print header

17 עובדות מפתיעות על גוף האדם

גופנו הינו מערכת מורכבת ומופלאה שעדיין משאירה רופאים וחוקרים עם סימני שאלה רבים בנוגע לתפקודו, למרות אלפי שנות המחקר והידע שאספנו עד היום. כתוצאה מכך, אין זה מפתיע שחלקים בגופינו, בהם אנו משתמשים באופן יומיומי, יתגלו כבעלי תכונות מוזרות וייחודיות אותן עלינו להכיר ולחקור על מנת לחשוף את כל הסודות שנוגעים לגופנו. הנה 17 עובדות מדהימות שתופתעו לגלות על גופכם.

גוף האדם
 

1. המוח יכול לאגור יותר מידע מהתכולה של הארכיון הלאומי של בריטניה

מדענים עדיין לא הגיעו להסכמה לגבי כמות המידע המדויקת שמוחנו יכול לאגור, אך כשמתרגמים את יכולת אגירת המידע שלו למונחים דיגיטליים, המוח מכיל בין 3-1000 טרה בייט (1 טרה בייט = 1000 ג'יגה בייט). לשם השוואה, הארכיון הלאומי של בריטניה מכיל מידע שנאסף במשך מעל ל-900 שנה, ותופס רק כ-70 טרה בייט, כך שיכולת הזיכרון של המוח שלנו היא די מרשימה בלשון המעטה.

2. המוח עובד בלילה יותר מאשר במשך היום.

הגיוני לחשוב שבזמן שאנחנו עובדים, פועלים ומבצעים משימות, המוח שלנו יצרוך יותר אנרגיה ויפעל יותר מאשר בזמן מנוחה, אך מסתבר שההפך הוא הנכון. כשאתם "מכבים" את המוח שלכם והולכים לישון, הוא דווקא מתחיל לעבוד יותר. מדענים עדיין לא עלו על הסיבה לכך, אך הודות לעובדה זו, בכל לילה אתם יכולים להנות מחלומות נהדרים וחסרי גבולות.

3. המוח עצמו אינו יכול לחוש בכאב.

בעוד שהמוח שלנו חש ומתרגם את הכאב שבכל הגוף, אין לו קולטנים אשר יודיעו לו כשהוא עצמו נפגע, והוא אינו יכול לחוש בכאב. המוח שלנו מוקף ברקמות, עצבים וכלי דם שמכילים קולטנים עבור הכאב שלהם, והם אלו המשפיעים עלינו כשאנחנו חשים בכאב ראש, כך שלעולם לא תוכלו להגיד שכואב לכם המוח.

4. הציפורן של האמה גדלה מהר יותר משאר הציפורניים שביד.

בנוסף לעובדה זו, הציפורן של האמה שביד החזקה שלכם גודלת אפילו מהר יותר מחברתה שביד השנייה. הסיבה לכך אינה ברורה עדיין, אך הדבר היחידי בו הבחינו מדענים הוא שקצב גדילת הציפורניים קשור לאורך האצבע. ככל שהאצבע יותר ארוכה, כך הציפורן תגדל מהר יותר.

גוף האדם
Neil Milne

5. השיער האנושי כמעט ובלתי ניתן להריסה.

מלבד היותו דליק, השיער שלנו מתכלה בקצב כל כך איטי, שאי אפשר אפילו לעכל אותו. הוא אינו יכול להיהרס על ידי קור, שינויים באקלים, מים או כל כוח טבעי אחר, והוא עמיד לחומצות וכימיקלים מאכלים רבים. 

6. כ-75% מהצואה שלנו מורכבים ממים.

למרות שהגיוני לחשוב כי רוב הנוזלים שאנו מוציאים מהגוף עוברים דרך מערכת השתן, האמת היא שגם הפסולת המוצקה שלנו עשויה רובה ממים. כדאי לכם להיות אסירי תודה לכך, משום שצואה יבשה עלולה להיות כואבת מאוד לסילוק.

7. התא הגדול ביותר בגוף האדם הוא הביצית, והתא הקטן ביותר הוא הזרע.

אמנם אינכם יכולים לראות את תאי העור או השריר שלכם בעין בלתי מזוינת, אך הביצית גדולה מספיק כדי שנוכל לראותה, וגודלה הוא כמילימטר אחד. תא הזרע  הגברי לעומת זאת, בנוי כמעט לחלוטין מהגרעין שלו ללא שום תוספות אחרות, והוא התא הקטן ביותר בגוף.

8. תינוקות חזקים יותר משור שבגודלם.

בעוד שתינוקות לא יכולים למשוך עגלות בגודלם הקטנטן, אם היו נולדים בגודלו של שור, הם היו יכולים לעשות זאת ועוד הרבה יותר. לתינוקות יש רגליים חזקות בצורה יוצאת דופן ביחס לגודל שלהם, ואפשר אפילו להרגיש זאת בכל בעיטה שלהם ברחם בזמן הריון.

