maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

מתים מחום? כך תבחרו את המזגן שיתאים לכם!

בשנים האחרונות חלה התפתחות טכנולוגית מרשימה בעולם המזגנים, הצטרפו שחקנים חדשים והתחרות גברה. המזגנים כיום יעילים יותר, חרישיים וחסכוניים יותר בצריכת החשמל. גם העיצוב המשופר מאפשר התאמה אסתטית טובה יותר לחלל הבית.

 
התאמת המזגן לצורכי הקירור והחימום
שני השיקולים החשובים ביותר בבחירת המזגן הם סוג המזגן והתפוקה שלו. במקרה שמדובר במיזוג של מספר חדרים, מומלץ להיעזר בייעוץ מקצועי. חשיבותו של הייעוץ המקצועי עולה ככל שגדל מספר החדרים המיועדים למיזוג וככל שהתנאים במקום מורכבים יותר.
מרבית המשווקים מספקים שירות ייעוץ, בדרך כלל בחינם או בתשלום סמלי שלרוב מתקזז במקרה שהמזגן נרכש דרכם. אפשרות נוספת היא להתייעץ בגורם חיצוני כמו מהנדס מיזוג תמורת תשלום של כמה מאות שקלים ויותר. יתרונו של גורם כזה הוא בהיותו בלתי תלוי, בעוד שהמלצותיו של המשווק יכולות להיות מושפעות מאינטרסים מסחריים שאינם עולים בקנה אחד עם צורכי הלקוח.

סוגי המזגנים: קיימים שלושה סוגים עיקריים של מזגנים: מזגן עילי, מזגן רצפתי ומזגן מיני מרכזי.
מזגן  עילי – כיום המזגן הנפוץ ביותר, בזכות הקומפקטיות, החיסכון במקום והגמישות היחסית במיקום ההתקנה. לרוב הוא שקט ממזגן רצפתי ומוצע במגוון עיצובים וצבעים המאפשרים התאמה טובה למבנה החלל ולעיצובו. מזגן עילי מתאים בעיקר לחדרים קטנים ובינוניים, ופחות יעיל בחלל גדול.
מזגן עילי מסוג רב-מאייד משמש למיזוג של מספר חדרים. רב מאייד הוא מזגן בעל יחידת מדחס חיצונית אחת המחוברת למספר יחידות מאייד פנימיות באמצעות צנרת דקה. התקנתו של רב מאייד עשויה להיות פחות מורכבת מהתקנת מזגן מיני מרכזי, והשליטה ביחידות הפנים יעילה ונוחה יותר ותורמת לחיסכון בחשמל.
במקרים מסוימים, לצורך מיזוג של מספר חדרים יתאים דווקא מספר דומה של מזגנים עיליים עצמאיים. לדוגמה, כאשר זמני השימוש ויתר צורכי המיזוג אינם חופפים בחדרים השונים. כך השליטה בכל יחידה מלאה, מה שמביא לחיסכון אופטימלי בחשמל וכן מונע את המצב שבו תקלה במדחס (או במאייד, במיני מרכזי) משאירה את כל הבית בלי מיזוג.
לצד זאת, יש לקחת בחשבון שהתקנה של מספר מזגנים עצמאיים מחייבת זמינות של מקום מתאים עבור כל היחידות החיצוניות; ושעלותה של התקנה כזו גבוהה מעלות התקנת רב מאייד. עלות התקנת מערכת רב מאייד מסוג
VRF יקרה עד פי שלושה מעלות התקנה רגילה.
מזגן  רצפתי –  המזגן הוותיק, שאיבד ממעמדו לטובת המזגן העילי, אמנם תופס מקום בחדר ונוטה להיות מעט רועש ממזגן עילי, אבל יכולתו למזג שני חדרים בעלי קיר משותף יכולה להוות יתרון חשוב. במזגן כזה, המוכר בשמות דו-כיווני, ודו-מזגן, המאייד נמצא בדרך כלל בחדר הראשי ומזרים אוויר לחדר המשני דרך פתח אוורור. מזגן דו-כיווני יכול להיות בחירה טובה למיזוג משותף של שני חדרים לא גדולים שצורכי המיזוג בהם חופפים.
בנוסף לממדיו הפיזיים הבולטים, המזגן הרצפתי מתאפיין גם בתפוקות גבוהות ולכן מתאים יותר לחללים בינוניים וגדולים יחסית, ואינו מיועד לחדרים קטנים.
מזגן מיני מרכזי – המזגן מיועד למיזוג של מספר חדרים או חלל אחד גדול ונחשב לשקט מבין השלושה. מזגן מיני מרכזי יכול להיות פתרון מצוין למטרה שלשמה נועד, אולם לנוכח החלופות הקיימות וכיוון שמחיר הטעות בבחירתו עלול להיות כבד, החליטו רק אחרי שהשתכנעתם שזהו אכן הפתרון המתאים ביותר.
התקנה של מזגן מיני מרכזי מורכבת וכרוכה לעתים בהנמכת התקרה עבור תעלות המיזוג. הדגמים הפשוטים מועדים לבזבוז אנרגיה במיזוג חדרים שאינם מאוכלסים, ולא מאפשרים שליטה עצמאית בטמפרטורה. פתרון חלקי לבעיה נותנת תוספת בשם דמפר, שיכולה לשפר את השליטה במזגן ולעתים אף לתרום לחיסכון באנרגיה.
הדגמים המתקדמים יותר מאפשרים לקבוע טמפרטורה עצמאית לכל חדר, ובדגמים המתקדמים ביותר מסוג אינוורטר וסקרול ניתן להשיג חיסכון משמעותי באנרגיה.
למיזוג מספר חללים בעלי צרכים שונים, כדאי לשקול שילוב של שני סוגי מזגנים. לדוגמה, מזגנים עיליים בתפוקה נמוכה לחדרי השינה, ומיני מרכזי ליתר החללים בבית.
תפוקת המזגן: תפוקת המזגן היא עוצמת הקירור או החימום של המזגן, ובהגדרתה הרשמית – התפוקה היא כמות הקור או החום שנוספה לחלל בשעת עבודה אחת. התפוקה נמדדת ב-BTU/hr. זכרו כי זהו הנתון הקובע בבחירת המזגן המתאים ולא הספק או כוח סוס. חשוב להקפיד בבחירת
התפוקה הרצויה: תפוקה נמוכה מדי – ותמצאו את עצמכם עם מזגן שפועל בלי הפסקה, לא מספק את רמת המיזוג המבוקשת וגורם לבזבוז אנרגיה. מנגד, תפוקה גבוהה מדי משמעותה בזבוז אנרגיה וכן שינויים תכופים בטמפרטורת החדר ובלאי מואץ של מערכת המיזוג, עקב מחזורי פעולה קצרים ותדירים.
כדי לבחור בתפוקה הרצויה יש להתחשב במספר נתונים כשהעיקרי שבהם הוא גודל החלל המיועד למיזוג. ככל שהחלל גדול יותר תידרש תפוקה גבוהה יותר על מנת לספק קירור או חימום במידה ניאותה. נתונים נוספים בחישוב התפוקה הרצויה כוללים את המיקום הגיאוגרפי, מיקום הדירה בבניין, מספר הקירות החיצוניים וכיוונם, סוג הבלוקים, מספר החלונות, גודלם וכיוונם, מידת החשיפה לשמש ישירה, מספר הנפשות בבית, קיומם של מכשירים אחרים הפולטים חום בבית ועוד.
ככלל, כל נתון שמגביר את חשיפת הדירה לתנאים החיצוניים (שמש ישירה, קומה גבוהה) או תורם לשינוי הטמפרטורה (מספר הנפשות, רמת פעילות גבוהה) מצריך הגדלת התפוקה בהתאמה.

