print header

37 עובדות על עולם הצמחונות

באיזו מדינה אחוז הצמחונים הוא הגבוה בעולם? מה טען ליאונרדו דה וינצ'י? האם בשר מניב יותר חלבון מצמחים? ומהו הויכוח הסוער בקרב קהילת הטבעונים? הנה 37 דברים שבטח לא ידעתם על צמחונים...

פירות וירקות

1. מספר מחקרים מראים כי תזונה צמחית מגבירה את חילוף החומרים של הגוף וגורמת לו לשרוף עד 16% יותר קלוריות ב-3 שעות שלאחר הארוחה, וזאת לעומת תזונה המבוססת על אכילת בשר.

2. מספר מחקרים טוענים כי בעוד שהגוף האנושי מסוגל לעכל בשר, בני האדם נועדו מראש להיות אוכלי עשב. כך למשל, השיניים הטוחנות של בני האדם דומות לאלה של בעלי חיים אוכלי עשב, שטוחות וקהות, מה שטוב לגריסה ולאו דווקא לנגיסה.

3. הצמחונות היא חלק בלתי נפרד משורשיה התרבותיים של הודו. למעשה, 70% מהצמחונים בעולם הם הודים, ויש במדינה יותר צמחונים מבכל מדינה אחרת.

4. האגודה הצמחונית הראשונה הוקמה באנגליה בשנת 1874. המטרה של האגודה הייתה ללמד אנשים שאפשר להיות בריאים גם בלי לאכול בשר.

5. בשנת 2012, מועצת העיר בלוס אנג'לס אישרה שבכל יום שני, עיר המלאכים תהיה "עיר ללא בשר". המהלך הוא חלק מקמפיין בינלאומי להפחתת צריכת הבשר מטעמי בריאות ומרצון לשמור על איכות הסביבה.

6. חוקרים אחדים טוענים שתזונה צמחונית יכולה להזין כמות גדולה יותר של אנשים מאשר תזונה המבוססת על בשר.

7. ישנם סוגים של צמחונים. הסוג המחמיר ביותר הם טבעונים, שלא רק נמנעים מבשר אלא גם ממוצרים שהופקו מן החי כמו חלב וביצים.

8. אחד הויכוחים הסוערים בקהילה הטבעונית הוא האם דבש מותר לאכילה או לא.

9. פירותניים (Fruitarian) הם אנשים צמחונים שאוכלים רק פירות, אגוזים, זרעים ומוצרים מן מהצומח שנקטפו, מבלי להרוג את הצמח.

10. מחקר בריטי גילה כי רמת ה-IQ של ילד, יכולה לעזור לנבא את הסיכוי שלו להפוך לצמחוני. על פי ממצאי המחקר, ככל שרמת ה-IQ גבוהה יותר, כך סביר יותר שהילד יהפוך לצמחוני.

11. מחקר אחר מגלה שכאשר אדם נמנע מבשר אדום, זה משפר את הסקסאפיל של ריח גופו.

12. צמחונים מפורסמים כוללים את הנרי פורד, בראד פיט, אלברט איינשטיין ואוזי אוסבורן.

13. על פי איגוד התזונה האמריקנית, לצמחונים יש מדדי מסת גוף נמוכים יותר, רמות נמוכות יותר של לחץ דם וכולסטרול, יש להם סיכוי נמוך יותר לפתח סוכרת מסוג 2, סרטן ערמונית וסרטן המעי הגס, כמו גם למות ממחלות לב.

14. צמחים מניבים פי 10 יותר חלבון לכל דונם מאשר בשר.

15. לאנשים צמחונים יש צריכת חלבון נמוכה רק במעט מאנשים שצורכים בשר. מחקרים שונים בעולם מאשרים כי דיאטות צמחוניות מספקות מספיק חלבון לגוף אם הן כוללות מגוון של מקורות צמחיים.

16. צמחונים-אובו אוכלים ביצים אבל לא אוכלים מוצרי חלב. צמחונים-לקטו אוכלים מוצרי חלב אבל לא אוכלים ביצים.

17. למרבה האירוניה, ג'ף ג'וליאנו, השחקן המקורי שגילם את רונלד מקדונלדס (הסמל של רשת מקדונלד'ס), הוא עכשיו צמחוני.

18. מספר בעלי החיים שנשחטים לאכילה בכל שעה בארה"ב הוא 500 אלף.

19. צמחונים עלולים לסבול ממחסור בויטמין B12 שעלול לגרום להיחלושת העצמות. כיוון שויטמין זה מגיע רק ממקורות מן החי.

20. פסקטריאני (Pescetarian ) הוא צמחוני שאוכל דגים. בדומה לתזונה צמחונית בסיסית, התזונה הפסקטריאנית כוללת ירקות, פירות, דגנים, מוצרי חלב, קטניות וביצים, אך בניגוד אליה היא גם כוללת דגים.