גוף האדם
 

9. אם הרוק שלכם לא יכול למוסס משהו, לא תוכלו לטעום את טעמו.

הפה שלנו מעכל גם הוא מזון ומבצע פירוק כימי בזמן הלעיסה באמצעות הרוק. בכדי שיהיה טעם לאוכל, או לכל דבר אחר, הכימיקלים שבו צריכים להתמוסס ברוק, ואם לא היה מתבצע פירוק כימי בזמן הלעיסה, למזון לא היה טעם. אם אינכם מאמינים לעובדה זו, נסו לייבש את הלשון שלכם לפני שאתם טועמים משהו. 

10. לנשים יש חוש ריח מפותח יותר מלגברים.

מחקרים הראו שנשים יכולות להבחין בריחות בצורה מדויקת יותר מאשר גברים. נשים מצליחות לזהות בצורה טובה ומדויקת יותר ריחות של פירות הדר, וניל, קינמון וקפה. לפתיע לגלות שלמרות שנשים מריחות טוב יותר משאר האוכלוסייה, 2% מהנשים בעולם נולדות ללא חוש ריח.

11. יום ראשון הוא היום המסוכן ביותר לחולי לב.

אם לא הייתה לכם מספיק סיבה לשנוא את את היום הראשון בשבוע, כעת תהיה לכם. לאחר שנים של מחקרים התגלה כי 20% יותר אנשים מתים מהתקף לב ביום הראשון של השבוע מאשר בכל יום אחר. החוקרים משערים שהדבר נובע משילוב של מנוחה רבה במהלך הסופ"ש לצד תחילת הלחץ והמאמץ הגופני שיוצרת העבודה ביום הראשון של השבוע. 

12. בני אדם יכולים לשרוד זמן רב יותר בלי אוכל מאשר בלי שינה.

בעוד שרובנו נעדיף להישאר ערים כל הלילה מאשר להישאר רעבים, כל עוד גופנו מקבל מספיק נוזלים ומכיל מספיק שומנים, הסכנה שבחוסר שינה היא גדולה יותר מהסכנה שבחוסר אכילה. למעשה, מניעת שינה למשך מספר ימים גורמת לשינויים פסיכולוגיים עמוקים ואילו מחסור במזון גורם רק לרעב זמני. הזמן הארוך ביותר למניעת שינה שתועד בהיסטוריה הוא 11 ימים, שבמהלכם האדם שמנע מעצמו שינה לא הצליח לבטא מילים, חווה הזיות ואיבד את הזיכרון לטווח הקצר.

13. העיניים שלכם נשארות באותו גודל משעת הלידה, בעוד שהאף והאוזניים לא מפסיקים לגדול לעולם.

כשתינוקות מסתכלים עליכם בעיניים הגדולות שלהם, עיניהם ישארו בדיוק באותו גודל כשיהיו כשיגדלו ויזדקנו. האוזניים והאף שלהם לעומת זאת, יגדלו במשך כל חייהם במחזורים של 7 שנים. 

גוף האדם
 

14. השן האנושית היא החלק היחידי בגופינו שלא יכול לתקן את עצמו.

אם סדקתם פעם שן, אתם כבר מודעים לעובדה המצערת הזו. זגוגית השן היא לא רקמה חיה ולכן אינה יכולה לתקן את עצמה, ומספקת לרופאי השיניים פרנסה נהדרת. 

15. אנשים ימניים חיים בממוצע 9 שנים יותר מאנשים שמאליים.

לעובדה זו אין בסיס גנטי והיא נובעת מכך שרוב המכשירים שאנו משתמשים בהם, מיועדים עבור אנשים שידם החזקה היא יד ימין. לכן חלקם הופכים למסוכנים עבור אנשים שמאליים, וכתוצאה מכך אלפי שמאליים מתים בכל שנה מתאונות הקשורות למכשירים שאנו משתמשים בהם באופן יומיומי.

16. נשים שורפות שומן לאט יותר מגברים.

לרוב הגברים קל לשרוף שומן ביחס לנשים בגלל תפקידם בתהליך הרבייה. תפקידם של הנשים מצריך מהן מימדים גדולים יותר, וכן מאגרים גדולים יותר של שומן ומזון למקרה שיצטרכו לאכול בשביל 2. כתוצאה מכך גופם של הנשים מתקשה לשרוף שומנים בקצב של הגברים.

17. ככל שהחדר שאתם ישנים בו קר יותר, סיכוייכם לחלום חלומות רעים מתגבר.

מדענים עדיין חוקרים את התופעה הזו ועוד לא הגיעו למסקנות חד משמעיות, אך אם אתם סובלים מסיוטים בלילה, מומלץ להגביר את החימום כדי שתהיה לכם שינה חמה, נעימה ומלאה בחלומות מתוקים.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו