print header

מתי יש ואין צורך לשלם על ביקור בחדר מיון ופינוי עם אמבולנס?

 ביקור בחדר מיון של בית חולים הוא לרוב חוויה לא נעימה אך לפעמים הכרחית, לכן יש כמה דברים שחשוב מאוד לדעת לגביה... אם אין לנו אפשרות גישה לשירותי רפואה דחופה אחרים, או שהם לא מסוגלים לתת לנו מענה בריאותי מתאים, אין ברירה אלא להגיע למקומות האלה באופן עצמאי או בעזרת אמבולנס. לאחר שעושים זאת לפעמים מגלים שהאירוע הזה עלה הרבה מאוד כסף, מפני שתחת נסיבות מסוימות הוא לא נחשב למוצדק ולכן נגבה עבורו תשלום שאינו מסובסד או מכוסה על ידי קופות החולים בארץ. אז מהן בדיוק הנסיבות אשר מגדירות ביקור מוצדק בחדר מיון שעבורו אין צורך בתשלום? 

מתי מקבלים פטור מתשלום על פנייה למיון לפי סל הבריאות?

באופן כללי, תשלום על ביקור בחדר מיון מורכב מאגרת מיון ותשלום למימון הטיפול של המבקר. הטיפול הרפואי הניתן בחדרי מיון מוענק בתשלום על פי התעריפון שקובע משרד הבריאות, המפרט גם תשלומים עבור שירותים שונים שאולי ניתנו במהלך הביקור. אך למרות זאת, מקרי רפואה דחופה שונים "מצדיקים" פנייה לחדר מיון ולכן לא נגבה בעקבותיהם תשלום על טיפול, או שיש צורך בתשלום אגרת מיון בלבד.

מתי יש פטור מלא מתשלום עבור אגרת מיון וטיפול בחדר מיון?

 • כאשר מטופל מגיע לחדר מיון עם מכתב רפואי ו/או עם טופס 17 (התחייבות מהגורם הרפואי המבטח עבור שירות רפואי לו זכאי המבוטח), ולא מאושפז.
 • כאשר מטופל מאושפז, גם אם אין ברשותו מכתב רפואי או טופס 17.
 • נפגע תאונת עבודה אשר בידו טופס 250 (אישור מעביד לעובד שכיר למתן טיפול רפואי ראשוני).
מתי משלמים על ביקור בחדר מיון ואמבולנס: חזית של חדר מיון
 • מטופל אשר מגיע לחדר מיון בעקבות תאונת דרכים ומסוגל לספק אישור משטרה לאירוע.
 • תלמיד שנפגע במסגרת שהות במוסד הלימודי שלו, לפעמים גם בדרך הלוך או חזור, או במהלך פעילויות כמו טיולים כיתתיים, ובידו אישור מבית הספר.
 • מקרים של שבר חדש בעצמות.
 • פריקה חמורה של כתף או מפרק.
 • חדירת גוף זר לעין.
 • מטופל עם גוף זר בדרכי הנשימה.
 • תינוקות עד גיל חודשיים עם חום של מעל ל-38.5 מעלות.
 • מבוטחים אשר נפגעו כתוצאה מאלימות במשפחה או תקיפה מינית ויש הצדקה רפואית לפנייתם. 
 • חולי דיאליזה.
 • נשים שחוות צירי לידה.
 • מקרים חריגים נוספים בהם ניתן לקבל פטור מלא מתשלום מפורטים כאן, באתר משרד הבריאות.

מתי ביקור בחדר מיון מצריך תשלום אגרה בלבד?

אם הפנייה לחדר המיון התרחשה בין השעות 06:00-01:00 ואינה מוצדקת מבחינה רפואית על פי הסעיפים שפורטו מעלה ובאתר משרד הבריאות, או אם מתברר בדיעבד שפניית המטופל מוצדקת מבחינה רפואית, חל עליו תשלום של אגרת מיון בלבד. קופות חולים ומסגרות ביטוח שונות עשויות לעיתים לאפשר החזרים או מתן פטורים נוספים, כפי שיפורט בהמשך.

מתי לקוחות קופת חולים מכבי מקבלים פטור מתשלום על פנייה למיון?

מבוטחי קופת חולים מכבי זכאים לכל הפטורים שמעניק סל הבריאות כפי שכבר פורטו, ובמקרים נוספים כגון: פנייה טלפונית מרופא מכבי שניתנה לפני הפנייה למיון, חבלת ראש של תינוקות עד לגיל שנתיים, אצירת שתן שמחייבת התקנת קטטר, חבלת ראש מעל גיל 70, הכשה או נשיכה של בעלי חיים כגון נחש או עקרב, התקף אסתמה (כאשר המוקדים של מכבי אינם פעילים) ועוד.
 
לפירוט המלא עבור מבוטחי מכבי - לחצו כאן.

מתי לקוחות קופת חולים כללית מקבלים פטור מתשלום על פנייה למיון?

מבוטחי קופת חולים כללית זכאים לכל הפטורים שמעניק סל הבריאות כפי שכבר פורטו, ובמקרים נוספים כגון: כאשר ההגעה למיון נעשית בעקבות הפנייה מאחות במוקד כללית CALL (תוקף ההפנייה 8 שעות ועליה להיות מונפקת לפני ההגעה למיון) או כאשר ההגעה למיון נעשית בעקבות הפנייה משירות רופאי ילדים / משפחה / עור און־ליין בשעות אשר מפורטות באתר קופת חולים כללית. פטור מלא מתשלום מוענק גם כאשר מרפאות ומוקדי החירום של כללית סגורים במקרים הבאים: פרכוס עקב חום גבוה, תיקון חבישת גבס שנעשתה ביממה האחרונה ועוד.
 
לפירוט המלא עבור מבוטחי כללית - לחצו כאן.
מתי משלמים על ביקור בחדר מיון ואמבולנס: אישה שוכבת על מיטת בית חולים

מתי לקוחות קופת חולים מאוחדת מקבלים פטור מתשלום על פנייה למיון?

מבוטחי קופת חולים מאוחדת זכאים לכל הפטורים שמעניק סל הבריאות כפי שכבר פורטו, ובנוסף לעוד מספר הרחבות ומקרים יוצאי דופן. למשל, דימום משמעותי של נשים בהריון, הכשות נחש או עקיצות עקרב, התקף אפילפטי, פנייה למיון ביום כיפור, חבלת ראש מעל גיל 70 ועוד. בנוסף, קופת חולים מאוחדת מפעילה שורה של מוקדי רפואה דחופה הכרוכים בהשתתפות עצמית בלבד (רשימת מלאה כאן) ושירות מיון היברידי הפעיל בימים א'-ה' בין השעות 19:00 עד 07:00 למחרת ובימי שישי מ-13:00 עד ל-07:00 ביום ראשון בבוקר.
 
למידע נוסף עבור מבוטחי מאוחדת, לחצו כאן.

מתי לקוחות קופת חולים לאומית מקבלים פטור מתשלום על פנייה למיון?

מבוטחי קופת חולים לאומית זכאים לכל הפטורים שמעניק סל הבריאות כפי שכבר פורטו, ובנוסף לעוד מספר הרחבות ומקרים יוצאי דופן. למשל, אגרת המיון למבוטחי לאומית היא בעלות מופחתת מתעריף משרד הבריאות. בכל מקרה חירום רפואי ממליצים באתר קופת החולים לפנות קודם כל לקבלת ייעוץ רפואי בקו טלפון שפועל 24 שעות ביממה, כולל חגים ושבתות. מספר המוקד הוא 507* או 1-700-507507. במקרה בו תקבלו הפנייה לחדר מיון או למרפאת "טרם", היא תועבר ישירות למוקד המבוקש ותמתין לכם שם.
 

למידע נוסף עבור מבוטחי לאומית, לחצו כאן.

מתי משלמים על ביקור בחדר מיון ואמבולנס: רופא

מתי יש פטור מתשלום על פינוי באמבולנס?

כפי שנאמר בתחילת הכתבה, לעיתים כאשר מטופלים מגיעים לחדר המיון הם לא עושים זאת באופן עצמאי אלא באמצעות אמבולנס. בדומה לטיפול בחדר המיון, ישנם מקרים רבים שבהם התשלום על הפינוי הזה הוא חלקי, מכוסה על ידי קופת החולים או אין בו צורך. בתור התחלה, מי שפונה לבית חולים באמבולנס או ניידת טיפול נמרץ ואושפז, זכאי למימון מלא על ידי קופת החולים שלו, אך מי שפונה לבית חולים באמבולנס רגיל ולא אושפז ישלם על הפינוי בעצמו. לכלל המאוד בסיסי הזה יש יוצאי דופן רבים שכדאי להכיר, המכסים את המקרים בהם מוענק מימון של עלות הפינוי:
מתי משלמים על ביקור בחדר מיון ואמבולנס: ניידת טיפול נמרץ
 • אדם שאיבד הכרה במרחב ציבורי והוזמן לו אמבולנס על ידי צד שלישי.
 • נפגעי תאונות עבודה שפונו באמבולנס ביום הפגיעה יקבלו החזר מקופות החולים.
 • חיילי צה"ל זכאים למימוש מהצבא.
 • נשים הרות זכאיות למימון מלא של הוצאות הפינוי לבית החולים אם ילדו עד ל-72 שעות מרגע הפינוי, או על ידי קופות החולים אם לא ילדו בתום פרק הזמן הזה.
 • במקרה של פינוי מטופל אשר נפגע בתאונת דרכים בעזרת ניידת טיפול נמרץ או אמבולנס טיפול נמרץ, קופת החולים תשלם את עלות הפינוי.
 • חולים אונקולוגיים וחולי דיאליזה המגיעים לבית חולים באמצעות אמבולנס בשל הצדקה רפואית זכאים להחזר של 50% מעלות הפינוי. 
 • מבוטחי קופות חולים שונים עשויים להיות זכאים להחזר של 50% מעלות הנסיעה אם הם פונו לבית חולים באמצעות אמבולנס או ניידת טיפול נמרץ. 
 • נפגעי פעולות איבה זכאים למימון מלא של הוצאות הפינוי על ידי המוסד לביטוח לאומי.
למידע נוסף ופירוט רחב יותר של מימון עלויות פינוי באמבולנס ומקרים יוצאי דופן, לחצו כאן.
 
מקור התמונות: Efi Elianwikipedia
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.