21. המונח פסקטריאני, מקורו בשנת 1993, שילוב של המילה האיטלקית Pesce (דגים) עם המילה האנגלית Vegetrian (צמחוני).

22. צמחונות כדרך חיים התבססה בפילוסופיות הודיות ויווניות עתיקות. בהודו, היא התבססה על הפילוסופיה של אהימסה נגד אלימות כלפי בעלי חיים. ביוון ובמצרים היה זה כטקסים למטרות רפואיות.

23. כשרומא הפכה לנוצרית, הצמחונות נעלמה במידה רבה מאירופה. היא חזרה רק בתקופת הרנסנס.

24. צמחוני בודהיסטי לא אוכל מזונות מן החי, אך גם לא אוכל מזונות ממשפחת השושניים כמו בצל, שום, כרישה, עירית ושאלוט, וזאת מכיוון שלטענתו הריח המצחין של הירקות הללו הוא פוגעני "ומכעיס את הדם".

25. הירקות היחידים שכוללים את כל 8 סוגי חומצות האמינו החיוניות בכמות מספקת הם שעועית, תורמוס, סויה, זרעי צ'יה, זרעי המפ, כוסמת, ירבוז וקינואה. יחד עם זאת, ניתן להשיג את חומצות האמינו החיוניות על ידי אכילת ירקות מגוונים.

26. מחקר סיני מקיף בן 20 שנה השווה את שיעורי התמותה של אוכלי בשר לאוכלי צמחים. ממצאי המחקר הראו כי במדינות בהן אוכלים מזונות מן החי יש סיכוי גבוה יותר לתמותה כתוצאה ממחלות מערביות, לעומת במדינות בהן עיקר התזונה הוא צמחי.

27. הטיעונים העיקריים של החוקרים הסיניים הם: 1. תזונה צמחונית משחקת תפקיד קריטי בקביעת הגנים של האדם. 2. תזונה צמחונית שולטת בהשפעות השליליות של כימיקלים לא בריאים 3. תזונה צמחונית יכולה לסייע בפתרון מחלות כרוניות 4. תזונה צמחונית משפיעה לחיוב על הבריאות הכללית בכל תחומי החיים.

28. אחד הצמחונים המפורסמים הראשונים היה הפילוסוף היווני פיתגורס, שחי בסוף המאה ה-6 לפנה"ס. למעשה, המונח "דיאטת פיתגורס" היה בשימוש נפוץ, עד שהמילה "צמחונות" הוטבעה במאה ה-19.

29. מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד באנגליה, הגיע למסקנה שלאוכלי בשר יש סיכוי פי 2.5 לסבול מאבנים במרה, לעומת אנשים שאינם אוכלים בשר, כיוון שתזונה צמחונית היא דלת שומן ועשירה בסיבין מן הצומח.

30. לכאורה נדמה שתזונה צמחונית נמוכה בקלוריות ועשירה בסיבים, אך לעיתים היא עלולה להיות גבוהה בקלוריות ואפילו יותר מתזונה של אוכלי בשר, במיוחד אם היא כוללת הרבה גבינות ואגוזים.

31. הדמות הצמחונית הראשונה שגדלה בתקופת הרנסנס הייתה לאונרדו דה וינצ'י. הצייר האמין וטען שבני האדם לא קיבלו זכות מלידה לאכול חיות. לעומתו, עמנואל קאנט ורנה דקארט לא האמינו שלבני האדם יש חובות אתיים כלפי חיות.

32. בנג'ימין פרנקלין היה צמחוני, אם כי מאוחר יותר בחייו הוא התחיל לאכול בשר. הוא היה הראשון להציג לאמריקה את הטופו, ב-1770.

33. הסופר הרוסי, לב טולסטוי, ויתר על בשר משום שלא רצה להתאכזר לבעלי חיים. הוא טען כי אכילת בשר מיותרת, מובילה לרגשות חייתים, מרוממת תשוקות של בני אדם ומעודדת ניאוף ושיכרות.

34. במאה ה-20 מורים בבתי ספר אנגליים המליצו לתלמידים להיות צמחונים כדרך לרסן את "התיאבון שלהם להתעללות עצמית".

35. במחקר שנערך לאחרונה נמצא כי אנשים שאוכלים טופו ומזונות ממקורות צמחיים, נהנים מחיי מין טובים יותר מאוכלי בשר.

36. במחקר אחר נמצא שלמרות שנשים תופסת גברים צמחוניים כבעלי עקרונות, הן גם מגדירות אותם 'חנונים' ו'פחות מאצ'ואיסטים' מגברים אוכלי בשר.

37. יש חוקרים שטוענים כי בני האדם לא יכלו להתפתח מבחינה מוחית על ידי אכילה טבעונית וצמחונית בלבד, ושאכילת בשר היא מכרעת לאבולוציה האנושית.


מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.