print header

המוח האנושי והשפעת הבעת תלונות על מבנהו ותפקודו

כמעט כולנו מכירים לפחות אדם אחד שמרבה להתלונן, גם כאשר לכאורה אין לו סיבות לעשות זאת; חלק נוהגים לציין מכאובים בגופם, אחרים לא אוהבים את האופן שבו חייהם מתקדמים ויש כאלו שפשוט חייבים להתלונן כי אחרת הם מרגישים שמשהו לא תקין בסדר היום שלהם. אם גם אתם מכירים אנשים כאלו או נמנים ביניהם, מומלץ שתקראו את הכתבה הבאה ששופכת אור מכיוון מדעי דווקא על האופן בו תלונות משפיעות על מצבנו הנפשי, וליתר דיוק – על המוח שלנו.
 
השפעתן של תלונות על המוח: איור של מוח עם צד חיווטים בצידו השמאלי
 

גמישותו המפתיעה של המוח האנושי

"מחשבה משנה מציאות; אני ראיתי כיצד אנשים מחווטים מחדש את מוחם באמצעות המחשבות שלהם, מה שריפא באופן תמידי מצבים של קיבעון וטראומה" אמר נורמן דואידג', פסיכיאטר קנדי והמחבר של הספר "המוח שמשנה את עצמו". במשפט הקצר הזה נורמן סיכם בצורה נפלאה כיצד מחשבה בוראת מציאות עם האיבר ששולט על ההוויה שלנו – המוח. 
 
האיבר הייחודי הזה, שבעבר נתפס כלא גמיש וככזה שלא ניתן לבצע בו שינויים, נחקר לעומק בעשרות השנים האחרונות, ובעקבות זאת חוקרים ונוירולוגים החלו להבין שהדעות עליו היו שגויות לחלוטין. המוח האנושי הוא איבר גמיש להפליא שניתן "לחווט" מחדש בעזרת פעולות שונות, ואפילו מתלוננים כרוניים לא יוכלו להתנגד לשינוי חיובי שלו כאשר הם ינסו לשנות את תפיסת עולמם.
 
השפעתן של תלונות על המוח: איור של יד לוחצת על מתג שנמצא על ראש
 

תלונות והשפעתן על המוח

כאמור, המוח הוא איבר גמיש במיוחד, ולהתנהגות והרגלים חיוביים יש השפעה טובה עליו שיכולה לגרום לו להשתנות לחיוב באופן קבוע. למרבה הצער למטבע הזה יש גם צד שני, ואנשים שנוהגים לחשוב בצורה שלילית ולפעול בהתאם משנים את מוחם לשלילה ויוצרים מעגל של מחשבות רעות שאופפות אותם. אנשים אלו לא מחביאים את התחושות שלהם לרוב, אלא חולקים אותן ומתויגים כ"מתלוננים" על ידי הסביבה שלהם, שבאופן לא מפתיע בוחרת להתרחק מהם. אותם מתלוננים תמידיים נחלקים למספר קטגוריות שתוכלו לזהות בהם אנשים שאתם מכירים ואולי אפילו את עצמכם:

1. מתלוננים שמחפשים תשומת לב: האנשים הללו מחפשים תשומת לב חיובית על ידי תלונות שליליות, והם נוטים להתלונן על כך שחייהם גרועים מאוד יחסית לאחרים. למרבה צערם, אותם מתלוננים שמחפשים תשומת לב זוכים לרוב להשפעה הפוכה, שכן לאנשים סביבם אין את האנרגיות להכיל אותם ואת מחשבותיהם, ובמקרים רבים הם מעדיפים לתפוס מרחק מהם ומהתלונות שלכם.

2. מתלוננים כרוניים: אנשים מהסוג הזה חיים בבועה תמידית של תלונות והם נוטים לרחם על עצמכם ולחפש אחרים שירחמו עליהם. פסיכולוגים טוענים שההתנהגות הזו היא בעלת אופי כפייתי, ומתלוננים כרוניים מגיעים למצב שקשה להם להתנגד לרצון להתלונן ולהיתפס כקורבנות שזקוקים לעזרה.

3. מתלוננים עם אינטליגנציה רגשית נמוכה: בניגוד לשני הסוגים האחרים של המתלוננים, לאנשים ששייכים לקבוצה הזו אין שום רצון בדעות או בתחושות של האנשים שסביבם. אם אתם נתקלים באנשים מסוג זה, הדבר שהם הכי מעוניינים בו הוא פשוט להשמיע את התלונות שלהם באוזני כל מי שיקשיב להם, והתגובה היא פחות חשובה.

השפעתן של תלונות על המוח: איש מכסה את פניו ביער

כיצד המוח משחק כאן תפקיד?

למרות שזה לא נראה כך, אנשים שמתלוננים באופן תדיר לא רוצים להרגיש באופן שבו הם מרגישים. התלונות שלהם מגיעות ממעגל שלילי שמזין את עצמנו ומתחיל בתלונות פה ושם שהולכות ומשתלטות על המחשבות שלהם ומשנות את המבנה של מוחם. לפי ד"ר ריק הנסון, מדען בתחום הנוירולוגיה ומחבר הספר "מוחו של בודהה", מחשבות שליליות גורמות לגירוי גדול יותר במוח מאשר כמות מחשבות זהה וחיובית. לכן, החזרה על מחשבות שליליות ותלונות גורמת לחיזוק הקשרים במוח שנוגעים להתנהגות שלנו, מה שגורם לאנשים מסוימים להפוך לכאלו שמתלוננים באופן תמידי. החוקר והנוירולוג הנודע פרופסור מייקל מרצניך אף הוכיח את השינויים החיוביים שמתרחשים במוח במחקר רחב היקף שתוצאותיו פורסמו בשנת 2014, שבו הוא בחן כיצד המוח משתנה לאחר טיפולים פסיכולוגיים שנועדו לשפר את חייהם של הנדבקים. 

האם ניתן לעשות משהו בנידון?

למרות שמדובר בתהליך למידה לא קצר, כפי שהמוח יכול להשתנות באופן שלילי כך הוא יכול גם להפוך להיות חיובי יותר אם רק מתמקדים על הדברים הנכונים. אנשים שנוטים להתלונן צריכים לעשות חזרות על מחשבות חיוביות, כמו שהם עושים עם מחשבות שליליות, כדי שמוחם יוכל לחווט את עצמו מחדש להיות פחות קשה לריצוי. יש בידי כל אחד מאיתנו את הכלי החזק ביותר לשינוי המוח שלנו לחיוב וזו המחשבה שאנו בוחרים להתמקד בה מדי יום ומדי שעה. כאשר נשנה את ההרגלים, דפוסי החשיבה וגם האופן שבו אנו מתבטאים, נוכל ליצור לעצמנו מציאות חיובית יותר, גם אם כלפי חוץ שום דבר לא השתנה. כדי לעשות זאת תוכלו לבצע תרגילי מדיטציה מרגיעים מדי יום שיש להם אינספור תועלות ושיעזרו לשנות את ההוויה שלכם מהקצה אל הקצה בצורה חיובית שתפתיע אתכם.
 
כדי ללמוד עוד על הנושא המרתק הזה, אתם מוזמנים לצפות בהרצאתו של מייקל מרצניך על גמישותו המופלאה של המוח: 
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.