maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

11 עובדות על איברים מוכרים

כל אחד חושב שהוא מכיר את הגוף שלו טוב מכולם, אך מסתבר שגם לאיברים המוכרים לנו ביותר יש כמה תכונות שלא ידענו עליהם כלל. בכתבה הבאה תוכלו לקרוא 11 עובדות על איברים מוכרים, וגם על כמה שפחות.

 

1. הלשון
מה הקשר בין הלשון לבין זרוע של תמנון, או חדק של פיל? שלושת המקרים הם דוגמאות למבנה ייחודי בשם "הידרוסטאט שרירי", מבנה שרירים הפועל ללא כל תמיכת עצמות. לקבוצות שרירים אלה גמישות וכוח רבים, ולמעשה, אם הלשון הייתה גדולה כמו חדק של פיל, גם היא הייתה יכולה לעקור עצים ממקומם.
איברי גוף
 
 
2. עצם הלשון
לעצם הלשון צורת פרסה והיא ממוקמת במרכז החלק העליון של הצוואר, בין הסנטר לבלוטת התריס. ייחודה של עצם זו בכך שהיא העצם היחידה בגוף האדם שאינה מחוברת כלל לעצמות האחרות. תפקידה של העצם לשמש כעוגן עבור תחתית הפה - הלשון.
איברי גוף
 
 
3. קשת קופידון
"קשת קופידון" הוא הכינוי שניתן לפילטרום, הוא השקע הקטן מעל לשפה העליונה. אנשים רבים תוהים מה תפקידו של שקע זה, אך האמת היא שאין לו מטרה כלל, בדומה
לטבור, זוהי צלקת שנשארה איתנו מהתקופה ברחם. בזמן התפתחות העובר, שני החצאים של הפנים מתפתחים כשני חלקים נפרדים, ואז מתחברים. השקע מסמן את המקום בו התחברו שני חצאי הפנים שלנו. ברומא העתיקה שקע זה נחשב לאירוטי, ועל כן נקרא שמו "פילטרום" - שיקוי אהבה ביוונית עתיקה.
איברי גוף
 
 
4. השיער
בוודאי שמעתם כבר את העובדה כי השיער ממשיך לצמוח מספר סנטימטרים אחרי מותו של אדם, אך האמת היא שזה לא השיער שצומח, אלא עור הקרקפת שנסוג לאחור אחרי המוות. למעשה, השיער שלנו אפילו לא חי, לא כולו בכל אופן. החלקים החיים בשיער הם זקיקי השיער, המצמיחים מתוכם את השערות. השערות עצמן עשויות חומר קרני ממנו עשויות גם הציפורניים. אם השיער שלנו היה חי, היינו מרגישים בכאב כאשר היינו מבקרים אצל הספר.
איברי גוף
 
 
5. הציפורניים
שמתם לב פעם שהציפורניים ברגליים שלכם גדלות לאט יותר מאשר בידיים? הסיבה להבדל בקצב הצמיחה היא קשר ישיר בין אורך הפרק הקיצוני ביותר באצבע לבין קצב גדילת הציפורן על אותה האצבע. קצות האצבעות ברגליים שלכם קצרות יותר מקצות האצבעות בידיים, ולכן ההבדל בקצב הצמיחה של הציפורן. אך גם ביד עצמה יש הבדלים, קצה האמה ארוך יותר מקצה הזרת, ולכן הציפורן על האמה גדלה מהר יותר.
איברי גוף
 
 
6. האור שלנו
זוהי לא טעות כתיב, לא עור אלא אור. מסתבר שבדומה לגחליליות ולמדוזות מסויימות בים, גם לבני האדם יש אור הנובע מגופם, למעשה, לרוב בעלי החיים יש. התאורה הגופנית, או "אורות ביולוגית", היא תופעת לוואי המתרחשת עקב חילוף החומרים שלנו. ההבדל ביננו לבין הגחליליות הוא רק בעוצמת האור. בשנת 2009 מדענים צילמו בני אדם באמצעות מצלמה הרגישה לאור פי 1,000 ממצלמה רגילה, והצליחו לצלם את האור הטבעי שלנו. אנו מאירים בעוצמה החזקה ביותר בשעות אחר הצהריים המאוחרות, בעיקר בלחיים בצוואר ובמצח.
איברי גוף
 
 
7. החלבון המהלך
כל תא ותא בגופנו מכיל חלקים שונים הנקראים "אברונים" הפועלים בדומה לאיברים בגוף האדם, לכל אחד מהם תפקיד משלו. נוסף על האברונים, קיימים בתא גם חלבונים
שונים, מולקולות כימיות המתפקדות בצורות שונות. אחד החלבונים האלה, קינסין, מעביר חומרים חשובים ממקום למקום בתא, אך הוא עושה זאת באמצעות הליכה. הקינסין, חומר דומם לכל דבר, משתמש בשתי "רגליים" קטנות ובתנועות הליכה כדי לגרור חומרי מזון ופסולת ברחבי התא.

 
 
8. חלבון הקיפוד
אם חשבתם שהחלבונים בתא הם משונים, חכו שתקראו על החלבונים במוח שלנו. בשנת 1993 מדענים גילו חלבון המצוי במוח האדם ואחראי על תכונות שונות של העצבים.
כאשר המדענים הצליחו לבודד את החלבון והציגו אותו לזבובים במעבדה, החלבון גרם לצמיחה של קוצים על הגב. רק אז הבינו המדענים שהם כנראה לא הבינו לגמרי את תפקיד החלבון.
איברי גוף
 
 
9. הכבד
הכבד הוא גוש גדול ומכוער, אך כנראה שאם הוא לא היה קיים, גם אנחנו לא היינו נראים טוב כל כך. תפקידו של הכבד הוא לנקות את הרעלים מגופנו, והוא כנראה האיבר העמיד ביותר בגוף. במקרים בהם הכבד ניזוק ממחלה, עודף רעלים או תאונה, הוא מסוגל להצמיח את עצמו מחדש, גם אם נשארו רק 25% מגודלו המקורי.
איברי גוף
 
 
10. איבר יעקבסון
איבר יעקבסון הוא איבר הרחה נוסף לאף המצוי אצל רוב בעלי החיים. רוב בעלי החיים משתמשים בו כדי לזהות פרומונים באוויר, חומרים הגורמים לנו להימשך לבני המין השני. אצל הכרישים, העטלפים, הקופים ובני האדם, איבר זה מצוי אך אינו מחובר בחיבור עצבי למוח. בדומה לעצם הזנב, זהו אחד השיירים שנותרו לנו מתקופה בה היינו קרובים יותר לבעלי החיים.
איברי גוף
 
 
11. אברי הרבייה
כל אחד יודע שההבדל הגדול בין גברים לנשים נמצא בין הרגליים, אך לא כולם יודעים כי למעשה ההבדל הוא לא גדול כל כך. איברי הרבייה מתפתחים ברחם רק בחודש החמישי, 
ועד אותו רגע גם הגברים וגם הנשים הם בעצם סוג מוקדם מאוד של נקבה. ניתן לראות בגוף הגברים עדויות להיותו נקבה לתקופה קצרה ברחם על ידי הפטמות שלו, שאינן משמשות להנקה, איבר המין הגברי, שהוא למעשה גרסה מוגדלת של הדגדגן הנשי וכיס מיוחד הנמצא ליד בלוטת הערמונית, שארית של הנרתיק הנשי.
איברי גוף
 
מקור: ניר גבתון
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו