print header

טיפים לשמירה על הניקיון וההיגיינה של כלבים וחתולים

 כלבים וחתולים הם בני לוויה נהדרים שרבים מאיתנו מגדלים כחיות מחמד והם מכניסים הרבה שמחה והנאה לחיים שלנו. אנחנו עושים הרבה כדי לשמור על הבריאות שלהם: הולכים לבדיקות קבועות אצל וטרינרים, קונים אוכל מובחר, מגנים עליהם מסכנות ומרחיקים מהם מאכלים מזיקים או צמחים מסוכנים. בנוסף לכך, יש עוד היבט בעל משמעות רבה בכל מה שקשור לגידול כלב או חתול והוא כמובן השמירה על הניקיון וההיגיינה שלהם. לרוב לא מדובר במשימות קלות ואם לומר את האמת לפעמים אנחנו גם לא יודעים בדיוק כיצד לבצע אותן בדרך הנכונה. בעזרת הכתבה הבאה אנחנו נעזור לכם לשנות את המצב הזה ונלמד אתכם כיצד לדאוג לניקיון ולבריאות של כלבים וחתולים בדרך הנכונה והבטוחה להם ולכם.
 
או המשיכו לקרוא כדי להכיר טיפים לבעלי חתולים
 

טיפים לשמירה על חתולים נקיים ובריאים

חתולים ידועים בתור חיות מחמד נקיות מאוד שמבלות שעות רבות בטיפוח וניקיון עצמאי. אך למרות זאת ברור לחלוטין שיש צורך לעזור להם בכך מפעם לפעם, גם אם הם לא תמיד אוהבים זאת… איך עושים זאת מבלי להזיק להם מצד אחד אך גם בצורה יעילה ובטוחה עבורנו? זה בדיוק מה שנעזור לכם לגלות במדריך הבא, שמחולק ל-4 התחומים שאתם כנראה הכי מתקשים בהם.

איך ומתי מקלחים חתולים?

בזכות הנטייה הטבעית שלהם לטיפוח, חתולים זקוקים למקלחת לעיתים רחוקות, לרוב במקרים שמשהו דביק או מסריח הסתבך בפרווה שלהם או שיש עליה הצטברות משמעותית של בוץ, לכלוך וכדומה. כדי להבטיח מינימום לחץ ומקסימום יעילות במקלחת כדי להסיר אותם מהם, עקבו אחר הצעדים הבאים:
 
טיפים לשמירה על הניקיון של כלבים וחתולים: חתול מתקלח

1. קבעו את המקלחת לזמן שבו החתול שלכם רגוע (לפי הרגלי סדר היום) שלו ונסו להספיק שתהיה לו שעת משחק עם צעצועים אהובים לפני שאתם מתחילים, כדי להבטיח שגם החתול השובב והפעלתן ביותר יהיה קצת יותר רגוע לאורך התהליך.

2. למען הבטיחות שלכם, מומלץ לקצר לחתול שלכם את הציפורניים לפני שאתם מתחילים. בשביל רבים זהו אתגר גדול עוד יותר מאשר מקלחת, וגם עבור ההתמודדות איתו יש לנו מספר טיפים בשבילכם שיופיעו בהמשך. 

3. התחילו בהברשה כללית ועדינה של פרוות החתול כדי לסלק שערות שנשרו והצטברות של לכלוך. לטפו את החתול, הרגיעו אותו וגרמו לו להרגיש בנוח בסביבה הזאת.

4. אם אתם מתכננים לשטוף גם את אזור הראש, שימו בעדינות קצת צמר גפן בתוך האוזניים שלו או הגנו עליהן באמצעות אביזרים אחרים.

5. הניחו שטיחון אמבטיה או משטח דומה בתוך האמבטיה או הכיור שבהם אתם משתמשים. משטח שכזה מעניק לחתולים יציבות רבה יותר ועוזר לשמור עליהם רגועים. 

