print header

איך להתגבר על דחייה?

 
בין שמדובר ביחסים עסקיים, רומנטיים או חבריים, תחושת דחייה היא אחת התחושות הקשות שאנו חווים, ומעוררת בנו רגשות שליליים רבים, בהם עצב, כעס, חרדה ודימוי עצמי נמוך. כולנו נחווה דחיות בחיים מאנשים שונים, הנסיבות שונות ומסיבות שונות, אבל הדרך שבה נתמודד איתן תלויה בנו. אז מה חשוב לזכור ולעשות כדי להתגבר על הדחייה? 
 
התמודדות עם דחייה
 
 
 
1. הרשו לעצמכם להתאבל
 
דחייה היא דבר כואב, וחשוב לא להלקות את עצמכם על רגשות הכאב והאכזבה כי הם נורמליים ובריאים. אם אתם יכולים, קחו לעצמכם קצת זמן לתת מנוחה לנפש - זה יכול להיות טיול רגלי בחוץ ואפילו יום חופש - כדי לעכל את מה שקרה. עם זאת, מומלץ לא לקחת פרק זמן ארוך מדי שבו תתבוססו בכאבכם, משום שזה עלול בסופו של דבר רק להעצים אותו. דחייה היא חלק מהחיים, ומותר לכם להרגיש את השפעתה עליכם! אז אל תהיו קשים עם עצמכם יותר מדי.
 
2. דברו על כך עם חבר טוב
 
זה אולי נשמע מובן מאליו, אבל במקרים רבים אנו מתביישים לספר על הדחייה שעברנו ומעדיפים לא להזכיר אותה או להעמיד פנים שזה לא מזיז לנו. חשוב לזכור שחבר טוב לא יראה בכם "לוזרים" רק בגלל שנדחיתם על ידי מישהו, ויוכל לא רק לנחם ולעודד אתכם אלא גם לשתף אתכם בניסיון דומה שחווה או לייעץ לכם מה כדאי לעשות (אם עדיין אפשר). העדיפו לדבר עם חברים טובים ולא עם אנשים שאינם קרובים אליכם. זה אולי לא הוגן, אבל שיתוף אנשים שאינם קרובים אליכם עלול ליצור רושם שאתם ממורמרים כרוניים, ואם הם קשורים למי שדחה אתכם, אף להזיק לכם. חבר טוב יוכל להכיל את רגשותיכם הפגועים בצורה טובה הרבה יותר. 
 
התמודדות עם דחייה
 

 

3. זכרו: נדחיתם רק כי אתם לא מתאימים לאדם מסוים

 
דחייה אינה דבר מה שמתרחש רק בגלל שאינכם טובים מספיק, במילים אחרות: אל תיקחו את זה אישית. כן, קל לומר וקשה לעשות, אך אפשר לומר שמכל הדברים ברשימה, ההצלחה בהפנמת המסר הזה היא המפתח העיקרי להתמודדות טובה עם דחייה. התוצאה הנפוצה ביותר של דחייה היא ירידה בביטחון ובדימוי העצמי. כדאי לבדוק אם אנחנו יכולים להשתפר, אך לפעמים הדחייה היא בלתי נמנעת כי האדם שמולנו צריך ומחפש משהו אחר. כאמור, זה שלא ניקח את הדחייה באופן אישי לא אומר שאנחנו לא יכולים להתאבל עליה קצת, אך התובנה הזאת מקצרת את תהליך האבל באופן משמעותי.
 
4. הזכירו לעצמכם שלחיים יש תוכנית גדולה יותר עבורכם
 
החיים, היקום, אלוהים, העולם - כל אחד יבחר את המילה שאליה הוא מתחבר בהקשר זה, אבל העיקר הוא לחשוב על כך שלמעט במקרים נדירים, אתם תוכלו להגיע למטרה שלכם בדרך אחרת, גם אם אתם עדיין לא יודעים מה היא. החיים מלאים בשבילים והסתעפויות שיובילו אתכם למקומות שונים, ואם אחד מהם נחסם, אולי אחר יוביל אתכם למקום טוב יותר. אז נסו להקטין את הפרופורציות של הדחייה ביחס לאורך חייכם, ונצלו אותה כדי לחדד את המטרות האמתיות שלכם. כשמסתכלים על "התמונה הגדולה", הדחייה היא מאורע קטן.
 
התמודדות עם דחייה
 

 

5. נצלו את הדחייה כדי להשתפר
 
אז אמרנו שבהחלט מותר להקדיש כמה שעות לעצב, כעס ואפילו לרחמים עצמיים, אבל בסופו של דבר יהיה חכם יותר לתעל את הדחייה שחוויתם לצורך שיפור עצמי. חשוב לומר - זה שמישהו דחה אתכם לאו דווקא אומר שמשהו טעון שיפור, אבל כדאי לבדוק האם בכל זאת יש משהו שתוכלו לעשות. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לגלות אומץ ולבקש משוב; מדוע אני לא מתאימ/ה לך? מדוע מה שהצעתי לא מתאים לך? הסבירו שחשוב לכם לקבל משוב, אך אל תלחצו לקבל אותו ואל תתחילו להתווכח עם התשובה. הדחייה שקיבלתם עכשיו היא הזדמנות לעשות משהו כדי להגדיל את הסיכוי שבפעם הבאה יגידו לכם "כן".
 
 
6. עשו משהו אחר
 
בזמן שאתם מתמודדים עם הדחייה, עשו משהו אחר מלבד לשבת ולחשוב עליה, רצוי משהו נחמד עבור עצמכם. לא, לקנות לעצמכם משהו לא ממש יעזור כאן; הרעיון הוא ליהנות מחוויה חיובית. צאו לטיול, הזמינו מישהו אהוב לארוחת ערב, השמיעו מוסיקה בפול-ווליום ורקדו, נסו ליצור משהו יפה או לצפות בסרט אהוב במיוחד. התפנקתם? עכשיו עשו משהו אחר כדי להשיג את מה שאתם רוצים: אם דחו אתכם לקבלת עבודה חדשה, שלחו קורות חיים למקומות אחרים; אם דחו אתכם מבחינה רומנטית, חשבו היכן אתם יכולים להכיר מועמדים חדשים וכדומה. העיקר הוא שלא תתנו לדחייה ל"הקפיא" את חייכם.
 
התמודדות עם דחייה

7. שימו לב לאופן שבו אתם מדברים על הדחייה

"הוא לא רוצה אותי", "הם לא אהבו אותי" וכדומה - אמירות כאלה, בין שאנחנו אומרים אותם לאחרים או לעצמנו, עלולות לטעת בנו הרגשה שאנחנו פגומים במהותנו. ייתכן בהחלט שעשינו טעויות שבגללן דחו אותנו, אך אחרי שבדקתם אילו לקחים אתם יכולים להפנים, חשוב להזכיר לעצמכם שוב שמישהו אחר כן ירצה אתכם ולשים את הדחייה שחוויתם בפרופורציות המתאימות. דרך לעשות זאת היא לשנות את האופן שבו אתם מדברים על הדחייה: אמרו "הוא החליט שזה לא מתאים לו", "הם חיפשו משהו אחר" או אמירות כלליות כמו "זה לא הסתדר" או "שנינו מחפשים דברים אחרים". הרעיון הוא לא להתחמק מאחריות אלא לתאר את הדחייה לנו ולאחרים בתור משהו שקורה לפעמים בין אנשים ולא עוול שנעשה לנו.  
 
 
8. נסו את זה עם מישהו אחר
 
אחת הדרכים שמבטיחות הצלחה בחיים היא לא להפסיק להאמין בעצמנו ולהמשיך לנסות להשיג את המטרות שלנו למרות האכזבות שבדרך. אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים לנסות שוב ושוב את אותו דבר עם אותו אדם. זכרו, אף אחד לא חייב להגיד לכם "כן", גם אם חיזרתם אחריו או עבדתם קשה כדי להרשים אותו. אז אל תתנו לדחייה מאדם אחד למנעו מכם להמשיך לנסות עם אדם אחר. שלחו את קורות החיים למקום אחר, הזמינו מישהו אחר לצאת אתכם, נסו להתחבר עם אנשים נוספים במקום העבודה וחפשו מעגלים אחרים כדי לפעול בהם. ה"לא", כבר נאמר, וה"כן" עוד יגיע, אז עשו מה שאפשר כדי להתקדם לכיוונו.
 
התמודדות עם דחייה
Flazingo Photos

 

9. אל תתנו לדחייה לשלוט על עתידכם
 
עקרון זה נכון לא רק לגבי התמודדות עם דחייה שכבר קרתה אלא גם לכזאת שעלולה לקרות בעתיד. ניסיון להימנע מדחייה יוביל אתכם להימנעות מהחלקים החשובים בחיים ויפגע באושרכם לטווח הארוך. קבלו את העובדה שדחיות הם חלק מהחיים, והתמקדו ב"כן" שתקבלו בעתיד. כשאתם כואבים על דחייה זה יכול להישמע כמו קשקוש אבל כולנו יודעים שמי שמכין את עצמו לדחיות ואכזבות גם יקבל אותן, ואילו מי שמצליח להתייחס לדחייה באופן נקודתי ולא להסיק ממנה מסקנות לגבי סיכוייו העתידיים, נכון להפתעות טובות. אנקדוטה שכדאי לזכור: ספרה של מרגרט מיטצ'ל, "חלף עם הרוח", נדחה על ידי 38 הוצאות לאור לפני שפורסם!
 
 
10. אל תנתחו את זה יותר מדי
 
עם כל הכבוד לבחינה וחקירה עצמית, ניתוח-יתר של אירוע שלילי כמו דחייה עלול רק להעצים את רגשותינו השליליים ולהכניס אותנו לסחרחורת של "איפה טעיתי?". נסו לפשט את העניין כמה שיותר במקום לסבך אותו. כאמור, תנו לעצמכם זמן להתאבל על ה"לא" שקיבלתם, בררו עם עצמכם האם יש משהו שאתם רוצים או יכולים לשפר בעקבות הדחייה הזאת - והחליטו להניח למה שאינכם מסוגלים לשנות ולהתמקד בעתיד. אתם אולי מרגישים אומללים עכשיו, אבל הזמן יקהה את הכאב, ועשייה תעלים אותו במהירות כפולה ואף תזמן לכם הזדמנויות חדשות. מה שנחווה היום כקללה יוכל להתגלות בעתיד כברכה! 
 
התמודדות עם דחייה
 
 
לסיכום, אם אתם בכל זאת מרגישים שהדימוי העצמי שלכם חטף מכה חזקה שממנה אינו מצליח להתאושש פנו לעזרה מקצועית, אך תמיד האמינו בכך שתמצאו את הכוח לשים את הדחייה במקום הנכון, להתייחס אליה כרע הכרחי בחיים - ולהמשיך ללכת הלאה.  וזה, לא משנה מה קורה לנו בדרך, הדבר החשוב ביותר.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.