print header

כיצד נבנה תכנית עסקית להגדלת הפעילות ב-2022?

תכנית עסקית היא המצפן שמאפשר לבעלי עסקים לחתור לצמיחה, תוך שמירה על יציבות מרבית. ממה היא מורכבת ואיך ניתן לשמור על הרלוונטיות שלה על רקע הטלטלה של השנה החולפת?
 
תכנית עסקית נחוצה לכל בעל עסק, בין אם מדובר בעסק קטן ובין אם בחברה גדולה. במציאות העמוסה שבעלי עסקים פועלים בה, רבים מהם נוטים להקדיש מחשבה לפיתוח העסק רק בשלביו הראשונים. אחרי ש"התניע", הם מתחילים להתנהל "על אוטומט", תוך כיבוי שריפות ומתן מענה רק לנושאים נקודתיים. המטרה של תכניות עסקיות היא לעצור לרגע את המרוץ היומיומי ולהתבונן על העסק מחדש ברמת המאקרו. זאת במטרה להתייעל מבחינה כלכלית, להימנע מבזבוז משאבים ולהצליח להגדיר מטרות להמשך.
 
תוכנית עסקית: הקלדה על סמארטפון ומטבעות

איפה הייתם רוצים לראות את העסק שלכם בשנים הקרובות?

אם צריך להגדיר מאפיין אחד שמייחד בעלי עסקים שנהנים מפריחה, מדובר ביכולת להגדיר מטרות ולחתור להשגתן. תכנית עסקית בוחנת לעומק את המצב שלכם כיום, את ההישגים ואת נקודות התורפה, ההכנסות אל מול ההוצאות, ועוזרת להגיע אל המטרה שאתם מעוניינים בה. בין אם מדובר במטרה כמו הגדלת הרווחיות ובין אם בקבלת הלוואה לצורך פתיחת סניף נוסף. במילים אחרות, היא מגשרת בין המקום שבו אתם נמצאים לבין המקום שבו אתם רוצים להיות.
 
ומה לגבי בלת"מים? שאלה מצוינת. כל בעל עסק שנאלץ להתמודד עם משבר הקורונה, יודע שגם התוכנית המקיפה ביותר לא יכולה לקחת בחשבון כל אתגר בלתי צפוי. עם זאת, מאחר שתוכניות עסקיות פועלות להתייעלות כלכלית וחיסכון בהוצאות – הן מעניקות לעסקים מרווח נשימה נוסף ועל ידי כך מגדילות את סיכוייהם לשרוד משברים משמעותיים. 

לאילו נושאים כדאי להתייחס בתוכנית העסקית?

מיפוי הקיים 

המקום של העסק כיום – המרוץ היומיומי והצורך לעמוד באינספור מטלות, עלול להקשות עליכם לבצע הערכה מקיפה באופן קבוע. תכניות עסקיות מאפשרות לעצור לרגע ולבצע מיפוי מקיף של מצב העסק העדכני. החל מתחומי האחריות של כל עובד ועד לספקים עיקריים.
 
מיפוי חולשות – בהמשך לסעיף הקודם, יהיה עליכם להתייחס גם לבעיות שהעסק מתמודד איתן. החל מעלויות, דרך קושי בתיעדוף משימות ועד לאתגרים הכרוכים בהכשרת צוותים.
 

מטרות, המלצות ותוכניות להמשך 

הגדרת מטרות עתידיות – התפתחות עסקית מתחילה בהגדרת מטרות לעתיד בצורה ברורה ומדויקת. תכניות עסקיות מאפשרות לכם לעשות זאת, באמצעות התייחסות למקום שתרצו להיות בו בעוד שנה, אבל גם בעוד חמש שנים. זכרו להסתכל לא רק על העסק עצמו אלא גם על הסביבה שבה הוא חי ופועל. האם ישנם אתגרים עתידיים שתוכלו לזהות כבר עכשיו? האם קיימים כלים שיוכלו לעזור לכם להיערך אליהם, ואם כן מה נדרש מכם כדי להשיג אותם?
 
גזירת יעדים – כל מטרה גדולה מורכבת מרשימת יעדים קטנים. בסעיף הזה תצטרכו לפרק את המטרות שהזכרתם לשלבים ולהבין היכן ניתן לשדרג, לשנות ולשפר. התייחסו גם ללוחות זמנים ולתחנות ביניים שבהן תצטרכו לעצור ולבחון מחדש את הכיוון שאליו אתם הולכים. 

בחינת המצב הכלכלי של העסק 

ההיבט הכלכלי הוא חלק בלתי נפרד מתוכניות עסקיות, ולכן ראוי להתייחס אליו גם בכל אחד מהשלבים שהזכרנו וגם באופן נפרד. עבור רוב העסקים, איזון נכון בין הכנסות להוצאות חשוב בשתי רמות – הן כדי להבטיח פעילות תקינה והן כדי לגדול ולהתרחב. מסיבה זו, עסקים צריכים לשאוף לאיזון לא רק כדי להישאר עם הראש מעל המים, אלא גם כדי להגשים את המטרות שהציבו לעצמם בסעיפים הקודמים.
 
כך שאם אתם זקוקים לאוויר לנשימה או רוצים להרחיב את הפעילות העסקית, זה גם המקום לחשוב על פתרונות כמו הלוואה לעסק שלכם. היכולת להשיג הלוואה לעסק קטן עלולה להישמע כמו אתגר, אך בזכות סל פתרונות נרחב שמוצע לבעלי עסקים – תוכלו למצוא את הכיוון המדויק עבורכם. כך למשל ישנם עסקים הפונים אל גופים חוץ בנקאיים, בהם חברות האשראי, שמציעות הלוואה לעסק למגוון מטרות. בין אם עבור תשלומי חשבונות ובין אם לצורך שיפוץ שיאפשר את הגדלת הפעילות והיצע השירותים.
 
השנה הקרובה, שמתחילה בסימן חזרה לשגרה יחסית אחרי שנתיים מאתגרות במיוחד, היא צומת משמעותי לקבלת החלטות הנוגעות לעסק. ולכן הזמן לתכנן איך ייראה העסק שלכם בסוף 2022, וגם בשנים שאחרי, הוא ממש עכשיו.
 
*אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. המלווה: כאל מימון בע"מ. כפוף לתנאי החברה ולעמידה בתנאי החיתום.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.