print header

מידע חשוב על ביטוח לאומי לחיילים משוחררים

כל חייל משוחרר בישראל מוכרח להיות מבוטח בביטוח הלאומי ולשלם דמי ביטוח חודשיים. הבעיה היא שהמוסד לביטוח לאומי לא מעדכן את האזרח הטרי שעליו להתחיל לשלם את דמי הביטוח וגם אינו מודיע כשמתחיל להצטבר חוב, מה שיכול להוביל לקנסות בסכומים גבוהים מאוד שיהיה על המשוחרר החדש לשלם במוקדם או במאוחר. כהורים, יש לכם את האפשרות לקחת אחריות בעניין זה ולעדכן את ילדיכם על חובתם החדשה. בהמשך הכתבה תוכלו לקרוא על נהלי התשלום של המוסד לביטוח לאומי, ולאחר מכן להסביר אותם לילדיכם שהשתחררו מהצבא וכך לחסוך להם המון כסף. 
 
מידע על ביטוח לאומי לחיילים משוחררים: חיילת
בזמן השירות בצה"ל משרד הביטחון משלם את דמי הביטוח הלאומי עבור החייל. לאחר השחרור, כשהאזרח הטרי מתחיל לעבוד כשכיר, דמי הביטוח מנוכים מהשכר שלו. במידה שהוא מתחיל לעבוד כעצמאי או שאינו עובד כלל, עליו להגיע לסניף ביטוח לאומי במקום מגוריו כדי להירשם ולהתחיל לשלם את הסכום שנקבע על-פי חוק. כדי להקל עליכם ולהסביר את התהליך הנדרש בצורה הטובה והנכונה ביותר, מומלץ שתכירו את סדר הפעולות שעל ילדיכם לעשות עם שחרורם מהצבא בהתאם לסטטוס שלהם מתוך 5 האפשרויות הקיימות:

1. עבודה כשכירים

כשעובדים כשכירים התשלום לביטוח לאומי מנוכה מהמשכורת, וככל שמרוויחים יותר – הסכום לתשלום גבוה יותר. יעצו לילדיכם לשמור את כל תלושי המשכורת שיקבלו בקלסר מסודר כדי שיוכלו להשתמש בהם בנוחות בעת הצורך.
 
אין טעם לגשת לביטוח לאומי מיד לאחר השחרור אם ילדיכם עובדים בעבודה מסודרת. הזמן הנכון ביותר להגיע לסניף בעיר מגוריהם הוא לאחר חצי שנה בה הם מועסקים, זאת כדי להכריז שהם עובדים ומשלמים את הסכום הדרוש לביטוח לאומי. באפשרותם למלא את הטופס להצהרת עיסוקים מבעוד מועד כדי לחסוך בזמן במוסד לביטוח לאומי.
 
אם ילדיכם החליפו משרה ועשו הפסקה של יותר מחודש בין עבודה לעבודה, יש לרשום את התאריכים הללו על דף ולהמשיך לאסוף את התלושים ממקום התעסוקה החדש. לאחר החודש הראשון במקום העבודה החדש, יש לגשת לסניף ביטוח לאומי כדי להכריז על מספר החודשים שהם לא עבדו בהם ולשלם אותם מכיסם. לשם כך יש להגיע עם הקלסר שמכיל את תלושי השכר ולצלם העתק שלהם (יש מכונת צילום בכל סניף ביטוח לאומי). באפשרותם למלא מבעוד מועד טופס דין וחשבון רב שנתי המכריז על התאריכים בהם עבדו המבוטחים ומתי היו בחופש, זאת כדי לחסוך זמן בביקור בסניף.
 
לאחר הסדר התשלום אין צורך לשמור על קשר עם ביטוח לאומי, אלא אם בוצעה הפסקה נוספת מעל לחודש מהעבודה הנוכחית. אז צריך לגשת שוב לסניף ולהסדיר את החוב, עקב סנכרון מאוחר של מחשבי ביטוח לאומי. 
מידע על ביטוח לאומי לחיילים משוחררים: אנשים צעירים במשרד

2. עבודה כעצמאיים

בניגוד לעובדים שכירים שלא מוכרחים להגיע מיד עם שחרורם למוסד לביטוח לאומי, עובדים עצמאיים צריכים להגיע לסניף באזור מגוריהם עם שחרורם כדי להסדיר את הסכום הנדרש בהתאם להכנסותיהם. הפרטים על התשלום נמצאים בסוף הכתבה. 