6. מלאו את האמבטיה, הכיור או הגיגית שבהם אתם משתמשים בכ-10 ס"מ של מים חמימים, אבל לא חמים. השתמשו בכוס פלסטיק או כלי דומה שעמיד לנזקים כדי לשפוך מים על החתול מתוך האמבט או הכיור, אחרי שהוא התרגל להיות בתוכו. חתולים מסוימים לפעמים מגיבים טוב יותר לתהליך הזה כאשר הכלי ריק בתחילת המקלחת כשהם נכנסים לתוכו, ורק לאחר מכן ממלאים אותו לאט לאט במים תוך כדי שלב השטיפה הראשונית. היזהרו מאוד מלשפוך מים על אזור האוזניים, האף והעיניים.

7. עסו בעדינות על פרוות החתול שמפו לחתולים (מוצרי טיפוח אנושיים נוטים לייבש את העור של חתולים) מהול במים, לפי ההוראות שעל המוצר. אם אין הוראות שכאלו, רצוי בכל זאת להכין תערובת של מעט שמפו ובערך כמות גדולה פי 5 של מים חמימים, לפחות בשטיפה הראשונה. רצוי להתחיל מאזור הצוואר ולהמשיך למטה מבלי לעשות הרבה תנועות נגד כיוון צמיחת השיער. 

8. שטפו עם המים את כל שאריות השמפו מהחתול לפי השיטה שתוארה בסעיף 6, ולאחר מכן השתמשו במגבת פנים עדינה וספוגה במעט מים כדי לנקות את הלחיים, המצח, גשר האף ואזורים רגישים אחרים בעדינות.

9. לייבוש החתול מומלץ להשתמש במייבש שיער על עוצמה נמוכה. רצוי להרגיל את החתול שלכם לרעש שהוא משמיע ולאוויר החם שהוא יוצר כמה ימים ברציפות לפני המקלחת, אם הוא מעולם לא נחשף למכשיר. שיטה נוספת או משלימה לייבוש היא לעטוף את החתול במגבת גדולה ויבשה, ובכל במקרה לאחר הייבוש להבריש את פרוות החיה בעזרת מסרק רחב שיניים אם יש לה שיער ארוך.

טיפים לשמירה על הניקיון של כלבים וחתולים: חתול מתנגב אחרי מקלחת
10. בסיום, אל תשכחו לשבח את החתול שלכם על מקלחת מוצלחת - בעזרת פרסים ותפנוקים שונים. אם אתם מתקשים לעבור שלבים שונים בתהליך, ניתן גם להציג לחתול איזה פינוק טעים על מגש שאפשר יהיה להחזיק מולו בזמן שאתם ממשיכים בביצוע המקלחת.

איך ומתי צריך להבריש את הפרווה של חתולים?

הברשת החתול שלכם היא ככל הנראה אחת מפעולות הטיפוח והניקיון שאתם עושים בתדירות הגבוהה ביותר, לכן כדאי מאוד לדעת איך לבצע אותה בדרך הנכונה. יש חשיבות רבה לכך, משום שפעולה זו עוזרת לחתולים לשמור על ניקיון באופן שגרתי ובצורה הרבה יותר נוחה ממקלחת, מסירה מהם תאי עור מתים, מעודדת זרימת דם תקינה ופרווה בוהקת.

 • לפני שאתם מתחילים להבריש, בדקו שאין פצעים, הצטברויות לכלוך דביקות או בליטות שדורשות בדיקה על פרווה החתול שלכם. 

 • עבור חתולים עם פרווה קצרה, השתמשו במסרק מתכת לחתולים או במברשת יד מגומי וסרקו את הפרווה מהראש עד הזנב ובכיוון צמיחת הפרווה. חלקו את עבודתכם לאזורים והתמקדו בכל פעם באזור אחד, כמו כן, אם זה מתאפשר נסו לסרק את אזור הגרון והחזה של החתול. חתולים קצרי שיער שלא מתקשים לנקות את עצמם בשל גיל או נסיבות גופניות שונות יש לסרק ולהבריש כפעמיים בשבוע.

 • חתולים עם פרווה ארוכה שחיים בתוך הבית לרוב צריכים סירוק והברשה כל כמה ימים כדי למנוע קשרים ולהסיר שערות מתות. ניתן להתחיל לטפל בפרוותם של חתולים שכאלה  בשני שלבים, בעזרת מסרק רחב שיניים בתחילה ומסרק צר יותר בשלב שני, פלסטיק או מתכת. סרקו את הפרווה מהראש עד הזנב ובכיוון צמיחת הפרווה. חלקו את עבודתכם לאזורים והתמקדו בכל פעם באזור אחד. כמו כן, אם זה מתאפשר, נסו לסרק את אזור הגרון והחזה של החתול. אם אתם נתקלים בקשרים, נסו לפזר עליהם מעט טלק ולהתיר אותם בעזרת האצבעות.

טיפים לשמירה על הניקיון של כלבים וחתולים: הברשת פרוות חתול
אם באזור פי הטבעת של החתול יש פרווה עם שאריות צואה, ניתן לקצוץ אותה בעזרת מספרי ציפורניים, ולשטוף אותן אחר כך עם חומר חיטוי כמובן. באותה ההזדמנות שאתם מטפלים במקום זה בגוף חתולכם, בדקו אם אתם רואים משהו שנראה כמו גרגרי אורז קטנים וחומים על האזור הזה. אם כן, יש לגשת לווטרינר משום שייתכן ומדובר בתולעי מעיים.

איך שומרים על ניקיון האוזניים של חתולים?

אוזניים של חתולים מסוגלות לקלוט רעש של פחית טונה או מקרר נפתחים גם ממרחק אדיר, אבל זה לא אומר שלא צריך לשמור על הניקיון שלהן. אם עושים זאת מגיל צעיר ובאופן הדרגתי, ניתן להרגיל חתולים לטיפולים שכאלה, ויש אף כאלו שלומדים ליהנות מכך כאשר עובדים בצורה נכונה וזהירה.

 • יש לבדוק את מצב אוזני החתול שלכם פעם בשבוע, ולראות האם הן נקיות מהצטברות של שעווה, לכלוך או ראיות לבעיה רפואית כלשהי כמו אדמומיות, נפיחות, ריח רע וכדומה. חלקה החיצוני של האוזן צריך להיות מכוסה לחלוטין בפרווה דלילה ללא קרחות, וחלקה הפנימי צריך להיות עם עור חלק בצבע ורוד.

 • בקשו מהווטרינר שלכם המלצה לנוזל ניקוי אוזניים והשתמשו בכמות המצוינת על האריזה כדי להרטיב כדור צמר גפן נקי או חתיכת בד גאזה.

 • קפלו את אוזני החתול אחורה בעדינות והתחילו לנגב את החלק הפנימי שלהן ולהסיר בעדינות הצטברויות של שעווה, או לכלוך. שימו לב שאתם לא מתקרבים לתעלת האוזן עצמה ושאתם מסירים לכלוך במקום לנגב ולשפשף אותו כנגד עור האוזן הרגיש. 

 • אם אין שום סיבה נראית לעין לעשות זאת - לרוב אין צורך מיוחד לנקות את אוזני החתול שלכם.

 • אם אתם רואים לכלוך שנראה כמו שאריות של קפה שחור, ככל הנראה מדובר בקרדית האוזן או טפיל דומה שדורש טיפול של וטרינר.

איך קוצצים לחתולים את הציפורניים? 

אם החתולים שלכם סובלים מציפורניים ארוכות שנתקעות בכל דבר ואם הם שורטים רהיטים שונים ברחבי הבית כל הזמן, תחילה רצוי שתקנו להם מתקן גירוד שיעזור להם להתמודד עם הבעיה בעצמם, ובהמשך לכך תבקשו מהווטרינר שלכם שיראה לכם כיצד לבצע קיצוץ ציפורניים. בהמשך להמלצות שלו וכדי להבין יותר טוב איך לעשות זאת, אתם מוזמנים לקרוא את הטיפים בנושא קיצוץ ציפורניים לחתולים שהצגנו עבורכם בעבר במסגרת מדריך העצות השלם לטיפול בחתולים.
טיפים לשמירה על הניקיון של כלבים וחתולים: חתול שולף ציפורניים

 

טיפים לשמירה על כלבים נקיים ובריאים

הכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם, ולכן זה אך טבעי שאנו נרצה לשמור עליו נקי ובריא, במיוחד משום שאנחנו מאוד אוהבים לשחק עם כלבים, להתכרבל לצידם על הספה או המיטה וליהנות ממגע הפרווה הרכה שלכם. באופן עקרוני, במרבית המקרים כלבים נוחים יותר מחתולים להתמודדות ולשיתוף פעולה יפה בכל מה שקשור לשמירה על ניקיון והיגיינה, אך עדיין רבים מאלו שמגלים את חיות המחמד האלו עלולים להתקשות ב-4 התחומים הבאים, לכן יש לנו כמה טיפים בשבילכם שכדאי להכיר!

איך ומתי מברישים ומסרקים כלבים?

סירוק והברשה של פרוות הכלב שלכם היא חלק חשוב מהטיפול בחיית המחמד האהובה הזאת. הפעולות האלו מסירות פרווה שנשרה, מונעות קשרים, מפזרות בצורה אחידה את שמני העור של הכלב ונחוצות כדי לצמצם את הצורך במקלחות ובשטיפות.

 • תדירות ההברשה והסירוק תלויה מאוד בגזע הכלב שלכם - יש זנים קצרי שיער שלמעשה כמעט ולא זקוקים לטיפול שכזה, אלא רק לליטוף בעזרת מברשת גומי או כלי עדין דומה. כדי לוודא את התדירות הבטוחה ביותר רצוי להתייעץ עם הווטרינר שלכם, אך הנה כמה המלצות כלליות שכדאי להכיר:
- כלבים עם פרווה חלקה וקצרה, למשל קלפי אוסטרלי - לרוב צריך להבריש פעם בכמה שבועות כדי להסיר פרווה שנשרה. 
- כלבים עם פרווה קצרה ודחוסה, למשל תחש - הברשה כל שבוע או שבועיים.
- כלבים עם פרווה ארוכה ועבה, למשל בורדר קולי - הברשה על בסיס שבועי.
טיפים לשמירה על הניקיון של כלבים וחתולים: כלב מסתרק
 • אחרי שהחלטתם לפצוח בשגרת סירוק והברשה, התחילו להרגיל את הכלב שלכם לתנועות הנדרשות, למברשת ולציוד טיפוח הפרווה. לטפו אותו על הגב, החזה, הכתפיים, הצוואר,  הבטן והרגליים. שבחו וצ'פרו אותו על שיתוף פעולה ובהדרגה החלו לשלב בתרגולים האלו את המברשות והמסרקים המתאימים לפרוות הכלב שלכם לפי המלצת הווטרינר. 

 • כשאתם מתחילים לסרק ולהבריש את פרוותו של הכלב ברצינות - אחרי שלב ההיכרות - תנו לו פרס קטן בפעמים הראשונות שהוא מסוגל להתמודד עם 4-5 הברשות רצופות עם כיוון הצמיחה, ולאט לאט נסו להוריד את מינון הפינוקים.

 • בשלבים מתקדמים יותר או אם כלבכם מאוד משתף פעולה, רצוי גם להבריש אותו קצת כנגד כיוון צמיחת השיער כדי להעניק לו נפח וגם לבדוק את מצב העור שלו ולחפש קרציות וטפילים אחרים.

 • שמרו על זמני הסירוק וההברשה קצרים יחסית ואם כלבכם מפגין חוסר שיתוף פעולה ועצבנות, הפסיקו את הטיפוח, הרגיעו אותו ונסו שוב מאוחר יותר באזור אחר. 

איך ומתי מקלחים כלבים?

יש כלבים שאוהבים מים ויש כאלו ששונאים, אך כל הכלבים כמעט צריכים להתקלח מפעם לפעם בין אם הם שייכים לקבוצה הראשונה או השנייה. רצוי להתייעץ עם וטרינר לגבי התדירות הרצויה לכלב שלכם, אך באופן כללי את רוב גזעי הכלבים מומלץ לקלח אחת לחודש.
 
- כלבים עם פרווה קצרה כמו ביגל או ויימרנר ניתן לקלח בתדירות פחותה.
- כלבים עם פרווה שומנית כמו באסט האונד צריך לקלח פעם בשבוע.
- כלבים עם פרווה דוחת מים כמו למשל גולדן רטריבר צריך לקלח בתדירות פחותה כדי להגן על שמני העור הטבעיים שלהם.
- כלבים עם פרווה עבה כמו אלסקן מלמוט וסמויד יש לקלח לעיתים רחוקות יחסית, אך חשוב מאוד לסרק ולהבריש אותם היטב בתדירות גבוהה.
טיפים לשמירה על הניקיון של כלבים וחתולים: כלב מתקלח
 • לפני הכל, חשוב שתרגילו את הכלב שלכם למגע ולטיפול שהוא יחווה בזמן מקלחת. אם אתם מתכננים לנקות אותו בגיגית, באמבטיה או בכל מקום דומה אחר, הרגילו אותו אליו לפני המקלחת. הושיבו את הכלב במקום, לטפו אותו, שבחו אותו וגרמו לו להרגיש בנוח. 

 • אחרי שעברתם הכנה שכזו מספר פעמים, הגיע הזמן לדבר האמיתי. תחילה הציגו בפני הכלב שלכם את הציוד בו תשתמשו; תנו לו להריח את המוצרים המתאימים שייקחו חלק בעניין, תנו לו להאזין לרעש של מים זורמים וטפחו עליו קלות עם המגבת שתשתמשו בה כדי לנגב אותו. 

 • אם הפרווה של הכלב שלכם מלאה בקשרים או לכלוך, כדאי להבריש אותה קלות לפני שאתם מתחילים במקלחת.

 • התחילו לשטוף את הכלב במים פושרים או חמים במידה מועטה, מהאמבטיה או מהברז, מאזור הצוואר והעורף ועד לזנב. אם הכלב שלכם זז הרבה במהלך המקלחת, רצוי להגן על האוזניים שלו עם כדורי צמר גפן ולהימנע מלשטוף את האזור הזה באופן כללי. שפשפו קלות את הפרווה כדי לוודא שהמים מגיעים אל עור הכלב ולא שוטפים רק את הפרווה החיצונית.

 • אחרי שפרוות הכלב הורטבה כראוי, קחו שמפו לכלבים בכמות הרצויה והחלו לנקות תחילה אז אזור החזה ואז לאט לאט הרחיבו את טווח התנועה שלכם לשאר אזורי הגוף. זכרו לשבח את הכלב שלכם ולפנק אותו על שיתוף פעולה והתנהגות רגועה.

 • אחרי שהתחלתם לעבור הלאה מאזור החזה, עסו את השמפו על הכתפיים, נקו את צדי הגוף של הכלב, את חלקו האחורי, הרגליים הקדמיות, האחוריות ולבסוף את הזנב.

 • בסיום שטפו את הכלב היטב עם מים והעבירו את האצבעות שלכם לתוך עומק פרוותו תוך כדי, על מנת לוודא שלא יישארו עליה שאריות שמפו.

 • היו מוכנים לכך שכלבכם כנראה יתנער במהלך המקלחת ויתיז מים לעבר כל הסביבה, אז הרחיקו מראש מהאזור מכשירים חשמליים או כל פריט רגיש אחר.

