print header

מדוע אנחנו משקרים?

"אם אתה לא אומר את האמת לגבי עצמך,
לא תוכל לדעת את האמת לגבי אחרים".

(וירג'יניה וולף)

שקרים הם לא נחלתם של אנשים מסויימים, חברות מסויימות או תרבויות. השקר הוא חלק בלתי נפרד מהדרך בה כל בני האדם לומדים להכיר זה את זה, יוצרים קשרים חברתיים, עסקיים ורומנטיים, מחנכים את הדור הצעיר, בוחרים את המנהיגים הפוליטיים ומנהלים תקשורת בסיסית. מחקרים רבים מצאו כי רובינו משקרים בלי לדעת. למה אנחנו עושים את זה?

רוברט פלדמן, מחבר הספר "השקרן בחייך" (The Liar in Your Life), חוקר את הסיבות והמניעים מדוע בני האדם משקרים כבר למעלה מ-40 שנים. לטענתו "לא רק שאנחנו משקרים לעיתים קרובות, אלא שאנחנו עושים זאת אפילו בלי לחשוב על זה". בניסויים חברתיים שערך הוא גילה כי כשמדובר באינטראקציה ראשונית בין בני אדם, אנשים משקרים בממוצע 3 פעמים ב-10 דקות. "המשתתפים שלי כלל לא היו מודעים לכך שהם משקרים כל כך הרבה" טען, "עד שצפו בקטעי הוידאו של האינטראקציות שלהם".

שקרים

מהן הסיבות שאנחנו משקרים?

אנחנו משקרים כי אנחנו מרגישים חוסר ביטחון. לכולנו יש זמנים בהם אנחנו לא מרגישים חכמים, יפים מוכשרים ומסוגלים מספיק. במקרים כאלה, אם במודע או לא, אנחנו נוטים לשקר כדי לחפות על החסרונות שלנו.

אנחנו משקרים כדי לגרום לאחרים להרגיש טוב. המוטיבציה לתת מחמאות-שווא בדרך כלל נובעת מהרצון לגרום לאחר להרגיש טוב או לא לפגוע בו. אנחנו מוצאים את עצמינו מחמיאים על האוכל למרות שהוא לא טעים לנו, על התספורת החדשה למרות שהיא לא מוצאת חן בעינינו ועל האירוע שהם אירגנו, למרות שבכלל לא נהנינו.

אנחנו משקרים כדי להימנע מדחייה. תקשורת בין אישית משמשת למטרות רבות. אחת מהן היא לגלות מי מעניין אותנו ואל מי אנחנו רוצים להתקרב ולהתחבר. למרות שאיננו יכולים להיות חברים של כולם וגם לא מעוניינים בכך, הרי שהמחשבה שאחרים לא יחבבו אותנו מרתיעה מאוד. המחשבה שהם ידחו אותנו קשה מאוד, במיוחד עבור הרגישים מביננו. על כן, כאשר אנחנו פוגשים אחרים, אנחנו מנסים להתחבב עליהם. לנהל ויכוח או לגלות אי הסכמה עם אדם שרק עתה הכרנו זו לא בדיוק הדרך הטובה ליצור חברות, או להתחבב. למעשה, מציאת קווי דמיון ומכנה משותף הם הנורמה. אנשים משקרים לגבי השקפות המבט שלהם כדי להתקבל ולהיחשב אהודים, למרות שידוע להם כי מערכת יחסים המבוססת על שקר, לא יכולה להיות אינטימית וקרובה.

אנחנו משקרים לגבי האינטרסים שלנו כדי להגן על עצמינו ועל המוניטין שלנו. נניח שאתם חובבי ציד מושבעים, ובמקרה, הבוס בעבודה החדשה הוא פעיל אדוק באגודה לזכויות בעלי החיים. האם תספרו לו על עמדתכם ותסכנו את המוניטין שלכם? קרוב לוודאי שלא. ייתכן שתסתפקו בהימנעות מהבעת עמדה, אבל יש סיכוי גבוה גם שתמצאו את עצמכם משקרים.

אנחנו משקרים כדי להימנע מהשלכות. הרבה פעמים אנחנו חושבים שאם לא נאמר את כל האמת, נחסוך מצבים מביכים, כאב או עונש. זה יכול לבוא לידי ביטוי בדברים הקטנים כמו להמציא תירוץ מדוע לא נוכל להיענות להזמנה למסיבה או לא יכולנו לענות לטלפון, וזה יכול להיות בדברים גדולים יותר כמו לשקר לדמויות סמכותיות שלא שתינו ונהגנו, או שלא ראינו את התמרור.

אנחנו משקרים כדי להגן על אחרים. לפעמים הורים משקרים לילדים שלהם כדי להגן עליהם. לפעמים בני משפחה משקרים זה לזה כדי לחסוך מהם כאב. בחסות המגננה אנחנו עשויים למצוא את עצמינו מטייחים ומסתירים הרבה אמיתות.

לדברי פלדמן כולנו משקרים. למעשה, אנחנו משקרים הרבה, מבלי לשים לב לזה. אנחנו מתחילים כבר בגיל שנתיים-שלוש. מגלים נטייה לשקר לאלה שאנחנו מכירים ולא מכירים במידה דומה. חלק מהשקרים מכונים "שקרים לבנים", חלקם נעשים בתום לב, אך ככלל הם מונעים מהסיבות הנ"ל, גם אם איננו מודעים לכך בגיל כל כך צעיר. אומנם, רוב השקרים שלנו הם לא זדוניים ואיננו משתמשים בהם כדי להשפיע או לנצל אחרים, אלא בעיקר כדי לגונן, להימנע מתוצאות שליליות או דחייה, אבל האם הסיבות האלה מצדיקות בסופו של דבר אי אמירת אמת?

סקוט ווסטרפלד כתב פעם ש"לפעמים, עלינו לשקר כדי למצוא את האמת". מה דעתכם?

 

מקור: FreeDigitalPhotos.net

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.