print header

השדים שאחראים על התנהגות אנושית רעה

התנהגות רעה וחטאים הם חלק מטבעו של האדם. תרבויות ודתות פיתחו דרכים להתמודד עם בעיות מוסר ואחת הבולטות הוא השדים הרעים. הרבה יותר נוח לאדם להאשים, ובאופן מפתיע גם להתגבר על גורם חיצוני, מאשר על לקות מוסרית פנימית.

לקראת יום כיפור ערכנו רשימה של 10 שדים ידועים ממיתולוגיות שונות אשר קשורים בהרגלים רעים בהתנהגות האנושית. את חלקם תזהו גם מהתנ"ך.

 

ארדד - השד המתעתע
שדים
אם אי פעם הייתם בחופשה וטעיתם בדרך, לא מצאתם את הקבוצה, את המלון או את החדר, כנראה היה לכם מפגש עם ארדד, השד המתעתע את המטיילים. זהו שד לא כל כך עוצמתי ולכן תפקידו הוא יחסית פשוט. הוא אחראי לדברים כמו התעקשות להימנע מבקשת הכוונה ותקלות ב- GPS.
 

אגארס - רעידות אדמה, ניבולי פה ופגיעה בכבוד

שדים

מזל טוב! התקבלת לעבודה חדשה. השבוע בראשון במשרד, אתה נכנס לחדר הישיבות עם כוס קפה כשכל עמיתיך עדיין עסוקים בשיחות חולין של בוקר. לאט לאט הדיבורים דועכים ובדיוק ברגע שהם דוממים והישיבה מתחילה, אתה שופך על החליפה החדשה שלך כוס קפה רותח ופולט קללה עסיסית. אתה מביט על היושבים ושומע שקט מוחלט המלווה במבטים מאשימים של כל מכריך החדשים. הדבר היחיד שאתה רוצה הוא לקום ולהסתלק מהחדר כמה שיותר מהר, אך רגליך קפואות.

למרבה המזל, אתה יכול לספר לחבריך לעבודה כי אתה נלחם באגארס. אגארס הוא דוכס בכיר בגיהנום ומנהיג יותר מ- 30 לגיונות של שדים. הוא נהנה במיוחד לפגוע בכבודם של אנשים, לגרום לניבולי פה ולעצור את רגליהם של הבורחים מדבר מה. בכוחו גם לגרום לרעידות אדמה מה שמפתיע בהתחשב בזמן שהוא השקיע בלהרוס לך את היום במשרד.

 
עשתרות - יוהרה, עצלות ושכנוע עצמי
שדים

השעה 13:00 בצהריים, הרגע התעוררת ואתה שוכב במיטה עוד חצי שעה. לרדת להכין משהו לאכול זה לא בא בחשבון וגם לא לגרור את עצמך מול הטלוויזיה, אז אתה מזמין אוכל ופותח את הלפ-טופ על המיטה. אתה מתחיל במרתון סרטים ורק השליח מפריע לך לצפות. בראד פיט מככב באחד הסרטים ואתה חושב לעצמך שהיית עושה את התפקיד הזה כל כך הרבה יותר טוב ממנו. אתה מאשר לעצמך את המחשבה הזאת על ידי מבט מתמוגג בראי שמונח דרך קבע על השידה שלך.

בשעה תשע בערב אתה מגלה שאתה נמצא באותה תנוחה מאז שקמת ואומר לעצמך שהגיע הזמן לנוח כיוון שעבדת קשה כל היום. למחרת אתה קם באותה שעה וחוזר על אותן פעולות רק בתנוחה אחרת. אם הסיטואציה מצלצלת מוכר, אתה כנראה חווה הצקות מעשתרות, השד שאחראי על עצלנות, גאווה ושכנוע עצמי. יש לו גם צד חיובי והוא אוחז בכוח נגד נחשים.

עשתרות הוא שד ששורשיו מצויינים בתנ"ך. הוא נקרא על שם עשתרת, אלה כנענית קדומה אשר פולחנה היה נפוץ בארץ ישראל הקדומה וכן באזור בבל ופרס. אחד המקומות הידועים בהם מוזכר השם, הוא עירו של עוג מלך הבשן שנקראה עשתרות.