הטבלה הבאה תסייע לכם להעריך את התפוקה המתאימה. התפוקה מחושבת לפי תנאים ממוצעים באזור מישור החוף.

טמפרטורה מינימלית בחימום: בבחירת המזגן המתאים צריך להתחשב בטמפרטורות המינימום השוררות בחורף באזור המגורים. רוב המזגנים מתחילים לאבד מיעילות החימום שלהם מטמפרטורה חיצונית של 5 מעלות צלסיוס. לכן, באזורים שבהם הטמפרטורות יורדות מ-5 מעלות, יש להתקין מזגן עם מפשיר קרח או מונע קיפאון (De-Icerאו Anti Freeze).

טכנולוגיית אינוורטר (Inverter): מזגנים הפועלים בטכנולוגיית אינוורטר יקרים עד פי שניים ממזגנים רגילים, אבל עשויים להיות כדאיים מאוד ולהחזיר את ההשקעה. מזגן כזה משתלם ככל שהשימוש בו רב יותר. צריכת החשמל של מזגן אינוורטר נמוכה עד כדי 30-40 אחוז ממזגן רגיל, הוא נהנה מאורך חיים ממושך ומציע מספר יתרונות נוספים: המזגן מביא את החדר לטמפרטורה הרצויה במהירות, שומר על טמפרטורה אחידה והוא יעיל גם בטמפרטורה חיצונית נמוכה או גבוהה במיוחד.

צריכת אנרגיה
לא צריך להיות רגיש במיוחד לחשבון החשמל כדי לשאוף למזגן חסכוני ככל האפשר. בקירור, המזגן הוא צרכן האנרגיה הכבד ביותר בבית, וההבדל בצריכת החשמל בין המזגנים השונים יכול להתבטא במאות שקלים ויותר לשנה.

תווית אנרגיה: כל מזגן חייב לשאת תווית אנרגיה שמעידה על יעילות צריכת החשמל שלו. דירוג היעילות מבוטא באותיות A עד G, כאשר A היא הדרגה החסכונית ביותר. נתון נוסף שמופיע בתווית הוא מקדם יעילות (COP) – היחס בין תפוקת המזגן לצריכת החשמל שלו. ככל שמקדם היעילות גבוה יותר המזגן חסכוני יותר בצריכת החשמל. היחס מופיע כערך נפרד וגם מגולם בנתון דירוג היעילות.

מצב שינה (Sleep): תכונה הקיימת במזגנים רבים ויכולה לחסוך בחשמל. במצב שינה הטמפרטורה יורדת בהדרגה בכמה מעלות עד לכיבוי המזגן.
 
כל המזגנים מציעים פעולת ייבוש שמורידה מהלחות באוויר, תכונה שיכולה לחסוך בחשמל. כמו כן, כל המזגנים חייבים להשתמש בקרר (גז)")' >קרר (גז) R410A, שבנוסף להיותו גז ירוק וידידותי לסביבה, הוא מייעל את צריכת החשמל של המזגן
.
  

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו