print header

5 תפיסות מוטעות על "זמן" שמונעות מכם הצלחה ואושר

"זמן שווה כסף" – כולם מכירים את האמרה הזו ובעוד שזמן הוא אכן מצרך יקר, הוא לא דבר מה שאנחנו יכולים לדרוש ולהשיג ממנו עוד ועוד. על אף שכולנו מודעים לחשיבות של הזמן שלנו, אנחנו מבזבזים אותו ללא הרף בניסיון לשלוט בו ולהחליט כיצד יעבוד, ובנוסף לכך, ניהול הזמן הפך עבור רבים לאובססיה שלמה, כמו מעין תופעה תרבותית חדשה, שמוקפת במיתוסים שחלקנו התרגלנו להאמין בהם למרות שהם פוגעים בנו יותר מאשר עוזרים לנו. התפיסות המוטעות האלה מפחיתות את היצרנות שלנו, הופכות אותנו לפחות יעילים, מורידות לנו את המוטיבציה וגורמות לנו לסבול משחיקה. כדי להתגבר על כל התופעות האלה צריך קודם כל להבין מה נכון ומה לא, וכיצד לנצל את הזמן כמו שצריך לטובתנו כדי שנוכל, עם הזמן, להגיע לאושר ולהצלחה.
 

תפיסה מוטעית 1: כל רגע בזמן שווה לרגע אחר

כל דקה היא 60 שניות, כל שעה היא 60 דקות, ומשכו של הזמן הוא קבוע לא משנה מה, אך מה שמבדיל בין כל דקה ובין כל שעה זה הדרך שבה נבחר לנצל אותן. לדוגמה, אדם שבאופן קבוע שם בעדיפות ראשונה את העבודה על פני המשפחה, עלול לגלות בעתיד שמערכות היחסים שלו עם אשתו ועם ילדיו ספגו פגיעה קשה. יש זמן שמתאים לעבודה וזמן שאותו עלינו להקדיש גם למשפחה, ועלינו ללמוד לזהות את הזמנים האלה כדי שלא נפגע בשום רובד בחיינו בטווח הארוך.
 
יחד עם זאת, בעוד שאי אפשר לגעת בזמן כמו בחפצים אחרים, כמו כסף למשל, הוא עדיין נחשב למשאב, אולם אותו יש למדוד באיכות, ולאו דווקא בכמות. הזמן שתעבירו בהגשמת שאיפות, למידת יכולות חדשות, שמירה על בריאותכם וטיפוח היחסים שלכם, יהיה בעל ערך רב יותר מאשר זמן שתעבירו במטלות או בפעילויות שבעדיפות נמוכה. 
תפיסות מוטעות על זמן: שעון שמתפוגג לשעונים קטנים

תפיסה מוטעית 2: יותר זמן = יותר יצרנות

היצרנות שלכם לא נקבעת רק על פי כמות הזמן שעומד לרשותכם. בעוד שזמן רב יותר מאפשר לכם להשלים יותר מטלות, זה לאו דווקא אומר שהאיכות שתגיעו אליה תהיה טובה. הכישורים, המוטיבציה ויכולת הריכוז שלכם – כל אלה משפיעים על התוצאות, ואדם מיומן עם מוטיבציה גבוהה יוכל להשלים מטלות בזמן קצר ובאיכות טובה, ביחס לאדם עם פחות יכולות ובעל מוטיבציה ירודה.
 
יש גם כזה דבר יותר מדי זמן; כשיש לנו את כל הזמן שבעולם, אנחנו מאבדים מוטיבציה וריכוז ונוטים יותר לדחיינות. חשוב לשמור על איזון ולהשתמש בזמן שלנו בחכמה, פשוט כדי לעשות כמה שיותר בכמה שפחות זמן. כמות הזמן היא לא מה שמשנה, אלא מה שאתם עושים עם זו שברשותכם.

תפיסה מוטעית 3: ניהול זמן נכון מטרתו לקבוע משימות ומטלות בלבד

כל אחד צריך ללמוד כיצד לנהל את זמנו, זאת על מנת שבין היתר יוכל לאזן בין החיים האישיים למקצועיים. בתוך הלו"ז השבועי צריך לדחוף משימות, פעילויות פנאי, ארוחות, זמן משפחה ועוד, ואם לא לומדים כיצד לעשות את זה נכון, לא מצליחים למצוא זמן אמיתי למנוחה, כי תמיד יהיו עוד משימות ודברים שצריך לעשות.
 
ניהול הזמן שלכם לאו דווקא יאפשר לכם להשלים יותר משימות בזמן קצר, כי אם תציפו את עצמכם במטלות, תגלו שהן תמיד נערמות. אל תתישו את עצמכם בניסיון לנצל כל שנייה ושנייה, ודאגו להכניס ללו"ז שלכם גם זמני מנוחה ורגיעה. עליכם לתת עדיפות למטלות מסוימות על פני אחרות, וכן – יש כאלה שאפשר ואף כדאי לפעמים לדחות למחר. אם תנהלו את הזמן שלכם כמו שצריך, אתם תגלו שיש לכם את כל הזמן שבעולם – גם למנוחה.
תפיסות מוטעות על זמן: שעון כיס על חוף הים

תפיסה מוטעית 4: לא תוכל לשלוט בלו"ז שלך אם אתה לא הבוס של עצמך

אנשים רבים מאמינים שאם הם כפופים למנהל הם לא יכולים לשלוט בלו"ז שלהם באופן מלא, ויכולת קבלת ההחלטות שלהם מוגבלת עקב אילוצים שמגיעים מלמעלה. זה יכול להיות למשל זמנים שנקבעים עבורכם לפגישות, או אולי מטלות שעליכם להגיש במועד מסוים וקרוב. אכן, אם אתם לא הבוסים של עצמכם יתכן שתתקשו לשלוט בלו"ז שלכם, אך יש כמה אסטרטגיות שיעזרו לכם לנהל את הזמן שלכם טוב יותר, גם במצב שכזה:
  • דאגו ליידע בנוגע לרמת הזמינות שלכם: עליכם להודיע לבוס וגם לעמיתים שלכם בנוגע לשעות מסוימות שלא יתאימו לכם לביצוע מטלות או לעריכת פגישות. למשל, אם אתם נוהגים לאכול בשעה מוקדמת יחסית ולפני כולם, בקשו שלא לקבוע לכם משימות לזמנים האלה.
  • צרו גבולות ברורים: ידעו את הבוס ואת העמיתים שלכם בנוגע למשימות או מחויבויות שאתם פשוט מסרבים לקחת על עצמכם – יתכן שהם גם כלל לא חלק מעבודתכם. זה יעזור להפחית מהעומס שמפילים עליכם, מה שייתן לכם יותר זמן להשלים מטלות אחרות ואולי גם חשובות יותר.
  • צרו סולם עדיפויות למטלות: התחילו מדי יום בהשלמת המטלה החשובה ביותר, ונסו לדחות או אפילו להעביר למישהו אחר מטלות חשובות פחות.
  • בקשו עזרה: אתם לא צריכים להתבייש לבקש עזרה או תמיכה אם אתם מתקשים בדבר מה. הבוס שלכם צריך לספק לכם את כל המשאבים והידע שברשותו ושיאפשרו לכם לנצל את הזמן שלכם בצורה טובה יותר.

תפיסה מוטעית 5: זה טוב להיות תמיד עסוק

כאמור, אנשים רבים מנסים למלא את הלו"ז שלהם עד כמה שניתן כדי להימנע מבזבוז זמן, אחרים עושים זאת בניסיון "להדביק" אחרים ולהימנע מפספוס הזדמנויות. כל זה קורה בצל הרשתות החברתיות שמפעילות עלינו לחץ רב להיות עסוקים, מה שגורם לרבים להקדיש זמן רב יותר לעבודה או לתחומים אחרים מאשר להיבטים אחרים בחייהם. הם מאמינים שכל עוד הם עסוקים זה סימן טוב, מכיוון שזה מגביר את האגו שלהם – הם תמיד משיגים דברים.
 
עם זאת, המאמץ להיות עסוק לשם העיסוק עלול לגרום לכם להישחק עם הזמן, מה שבסופו של דבר יפגע ביצרנות שלכם ובתוצאות שתשיגו. כשאתם תמיד בתנועה ולא מספקים לעצמכם מספיק מנוחה, במהרה תסבלו מתשישות מנטלית ופיזית, עד שבסופו של דבר תתמוטטו, וגם אז תרגישו רע – כי לפתע אתם לא מצליחים לעשות שום דבר. לפיכך, כפי שהצענו עוד לפני, דאגו שבלו"ז שלכם יהיה גם זמן להפסקות ולמנוחה, שיסייעו לכם לשמור על אנרגיות גבוהות בזמנים שבהם אכן תהיו בפעולה.
תפיסות מוטעות על זמן: איש מחזיק שעון

כמה מילים לסיכום

התפיסות המוטעות האלה עלולות לגרום לכם לפתח ציפיות לא מציאותיות בנוגע לזמן ומונעות מכם לנצל אותו כהלכה. מסוכנות גם התפיסות המוטעות שנוגעות לניהול הזמן, כשלמעשה הן אלו שגורמות לכם להיכשל בכך. אנשים רבים מאמינים שהם צריכים להיות עסוקים בלי הפסקה, אולם גם הם פוגעים בעצמם ולמעשה – בסופו של דבר – מבזבזים את זמנם. הבנת המיתוסים האלה תסייע לכם לוודא שאתם לא מבזבזים את המשאב היקר הזה שנקרא "זמן", וחשוב לציין שההשפעה הזו לא תהיה רק לטווח הקצר, אלא היא תראה את תוצאותיה גם בעוד שנים רבות מעכשיו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.