print header

הבדידות גורמת לכם להזדקן!


אם עד היום 'מועדון הלבבות השבורים' היה שם של להקה, כעת המושג מקבל משמעות מילולית. מחקר חדש מצא כי הבדידות מאיצה את קצב הזדקנות הלב ועשויה לגרום לנזק בלתי הפיך במערכת כלי הדם. גלו על עצמכם - האם אתם חשים שביעות רצון מהחיים?

V

מחקר חדש מאוניברסיטת קורנל שהתפרסם לאחרונה בכתב העת Psychology and Aging מצא כי הבדידות מאיצה את קצב הזדקנות הלב ועשויה להגדיל את הנזק ללב ולכלי הדם.

החוקרים בחנו שתי קבוצות, כשבכל אחת 91 מבוגרים. בקבוצה הראשונה, המשתתפים היו בין הגילאים 18 ל-30, בקבוצה השנייה, המשתתפים היו בין הגילאים 65 ל-80. כדי לערוך השוואה בין הקבוצות, החוקרים מדדו כיצד מערכות הלב וכלי הדם של המשתתפים מגיבות תחת לחץ ומחלימות לאחר מכן.

משימות הלחץ כללו השתתפות פעילה של חברי הקבוצות בהצגת נאום פומבי ובפתירת תרגילים מתמטיים קשים. בנוסף, המשתתפים נדרשו לדווח עד כמה בודדים הם מרגישים בדרך כלל.

"הדבר המרשים ביותר שמצאנו," אמר אנתוני יונג העורך הראשי של המחקר, "הוא שהתגובה של הלב וכלי הדם אצל אנשים צעירים ובודדים במשימות של לחץ חברתי, זהה לזו של מבוגרים שאינם בודדים."

במילים אחרות, הבדידות ביגרה את ליבם בטרם עת.

ההשפעה של בדידות גרועה יותר כשזה נוגע לאנשים מבוגרים, משום שהיא מכניסה אותם לקבוצת סיכון של מחלות לב ודם. למעשה, המחקר הראה כי קצב ההתאוששות לאחר הלחץ היה איטי ומסוכן גם כן. המשתתפים המבוגרים לא חזרו לנקודת המוצא הפיסית בה התחילו את המבחן, גם אחרי שעתיים.

ככל שאנו מתבגרים, מסכמים החוקרים, לחץ הדם שלנו עולה באופן טבעי והלב עשוי להגיב בעוצמה רבה יותר ללחץ, תוך נטייה להתאוששות ארוכה. האצת התהליך הזה, כפי שבדידות כרונית עלולה לעשות, יכולה לגרום לנזק ארוך טווח.

"המסקנה החשובה מההמחקר היא התזכורת לחשיבות של צרכים וקשרים חברתיים משמעותיים" אומר יונג. "כשמדובר בבדידות, אולי לא נזדקק ל-100 חברים בפייסבוק, כמו לחבר אחד טוב ואמיתי".

V

מבחן עצמי למדידת האושר האישי

כדי לדעת האם אתם מרוצים ושמחים בחלקכם, הנה לפניכם מבחן קצר.

"סולם שביעות הרצון מהחיים" הוא כלי מדידה שפותח על ידי הפסיכולוג אדוארד דינר בשנות ה-80 של המאה הקודמת. דינר נחשב לאחד מחלוצי המחקר בתחום האושר והפסיכולוגיה החיובית, והסולם שהרכיב משמש חוקרים רבים ברחבי העולם. עד כמה אתם שמחים באמת?

לפניכם 5 הצהרות. עליכם לדרג את מידת ההסכמה שלכם עם כל הצהרה, בסולם ערכים של בין 1 ל-7 (1: לא מסכים בכלל / 7: מסכים בהחלט).
 

1. ברוב ההיבטים, החיים שלי קרובים לאידיאל.
2. תנאי החיים שלי מצויינים.
3. אני מרוצה מהחיים שלי.
4. עד כה, קיבלתי את הדברים החשובים שרציתי מהחיים.
5. אם יכולתי לחיות את חיי מחדש, לא הייתי משנה כמעט כלום.


כעת, סכמו את הדירוג שנתתם לכל הצהרה וגלו האם אתם מרוצים מהחיים:

*  31-35: אתם מרוצים מהחיים באופן יוצא מן הכלל.
*  26-30: מרוצים מאוד.
*  21-25: די מרוצים.
*  20: אתם ניטרלים לגבי החיים.
*  15-19: אתם מעט לא מרוצים.
*  10-14: לא מרוצים.
*  5-9: מאוד לא מרוצים.

 

מומלץ שתבחנו את סולם שביעות הרצון שלכם מפעם לפעם, רק כדי להיות עם יד על הדופק. אם אתם חשים לא מסופקים ובודדים, אל תהססו, הצטרפו לסדנה או לחוג, שבו עם חברים, צאו עם קולגות מהעבודה, הרימו טלפון לבן משפחה או הושיטו יד לחבר ותיק, כל דבר שיעזור לכם להישאר צעירים בלב.

 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.