 
אוסה - אי שפיות דעת
שדים

יש לך בעיה מאוד חמורה אם שד זה אוחז בך, כיוון שאתה משוכנע שאתה שולט ביקום או משהו דומה. רוב האנשים יתייגו אותך כמטורף וזה בדיוק מה שאוסה זומם. חלק אחר של האנשים ישחקו את המשחק שלך וזה מסביר את התנהגותם של הרבה פוליטיקאים.

אוסה הוא הנשיא של הגיהנום ומנהל 30 צבאות שדים. אם נתקלת בו, אתה כנראה לא תדע, מאחר והוא יכול לגרום לך לחשוב שאתה מי שהוא רוצה שתחשוב. אבל סימן טוב לדעת שהוא אוחז בך הוא אם אתה דולפין שמצליח לקרוא שורות אלה.

 
סיטרי - מביא לחוסר צניעות והוללות
שדים

נוכחתו באה לידי ביטוי בבתי אחווה אמריקאים טיפוסיים, שם חשיפת הגוף היא דבר נפוץ במיוחד כשאלכוהול מעורב. בנוסף, הוא ידוע כחושף סודות של נשים ולועג להם. כל אדם שעושה צחוק מעצמו בעירום או בחורה שחוזרת בבושה ממעונות הבנים לאחר לילה של סטוץ חד פעמי, יכולים להאשים את סיטרי במקום לקחת אחריות על קבלת החלטות לקויה שלו.

בספר השדים "מפתח שלמה", מצויין כי סיטיר הוא נסיך גדול בגיהנום ושולט ביותר מ-60 ליגיונות של שדים. התגוננות מפניו כוללת לבוש צנוע והימנעות מאלכוהול.

 
פרופלאס - הונאה, ריב ומדון
שדים

כל אחד נתקל במערכת יחסים כזו, אם לא אצלו, אז אצל מישהו שהוא מכיר. בני הזוג מאוהבים זה בזו עד כלות הנשימה, אך לא מפסיקים לריב על שטויות. כל דבר הכי טיפשי מוציא אותם מדעתם ומפר את שלוותם, אם זה להחליט איפה לאכול צהריים או איזה מצעים לשים הפעם. למרות שכולם מתחננים שייפרדו כבר, הם לא מסוגלים ומאוהבים מעל הראש.

בין אתם כאלה או מכירים זוג כזה, אין צד שאליו צריך לבוא בטענות, אלא אל פרופלאס. על פי "פסודומונרכיה דמונום" של ג'והאן ווייר, פרופלאס הוא דוכס גיהנום השולט ב-26 צבאות שדים, אשר מעורר מריבה והונאה. זכרו אם אתם נוטים לריב עם מישהו, זו לא אשמתכם אלא אשמתו של פרופלאס.

 

בעל זבוב - גרגרנות
שדים

אתה יודע שנכנס בך השד הזה כאשר אחרי ארוחת אכול כפי יכולתך, אתה מבקש מהמלצרית לארוז לך כמה סטייקים ושיפודים, ומשם קופץ לפיצרייה  הקרובה כדי לחסל מגש לבד. אם זה אכן קורה, ראה זאת כמחמאה, כיוון שבעל זבוב הוא אחד משלושת המלאכים שנפלו מגן עדן והפכו לשדים הבולטים ביותר, על פי הנצרות. מלבד גרגרנות, הוא גם גורם לרציחות על רקע קנאה ומשדל למלחמות.

גם שד זה מקורו בתנ"ך וגם הוא אל קדום של עמי כנען. הוא מופיע בספר מלכים ב' ובתלמוד הבבלי. בעל זבוב כמובן מוכר גם מספרו הנודע של וויליאם גולדינג, הנושא את אותו השם.

 
אמדאוס - שד התאווה
שדים

הברמנית הצעירה שמגישה לך את השתייה הולכת ונראית יותר טוב מיום ליום. לאט לאט אתה מעלה את סכום הטיפ ואף מוסיף קריצה. היא מתחילה לרחף לך בפנטזיות אסורות ומעסיקה את ראשך כל היום. הבעיה היא שאתה נשוי. התשוקה הבלתי נשלטת שלך היא לא אחרת מאשמתו של אמדאוס.

כמו שדים רבים מהמיתולגיה הנוצרית, גם זה מוזכר קודם לכן ביהדות, שם הוא ידוע כאשמדאי. הוא מוזכר בהקשר לסיור שלמה ובית המקדש, וכן בתלמוד ובקבלה. לפי הנצרות הוא מלך הגיהנום, אחד מבין 7 המלאכים שנפלו מגן עדן והפכו לשדים. הוא הכי פעיל בנובמבר וכל חטא שנעשה בשמו יביא את הנוצרי המאמין ישירות למדור השני בגיהנום. אם אכן נפלתם קורבן לאמדאוס, עליכם לשרוף כבד ולב של דג על גחלת, כפי שמופיע בספר טוביה.

 
ורני - חוסר סלחנות
שדים

בוקר, אתה צריך ללכת לעבודה. אתה כבר כועס כי לא חנית מתחת לבית וחבורת הפעילים למען בעלי חיים לא מקלים עליך. הם רק רוצים את חתימתך ושתיקח עלון, אבל זה ממש לא מעניין אותך ואתה קורע את העלון בפניהם ומשליך אותו על הריצפה. הגעת לאוטו ואתה בדרך, רק יצאת לרחוב ואישה מבוגרת עם מקל הליכה "חוסמת לך את הדרך" כשהיא חוצה את הכביש. כיוון שצפירה עיקשת לא האיצה אותה, שחררת גם הערה לגבי הגיל והאינטיליגנציה שלה. כל מי שסביבך חושבים שנכנס בך שד ושמו ורני. זהו נסיך הכס של הגיהנום והוא בראש ההיררכיה לפי סיווג השדים של סבסטיאן מיכאליס. לפי הנצרות, הקדוש דומיניקי הוא הכתובת במקרה ונתקלת בורני.

 

לוציפר - התגלמות הרשע
שדים

מבין 7 החטאים החמורים ביותר בנצרות, לוציפר אחראי על גאווה וזו גם הסיבה בגינה נפל מגן עדן והפך לשד. הוא היה מאוהב בעצמו, ללא חוסר המודעות המלווה לחטא זה אצל הרוב. הוא היה המשנה לאלוהים וכאשר הוא קם מכיסאו, התיישב לוציפר בכס ברוב גאוותו. זה עורר מלחמה בקרב מלאכי גן עדן כשבסופה, הצליח מיכאל לגרש אותו לאדמה, שם הוא שולט בכל 7 המלאכים שנפלו עימו ומכונה "השטן". אותם שדים אחראים על התנהגותם הרעה של בני האדם כפי שראינו בשדים קודמים.

כמובן שגם לשטן בכבודו ובעצמו יש שורשים יהודיים. הוא מופיע בספר ישעיהו כ- "הילל בן שחר" והכוונה בכתובים היא למלך בבל. השם לוציפר הוא תרגום לקוי ללטינית והשימוש בשם קיבל משמעות מעודכנת בנצרות. פשוטי העם צריכים לחשוש ממנו פחות, מאחר והוא נוטה יותר לדבוק בבעלי שררה כמו עריצים רבים בהיסטוריה. דוגמא בולטת היא האימפריה הרומית ושליטיה הגאוותנים.

 

חלק מהמופיע כאן הינו ברוח קלה והרוב קשור במסורת הנוצרית. עם זאת אל לנו להתעלם מהעובדה הפשוטה שהיהדות קדמה לה והשפיעה עליה עד מאוד. ראינו כי חלק לא מבוטל מהשדים הנוצריים, מקורם בספרי הקודש היהודים.

מעבר לעובדות ההסטוריות והדתיות המרתקות הללו, עלינו לקחת את התוכן לקראת יום הכיפורים. על אף היותנו יהודים והרלוונטיות של השדים מאוד מצומצמת עבורינו, החטאים המופיעים משותפים לכל בני האדם מכל הדתות.

לכן קחו איתכם לשנה החדשה כמה התנהגויות כאלה שתוכלו ואף כאלה שחשבתם עליהן לבד, ונסו לשפר אותן. בניגוד לרוח הצחוק המופיעה בכתוב, ההתנהגויות הללו אינן אשמתם של שדים, אלא באחריותינו בלבד.

שתהיה שנה טובה וגמר חתימה טובה!


 

תרגום מאנגלית - מילה תרגומים

מעוניינים להתייעץ עם מומחה בנושאי כישופים ועין הרע? לחצו כאן!

מקור: פנחס. נ.ב
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.