maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

המדריך לפתרון בעיות גדולות של בעלי עסקים קטנים

עסקים קטנים ובינוניים מהווים קרוב ל-90% מכלל העסקים בישראל, אולם במקביל דווקא עסקים מסוג זה הם הפגיעים ביותר לתנודות בשוק, וחלק לא מבוטל מהם מתקשה להאריך ימים מעבר לחמש השנים הראשונות מיום הקמתם. זאת לאור אתגרים כמו שינויים בהיקפי המכירות וירידה ברווחים של העסק שמולם הם מתקשים להתאושש. על אף שכל עסק קטן הוא בעל מאפיינים ייחודיים, קיימות בעיות משותפות שמהוות בסיס לחלק ניכר מהאתגרים והכשלים הניצבים מול חלק גדול מהם. הסעיפים הבאים יאפשרו לכם היכרות עם 6 מהבעיות העיקריות הניצבות בפני בעלי עסקים קטנים ובינוניים, ויציעו פתרונות להתמודדות נכונה איתן. בנוסף, תוכלו ליהנות מ-5 שעות ייעוץ עסקי ללא עלות, במרכז הייעוץ של היועצים לעסקים בישראל (לחצו על הקישור למעבר לאתר), גוף ללא כוונות רווח המסייע לבעלי עסקים קטנים בישראל.

ייעוץ עסקי
 
 
1. התנהלות כלכלית
 
התנהלות כלכלית היא אתגר המלווה עסקים לאורך כל תקופת קיומם ולא מסתיים עם קבלת ההלוואות לפתיחת עסק או עם יצירת איזון בספרי החשבונות. מסיבה זו, מנהלים רבים שהם אשפים בתחום התמחותם, יתקשו לנהל עסק בהיבט הכלכלי לאורך זמן ללא סיוע מקצועי קבוע. בעיות במישור זה עלולות לבוא לידי ביטוי בכל הנוגע לתמחור שגוי של מוצרים, רכישת חומרי גלם או ציוד במחירים מופרזים או באיכות לא מתאימה, ניהול משא ומתן בעייתי עם מוסדות פיננסיים בכל הנוגע להלוואה או עם ספקים בנוגע למחירי עסקאות, וגיבוש תכנית שיווקית שלא מתאימה לצרכי העסק מבחינת מטרות או חזון עתידי.
 
ייעוץ עסקי
 
 
פתרון: יצירת תכנית עסקית, פיתוח חשיבה אסטרטגית ושמירת יד על הדופק
  • מעבר מחשיבה טקטית לחשיבה אסטרטגית – בעלי עסקים מצליחים עשויים "לנוח" כשיש מאזן טוב מבלי להשאיר יתרות כספיות שהן קריטיות במצב של פגיעה, בין אם מדובר בתקופות חגים, הופעה של אלטרנטיבות למוצר, תחרות חדשה ועוד.  תכנית שיווקית מקיפה תסייע במניעה של מצב כזה ובפתרון של בעיות הנובעות ממנו, ואילו היעדרה עשוי במצב זה להוביל לבעיות תזרים מזומנים לאור התנהלות לא נכונה או חוסר היערכות למצבים בהם יש פגיעה בהכנסה. 
  • תמחור נכון ועדכני - אחוז הרווח הגולמי הנובע מהתמחור הינו אחד המפתחות החשובים ביותר בעסק, כך שקביעת מחיר שאינו גבוה או נמוך מדי ומבוססת על מחקר תקופתי מעמיק, היא הכרחית לכל עסק.
  • מעקב מקצועי - כאן מדובר במעקב תמידי אחר הקשר עם הבנקים כמו גם אחר החובות של הלקוחות והספקים, שחלק מהעסקים הקטנים מתקשים לבצע בעצמם. אם נעזרים במומחה חיצוני כמו יועץ או מלווה פיננסי לצורך ביצוע המעקב, כדאי להקפיד ולבדוק שהכשרתו של המומחה אכן תואמת לצרכי העסק.
  • חיפוש כיוונים להכנסה נוספת - האם העסק יכול לייצר הכנסה נוספת? חשוב לבצע בדיקה בכל הנוגע לאפשרויות הצמיחה של העסק מבלי להיכנס ל"הרפתקאות" פיננסיות. במקרה שעסק מוצלח מעוניין להתרחב יש להקפיד על גיוס אשראי בצורה נכונה על ידי בניית תכנית אסטרטגית להצגה בפני הנהלת הבנק, סיוע בבניית דירוג אשראי גבוה ועוד. 
  • התמודדות לא נכונה עם חובות - במקרה של חובות, יש לפעול לגיבוש ובנייה מידיים של תכנית הדרגתית להחזרתם.
 