 • בסיום, נגבו את כלבכם בעזרת מגבת עבה וסופגת. אין צורך לנגב אותו ביסודיות, היות ורוב הכלבים מסוגלים להתייבש באופן טבעי ללא השלכות שליליות משמעותיות. באופן עקרוני רצוי שלא להשתמש במייבשי שיער, אך אם אין ברירה אחרת הקפידו לעשות זאת על טמפרטורה נמוכה, במרחק בטוח מהכלב ותוך הקפדה על זהירות בכל מה שקשור לחשמל ומים. 

טיפים לשמירה על הניקיון של כלבים וחתולים: כלב מתנגב אחרי מקלחת

איך שומרים על השיניים של הכלב נקיות ובריאות?

למרות שבמציאות זה לא תמיד מתאפשר, באופן עקרוני רצוי לצחצח את שיני הכלב שלכם בכל יום - ואם לא אז לפחות השתדלו לעשות זאת בתדירות הכי קרובה לכך. יש חשיבות מיוחדת לפעולה הזו אם אתם מגדלים כלב קטן או גזע בעל נטייה למחלות חניכיים כמו למשל: פודל ננסי, שי טסו, פאג, פקינז, בוסטון טרייר, בולדוג צרפתי וכדומה. כדי לעשות זאת בדרך היעילה והבטוחה, יש לרכוש מברשת ומשחת שיניים מותאמות לכלבים. שימו לב שמשחות השניים האלו נמכרות בטעמים שונים, וחשוב לבחור טעם שהכלב שלכם יאהב כדי להרגיל אותו לפעולה.
 
 • כהכנה לאימוץ שגרת צחצוח, מרחו קצת ממשחת השיניים על האצבע שלכם ותנו לכלב ללקק אותה. בהמשך העבירו אותה על השיניים והחניכיים של כלבכם בזהירות - צעדים אלו יכינו אותו "לדבר האמיתי". הקפידו לשבח וללטף אותו לאחר סיום ההתנסויות האלו, אם הוא התמודד איתן בהצלחה.

 • אחרי שכלבכם מוכן לכך, מרחו מעט משחת שיניים על מברשת ייעודית, הרימו את שפתיו והברישו קלות את הצד החיצוני של השיניים מספר פעמים. לאחר שהצלחתם, צ'פרו את הכלב בעזרת פינוק או שבחים וליטופים. המשיכו כך לאורך כל הצד החיצוני ותוך כדי בדקו האם אתם רואים סימנים מחשידים על השיניים או החניכיים.

 • אם התהליך עובר בשלום ניתן לנסות לפתוח את פיו של הכלב כדי לצחצח את החלק הפנימי, אך רוב הכלבים לא מקבלים זאת לאורך זמן ואין להתעקש על כך. 

 • במקביל לכך זכרו לספק לכלבים שלכם צעצועים מיוחדים לשמירה על בריאות הפה ומפעם לפעם גם להשתמש בתוסף למים שעוזר לשמור על ההיגיינה. התייעצו עם הווטרינרי שלכם בנוגע לסוג הרצוי ותדירות השימוש ובררו איתו גם את הצורך שלכם בניקוי שיניים יסודי תחת הרדמה, אחת לשנה או בתדירות אחרת.

טיפים לשמירה על הניקיון של כלבים וחתולים: כלב עם צעצוע בפה

איך שומרים על הכלבים בחורף?

בניגוד לחתולים - שהם חיות מחמד שמבלות את רוב זמנן בבית, במיוחד בימי החורף הקרים - כלבים לעיתים קרובות מבלים שעות ארוכות בגינה או בחצר וצריכים לצאת לטיולים מחוץ לבית כדי לשחרר אנרגיות. בשל כך הבריאות והטיפוח שלהם עלולים להיפגע לא מעט בתקופת החורף, לכן כדאי לכם להכיר את הטיפים של הווטרינר ד"ר אלון שיינר שיסביר לכם במה להאכיל אותם כדי לשמור על פרוותם, איך לייבש אותה אם הם נרטבו ומה צריך לעשות כדי להגן על העור שלהם מיובש.
 
מקור התמונות: hillary hFernando Vegadepositphotos.com
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.