאהוד ברק פרש מן הפוליטיקה בגיל 70, שאל פרס בתמיהה: "בגיל כזה פורשים?" והביע בדבריו את הניגוד לכל מה שאנחנו רגילים לחשוב: אין גיל שבו צריך להפסיק את האש ואין גיל שבו אי אפשר להצליח. אנשים נוטים להגיד לכם מה אתם יכולים לעשות או לא לעשות בגילכם, ולא מה אתם יכולים לעשות על אף גילכם, צעירים או מבוגרים ככל שיהיה. "אנשים שאין להם פנטזיה, לא עושים דברים פנטסטיים" אמר פרס, וזהו הסוד העיקרי להצלחה; לחלום בגדול ולהגשים, ולא להתעסק בגיל. אנשים מוצלחים הם אלו ההולכים אחר ליבם ומאפשרים לתשוקה ולרצון הבוער בהם, ולא לגילם, להוביל אותם.

2. התרחקו משליליות ומאנשים שליליים

החיים לא תמיד יתקדמו בדרך בה אתם מצפים, אבל כאשר דברים משתבשים אצלכם, אל תיכנסו לדיכאון ותיפלו למרה שחורה. דעו שיש בידיכם את הזמן, בדיוק כפי שיש לכל אחד אחר, כדי לתקן, לשפר ולהחזיר את הדברים לקרות בדרך הנכונה. אנשים מוצלחים יודעים לחשב את זמנם בעולם הזה, ובמקום לבזבז אותו על לשבת ולהתלונן כיצד דברים היו יכולים או צריכים להיראות, הם משקיפים על מה שיש להם ועל מה שהשיגו עד עתה וכך הם מוצאים את הפתרונות המתאימים לבעיותיהם ומתמודדים עם קשייהם.

וזה לא רק בינכם לבין עצמכם. במקרה שאתם נתקלים בגישה שלילית מצד אנשים המתלוננים על הכל באופן קבוע, חשוב שפשוט תתרחקו מהם. חישבו על זה בדרך הזאת: אם המתלונן הסדרתי הוא אדם מעשן, האם תצאו איתו לכל הפסקת סיגריה ותנשמו את העשן שהוא נושף כמעשנים פאסיביים? בטח שלא! הייתם מתרחקים ממנו בעת שהוא מעשן, וכך בדיוק אתם צריכים לעשות עם אלו שנוהגים להפיץ שליליות ולגרום לכם לחשוב דברים רעים על עצמכם. במקום להסכים אוטומטית עם דבריהם ולחשוב שהאשמה היא עליכם, פשוט תשאלו אותם כך: מה אתם הייתם עושים כדי לפתור את הבעיה? כך תוכלו להשתיק אותם, או לפחות לגרום להם לכוון את השיחה למקומות יעילים וחיוביים יותר.

אצבע עם חיוך מופנה מעלה אצבע עצובה מופנה מטה

3. הימנעו מלהשוות את עצמכם לאחרים

כאשר הדימוי העצמי שלכם, האושר או האכזבה שלכם מעצמכם, נובעים אך ורק מהשוואתכם לאחרים, אתם לא שולטים יותר בגורלכם. זה אמנם יכול להיות קשה מאד עד בלתי אפשרי להפסיק לחלוטין לחשוב על מה אחרים חושבים עליכם, אבל יחד עם זאת אתם לא חייבים לזקוף את הצלחתכם או כישלונכם בדברים מסוימים לאף אחד אחר חוץ מעצמכם. אתם צריכים להתייחס לדעתם של אחרים במידה נכונה של חשיבות, לא מוגזמת מדי ולא מופחתת מדי. רק בדרך הזאת תבינו שזה לא משנה מה אחרים חושבים, אומרים או עושים, הערך העצמי שלכם לא אמור להיפגע מכך.

אנשים מוצלחים יודעים שדאגה לגביי מה שאחרים חושבים יכולה להיות בזבוז זמן ואנרגיה. כשאנשים מוצלחים מרגישים טוב לגבי דברים שהם עושים, הם לא ייתנו לאף דעה או מחשבה שלילית של אחרים לגרור אותם למטה. זה לא משנה מה אחרים חושבים עליכם בכל רגע נתון, דבר אחר צריך להיות בטוח מבחינתכם – אתם לעולם לא תהיו כה טובים או כה רעים כפי שאחרים חושבים שאתם, אלא רק כפי שאתם חושבים על עצמכם.

4. חברו לאנשים המוציאים את הטוב שבכם

בהמשך לטיפ הקודם, שימו לב שכמו שצריך לדעת ממי להתרחק, יש לדעת גם למי להתקרב. אמרה ידועה בקרב אנשים מצליחים היא: "אתה הוא סך כל האנשים שאתה מקיף את עצמך בהם". הביטו על כמה חברות מהמוצלחות והידועות ביותר בעולם, ותתפלאו לראות שהם הוקמו על ידי אנשים שהיו חברים עוד הרבה לפני שייסדו את החברה שלהם: סטיב ג'ובס וסטיב ווזנייק, שהקימו יחד את "אפל", גדלו יחד באותה השכונה. ביל גייטס ופול אלן, שהעלו את "מייקרוסופט", לגדולה נפגשו לראשונה בבית הספר היסודי, וסרגיי ברין ולארי פייג', שאחראים על הקמתה של "גוגל", הכירו במכללה בה הם למדו יחד. 