2. ניהול
 
בחלק מהעסקים קיימת הפרדה בין תפקיד בעל העסק לתפקיד המנהל בפועל, כיוון שבמקרים רבים לא מדובר באותם תחומי אחריות. בעלי עסקים רבים צריכים להספיק לבצע את עבודתם, כך שהם עסוקים בקידום ופיתוח העסק אולם לא מצליחים להקדיש מספיק זמן לביצוע בקרה, מעקב ובחינת ביצועים של הקיים. עיסוקיהם הרבים של בעלי עסקים שמנסים לעשות את שני הדברים בלחץ של זמן מביאים לעיתים למצב בו הם מתעדפים משימות בצורה שגויה, או לא מנצלים את הזמן באופן המיטבי.
 
ייעוץ עסקי
 
 
פתרון: מעבר מ"כיבוי שריפות" ל"טיפול שורש"
 
בעסקים רבים ניהול הופך להיות שם נרדף ל"כיבוי שריפות", כיוון שהלחץ והעומס גורמים לכך שמנהלים מתמודדים עם נושאים רק כאשר הם הופכים לבעיה, לאחר שהתעלמו זמן רב מדי מסימני האזהרה שלהם. ניהול נכון יכלול הגדרת תכנית שיווקית ואסטרטגית לטווח ארוך שתאפשר למנהלי העסק להבין מה עליהם לעשות על מנת להתניע תהליכים, כל כמה זמן יש לבצע בקרה על העובדים, מתי צריך לבחון תוצאות של עבודה מול ספקים ומתי כדאי לכנס ישיבות. בצורה זו מאפשרת התכנית לזהות לפחות חלק מהנושאים שעשויים להפוך למקור לבעיות בהמשך, דבר שהוא לא קל כיוון שלכל עסק קיימות בעיות שונות: קיימים עסקים שביצעו התקשרות לא רווחית עם ספק מסוים, אחרים עמלו על קמפיינים פרסומיים שלא התאימו לצרכיהם ועוד.
 
 
3. גיוס והכשרת כוח אדם
 
עסקים מצליחים עלולים להיתקל בבעיות עם כוח אדם דווקא בשלב הצמיחה שלהם, כאשר כוח האדם המצומצם שהיה בידי בעל העסק בתחילת הדרך כבר אינו מספיק ויש צורך לגייס כוח אדם חדש בדחיפות. גיוס כוח אדם שאינו מתאים לעסק או לאופיו בכל הנוגע לכישורים או מיומנויות, עשויים לסכן את העסק במקום לעודד את צמיחתו ולגרום להוצאות מיותרות רבות. טעויות נוספות שעושים בעלי עסקים הן היעדר ליווי שוטף, הגדרת יעדים ומדדים בעייתית או חוסר בקרה ואכיפה אחרי ביצועי העובדים בפועל. כל אלה מציבים בעלי עסקים רבים בעמדות בעייתיות, כאשר הם מתקשים בגיוס, הכשרה ושימור של כוח אדם ראוי ואיכותי, חסרי הגנה מול פגיעה בזכויותיהם כמעבידים ואף חשופים לתביעות משפטיות בכל הנוגע ליחסי עובד - מעביד.
 
ייעוץ עסקי
 
 
פתרון: תכנית כוללת משלב המיון ועד להנעת עובדים
 
התמודדות עם כוח אדם בצורה נכונה שתאפשר לקבל, להכשיר ולשמר עובדים לתקופה ארוכה, דורשת אף היא תכנית מסודרת לכל אחד מהשלבים. החל ממיון מסודר של המועמדים על מנת להימנע מהעסקת עובדים לא מתאימים, דרך תכנית הכשרת כוח אדם מסודרת ועד לתכנית שתסייע להנעת עובדים בצורה חכמה. כמה רעיונות שכדאי להשריש בחברה:
  • שיטת "ניהול באמצעות יעדים" – כיוון שפעמים רבות יעדי החברה נקבעים על ידי מי שאינו נמצא עם העובדים לאורך כל היום, הם עשויים להיות לא ברורים, בעייתים לביצוע או קשים לאימות. "ניהול באמצעות יעדים" היא תכנית המאפשרת להימנע משאלות כמו: האם העובדים שלי מגיעים אל רמת התפוקה הדרושה או, האם הם בכלל מבינים את היעדים? זאת באמצעות הצבת היעדים תוך דיאלוג ושיתוף עם העובדים, כך שגם להנהלה וגם לעובדים ברור מה מצופה ומה נדרש מכל אחד. 
  • תכנית הכרה בהישגי עובדים – תכניות מסוג זה מעודדות וממריצות את העובדים להגיע להספקים באמצעות קבלת הכרה על עבודה איכותית ויוצאת דופן. התכנית יכולה להיות קבלת תשבחות או פרסים, תמריצי שכר, בונוסים ועוד. 
 
4. התנהלות מול לקוחות וספקים
 
כל בעל עסק חושב על קהל היעד שאליו הוא מכוון בראשית דרכו של העסק, אולם לאורך הדרך אנחנו מבצעים שינויים רבים במוצר אותו אנחנו מוכרים, בין אם מדובר במוצר פיזי או בשירות מסוים, ובמקביל לא תמיד מבצעים מעקב אחר אופן ההשפעה של השינויים הללו על הלקוחות. אלה מובילים לבעיות בהגדרה של קהל היעד, בהבנת צרכי הלקוח העדכניים, במענה לבעיות של לקוח ועוד. במקביל, בעלי עסק לא מקפידים לעקוב ולבדוק את היכולות והצרכים של הספקים מולם הם עובדים, שהקשר איתם מתחיל הרבה לפני הלקוח הראשון שנכנס אל בית העסק שלהם. הם לא מקפידים לשמור איתם על קשר שוטף, לא מנהלים מולם משא ומתן עיתי ולא בודקים האם הם מקבלים את המרב מההתקשרות הזו.
 
ייעוץ עסקי
 
 
פתרונות: היכרות מחדש עם הלקוח, ריענון הקשר עם הספק
 
לעסק מצליח חשוב לדעת לעצור הרבה לפני שצצה בעיה מסוימת הקשורה לקהל הלקוחות ולשאול את עצמנו מספר שאלות: האם אנחנו באמת יודעים מי הלקוחות שלנו נכון לרגע זה? האם הלקוחות שלנו בפועל וקהל היעד המקורי אכן חופפים, ואם לא מדוע? שאלות אלו יכולות ללמד אותנו על דברים שעשינו נכון (האם כיוונו רק לקהל יעד מסוים אולם המוצר התברר כמצליח בקרב קבוצות נוספות?) וכיצד ניתן למנף אותם (כיצד ניתן להיות בקשר עם קבוצות הלקוחות החדשים שלנו? האם יש דברים נוספים שאנחנו יכולים לספק להן?)
 
כמו כן, חשוב לשמור על קשר פתוח עם הלקוחות, לוודא שיש להם כתובת לתלונות או לתשבוחות, והאם כל אותן תלונות מגיעות אלינו או נשארות ברמת עובדי שירות הלקוחות בלבד. פעמים רבות לקוחות מתלוננים על בעיה מסוימת, אולם היא נפתרת על ידי העובדים בכל פעם ברמה הטקטית, מבלי להגיע אל ההנהלה שתוכל להבין שמדובר בבעיה עקבית שיש לפתור בצורה רחבה. כדי ללמוד עוד על הלקוחות והצרכים שלהם כדאי ללמוד את התלונות באופן עקבי, ליזום סקרי שביעות רצון ולהציג את השיפורים המתמידים שנעשים בעקבות אותן התלונות. 
 
ייעוץ עסקי
 
 
בכל הנוגע לספקים, חשוב לזכור שמדובר באחד הבסיסים החשובים לקיומו של עסק רווחי, כך שחשוב לתחזק אותו בכמה רבדים לכל אורך תקופת קיומו של העסק. חשוב להעסיק עובדים מקצועיים שינהלו את רישומי המלאי, החובות והיתרות של כל ספק כך שניתן יהיה לדעת בכל רגע מה המצב מול כל ספק. האם הם מספקים את המוצר או את חומרי הגלם? האם נוצרים חובות מולם ומדוע? בנוסף, חשוב לבדוק מעת לעת האם ספק שרצינו לעבוד איתו בהתחלה הוא עדיין ספק שכדאי להיות איתו בקשר גם היום? האם נכנסו לשוק ספקים נוספים שעדיף לעבוד איתם מבחינת מחירים או איכות המוצר?
 
 
5. התמודדות עם מתחרים חדשים 
 
מאפיין של עסקים רווחיים רבים הוא הנטייה "לנוח על זרי הדפנה" ולהאמין בכוח של המוצר או השירות שלהם תוך הימנעות מהישארות עם אצבע על הדופק בכל הנוגע לקיומם של מתחרים חדשים או זלזול בהם. למוצר טוב עלולים לקום חיקויים או שכלולים, וחוסר היכרות עמם ועם מה שהם עשויים להציע לקהל הלקוחות שלנו עלול להפוך את המוצר שלנו ללא רלוונטי ולעלות לנו ביוקר.
 
ייעוץ עסקי
 
 
פתרון: לצאת ולהכיר שוב את השדה
 
אחד הדברים הראשונים שעושים יזמים לפני הקמת עסק הוא לימוד השדה לצורך הבנה האם קיים בכלל צורך במוצר או ברעיון שלהם או שמא השוק הרווי במתחרים. את אותה הבדיקה יש לבצע בצורה עיתית גם במהלך תפעול העסק. יש ללמוד את המתחרים, להבין מהם הדברים הטובים שהם עושים ומהן הטעויות שלהם. למידת המתחרים תאפשר לנו להבין ולהגדיר נכון מה מייחד את העסק, לוודא שהעסק עדיין רלוונטי וללמד כיצד אפשר להמשיך ולזכות בנאמנות של הלקוחות שלנו.
 
 
6. חוסר לימוד מתמיד 
 
מנהלי עסק מגיעים לתפקיד זה אחרי שלמדו הרבה מאוד כישורים במסגרות מקצועיות או לאורך עבודה במקומות אחרים. עם זאת, פעמים רבות הניסיון הזה הופך למכשול כאשר קיימים תחומים בהם אנחנו בטוחים שהידע שלנו מספק אותנו, מה שגורם ל"ניוון" של ידע ולמחסור מצטבר דווקא באזורים בהם נדמה לנו שאנחנו מצטיינים.
 
ייעוץ עסקי
 
 
פתרון: לחזור וללמוד גם את מה שמכירים
 
חשוב לתת מקום ללמידה עקבית, להקפיד על השתלמויות, קורסים וייעוץ מקצועי כדי להיות עם היד על הדופק לגבי כל מה שקורה בתחום שלנו ולגבי תחומי ידע שאנחנו יכולים להתמקצע בהם. עם זאת, אסור לשכוח לעשות זאת גם לגבי תחומים שאנחנו מכירים היטב. עסק יציב וחזק יקפיד להכשיר גם את המנהלים שלו וגם את כוח האדם שעובד תחתם.
 
אם גם אתם מעוניינים להגדיל את המכירות בעסק, לבנות נכון את התכנית העסקית ולעמוד ביעדים השיווקיים, 'היועצים לעסקים בישראל', גוף ללא כוונת רווח שפועל בשיתוף "הקרן לקידום עסקים בישראל בחסות יהדות שיקגו (ע"ר)" המאגד יועצים מומחים בתחומם, מציע לכם 5 שעות ייעוץ מקצועי שיעזור לכם לקדם את העסק שלכם, ללא כל עלות או התחייבות מצדכם. לחצו כאן לקבלת פרטים נוספים.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו