print header

מכתב התפטרות או המשך העבדות

הרבה אנשים שיוצאים לעצמאות, מגדירים את התקופה הקודמת שלהם - כשכירים - כעבדות. בוס על הראש, תנאים מגבילים וחלומות שנשכחים ונדחפים עמוק עמוק לתוך המגירה. ספרים, חוקרים ומחקרים מלמדים אותנו שיש שני סוגי אנשים בעולם: שכירים ועצמאיים. הסוג השני, פשוט לא יכול לחיות תחת שרביטו של עצמאי אחר שמכפיף אותם לעצמאותו. בעולם קצת פחות דיכוטומי, האמת היא איפשהו באמצע.
 
נכון שיש הרבה גוונים של אפרוריות בעיסוק כשכירים, אבל מאידך לעצמאיים יש ״צבעוניות״ בלתי ניתנת להכלה לעיתים, ותפיסה כללית שיכולה להיות מכבידה על הנפש והעבודה השוטפת. הרבה שכירים ממשיכים לשים את החלומות שלהם בצד כי הם לא יודעים מה מצפה להם בהמשך הדרך, אם יחליטו ללכת עליהם. שנות ה-90׳ והשנים הראשונות באלפיים לספירה, הציפו אותנו במדריכים לעצמאות מהירה ודחפו אותנו בעקבות החלום להיות מי שנרצה להיות. אבל כשהתנאים הנוחים משאירים אותנו באיזור הנוחות, נדרשת החלטה אמיצה ואמונה בדרך שנתווה לעצמנו, וזה לכשעצמו יכול להיות מאיים ומרתיע.
 
מכתב התפטרות: איור של גבר בחליפה ליד מכתב פיטורים
מה שבטוח לשני הצדדים ולכל סוגי האנשים, הוא שאם על הפרק עומד ניסוח של מכתב התפטרות, יש כאן בעיה שדורשת מענה הן מהשכיר והן מהמעסיק.
 
כשכירים, אנחנו נוטים לחשוב על מכתב התפטרות כצעד מתריס. הרי המערכת עד לפני רגע ראתה אותנו כבורג אינטגרלי שמקבל תנאים מיטביים לעבוד בהם. למה בכלל שעובד או עובדת כלשהם יקומו יום אחד בבוקר ויחליטו לשבור את הכלים, להמר על האסימונים ולצאת לדרך חדשה אל הלא נודע?
 
כמעסיקים, עולה החשד לפעמים כשלעובדים יש תורים לרופאים או ילד שוב חולה, שהלה עסוקים יותר במקומות חדשים, והם בכלל מתראיינים או מגישים קורות חיים. כמו במערכות יחסים אחרות, כל צד בסיטואציה מנסה להפסיד פחות. המעסיק ינסה למזער את הנזקים שבאיבוד העובד/ת, ובמקום לנסות למצוא פתרונות שיקרבו אותם חזרה לעבודה כמו תנאים משופרים, ריענון, גמישות, או דלת פתוחה וקשובה, הם יעדיפו לבחור בהתבצרות בעמדה הראשונית.
 
נקודת המבט הרלוונטית יותר להתמקד בה בהיבט הזה, היא של המועסק. הפריזמה של העובדים הרבה יותר מצומצמת. הם צריכים להתמקד רק בעצמם, ולהיות מוכנים לכל תרחיש שמאיים עליהם, או פתוחים להזדמנויות שיוכלו לקדם אותם מקצועית ואישית. בהרבה מקרים התעלמות מהאפשרות לכתיבת מכתב התפטרות, יכולה לגרום לסטגנציה, שחיקה ותסיסה. מעסיקים מאידך, צריכים לדאוג שהעובדים שלהם מספיק מרוצים מהעבודה, הקידומים, והתנאים, כדי שלא יחפשו לעצמם מקומות עבודה חדשים. ישנם גם מעסיקים שלוקחים את זה 'צעד אחד קדימה', שבוחנים אם גם בפן האישי העובדים שהם מעסיקים מסופקים, ומגיעים לעבודה יום יום כשהבית מאחוריהם לא נשרף או שעל ספת הפסיכולוג לא עולים משברים קיומיים. כי עובדים לא מרוצים מסבים נזק לעצמם ולמקום העבודה. התפוקה שלהם יורדת וגם הסביבה שלהם מושפעת מכך לשלילה.
 
לכן, אחרי שהבנתם אם יותר מתאים לכם להיות שכירים או עצמאיים, קחו בחשבון את הצד השני, והבינו שיש פחדים שאסור שינהלו אותנו, וניסוח מכתב התפטרות יכול להיות הצעד הראשון בהתמודדות איתם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.