print header

8 דברים שעומדים לקרות בשנת 2017

  בכל פעם ששנה אזרחית מסתיימת, אנו עסוקים בסיכומים ובמחשבה על כל מה שקרה בזמן שחלף. במקביל, ניתן גם להסתכל קדימה אל כל הדברים שיקרו בשנה הבאה, וכאשר מתבוננים על שנת 2017 נדמה שצפויה להיות שנה מרתקת במיוחד: החל מניתוחים מסובכים, דרך פריצות מדעיות ועד לעדכונים הנוגעים ישירות אל ימי החופש שלנו, נראה שזו עומדת להיות שנה שקשה שלא להמתין לה בציפייה. אלה הם 8 הדברים שעומדים לקרות במהלכה, בארץ וגם בעולם. 
 

1. הניסיון הראשון לבצע השתלת ראש ייצא לדרך

המנתח הבכיר ד"ר סרג'יו קנאברו מבטיח כבר למעלה משנה כי עד 2017 הוא יהיה מסוגל לבצע את השתלת ראש האדם הראשונה, המוצעת במטרה לספק לאנשים הסובלים משיתוק מוחלט כתוצאה מניוון שרירים למשל, גוף חדש. לאחרונה, הודיע ד"ר קנאברו על הצלחה בניתוחים שבוצעו בעכבר ובקוף, במהלכם קיבלו כל אחד מהם גוף חדש ושרדו.
 
כעת מעוניין המנתח לקבל חסות כספית על מנת לממן את הניתוח הראשון שייעשה בחולה הרוסי ולרי ספירידונוב, שנרשם להפוך לאדם הראשון שיעבור השתלת ראש. אין ספק שאם הניתוח יעבור בהצלחה תהיה זו אחת מפריצות הדרך המדעיות הגדולות ביותר של המאה, שתעניק תקווה לחיים חדשים עבור אינספור חולים.
 ד"ר סרג'יו קנאברו
 

2. רכב ללא נהג ייסע ברחבי ארצות הברית

באוקטובר 2016 הכריז אילון מאסק, מנכ"ל חברת טסלה, שאחד מהרכבים שלו יהיה מסוגל לבצע נסיעה שלמה מלוס אנג'לס לניו יורק עד סוף שנת 2017 ללא צורך בנהג. למרות שכיום אנשים רבים עדיין חוששים מהאפשרות של אובדן שליטה מוחלט על המתרחש ברכב בשעת הנהיגה, מאסק מקווה כי השינויים שיתרחשו במהלך השנה הקרובה יעניקו פתח לאפשרות לשנות את הרגלי הנסיעה של נהגים ברחבי העולם כולו.
מכונית לבנה ליד נחל

3. שורה של שינויים הנוגעים לתנאי העובדים בישראל

כבר בראשית 2017 תכנס לתוקף שורה של שינויים שנוגעים לחלק גדול מהעובדים השכירים והעצמאיים במדינת ישראל, וחשוב להכירם אם טרם יצא לכם לשמוע עליהם: 
  • העלאת שכר המינימום - שכר המינימום יעלה מה-1 בינואר ל-5,000 ₪ בחודש. מדובר בפעימה השלישית בהעלאה, כאשר הפעימה הרביעית צפוייה לחול בסוף שנת 2017, אז שכר המינימום יעלה ל-5,300 ₪. 
  • הגדלת כמות ימי החופש - שכירים בעלי ותק של עד ארבע שנים במקום העבודה שעובדים חמישה ימים בשבוע, יזכו ל-12 ימי חופשה בשנה, במקום 10 ימים ב-2016. שכירים שעובדים שישה ימים בשבוע, יזכו ל-14 ימי חופשה בשנה, במקום 12 ימים להם זכו בעבר. 
  • חיסכון פנסיוני גם לעצמאיים - לאור הנתונים שהצביעו על כך של-40% מהעובדים העצמאיים אין חיסכון פנסיוני, מ-1 בינואר 2017  יחויבו גם עצמאיים להפריש לפנסיה באמצעות מנגנון פיקוח שיאפשר להם להגיע לגיל הפרישה עם חסכונות. 
יש מושיטה כרטיס אשראי
 