מידע על ביטוח לאומי לחיילים משוחררים: בחורה מסתכלת על מסך לפטופ

3. אבטלה

אם ילדיכם השתחררו מהצבא ובחרו שלא לעבוד אלא ליהנות מכספי מענק השחרור, עליהם לשלם מכיסם את מספר החודשים בהם לא עבדו, לא כולל שני החודשים הראשונים בהם יש פטור מתשלום למשוחררים שאינם עובדים. כיום הסכום עומד על 177 ש"ח לחודש (נכון ליוני 2020). לכן על האזרחים הטריים לגשת למוסד לביטוח לאומי (אין צורך לעשות זאת מיד עם השחרור, אפשר לחכות עד חצי שנה), לבקש לשלם את החוב שהצטבר ולהמשיך לעשות זאת בכל חודש עד שיתחילו לעבוד כשכירים או כעצמאיים. חשוב לציין שלא ניתן לחתום אבטלה עם השחרור מצה"ל, אלא רק לאחר 360 ימי עבודה. (אם ילדיכם סיימו את שירותם הסדיר, יש להחשיב בתוך 360 הימים גם 180 ימי שירות סדיר). הפרטים על התשלום נמצאים בסוף הכתבה

מידע על ביטוח לאומי לחיילים משוחררים: בחורה שוכבת ושומעת מוזיקה דרך אוזניות

4. טיול בעולם

חיילים משוחררים רבים נוהגים לצאת לטיול גדול בעולם, ללא ידיעה מתי הם ישובו. ראשית, חשוב לדעת שטיול בחוץ לארץ לא פוטר את ילדיכם מתשלום למוסד לביטוח לאומי. כל עוד הם לא מהגרים למדינה אחרת, עליהם לשלם 177 שקלים לחודש (נכון ליוני 2020). אם הטיול בעולם לא אורך יותר מחצי שנה ניתן להסדיר את התשלום עם החזרה לארץ.

היעדרות ממושכת של יותר מחצי שנה דורשת הגעה לסניף של המוסד לביטוח לאומי לפני הנסיעה, מכיוון שלאחר זמן זה מתחילים להצטבר קנסות. על החיילים המשוחררים להגיע לפני הטיול למוסד לביטוח לאומי שבעיר מגוריהם, לדווח על הטיול הקרוב ולבקש למלא טופס ולשלם על החודשים הללו.

חשוב לציין שבמקרה שהמידע הזה הגיע אליכם לאחר שילדיכם טסים, תוכלו להסדיר בעצמכם את התשלומים בסניף הקרוב למקום מגוריכם ולעדכן אותם עם שובם על הסכום ששולם. הפרטים על התשלום נמצאים בסוף הכתבה. 

מידע על ביטוח לאומי לחיילים משוחררים: בחור עומד על הר ומסתכל על הנוף

5. סטודנטים

על אף המנהג השכיח לטוס לטיול ארוך אחרי הצבא, ישנם אזרחים טריים שמעדיפים להתחיל ללמוד עם שחרורם. לכן עליהם לדעת שבמקרה שבו הם לא עובדים בזמן זה, אין להם פטור מהתשלום. ילדיכם צריכים לגשת למוסד לביטוח לאומי (רצוי לעשות זאת בטרם עוברת חצי שנה, כדי לא לצבור קנסות) ולהכריז שהם סטודנטים ללא מקור הכנסה. לאחר מילוי הטפסים, עליהם להסדיר את התשלום, שנכון להיום עומד על סכום של 128 ש"ח (נכון ליוני 2020). הפרטים על התשלום נמצאים בסוף הכתבה.

מידע על ביטוח לאומי לחיילים משוחררים: בחור קורא בספריה
 
 

פרטי אפשרויות התשלום:

  • את התשלום אפשר לבצע בכרטיס האשראי באתר האינטרנט או במוקד טלפוני ארצי שמספרו 04-8812345.
  • ניתן לשלם גם באמצעות פנקס המקדמות שנשלח בדואר, דרך בנק הדואר.
  • אפשרות נוספת היא באמצעות הוראת קבע בבנק.
  • יש לוודא שהמוסד לביטוח לאומי אכן מקבל את הכסף שלכם כדי שלא יצטברו חובות וקנסות, על אף שבוצע תשלום, וזאת עקב חוסר סנכרון ישיר בין המערכות שלהם לתשלומים שלנו.

בסיכומו של דבר, לא מעט חיילים משוחררים מגלים לאחר מספר שנים שיש להם קנס גבוה בביטוח לאומי שהם לא ידעו עליו כלל, ואין להם שום דרך להתחמק מהתשלום. אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש ולכן חשוב להסדיר את החוב בהקדם האפשרי. כמובן שעדיף למנוע זאת ולגשת לטפל בחיובים לביטוח הלאומי עם השחרור, תוך כדי מעקב קבוע ומסודר. חשוב לציין שאם עברו מספר שנים והצטבר קנס, אפשר לבקש מהפקיד בביטוח לאומי שיקצץ ממנו ולשלם את הסכום המקורי, או למלא טופס שמבקש להסיר את הקנס שהצטבר.

מקור התמונות: Israel Defense Forces  Ben Raynal  Ohio University Libraries  Juan Pablo Olmo  eyesogreen  Jonno Witts

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.