print header

19 עובדות מעניינות על המוח האנושי

המוח האנושי הוא האיבר החזק והמיסתורי ביותר בגוף האדם, הוא גורם לנו לזוז, לחשוב, להרגיש ובעצם לחיות. למרות חשיבותו הרבה של המוח, רוב דרך פעולתו נותרה נסתרת מעיני המדע, ויש הטוענים כי אנחנו יודעים יותר על החלל החיצון מאשר על פנים הראש שלנו. ובכל זאת, מחקרים רבים גילו לנו הרבה דברים על הדרך בה המוח עובד. אספנו עבורכם 19 מהעובדות המעניינות ביותר על המוח האנושי.

מוח
 
 
1. האמונה כי בני האדם משתמשים רק ב-10% מהמוח שלהם היא לא נכונה. לכל חלק וחלק במוח יש תפקיד משלו והאדם הממוצע עושה שימוש בכל חלקי המוח השונים.
 
2. כואב לכם הראש עד כדי כך שאתם מרגישים שהמוח שלכם עוד רגע מתפוצץ? זהו לא המוח שלכם שכואב, שכן במוח אין כלל קולטני כאב.
 
3. אתם בטח חושבים שהישבן שלכם הוא האיבר בו יש הכי הרבה שומן בגוף, אך למעשה המוח הוא האיבר השמן ביותר. בערך 60% מנפח המוח הוא שומן.
 
4. למוח מרקם הדומה לטופו, ויש בו מספיק נוזל כדי למלא מיכל בנפח 2 ליטרים.
 
5. מחשבות יוצרות "דרכים" המחברות בין חלקים שונים במוח. ככל שנחזור על מחשבה יותר, כך הדרך תהפוך ליותר מרכזית ויציבה. מסיבה זו חשוב להימנע ממחשבות שליליות, ולהקפיד לחזור על מנטרות חיוביות. אותם שבילים נוצרים גם עקב לימוד מיומנויות חדשות, לכן חשוב לא להפסיק להתאמן.
 
6. אנחנו חושבים בערך 70,000 מחשבות ביום. חלק ניכר ממחשבות אלה הן למעשה מחשבות שחוזרות על עצמן ב"דרכים" המבוססות ביותר.
 
מוח
כך נראה תא מוח אנושי. השלוחות היוצאות ממרכז התא הן שיוצרות את הדרכים.
 
 
7. רוב האנשים חולמים 4-7 חלומות בכל לילה. 50% מתוכן נשכח בדקות הראשונות שלאחר ההתעוררות, והחלום האחד אותו אנו זוכרים, הוא למעשה סיפור שהרכבנו בעצמנו מתוך כל החלומות שחלמנו. לא פלא שהם תמיד כל כך מבלבלים.
 
8. זמן השינה הוא הזמן בו המוח מארגן ומאכסן את כל הזכרונות שהוא צבר במהלך היום. לכן במקרים רבים, כדי להחליט החלטות חשובות כדאי "לישון עליהן".
 
9. הסיבה שדגדוגים מצחיקים אותנו היא מכיוון שהמוח מופתע מהמגע הנעים, שנדמה בהתחלה כמאיים. זו הסיבה לכך שאיננו יכולים לדגדג את עצמנו ולצחוק, המוח יודע בדיוק מה הולך לקרות.
 
10. בזמן שאנחנו צוחקים, 5 איזורים שונים במוח פועלים בו זמנית. כנראה שלצחוק זה ממש לא צחוק...
 
11. המסרים בין תאי המוח השונים עוברים בצורה של פולסים חשמליים חלשים. המוח כולו מייצר חשמל בהספק של 23 וואט בזמן ערות, כמות המספיקה כדי להדליק נורה.
 
מוח
זה מה שנקרא "מוח מבריק".
 
12. במוח האנושי יש יותר קפלים וקמטים מאשר במוחם של יצורים אחרים. מומחים מאמינים כי יש קשר בין הקמטים שבמוח לבין היכולות האינטלקטואליות הגבוהות של האדם.
 
13. תאי עצב, שהם יחידות התפקוד הבסיסיות של המוח (נוירונים), לא נמצאים רק במוח. חוקרים מצאו כי בלב ובמעי קיימים גם קבוצות של תאי מוח הקשורים לרגש ולאינסטינקטים. אולי זו הסיבה שלפעמים יש לנו "תחושת בטן".
 
 
14. ממצאים ארכיאולוגים מצביעים על כך שהמוח האנושי התכווץ במהלך השנים, אך אין זה אומר כי האנשים כיום הם פחות חכמים מאשר אבות אבותינו.
 
15. המוח משתמש ב-20% מהחמצן אותו אנחנו נושמים, וב-25% מהסוכר אותו אנו צורכים. כלומר, מחשבות עמוקות יכולות לקחת מהגוף משאבים בדיוק כמו פעילות ספורטיבים מאומצת. מי אמר ששחקני שחמט הם לא ספורטאים?
 
16. הורמוני המין הנשיים והגבריים גורמים להתפתחות מבנה שונה של המוח. חוקרים מצאו שוני בתפקוד המוח במצבים חברתיים, בקבלת החלטות, במצבי לחץ ועוד. על זה נאמר - נשים מנוגה וגברים ממאדים.
 
מוח
כך כנראה נראה מוח של נשים וגברים
 
17. המוח לא מסיים להתפתח עד שנות הנעורים המאוחרות. ביצוע מספר משימות במקביל, גילוי אמפתיה וקבלת החלטות נבונה הן כמה מהמיומנויות שמתפתחות בשלבים המאוחרים ביותר. זה מסביר כמה מההתנהגויות של בני הנוער...
 
18. המוח משתנה כל הזמן. פגיעה באזור מסויים תגרום לצמיחה של תאי מוח לתוכו וסביבו, ותפקודים משתנים ומשנים איזורים. למעשה, כל מחשבה, מיומנות או זכרון חדשים גורמים להיווצרות של חיבורים חדשים בין תאי המוח.
 
19. זיכרונות לא נוצרים במוח בצורה רציפה. המוח זוכר "תמונות" או רגעים מתוך חוויה מסוימת, וכשאנחנו נזכרים אנחנו למעשה מרכיבים לעצמנו סיפור מהתמונות האלה. לכן במקרים רבים אנו לא יכולים לסמוך על הזכרונות שלנו, הם הרי רק סיפור שהרכבנו בעצמנו.
 
מקור התמונות - freedigitalphotos.net / smokedsalmon, ddpavumba, renjith krishnan, thaikrit, cooldesign Allan Ajifo
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו