print header

עובדות מרתקות על התהליכים בגוף לאורך יממה

כאבים או מחלה עשויים לגרום לנו להרגיש לפעמים שהגוף שלנו מתחיל "לחרוק" ואפילו "בוגד" בנו, אולם במקרים רבים התחושות הללו לחלוטין לא מוצדקות. זאת כיוון שקיימים תהליכים רבים שהגוף שלנו מבצע ללא הרף, חלקם ברמת דיוק שהופכת אותם לאומנות של ממש ואחרים בהספקים של מפעלים קטנים, אבל כל זאת מבלי שנוכל לשים לב. חלק מהתהליכים האלה משפיעים עלינו לאורך זמן, אולם כולם מתבצעים שוב ושוב לאורך היום. הסעיפים הבאים יעזרו לכם להבין מה בעצם הגוף שלכם הספיק לעשות היום, וגם אם חשבתם שאתם מכירים את גופכם, יגרמו לכם ללא ספק להעריך אותו מחדש.

1. מערכת הנשימה

על אף שתהליך הנשימה המורכב הוא הכרחי לתפקודנו, אנחנו מבצעים אותו לאורך כל היום במקביל לשלל פעולות אחרות אפילו מבלי לעצור לחשוב על כך. מדי יום אנחנו לוקחים למעלה מ-20 אלף נשימות בממוצע, שהן כ-16 נשימות בדקה במהלך היום. בלילה לעומת זאת, כאשר הנשימה שלנו נעשית כבדה יותר, התדירות פוחתת מעט. הריאות שלנו, המורכבות מ-300 מיליון שקיות קטנטנות, יכולות להכיל אצל אדם מבוגר כ-6 ליטרים של אוויר.

פעילות גוף האדם ביממה
 

2. בלוטות הרוק

הבלוטות שבחלל הפה שלנו הן פועלות מצטיינות המייצרות כמות מדהימה של 1.5 ליטרים של רוק מדי יום. לולא הן היו מתפקדות באופן תקין היה הפה שלנו מתייבש ומתמלא בחיידקים שלא היה באפשרותנו להיפטר מהם, דבר שהיה גורם לנו לאבד את היכולת לעכל מזון.

פעילות גוף האדם ביממה
COM SALUD Agencia de comunicación

3. המערכת החיסונית

תהליכים רבים שמטרתם להבטיח מניעה של התפתחות תאים סרטניים בגוף מתרחשים בגופנו ללא הרף. תהליכים סרטניים מתפתחים כאשר התאים מסתדרים בצורה שמתכנתת מחדש את הדנ"א שלהם, כאשר ההערכה היא שעשרות אלפי תאים סובלים מנגעים סרטניים בעלי פוטנציאל ממאיר מדי יום. עם זאת, הגוף שולח כל הזמן אנזימים מיוחדים שהתפקיד שלהם הוא לאתר כשלים במבנה של תאים ולתקן אותם לפני שהם יהפכו לגידול, ולרוב הם מצליחים בכך.

פעילות גוף האדם ביממה
 

4. העיניים

אנחנו ממצמצים כ-28 אלף פעמים מדי יום, כאשר כל מצמוץ נמשך פחות מעשירית השנייה. מדובר ברפלקס שהגוף מבצע על מנת להשאיר את העיניים נקיות ולחות, דבר שהוא הכרחי בהתחשב בכך שכ-90% מהמידע שאנחנו סופגים מדי יום הוא מידע חזותי, ואנחנו יכולים לעבד מידע כזה תוך 0.01 שניות. 

פעילות גוף האדם ביממה
 

5. חום גוף

את רוב האנרגיה של הגוף שלנו אנחנו מוציאים בעזרת חום. החום שהגוף מייצר מדי יום, שווה ערך לחום שמייצרות 25 נורות חשמל דלוקות בפרק זמן זהה.

פעילות גוף האדם ביממה
 

6. יכולת הדיבור

שיתוף הפעולה בין המוח שלנו לפה, מאפשר לנו לומר כ-5 אלף מילים מדי יום. במחקרים מסוימים נמצא שקיים הבדל בין גברים לנשים, כאשר חלק מהנשים מגיעות לכמות שצויינה, בעוד שגברים מסתפקים באלפיים מילים בלבד. כמה מהמילים הללו הן אכן חשובות? כאן קיים כבר שוויון בין המינים: רק בין 500 ל-700 מהמילים שלנו הן מילים בעלות ערך אמיתי, כמו למשל מידע שימושי או מענה מדויק לשאלות שנשאלנו לגביהן.

פעילות גוף האדם ביממה
 

7. תהליך העיכול

אם חשבתם שהגוף שלנו פועל על מנת לעכל את האוכל שלו ברגע שאנחנו מתחילים לאכול, טעיתם. למעשה, הגוף מתחיל את התהליך עוד לפני הביס הראשון. כבר כאשר אנחנו מריחים את המזון מתחילות הבלוטות שבפה שלנו לייצר כמות עודפת של רוק במטרה להעיר ולהכין את מערכת העיכול שלנו לפעולה. תהליך העיכול כולו אורך בין 6 ל-8 שעות, מבלי להחשיב יומיים נוספים שנדרשים בממוצע על מנת לסלק עודפים מהגוף. 

פעילות גוף האדם ביממה
 

8. תהליך הגדילה

מסתבר שגם כמבוגרים אנחנו גדלים בממוצע של 8 מילימטרים מדי לילה בזמן השינה, אולם "מתכווצים" חזרה לגובה שלנו ביום שלמחרת. לולא הייתה מתרחשת פעולת הכיווץ, היינו נאלצים לבזבז לא מעט כסף על בגדים חדשים ולהרים את משקוף הדלת שלנו מדי שנתיים!

פעילות גוף האדם ביממה
 

9. הכבד

הכבד שלנו עסוק כל כך לאורך מרבית היום, שכמעט בלתי אפשרי לסכם את כל הפעולות הנעשות בו. הוא מייצר כולסטרול, ויטמין D ותאי פלזמה בדם, מזהה את החומרים המזינים שהגוף שלנו זקוק להם ומאחסן חלק מהם לצורך שימוש עתידי. בנוסף, הוא מסנן 1.43 ליטרים של דם מדי דקה ומייצר 0.94 ליטרים של נוזל מרה מדי יום כדי לעזור לנו לפרק את האוכל שלנו. למעשה מדובר במפעל שלם שאנחנו אפילו לא מודעים לקיומו! 

פעילות גוף האדם ביממה
 

10. הכליות

בכל אחת מהכליות שלנו קיימים כמיליון מסננים קטנים, שתפקידם לעבוד יחד במטרה לסנן כ-1.3 ליטרים של דם מדי דקה, כלומר כ-1,872 ליטרים של דם מדי יום. זאת אף על פי שגודל כל כליה שווה לגודלו של אגרוף אחד בלבד.

פעילות גוף האדם ביממה
 

11. המוח

גם כאשר נדמה לנו שאנחנו נחים או בוהים באוויר, המוח שלנו לא מפסיק לעבוד לרגע. אנחנו חושבים בממוצע בין 50 ל-60 אלף מחשבות שונות, כלומר בין 35 ל-50 מחשבות מדי דקה!

פעילות גוף האדם ביממה
 

12. הלב

הלב שלנו מזרים ממוצע של כ-7,570 ליטרים של דם לאורך 95,500 קילומטרים המרכיבים את כלי הדם שלנו מדי יום. על מנת להגיע אל ההספק המדהים הזה, הלב פועם בכל יום למעלה מ-100 אלף פעמים!

פעילות גוף האדם ביממה
 

13. העור

העור הוא האיבר הגדול ביותר שלנו, וגם במקרים בהם אנחנו לא מקפידים לשמור עליו בעונת הקיץ, הוא ממשיך לעבוד ללא הרף במטרה לשמור עלינו כמיטב יכולתו. בנוסף לויסות הטמפרטורה של גופנו, מניעת התייבשות של רקמות הגוף והגנה של הרקמות שתחתיו, מתחדשים תאי העור שלנו ללא הפסקה. תהליך ההתחדשות מוביל לכך שאנחנו משילים כמות מדהימה של כמיליון תאי עור מדי יום, תהליך מהיר שמטרתו למנוע מאיתנו להיות חשופים לזיהומים.

פעילות גוף האדם ביממה
Caleb Kimbrough

14. התחדשות תאי הגוף

תאי הגוף שלנו פועלים מדי יום על מנת לחדש את עצמם, מבלי שנצטרך לעשות אף פעולה בנידון. המשמעות היא שאנחנו זוכים לסט חדש של בלוטות טעם מדי 10 ימים, ציפורניים חדשות לחלוטין כל 6-10 חודשים, עצמות חדשות כל 10 שנים ואפילו תאי לב חדשים מדי 20 שנה!

פעילות גוף האדם ביממה
 

אז בפעם הבאה שנדמה לכם שהגוף שלכם "חורק" או בוגד בכם, חישבו שנית. רבים מהתהליכים המדהימים ביותר שמתרחשים בגוף מדי יום ותורמים לתפקודו יותר מכל, מבוצעים בצורה כל כך יעילה מבלי שאפילו שמתם לב! בהחלט הגוף שלנו הוא מכונה מופלאה מאין כמותה.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.