maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

11 המצאות פורצות דרך בתחום הרפואה

 אנחנו חיים בעידן שבו המדע והטכנולוגיה מתקדמים בקצב חסר תקדים ומסוגלים לתת מענה לבעיות בריאותיות רבות שאנו נתקלים בהi בשל השינויים שחלו באורח ובאורך החיים שלנו. מדענים ורופאים מרחבי העולם, וגם מישראל, פועלים במשך כל שעות היממה כדי לממש את הרעיונות שישנו את חייהם של אינספור אנשים ברחבי העולם, והחדשות הטובות הן שרבים מהם קרובים מאוד להצלחה. בכתבה הבאה תלמדו על 11 המצאות וטכנולוגיות חדשניות שכאלו שעומדות לחולל מהפכה בתחום הרפואה כבר בשנים הקרובות.
 
מעדפת מחקר רפואי
 

1. קוצב לב זעיר ללא מוליכים

קוצבי לב הם שתלים מיוחדים שיוצרים גירוי אלקטרוני שמסדיר את פעילות שרירי הלב ושומרים על חייהם של אנשים רבים. קוצב הלב הראשון הושתל בשנת 1958 וכבר היום, פחות מ-60 שנה אחרי, מדענים הצליחו לפתח קוצב לב שגודלו כעשירית מגודל הדגמים שקדמו לו. אך הגודל הוא לא החידוש היחידי והמהפכני באמת שבהמצאה הזו, שכן מדובר בקוצב לב ללא חוטים מוליכים. את קוצב הלב הקטן הזה ניתן להשתיל בקלות רבה יותר, ולמרות גודלו המזערי, הסוללות שבו מסוגלות להחזיק מעמד למשך 7 שנים ואף יותר. בזכות קוצבי הלב האלו הליך ההשתלה יהיה קל יותר מאי פעם וחוסר הנוחות המשמעותי שנגרם למושתלים יפחת בצורה ניכרת מאוד. מספר חברות ברחבי העולם מבצעות ניסויים קליניים סופיים לקוצבי הלב האלו בימים אלו ממש, אחד השלבים האחרונים לפני אישור הטכנולוגיה החדישה והפצתה לשוק הרחב.
קוצב לב זעיר

2. תחליף יעיל לתרופות להורדת הכולסטרול

רמות גבוהות של כולסטרול מסוג LDL (הכולסטרול "הרע") הן הסיבה המובילה בעולם למחלות לב ולטרשת עורקים, שנגרמות בעקבות המשקעים השומניים שנוצרים בכלי הדם. כדי לטפל בבעיות של כולסטרול גבוה, אנשים רבים מקבלים תרופות מסוג סטטינים, שמעכבות את פעילות האנזים שאחראי על קצב ייצור הכולסטרול בגוף. למרות שעל פי דעת רוב הרופאים אין השלכות מסוכנות לשימוש בסטטינים, יש המתנגדים לשימוש במשפחת התרופות הזאת, ויש גם בעיה אחרת וחמורה בהרבה. מטופלים רבים לא חווים את הירידה הרצויה ברמת הכולסטרול בעקבות השימוש בסטטינים, אך היום יש כבר טיפול חלופי: מעכבים מסוג PCSK9. מדובר בתרופות שכל אדם שלא מגיב כראוי לסטטינים יכול להזריק לעצמו והירידה ברמות הכולסטרול מניסויים שנערכו עד כה היא טובה יותר מכל תרופה אחרת שקיימת היום בשוק.
הדמיה ממוחשבת של כלי דם

3. עור מודפס

מהנדסים וחוקרים מאוניברסיטת טורונטו שבקנדה זכו במקום הראשון בתחרות העיצוב והחדשנות על שם ג'יימס דייסון, בזכות השימוש המפתיע שלהם במדפסות תלת ממד שאולי יהפוך את תהליכי השתלת העור המקובלים כיום לנחלת העבר. באמצעות מדפסת ביולוגית שעושה שימוש בג'ל מיוחד ובתאי גוף של המושתל המיועד, הם הצליחו לייצר רצועות ארוכות של רקמות עור מלאכותי, כולל זקיקי שיער ובלוטות זיעה. משום שהעור המלאכותי מיוצר מתאי הגוף של המטופל, אין כל סכנה לדחיית תאי העור על ידי הגוף, והודות למדפסת הביולוגית אין צורך בהליכים רפואיים כואבים וארוכים.
עור מלאכותי

4. יצירת קולגן טבעי

פרופסור עודד שוסיוב עומד בראש פרויקט מהפכני שבזכותו נמצאה דרך טבעית לייצר קולגן, אחד החלבונים השכיחים בגוף שמשמש לבניית רקמות עור, עצמות, כלי דם ועוד. הסיבה לכך שמדובר בפרויקט חדשני כל כך היא שתהליך ייצור הקולגן עצמו לא מתבצע על ידי בני אדם, אלא על ידי צמח טבק מיוחד שבו הושתלו הגנים האנושיים שאחראים על ייצור הקולגן. כפי שפרופסור שוסיוב אומר זאת בעצמו, כמעט כל "חלק חילוף" שנדרש לאדם ניתן לייצר באמצעות קולגן ולכן הצורך בהשתלת איברים ותרומות רקמה מאדם לאדם יצטמצם באופן משמעותי. צפו בסרטון ולמדו עוד על הפיתוח הישראלי המבטיח הזה:

5. גבס הפלא

עוד שימוש מפתיע בטכנולוגיית ההדפסה התלת ממדית לצורכי רפואה יעזור לנו לרפא שברים בעצמות במהירות וביעילות רבה יותר מאי פעם. "הגבס" שאתם רואים בתמונה לא עשוי מתחבושות ותערובת של גבס ומים אלא מחומר מיוחד, קל, נוקשה ועמיד למים, שמודפס בהתאם לאזור אותו הוא צריך לקבע בעזרת טכנולוגיות סריקה תלת ממדית. לעיצוב החריג ודמוי הספוג של הגבס יש סיבה נוספת מעבר להפחתת משקלו והקלה על הלובשים אותו, הוא מאפשר שימוש בטכנולוגיית פעימות אולטרסאונד בעוצמה נמוכה (Low-intensity pulsed ultrasound) שמעודדת איחוי וצמיחה של עצמות. בעבר לא היה ניתן להשתמש במכשירים שכאלו שכן לא היה מגע ישיר בין פני השטח של היד או הרגל למכשיר האולטרסאונד, אך הודות למבנה המחורר של הגבס המודפס, ניתן לעשות זאת ולקצר את זמן ההחלמה של השבר בעד ל-80% עבור שברים פשוטים.
גבס שהוכן במדפסת תלת ממד
 

6. גלולות מודפסות

האם אי פעם שאלתם את עצמכם מדוע תרופות שונות מגיעות בצורות שונות של טבליות וקפסולות? הסיבה לכך היא שלצורת הכדור שאנו בולעים יש השפעה רבה על המהירות והאופן שבהם התרופות מתפשטת בגופינו, ושני הגורמים האלו יכולים לשנות באופן מהותי את מידת ההשפעה של החומרים הפעילים בתרופה. תרופות מסוימות צריכות להתפשט בגוף במהירות ואילו אחרות פועלות בצורה טובה יותר בשחרור איטי. יש הרבה מאוד צורות ושיטות עיצוב לגלולות שהן עדיפות באופן מהותי על הצורה הנפוצה כיום, אך עד לאחרונה לא היה ניתן לייצר אותן ביעילות בייצור המוני. גם במקרה הזה מקור החידוש הוא בטכנולוגיות הדפסה תלת ממדית, שבעזרתה אנו מסוגלים לייצר תרופות בשלל צורות שיתאימו את קצב שחרור התרופה לבעיה ממנה אנו סובלים. מספר ניסויים מבטיחים כבר נעשו בתחום עיצוב תרופות העתיד, ובהחלט ייתכן שבקרוב אנו נתחיל לבלוע תרופות שייראו כמו משהו אחר לחלוטין...
טבליות מודפסות

7. "קעקוע" דיגיטלי רפואי

בדיקות רפואיות הן תהליך ארוך ומייגע שדורש מאתנו להגיע לבית החולים, להמתין בתור שעות ארוכות ולבסוף לבצע סדרה של בדיקות מתישות. מספר מחקרים פורצי דרך הובילו ליצירת אב טיפוס של קעקוע דיגיטלי שיוכל לשנות את המצב הזה מהקצה אל הקצה. מדובר בעצם במדבקת סיליקון אלקטרונית בעובי 2 מיקרו-מטרים שמודבקת על פני העור. על המדבקה הגמישה מוטבעים חיישנים זעירים שמפקחים על טמפרטורת הגוף, רמת החמצן בדם, פעילות השרירים ועוד. ככל שתחום המחקר הזה הולך ותופס תאוצה החוקרים מגלים עוד ועוד בדיקות שניתן לבצע באמצעות הטכנולוגיה הזאת, כך שבעתיד בדיקה רפואית מורכבת תוחלף בהדבקת הקעקוע על העור והמשך התנהלות שגרתי לחלוטין. 
קעקוע דיגיטלי

8. בדיקת דם בטיפה

רובנו הגדול לא אוהב מחטים ומעדיף להימנע ככל האפשר מבדיקות רפואיות ארוכות וכואבות, אך לפעמים אין ברירה ויש צורך לעשות בדיקת דם. ובכן החדשות הטובות הן שחברה אמריקאית בשם Theranos פיתחה דרך לביצוע מגוון בדיקות דם באמצעות מיקרו דגימות שצריכות רק כ-0.001% מנפח הדם שהיה נדרש בעבר. את דגימת הדם הזעירה הזאת ניתן לקבל בקלות מדקירה בקצה האצבע, ומעבר לשיפור הניכר בחוויית בדיקת הדם, ישנו גם חיסכון כספי משמעותי בעלות הפיענוח של הדם על ידי המעבדה. מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) כבר העניק לפטנט מספר אישורים לצורך בדיקות דם ומחלות בהיקף נרחב ומסתמן שבקרוב מאוד יהיה קל, זול ומהיר יותר מתמיד לקבל אבחנות מדויקות מבדיקות הדם שלנו.
מבחנת דם זעירה

9. שתל לב מותאם אישית

בעבר הרחוק טיפול בהתקפי לב היה בגדר מדע בדיוני ואילו היום, לא רק שאנו מסוגלים לטפל בהם, בקרוב מאוד נוכל גם לחזות אותם. רופאים מאוניברסיטת וושינגטון בארה"ב יצרו ממברנה מלאכותית מסיליקון דק במיוחד שמרושת בחיישנים שעוקבים אחרי מצב הלב ויכולים להתריע לפני התקף לב או כל כשל לבבי אחר. כיום רוב שתלי הלב אינם בעלי יכולת התאמה אישית גבוהה, אך היות והממברנה הזו גמישה כל כך היא יכולה להיצמד לצד הלב של כל מטופל ובמידת הצורך, להציל את חייו.
שתל לב מותאם אישית

10. עדשות מגע לחולי סוכרת

אף על פי שלכאורה אין שום קשר בין מחלת הסוכרת לעדשות לעיניים, אלו הן לא עדשות לתיקון הראייה אלא למעשה חיישנים מתוחכמים. העדשות האלו מסוגלת לפקח על רמות הגלוקוז אצל חולי סוכרת באמצעות ניתוח הרכב הנוזלים שבדמעות שלהם ולספק התראה מוקדמת שיכולה למנוע סיבוכים רבים. העדשות פותחו על ידי חברת בת של ענקית האינטרנט גוגל, שחשפה את דגם האב טיפוס שלהן בינואר אשתקד. האלקטרוניקה במוצר ממוזערת מאוד וכוללת שבבים וחיישנים קטנים כל כך שהם נראים כמו חתיכות של נצנצים, ואנטנה דקה יותר משיער אדם. כל אלה עשויים להיות דרך לפצח את התעלומה של הגלוקוז בדמעות, למדוד אותו בזמן אמת ובאופן מדויק, ולהפחית סבל רב של חולי סוכרת הנאלצים לדקור את עצמם מדי יום.
עדשת מגע לחולי סוכרת

11. סורק מלנומות

סרטן העור הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר בעולם, ולנו בישראל יש סיבות רבות לפחד ממנו ולבדוק באופן קבוע את השומות ונקודת החן שלנו. הדרך הוודאית לקביעה האם מדובר במלנומה או בשומה תמימה היא באמצעות ביופסיה, בדיקה שבמהלכה חותכים, כורתים או שואבים את הרקמה שרוצים לבחון. בעתיד הקרוב לרופאי עור יהיה כלי נוסף, הרבה פחות פולשני וכואב שיוכל לבדוק את העור שלכם, סורק ידני שאושר לשימוש על ידי ה-FDA (מנהל התרופות והמזון האמריקאי) ונקרא MelaFind. הסורק הזה עושה שימוש בטכנולוגיה אופטית שפותחה במקור עבור מערכות ההגנה של משרד ההגנה האמריקאי, אך בזכות מערכת פיענוח מורכבת, האותות שהסורק שולח ומקבל בחזרה עוברים תהליך עיבוד מורכב שמאפשר לקבל מידע אותו הוא יכול להשוות לכ-10,000 סוגי מחלות עור ומלנומות. נכון לעכשיו הסורק עדיין לא מספק 100% וודאות באבחנותיו, אך יש תקווה גדולה שהמצב הזה יתאפשר בעתיד ובינתיים הוא חוסך בדיקות כואבות וצלקות למטופלים רבים בכל העולם. 
סורק מלנומות

 

מקור: ראובן נר-חיים
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.