4. רשומות הנוגעות לרצח ג'ון פ. קנדי יפורסמו לראשונה לציבור

סערה ציבורית שהתעוררה לאחר הקרנת הבכורה של הסרט הנוגע להתנקשות בנשיא האמריקאי לשעבר ג'ון פ. קנדי ב-1991, הובילה להעברת חוק בקונגרס ב-1992 לפיו ייאספו כל הרשומות הנוגעות לרצח הידוע משנת 1963. התהליך ארך כ-6 שנים, אך תאריך פרסום האוסף המקיף נקבע לשנת 2017. מדובר באירוע משמעותי מאוד עבור רבים מחובבי ההיסטוריה, כמו גם עבור המתעניינים בתיאוריות הקונספירציה השונות לפיהן קנדי לא נרצח על ידי האזרח האמריקאי לי הארווי אוסוואלד וקיימים פרטים נוספים שנותרו חסויים.
ג'ון קנדי בנאום

5. ייצור השמרים הסינטטיים הראשונים

בשנץ 2010 נוצר התא החי הראשון שנשלט על ידי דנ"א סינטטי. עם זאת, זה היה תא חיידק פשוט ללא גרעין. תכנית חדשה שנערכת כיום אמורה לייצר שמרים סינתטיים, תא מסובך בהרבה שמכיל גרעין. לדברי ד"ר טום אליס, בני האדם משתמשים בשמרים מזה זמן רב כדי לנצל את תופעות הלוואי שלהם עבור מאפים, ובשנת 2017 נוכל להשתמש בשמרים לייצור מוצרים מורכבים בהרבה. ההנחה היא כי המחקר יספק תובנות רבות הקשורות בגנטיקה. 
מה שקורה ב-2017

6. סין מסיימת את תהליך המיזוג של ה"מגה-עיר" הגדולה בעולם

התהליך הזה החל כבר בשנת 2011, ובמהלכו הוחלט בסין לאחד ולמזג את תשע מעריה הגדולות למרכז מאוחד, שיהפוך ל"עיר הענק" הגדולה ביותר בעולם. האוכלוסייה של העיר הזו תגיע לכ-42 מיליון אזרחים, למעלה מ-7 מיליון איש יותר מאשר בטוקיו, שהייתה עד כה המחזיקה בשיא הזה. מטרת האיחוד הזה היא לאפשר לתושבים ליהנות משירותי בריאות ותחבורה טובים יותר, כאשר במהלך שש השנים האחרונות נעשה תהליך שמטרתו לרשת את כולה מבחינת רשתות מים ותקשורת. 
אתר תיירות הומה אדם בסין

7. הנחיתה הפרטית הראשונה על הירח

עוד בשנת 2007 הודיעה גוגל כי תעניק פרס בשווי 20 מיליון דולר לחברה הפרטית הראשונה שתנחית בהצלחה חללית רובוטית על הירח. שלוש חברות מתמודדות על הזכייה, אך עד כה רק אחת מהן, "מון אקספרס", קיבלה לכך את אישור ממשלת ארצות הברית. התאריך המשוער להמראה נקבע למחצית השנייה של שנת 2017, והחברה מקווה להתחיל בכריית משאבים על הירח או בסלילת הדרך עבור טיולים פרטיים של תיירים לירח. ייתכן שהמראות מאורגנות כאלה קרובות יותר ממה שחשבנו! 
הירח

8. כמות המכשירים האלקטרוניים שמחוברים לרשת חוצה את כמות אוכלוסיית העולם

עד לפני כמה שנים הנוכחות שלהם בעולמנו נראתה מתקדמת ויוצאת דופן, אולם כיום ילדים בגילאי גן ואפילו צעירים יותר כבר משחקים וגולשים בטאבלטים, סמארטפונים ומחשבים ניידים ללא שום בעיה. בשנת 2017 הזמינות של המכשירים הללו תבוא לידי ביטוי גם מבחינה כמותית, כשהיא תחצה את כמות אוכלוסיית העולם ללא שום קושי.
 
בהתחשב בעובדה שהיא צפוייה להגיע ל-8.2 מיליארד מכשירים עבור כ-7.5 מיליארד איש, מדובר בלמעלה ממכשיר אחד לכל אחד מאזרחי העולם. הכמות הזו הכפילה את עצמה מאז שנת 2013, וזהו שיא שאינו פחות ממדהים לכל הדעות. על אף שעדיין קיימים אזורים שתושביהם סובלים מעוני ומהיעדר טכנולוגיה מתקדמת, גם קצב הצמיחה של פרויקטים רבים מסוג "מחשב לכל ילד" גדל, ועמו היכולת לסייע להם בחינוך ושירותי תעסוקה. 
טאבלט, סמארטפון ומחשב נייד

מקור תמונות: Daily NewsCienkamila

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו