print header

סקר "אדם טבע ודין" לחומרי הדברה בפירות וירקות

מאת: שרית כספי-אורון ועו"ד דפנה שלו

 

סקר "אדם טבע ודין" לחומרי הדברה בפירות וירקות הוא הראשון מסוגו בארץ שמציג את כל התוצאות הזמינות של שאריות חומרי הדברה במזון וגם מסביר לציבור את המשמעות של תוצאות אלו. הסקר כולל את רשימת 15 הפירות והירקות המזוהמים ביותר, 10 הפירות והירקות הנקיים ביותר, 10 הפירות והירקות החורגים מהתקן, פרטים על חומרי ההדברה וכן טיפים המסבירים מה אתם יכולים לעשות.

"תאכל פרי ותהיה לי בריא" – כך אמרו לנו ההורים שלנו וכך אנו אומרים לילדינו. זאת כיוון שירקות ופירות הם בריאים ומספקים מינרלים וויטמינים חשובים לגוף. זה נכון, אבל זה רק חלק מהסיפור. כי אל הברזל, המגנזיום, האשלגן והויטמינים השונים שהירקות והפירות מכילים, מצטרפים כימיקלים; חלקם רעילים, חלקם חשודים כמסרטנים וחלקם משפיעים על המערכת ההורמונלית של הגוף שלנו. מקור כימיקלים אלו הוא בחומרי ההדברה שריססו איתם את השדות והמטעים ונותרו על הפרי או הירק שאנחנו אוכלים, או בתוכו.

אנו מקווים שבאמצעות סקר "אדם טבע ודין" לחומרי הדברה בפירות וירקות, המציג בפניכם את הפירות והירקות המזוהמים ביותר והנקיים ביותר, תוכלו לצמצם את החשיפה שלכם ושל משפחותיכם לחומרי הדברה.

אלה הם 15 הפירות והירקות הכי מזוהמים שאנו אוכלים:

תחקיר: הפירות והירקות הכי מזוהמים שאנו אוכלים!

פירוט המזוהמים

אבל הילדים שלי זוללים ענבים!
כולנו יודעים כי ענבים אהובים מאוד על ילדים, אך חשוב להיזהר כאשר אנו נותנים אותם לילדינו, כי בענבים נמצאו שאריות מ-22 סוגים שונים של חומרי הדברה, ביניהם שלושה מקבוצת הזרחנים האורגניים. מחקרים מראים כי חשיפה לחומרי הדברה ממשפחת הזרחנים האורגניים עלולה להשפיע על עוברים ולהוביל לירידה בתוצאות מבחנים התפתחותיים, כמו גם לגרום לשינויים התנהגותיים ולשינויים בזיכרון, קשב וזמן תגובה בקרב ילדים. יצוין כי לאחרונה משרד הבריאות בדק את החשיפה של ישראלים לכימיקלים שונים דרך דגימות ביולוגיות ומצא רמות גבוהות של תוצרי פירוק של אורגנו-זרחניים בשתן בקרב האוכלוסייה הישראלית.

סלרי במרק או מרק של חומרי הדברה?
בסלרי ובעלי סלרי נמצאו 35 חומרי הדברה שונים ורעילים ביותר. יותר מ-60% מבדיקות הסלרי חרגו מהתקן.

תפוח עץ, אחד הפירות האכילים ביותר עוד מימי אדם וחוה, הוא גם אחד המלוכלכים ביותר.
בתפוחי עץ נמצאו שאריות של 6 חומרים פעילים מקבוצת הזרחנים האורגניים, 4 חומרים החשודים כמסרטנים ועוד 3 חומרים אשר עלולים להשפיע על עוברים או על מערכת הרבייה.

פירות הדר מקלפים, אז למה זה חשוב שנותרו עליהם חומרי הדברה?
קילוף פירות הדר לפני האכילה נותן רק פתרון חלקי להסרת חומרי ההדברה מהפרי. אחד החומרים שנמצא בכל פירות ההדר, Imazalil, מוגדר על ידי ה-EPA האמריקאי כחומר אשר קרוב לוודאי גורם לסרטן והינו חומר הדברה "סיסטמי" אשר חודר לתוך הפרי ממש, כך שהקילוף אינו עוזר להיפטר ממנו.

בסלק יש הרבה ברזל וחומרים הפועלים כנוגדי חימצון בגוף אבל גם חומר הדברה הנקרא אנדוסולפן.
זהו חומר הדברה ממשפחת האורגנו-כלורידים אשר נאסר לשימוש כמעט בכל מדינות העולם. חומר זה חשוד כחומר אשר משפיע על המערכת האנדוקרינית של הגוף - זו שמייצרת הורמונים, ומוריד את רמות הטסטוסטרון (ההורמון הגברי) אצל גברים. הוא גם מזהם סביבתי בעייתי עם תכונות של מזהם מתמיד, כלומר אנדוסולפן אינו מתפרק בקלות ונותר בסביבה שלנו לאורך זמן וגם מצטבר ברקמות הגוף. חומר זה נאסר לשימוש חקלאי בישראל רק השנה, אך עקב התכונות המיוחדות שלו אנחנו עלולים למצוא שאריות בפירות ובירקות לעוד זמן מה.

הסקר נשען על הנתונים שהתקבלו ממשרד הבריאות בין השנים 2006-2010. דירוג הירקות והפירות המזוהמים ביותר חושב על ידי הכפלת ריכוז שארית חומרי ההדברה שנמצאה בכל פרי וירק במקדם הרעילות של חומרי ההדברה ובמשקל של מנה ממוצעת. כלומר: בסקר זה, בנוסף ל'מקדם הרעילות' - מדד המחשב את מידת הרעילות של מנת חומר ההדברה, חושב גם ריכוז כלל שאריות חומרי ההדברה במוצר מסוים.

להלן הרשימה המלאה של הפירות והירקות המזוהמים ביותר:

תחקיר: הפירות והירקות הכי מזוהמים שאנו אוכלים!

אבל חשבתי שיש תקן שקובע כמה חומר הדברה מותר שיהיה?
אז זהו שיש, אבל...

בארץ יש תקן לכמות חומר הדברה מותרת על הפרי שנקרא הרמה השאריתית המרבית - MRL. "אדם טבע ודין" פנתה אל משרד הבריאות ומשרד החקלאות, על מנת לבקש את התוצאות של בדיקות אלו, כי המשרדים לא מפרסמים אותן מיוזמתם. ומה מצאנו? נדהמנו לגלות כי במשרד החקלאות אין בכלל בסיס נתונים ממוחשב לתוצאות של השאריות של חומרי הדברה. גם משרד הבריאות לא פועל באופן מסודר בנושא הזה. התשובה ששלחו, שלושה חודשים (!) אחרי פניית "אדם טבע ודין" לקבלת נתונים הייתה: "המידע מבוזר בלשכות הבריאות ותהליך איסופו עדיין נמשך".

כלומר, מסיכום התוצאות אי אפשר לחשב לכמה חומרי הדברה נחשפנו כאשר נגסנו בתפוח ואם אותם חומרים חשודים כמסרטנים או אם הם עלולים לגרום להשפעות ארוכות טווח לבריאות.

נוסף לכך, תקן הרמה השאריתית המרבית - MRL, מתאים לכל חומר בנפרד ולא עבור הצבטרות חומרים רבים, כפי שקורה בפירות ובירקות שאנו אוכלים. לכן, התקן אינו משקף את רמת הסיכון מכל פרי וירק בצורה מלאה. יתרה מזאת, התקן מותאם לאנשים מבוגרים מעל משקל של 60 ק"ג, כך שייתכן מאוד כי אינו מתאים כלל לילדים ותינוקות.

עקב מגבלות אלו של התקן הישראלי לשאריות חומרי הדברה ומשום שחריגות מהתקן אינן מספרות את כל הסיפור בנוגע לחשיפה לחומרי הדברה, דירוג "חמישה עשר המזוהמים" אינו מבוסס על אחוז החריגות מהתקן, אלא על תכולת כלל חומרי ההדברה בפרי – גם בריכוזים שלא חרגו. אך כמות החריגות הינה בכל זאת מדד חשוב.

הטבלה הבאה מציגה את עשרת הפירות והירקות החורגים ביותר מהתקן.

תחקיר: הפירות והירקות הכי מזוהמים שאנו אוכלים!

