print header

10 שיטות פסיכולוגיות להשפיע על אחרים

רוצים לדעת כיצד לגרום לאנשים ולמצבים לפעול לטובתכם? הנה 10 שיטות פסיכולוגיות שמייצרות השפעה על אחרים, מבלי לפגוע בהם...

השפעה

1. טובות הנאה
טריק: כדי להתחבב על האחר, גרמו לו לעשות עבורכם טובה.

גישה זו מכונה גם 'אפקט בנג'מין פרנקלין', על בסיס אגדה שמספרת שבעבר, בנג'מין פרנקלין רצה לזכות בחיבתו של אדם אחר שלא אהב אותו. על כן, הוא ביקש מהאיש שישאיל לו ספר נדיר, וכאשר עשה זאת, פרנקלין הודה לו באדיבות רבה. כתוצאה מכך, האיש הזה שמעולם לא חיבב את פרנקלין, הפך לחברו הטוב. אם לצטט את פרנקלין בהקשר זה "האדם שעשה עבורך מעשה חסד אחד, יהיה מוכן לעשות עבורך עוד".

מדענים החליטו לבדוק את התאוריה ומצאו כי יש בה אמת. בקרב קבוצת משתתפים שהתבקשו על ידי החוקר לעשות לו טובה אישית, החוקר דורג בצורה הרבה יותר חיובית, לעומת הדירוג שקיבל ממשתתפים שלא התבקשו לעשות לו טובה. זה אולי נשמע מנוגד לאינטואיציה, אבל התאוריה די פשוטה: כאשר אדם אחר עושה עבורכם טובה, הוא עשוי להסביר זאת לעצמו שהוא עושה זאת כי אתם שווים את זה. מה שיגרום לו לחבב אתכם.


2. כוונו גבוה
טריק: כדי להשיג את מה שאתם רוצים - בקשו יותר!

הטריק הזה מכונה לעיתים "דלת בפרצוף". אתם מתחילים על ידי זריקת בקשה מגוחכת ומוגזמת שככל הנראה תדחה על ידי הצד השני. לאחר מכן אתם חוזרים ומבקשים בקשה פחות מגוחכת (שהיא למעשה מה שרציתם מלכתחילה). הטריק הזה עשוי להישמע מנוגד לאינטואיציה אבל הרעיון מאחוריו הא שאדם שמרגיש רע שסירב לבקשה הראשונה שלכם (על אף שהייתה בלתי סבירה), ירגיש מחויב להסכים לבקשה השנייה שהיא סבירה יותר.

מדענים בחנו את העיקרון ומצאו שהוא עובד היטב כל עוד מדובר באותו האדם שהתבקש בפעם הראשונה ובפעם השניה.

3. שמות
טריק: כדי לגרום לאדם להיות מה שאתם רוצים - השתמשו בשמו או בשם תואר.

דייל קרנגי, מחבר הספר How to Win Friends and Influence People מאמין כי שימוש בשמו של אדם הוא חשוב מאוד. לטענתו, שמו של אדם הוא הצליל המתוק ביותר שנשמע באוזניו. הוא חלק מרכזי מהזהות שלו וכשהוא שומע אותו, הוא מקבל אישור לקיומו, מה שגורם לו להתייחס בחיוב לאדם שקרא לו. על פי אותו עיקרון, גם צורת פנייה המשתמשת בתואר יכולה לעבוד.

הרעיון שעומד מאחורי השיטה הוא נבואה שמגשימה את עצמה - כאשר אדם מתנהג באופן מסוים, הוא הופך לאדם הזה. כדי לתעל את העיקרון ולהשפיע על אחרים - עלינו להתייחס לאחרים כפי שהיו רוצים שהם יחשיבו את עצמם. זה יכול להיות פשוט כמו לקרוא לאדם שאתם רוצים להתחבר אליו "חבר" או לקרוא למישהו שאתם רוצים לעבוד אצלו "בוס".

4. חנופה
טריק: כדי לפתוח כל דלת - השתמשו בחנופה.

זה אולי נראה מובן מאליו, אבל חשוב לציין, בתור התחלה, שאם החנופה אינה נשמעת כנה, היא עלולה לגרום יותר נזק מתועלת. יחד עם זאת, מחקרים שבחנו את התגובות של אנשים לחנופה גילו כמה דברים חשובים. הם גילו כי אנשים נוטים לחפש איזון קוגנטיבי ונוטים לשמור על מחשבותיהם ורגשותיהם מאורגנים באופן דומה. כך שאם אתם מחמיאים למישהו בעל הערכה עצמית גבוהה (וזה נשמע כנה), סביר להניח שהוא יאהב אתכם יותר, כיוון שאתם מאמתים בפניו את איך שהוא מרגיש כלפי עצמו. עם זאת, במידה ואתם מחמיאים לאדם עם הערכה עצמית נמוכה, יש סיכוי שזה יחזור אליכם כבומרנג ויגרום לאדם לאהוב אתכם פחות, משום שזה משבש את איך שהוא תופס את עצמו. זה כמובן לא אומר שעליכם להשפיל אדם בעל הערכה עצמית נמוכה, אלא רק להתאים את מידת החנופה.

5. שיקוף
טריק: כדי לעודד התנהגות חיובית, שקפו את ההתנהגות של אחרים.

שיקוף ידוע גם כחיקוי, וזה משהו שאנשים מסויימים עושים באופן טבעי. אנשים עם מיומנות כזו, נחשבים לזיקיות; הם מנסים להשתלב בסביבתם על ידי התאמת ההתנהגות שלהם לזו של אחרים, לגינונים ואפילו לדפוסי הדיבור שלהם. עם זאת, מיומנות זו יכולה לשמש גם באופן מודע, וזו דרך מצוינת לגרום לאחרים לחבב אתכם.

מדענים חקרו חקיינות וגילו כי בקרב אנשים שהתנהגותם מועתקת על ידי אחרים, יש סיכוי גבוה שיפעלו לחיוב כלפי מי שהעתיק אותה. מעניין עוד יותר הוא שאותם אנשים גם נוטים להתנהג בצורה נחמדה ונעימה יותר באופן כללי. הסיבה לכך היא שכאשר ההתנהגות שלנו משתקפת אצל אדם אחר היא מאמתת אותה, מה שגורם לכולנו באופן טבעי לפעול בצורה חיובית יותר, כך שהשיקוף יהיה חיובי יותר.

6. עייפות
טריק: כדי לרתום אדם לפעולה, בקשו ממנו טובה כשהוא עייף.

כאשר אנו עייפים, זה לא רק הגוף הפיזי שצונח, אלא גם רמות האנרגיה הנפשיות שיורדות ואנו הופכים רגישים יותר. אנשים עייפים לא מסוגלים לתת תשובה ברורה, אך ככל הנראה אם יתבקשו לעשות דבר מה, הם יאמרו: "אעשה זאת מחר", וזאת מכיוון שהם לא מסוגלים להתמודד עם החלטות ברגע זה. למחרת, ככל הנראה הם צפויים לעשות מה שאמרו וזאת מכיוון שהנטיה הטבעית של כולנו היא לעמוד במילה שלנו.

7. הצעה שאי אפשר לסרב לה
טריק: כדי לרתום אנשים לטובתכם, התחילו עם בקשה שאי אפשר לסרב לה.

גישה זו של כדור שלג, היא הניגוד לדלת בפרצוף. במקום להתחיל עם בקשה גדולה, התחילו במשהו קטן. ברגע שהאדם מחויב לעזור או מסכים לעשות עבורכם דבר מה, יש סיכוי שהוא יסכים גם לבקשות גדולות יותר.

מדענים בחנו תופעה זו בכל הקשור לשיווק. כך למשל, הם גרמו לאנשים להביע תמיכה עקרונית בשמירה על יערות הגשם - בקשה פשוטה למדי. ברגע שאלה הסכימו, היה קל לשכנע אותם גם לקנות מוצרים שתמכו במגמה זו. עם זאת, אל תתחילו עם בקשה אחת ומיד תתקפו עם בקשה שניה. פסיכולוגים מצאו שזה הרבה יותר יעיל אם תחכו מספר ימים בין בקשה לבקשה.

8. שבו בשקט
טריק: כדי לשפר תקשורת, אל תתקנו אנשים כשהם טועים.

בספרו, ציין דייל קרנגי שלהגיד לאדם שהוא טועה זה לרוב מהלך מיותר שמרחיק אותו. לטענתו, יש דרך להביע אי הסכמה ולשמור על שיחה מנומסת גם בלי להגיד למישהו שהוא טועה, או לפגוע באגו שלו - היא נקראת Ransberger Pivot ע"ש הממציאים ריי רנסברגר ומרשל פריץ. הרעיון מאחורי השיטה הוא די פשוט - במקום להתווכח, הקשיבו למה שיש לאחר לומר ואז נסו להבין איך הוא מרגיש ומדוע. לאחר מכן, הסבירו לו את המכנה המשותף שאתם חולקים איתו והשתמשו בו כנקודת מוצא כדי להסביר את עמדתכם. שיטה זו מגדילה את הסיכוי שהוא יקשיב למה שיש לכם לומר, מה שיאפשר לכם לתקן אותו מבלי להעליב.

9. חזרו על דברים
טריק: כדי לעורר אמפתיה, צטטו אחרים והשמיעו באוזניהם את מה שהם בדיוק אמרו.

אחת הדרכים החיוביות ביותר להשפיע על אחרים היא להראות להם שאתם באמת מבינים איך הם מרגישים ושיש לכם אמפתיה אמיתית כלפיהם. אחת הדרכים היעילות לעשות זאת היא על ידי חזרה על מה שנאמר.

מחקרים הראו שכאשר מטפלים השתמשו בהקשבה רפלקטיבית, עלתה הסבירות שהמטופלים יחשפו יותר רגשות וירגישו קשר טיפולי קרוב וטוב יותר. שיטה זו יעילה גם אל מול חברים. אם תקשיבו למה שהם אומרים, ותנסחו את מילותיהם כשאלה כדי לאשר שהבנתם אותם, הם עשויים להרגיש נוח יותר לדבר איתכם ולשתף אתכם, כיוון שהם מרגישים שבאמת איכפת לכם.

10. הנהון
טריק: כשאתם רוצים לבקש טובה, הנהנו הרבה בזמן שאתם מדברים.

מדענים מצאו שכאשר אנשים מהנהנים תוך כדי האזנה, הם נוטים יותר להסכים עם בן השיח. עוד הם גילו שכאשר מישהו מהנהן לפניכם במהלך השיחה, זה אך טבעי שתעשו את אותו הדבר. הסיבה לכך היא שבני האדם ידועים בחיקוי התנהגויות, במיוחד כאלה שיש בהן קונטציה חיובית. אז אם אתם רוצים לשכנע אדם אחר, הנהנו באופן קבוע במהלך השיחה. האדם שמולכם יתקשה לא להנהן בעצמו ויתייחס בחיוב כלפי מה שאתם אומרים, אפילו בלי לשים לב.


מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.