print header

כל מה שאתם צריכים לדעת בשביל להבין את דו"חות הפנסיה שלכם

כמה מאיתנו באמת קוראים את דו"חות קרן הפנסיה שלנו בכל פעם שהם נשלחים אלינו בדואר או דרך האינטרנט? כנראה שרובנו מתעלמים מהם למרות שאנו מודעים לחשיבותם, וסביר להניח שזה משום שאין לנו באמת מושג מה עלינו לבדוק בהם. אך מהיום, אתם תתחילו לפתוח את המעטפות שנשלחות אליכם, לקרוא וגם להבין מה כתוב בדו"ח הפנסיוני המפורט והחשוב הזה. איך? בעזרת האתר החינמי "האוצר שלי" תוכלו לקבל את כל המידע שנוגע לקרנות הפנסיה השונות, בצורה ברורה ופשוטה להבנה. כדי שתוכלו להשתמש באתר ולקבל את כל ההסברים הדרושים להבנת דו"חות הפנסיה, הכנו עבורכם את המדריך הפשוט הבא שילמד אתכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על השימוש באתר.
 
או המשיכו לקרוא כדי ללמוד כמה מושגים חשובים ולהכיר את אופן
השימוש באתר
 
מדריך לשימוש באתר האוצר שלי: דף עם מספרים ועליו מחשבון ועט

מהי קרן פנסיה ומה ההבדל בינה לבין ביטוח מנהלים?

דבר ראשון, חשוב להסביר שקרן פנסיה היא למעשה חיסכון פנסיוני ארוך טווח המורכב ממרכיב חיסכון וביטוח. ברגע שתגיעו לגיל פרישה, הקרן מבטיחה תשלום חודשי לכל משך ימי חייכם – נכון להיום גיל הפרישה של גברים הוא 67, וגיל הפרישה של נשים הוא 62. קרן הפנסיה מחולקת ל-3 חלקים:
  • קצבת פנסיה – תשלום שיועבר לכם לכל ימי חייכם לאחר פרישה מעבודה.
  • קצבת נכות – תשלום שיועבר לכם במקרה שלא תוכלו להמשיך לעבוד.
  • קצבת שארים – תשלום שיועבר למשפחותיכם במקרה של מוות.
בישראל קיימת חובת ביטוח פנסיוני כללית, אשר לרוב מתבצעת דרך 2 מסלולים שונים:
  • פנסיה תקציבית – במסגרת זו העובדים אינם נדרשים להפריש סכומים ממשכורתם לצורך תשלומי פנסיה עתידיים - הפנסיה ממומנת מתקציב המעסיק.
  • פנסיה צוברת – במסגרת זו הן המעסיק והן העובד מפרישים סכומי כסף הנגזרים מגובה שכרו של העובד לאחת מקרנות הפנסיה שיבחר. במקרים אלו, אחריות תשלום הפנסיה אינה על המעסיק, אלא ממומנת מהחיסכון הפנסיוני (קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל).

ההבדל בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיה

ביטוח מנהלים הוא סוג של ביטוח חיים עם חיסכון. מדובר בחוזה עם חברת הביטוח, שבו בנוסף לזכות לקבל כסף אם יקרה אירוע ביטוחי של מוות או אובדן כושר עבודה (תלוי בכיסוי שרכשתם), אתם גם צוברים חסכון שתקבלו לפי תנאי החוזה. קרן פנסיה לעומת זאת מבוססת על תקנון זהה לכל החוסכים וכוללת גם כיסויים ביטוחיים למוות או אובדן כושר עבודה.
מדריך לשימוש באתר האוצר שלי: מסמכים עם גרפים ומספרים

מה זה דו"ח קרן פנסיה ומתי הוא נשלח?

דו"ח קרן הפנסיה כולל בתוכו נתונים אודות התשלומים הצפויים מקרן הפנסיה בעתיד, תנועות בקרן שלכם בתקופה שמתוארת בדו"ח (כגון כספים שהופקדו, דמי ניהול ועוד) אחוז דמי ניהול מההפקה ומהחיסכון ולבסוף את מסלולי ההשקעה והתשואות. כיום, ישנם 2 דו"חות קרן פנסיה – דו"ח שנתי ודו"ח רבעוני. דו"ח הפנסיה הרבעוני נשלח 4 פעמים בשנה עד שניים-שלושה חודשים מתום הרבעון הקודם, והוא מתייחס לנתונים אודות חשבון קרן הפנסיה שלכם בתקופה זו. דו"ח הפנסיה השנתי נשלח אחת לשנה עד תום הרבעון הראשון של השנה אחרי (עד ה-31 במרץ), ושם תמצאו מידע אודות חשבון קרן הפנסיה שלכם בשנה שחלפה, בנוסף לאישור הפקדות והצהרות הון עבור מס הכנסה.

מדריך לשימוש באתר "האוצר שלי"

האתר "האוצר שלי" הוקם כחלק ממהלך רחב לקידום חינוך פיננסי, שמטרתו להעלות את המודעות של הציבור להחלטות הכלכליות שכולנו מקבלים מדי יום ולשפר את ההתנהלות הכלכלית שלנו. האתר הוא חופשי לשימוש ותוכלו לרכוש בו מידע וכלים שיסייעו לכם לקבל החלטות טובות יותר בנוגע לכסף שלכם. האתר מכיל מידע פשוט ואמין שמוגש "בגובה העיניים" בלי שום קשר לגוף מסחרי כזה או אחר. כמו כן, המידע שבאתר יעיל מאוד ויכול לעזור לכל אחד לנהל את הכסף שלו בצורה טובה יותר. לחצו כאן כדי להיכנס לאתר "האוצר שלי" ותועברו לעמוד שמוצג בתמונה הבאה.

בעמוד זה תוכלו לקבל את כל המידע שאתם צריכים לגבי הנושאים השונים הקשורים לפנסיה – החל מדפי הסבר להדפסה ועד פרטים על קרן השתלמות וקופת גמל. בראשית העמוד תוכלו להיכנס בלחיצת כפתור ל'הסבר צעד אחר צעד', לומדה מקוונת ונוחה לשימוש שעליה נפרט בהמשך, או ל'דפי הסבר להדפסה' שם תוכלו למצוא את כל ההסברים לדו"חות השנתיים של קרן הפנסיה, ביטוח חיים, קופת גמל ועוד.
מדריך לשימוש באתר האוצר שלי: העמוד הראשי של ההסברים על דוחות הפנסיה באתר "האוצר שלי"
בנוסף, בחלקו התחתון של העמוד הזה תוכלו ללחוץ על קישורים נוספים ולקבל מידע בנושאי קרן פנסיה, ביטוח חיים (ביטוח מנהלים), ביטוח חיים ללא רכיב חיסכון, קופת גמל וקרן השתלמות, כאשר לחיצת עכבר על הנושא הרצוי תשלח אתכם לעמוד הסבר מפורט ונוח לשימוש. בעזרת המידע שבעמודי ההסבר השונים תוכלו להבין מה כל סעיף בדו"ח שבחרתם אומר, על ידי לחיצה על סימן השאלה שמופיע לידו, לצד רכישת טיפים הנוגעים לאותם סעיפים על ידי לחיצה על סימן הנורה.
מדריך לשימוש באתר האוצר שלי: עמוד ההסבר על האייקונים באתר "האוצר שלי"
האפשרות השנייה שראוי לציין באתר הזה היא "הסבר צעד אחר צעד" שהופיעה בעמוד הראשי של הדוחות האינטראקטיביים. לחיצה על האפשרות הזו תוביל אתכם אל העמוד שמוצג בתמונה הבאה, בו יש ללחוץ על לחצן החץ המסומן באדום בפינה השמאלית התחתונה כדי להתחיל לקבל הסבר פשוט על קריאת דו"ח הפנסיה.
מדריך לשימוש באתר האוצר שלי: העמוד הראשי של "הסבר צעד אחר צעד"
לאחר מספר עמודי הסבר כללי תגיעו לעמוד הבא, בו תוכלו לבחור את המוצר הפנסיוני שעליו אתם רוצים לקבל הסבר – קרן פנסיה חדשה, ביטוח חיים (ביטוח מנהלים) או ביטוח חיים ללא מרכיב חיסכון. אחרי שבחרתם את המוצר הפנסיוני שעליו תרצו לקבל הסבר, כל מה שנותר הוא לקבוע את מעמדכם (שכירים או עצמאים)  וללחוץ על כפתור החץ המסומן באדום. לאחר מכן, תגיעו לדו"ח הרצוי בו תוכלו לקבל את ההסברים לסעיפים השונים על ידי לחיצה על לחצן סימן השאלה, ולרכוש טיפים לאותם סעיפים על ידי לחיצה על לחצן הנורה.
מדריך לשימוש באתר האוצר שלי: העמוד רגע לפני שמתחילים

אז אם עד היום הרגשתם שאין לכם את מי לשאול שאלות בקשר לפנסיה שלכם בכלל ולדו"חות הפנסיה שלכם בפרט, עכשיו יש לכם מקור אמין ומוסמך שיוכל לעזור לכם להתמודד עם הנושא. זכרו, ככל שתקדימו לבצע החלטות ובחירות חכמות בקשר לפנסיה שלכם, כך תקבלו יותר כסף בעתיד!

לחצו כאן כדי לעבור למדריך דו"חות הפנסיה של "האוצר שלי" 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.