איזה סוגים של חומרי הדברה נמצאים בפירות וירקות שלנו?
נמצאו 105 סוגים שונים של חומרי הדברה בירקות ופירות, מתוכם:

  • 36 חומרים (כשליש) נאסרו לשימוש באירופה.
  • 17 חומרים המשתייכים למשפחת הזרחנים האורגנים והקרבמטים. משפחת חומרים זו משפיעה על מערכת העצבים וגם עלולה לפגוע בהתפתחות הקוגניטיבית של ילדים, כפי שפורט לעיל.
  • 15 חומרים החשודים כחומרים מסרטנים שכל חשיפה אליהם נחשבת למסוכנת.
  • 8 חומרים נוספים החשודים כי משפיעים על המערכת ההורמונלית או פוגעים בעוברים כאשר נשים הרות נחשפות אליהם.
  • 5 סוגים של פירות וירקות נמצאו מזוהמים ב- DDT – כוסברה, נענע, קישוא, שומשום ושום. חומר ההדברה DDT אשר נאסר לשימוש בארץ ובעולם עדיין מתגלה בפירות וירקות. DDT חשוד כחומר מסרטן, גורם נזק לכבד ועלול לפגוע בפוריות. DDT נשמר בסביבה לאורך שנים ומצטבר ברקמות הגוף לאחר חשיפה אליו.

אך אין לאבד תקווה! לא מעט מהפירות והירקות נמצאו נקיים יחסית. רשימת עשרת הנקיים מדרגת את הפירות והירקות בהם נמצאו האחוזים הגבוהים ביותר של בדיקות ללא כל נוכחות של שארית חומר הדברה. כל זאת בתנאי שלא נמצאו באף בדיקה חומרי הדברה בעייתיים כגון זרחנים אורגנים, חומרים החשודים כמסרטנים או חומרים שחשודים כמפריעים למערכת ההורמונאלית.

להלן רשימת "עשרת הנקיים" אשר אפשר לאכול ללא חשש:

תחקיר: הפירות והירקות הכי מזוהמים שאנו אוכלים!

ביאסנו אתכם, הא?

להלן המלצות "אדם טבע ודין" כיצד ניתן להמשיך לצרוך ירקות ופירות החיוניים לבריאותינו, תוך הקטנת החשיפה לחומרי הדברה.

1. גדלו בעצמכם
לא חייבים בהכרח חצר גדולה, מספיקים מרפסת או אדן חלון על מנת לגדל צמחי תבלין
וירקות ירוקים, אשר נמצא כי הם בעייתיים במיוחד מבחינת נוכחות חומרי הדברה.

2. קנו אורגני!
על פי הבדיקות שנערכו על ידי משרד הבריאות, תוצרת אורגנית הינה נקיה מחומרי הדברה. לצד זאת, תוצרת אורגנית על פי רוב היא יקרה יותר מתוצרת קונבנציונלית, עובדה שמחייבת שינוי כדי שתהיה נגישה לכולם. לכן, נמליץ להתמקד בירקות ובפירות אשר נמצאו כבעייתיים ביותר ברשימת "חמישה עשר המזוהמים" ואשר נצרכים בכמות הגדולה ביותר בביתכם. ייתכן שקיימת אפשרות גם לקנות תוצרת אורגנית ישר מהחקלאי בסביבת מגוריכם, בררו זאת באזור שלכם!

3. תמיד כדאי לשטוף
נמליץ לשטוף פירות וירקות עם סבון (עדיף אקולוגי/טבעי). נדגיש כי שטיפה מסירה רק
חלק מסוים משאריות חומרי ההדברה. קילוף הפרי או הירק תורם אף הוא להסרת חלק
משאריות חומרי ההדברה, אך טומן בחובו גם אובדן משמעותי של הערך התזונתי המצוי
בקליפה ולכן הוא אינו מומלץ תמיד.

על אף הנוכחות של חומרי הדברה בתוצרת החקלאית, חשוב להדגיש את התמורה הבריאותית של אכילת פירות וירקות. חשוב מאד להמשיך ולאכול הרבה ירקות ופירות ולצד זאת לפעול למען צמצום החשיפה לחומרי הדברה, הן עצמאית לפי ההמלצות לעיל והן לדרוש שינויי מדיניות שיובילו לצמצום השימוש בחומרי הדברה בארץ.

* אנו מקווים לקבל בהמשך פילוח של הנתונים על נוכחות חומרי ההדברה לפי רשתות השיווק השונות, ואז נוכל גם לדרג אותן על פי רמות שאריות חומרי ההדברה בהן ותוכלו לבחור לרכוש ברשתות בהן הפירות והירקות הם הנקיים ביותר.


לאתר "אדם טבע ודין" לחצו כאן!
 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.