לשיא ההצלחה בחייכם תוכלו להגיע רק אם תקיפו את עצמכם באנשים הנכונים שיכולים לרומם אתכם, ביחד איתם, קדימה ולמעלה. האנשים שסביבכם יכולים להיות השורש לבעיותיכם אם גישתם רעה (כפי שתואר בסעיף הקודם), אך גם השורש להצלחתכם, אם אתם יודעים לשתף פעולה ביחד. בשורה התחתונה, אין מה לעשות, כדי להצליח אתם צריכים לבחור בקפידה את אותם האנשים איתם אתם "יוצאים למלחמה" ויכולים לעזור לכם לנצח בה.

צללית ילד עוזר לילד אחר לטפס על הר
 

5. אל תפחדו מהפחד

דבר אחד שחשוב שתדעו לגבי הפחד, ובעיקר לגביי הפחד לקחת צעד קדימה, לקבל החלטות ולבצע: מדובר סך הכל בתחושה אישית, שמתודלקת ברובה על ידי הדמיון שלנו, וצריך להבין שלא תמיד יש לה אחיזה במציאות. כאשר אתם מרגישים שנקלעתם לסכנה, סביר להניח כי מדובר ברגש אמיתי, אבל כאשר אתם חשים פחד, מדובר הרבה יותר בבחירה שלכם מאשר במציאות. אנשים מצליחים יודעים זאת טוב יותר מכל אחד אחר, ולכן הם מפנים לפחד את גבם ומתמכרים לתחושת ההתעלות שמגיעה לאחר שהם כבשו את פחדיהם וביצעו את הפעולה הנכונה.  

6. אל תתחרטו על העבר ואל תחששו מהעתיד

ממש כמו הפחד, גם העבר והעתיד שלנו הם בעיקר תוצרים של מחשבות ושל תפיסתנו העצמית. הרי אין מספיק צער ואשמה בעולם שיכולים לשנות את העבר ולהחזיר את הגלגל לאחור, ואין מספיק חרדות ודאגות שמסוגלות באמת להשפיע על העתיד. אנשים מוצלחים יודעים זאת, והם מתמקדים בלחיות את ההווה, את הרגע, את הכאן והעכשיו. זה יהיה בלתי אפשרי מבחינתכם לנצל את מלוא היכולות שלכם אם אתם באופן קבוע חושבים על משהו אחר בעברכם ולא מסוגלים להעריך ולהוקיר את הרגע הנוכחי.   

בכדי לחיות את ההווה ולהיות מוצלחים, דרושים לכם שני דברים:

א. לקבל את עברכם: אם אתם לא מסוגלים לחיות בשלום עם העבר שלכם, לעולם לא תוכלו לשחרר אותו, וזה יקרין באופן שלילי על עתידכם. אנשים מוצלחים יודעים שהסיבה היחידה שיש להם להסתכל על העבר היא להבין עד כמה הוא רחוק מהם ואיזו כברת דרך הם עשו כדי להגיע להיכן שהגיעו.

ב. להכיר בכך שעתידכם אינו ידוע ואינו קבוע מראש: אל תניחו הנחות שווא לגבי עצמכם או לגבי מה שצפוי לכם. לדאגות לגביי העתיד אין מקום כאן ועכשיו, כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לדאוג לעצמכם כעת. מארק טוויין, הסופר האמריקאי המפורסם כתב פעם: "הדאגה לעתיד היא כמו לשלם חוב שלא אתה צברת".

עיפרון על דף נייר ריק, עם מחק ודגם של כדור הארץ

7התמקדו בעצמכם ובדברים שעליהם אתם יכולים לשלוט

החדשות בישראל תמיד בוערות ומתעדכנות במהירות, ותמיד ישנה תחושה שעוד רגע הממשלה קורסת, הכלכלה מתרסקת, פורצת מלחמה וסוף העולם מגיע. אבל אנשים מצליחים לא דואגים לגביי כך, מכיוון שהם אינם לכודים במחשבה על דברים שאינם בשליטתם. במקום זאת, הם ממקדים את האנרגיות שלהם בשני דברים שיכולים לקבוע את גורלם: תשומת הלב והמאמצים שלהם. הם ממקדים את תשומת הלב שלהם בכל אותם דברים טובים שהם צברו עד עתה, ואת מאמציהם הם מרכזים בעשיית מה שיכול לשפר את חייהם ואת חיי הסובבים אותם. אז גם אם הכל מסביב נראה רע, התמקדו בעולם שלכם ובדברים שאתם יכולים לעשות. התחייבו למעשים האלו ותזכו לראות שלא רק אתם זוכים בהצלחה בחייכם, אלא שכל העולם משתנה לטובה בזכותכם.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו