print header

מדינת מעכ"ר - מוסד עם כוונת רווח
 

 

למפגינים בשדות האוהלים ברחבי הארץ ומול מדפי הקוטג' - הצחקתם אותי.
אתם מתמודדים עם שולי השוליים של הבעיה. בועות הקצף של "הכביסה המלוכלכת". נכון, את ה"בוסים" של המדינה ("נוצי ומוצי" נקרא להם, אתם כבר תחליפו את האותיות הדרושות) זה מתחיל להדאיג, אבל הם אומרים "ניתן לפרה לבעוט ולשחרר לחץ, להפוך דלי חלב אחד, ואח"כ היא תחזור לשגרה ונמשיך לחלוב אותה בכול עוז".
 
כן רבותי האזרחים, מלב המאפליה אני רוצה לבשר לכם - המדינה מזמן לא שלכם.
 
כולכם יודעים מהו מלכ"ר - מוסד ללא כוונת רווח. כאלו יש בלי סוף בארץ. אבל מדינת ישראל של היום היא מעכ"ר - מוסד עם כוונת רווח. רווח של מי? ניחשתם נכון. של ה"בוסים". אתם חברי האזרחים אינכם אלא פיונים קטנים במשחק השח המתוחכם הזה שכול כולו פועל למטרה אחת בלבד - לייצר עוד ועוד רווח לשליטים האמיתיים.
 
העסקה הבסיסית הייתה - אתם האזרחים תעבדו קשה ותבנו ותייצרו ותשלמו מסים ותגנו בגופכם על המדינה - ואני המדינה אספק לכם ביטחון, כלכלה בריאה, חינוך, שרותי בריאות מתקדמים. העסקה הזו הופרה, שלא לומר נבגדה.
 
ומי במשחק השח הזה הם המלך והמלכה? שוב ניחשתם נכון. הפוליטיקאים. הם כאילו שולטים בכול, אבל יש יד נעלמה שמריצה אותם על הלוח - ה"בוסים". נוצי ומוצי (החלפת האותיות היא על אחריותכם). ומי הם "הכלים הכבדים" - צריחים פרשים רצים? הפקידות הבכירה במשרדי הממשלה, ומעל כולם פקידי האוצר.
 
כן ידידי. צר לי לספר לכם שאין כמעט אף פקיד בכיר אחד באוצר שאיננו "מסומן" וצבוע בצבעים של בוס. שלא משרת אינטרסים של בוס זה או אחר. סוד ידוע. כולם יודעים. כולם שותקים. יש כמה צדיקים בסדום, אבל בעבור פחות מעשרה צדיקים לא נמנע חורבנה של סדום. שנים אני מעמיד פני תם שלא מבין מה קורה סביבו ובלב העשייה אוסף את החומר המרשיע שישלח את נ.ג. ודומיו לכלא. אלו שמכרו את נכסיכם האזרחים בפרוטות ל"בוסים" ודילגו בקלילות מעל חוק הצינון ישר לזרועותיו של "הבוס", למרצדס וכורסת המנהל ומשכורת שבחודש אחד עולה על כל מה שתרוויחו בחיים שלמים של עבודה קשה.
 
אתם חושבים שמצרים וטוניסיה ולוב מושחתות? כן, שם נותנים לשוטר שטר בן מאה מקופל בתוך הרישיון וחסכתם לכם דו"ח. אצלנו? אין דבר כזה! תנו לשוטר שעצר אתכם שטר של 200 ₪ ותמצאו את עצמכם במעצר. אנחנו מדינה נקייה משחיתות. אפשר לקבל כאב בטן מרוב צחוק, כי זהו צחוק מר. אנחנו המדינה הכי מושחתת במזרח התיכון. אבל אנחנו יותר מתוחכמים. השחיתות היא לא בזוטות. היא בלב אוצר המדינה.
 
אתם מסתכלים מסביב ורואים תופעה מעניינת - מערכות שלמות מדרדרות (כמו החינוך והבריאות), ובתחומים אחרים פריחה ללא תקדים ושגשוג. מה עושה את ההבדל? מה משגשג ומה קומל? אם עוד לא הבנתם בעצמכם, אז מלב המערכת הנה לכם התשובה - אם מישהו מרוויח מזה - זה ישגשג. אם אף אחד (חוץ מהאזרח הקטן) לא מרוויח מזה - זה ייבול.
 
ומי הם אלו שמרוויחים? הבוסים. רק הבוסים. ומתחתם, את הפירורים שנופלים מהשולחן שלהם, מקבלים הפוליטיקאים. מעל השולחן בתרומות לקמפיין וכיבודים והזמנות לאירועים נוצצים, ומתחת לשולחן בחשבונות סודיים ובאירוחים על חשבון הברון. ולכם האזרחים לא נשאר אלא להזיע ולשלם ולשלם ולשלם, ולקבל קדחת.
 
אתה הבנת את זה ברוך? אל תשאל יותר למה רופאים מתמחים מקבלים שכר רעב, ולמה חינוך חינם עולה סכומים שהם הון תועפות למי שידו אינה משגת. שאל תמיד רק שאלה אחת - מי מרוויח מזה? כל שאלה אחרת איננה רלוונטית. הלוואי שכל עיתונאי היה שואל תמיד מול כל החלטה ממשלתית, עירונית, ציבורית - מי מרוויח מזה? פתאום הכול היה מתבהר. אבל התבלבלתי לרגע. גם העיתונים שייכים לבוסים. שאלתם למה נוצי ומוצי פתאום מתעניינים כל כך בתקשורת? האם עוד בגן הם חלמו להיות פעם בעל עיתון או רשת טלוויזיה? לא, הם גדלו והבינו שמי שיכול להפריע לחגיגה העצומה שלהם, לחליבה המטורפת של אוצרות המדינה ועמל כפיכם, היא התקשורת. אז מה עושים? קונים את התקשורת. כל כך פשוט! והערוץ הציבורי? בשליטת הממשלה. אז מה עושים? קונים את הממשלה. כל כך פשוט.
 
ויש גם צד קומי בטרגדיה הזו. אבי אבות השיטה הוא ביבי. לא היה עוד מי שמכר את אוצרותיכם בקלות כזו לבוסים. מי שחיבר כמו ביבי את פיהם הרעב של הבוסים לעטינים השמנים שאתם ממלאים בחלב בעמל וביזע. ומהו בסיס כוחו האלקטורלי של ביבי? מי צועק בגרון ניחר "ביבי מלך ישראל"? בדיוק אלו שמשלמים את המחיר הכי כבד. עמך. אין גבול לציניות של ההיסטוריה. על גבם של האומללים האלו ביבי דוהר ומכה במקל וחולב מהם עוד ועוד ומגיש על מגש של כסף לבוסים הגדולים. והם עדיין זועקים "ביבי מלך ישראל".
 
ומדוע ביבי עושה את זה? מה מניע אותו? למרות שנכחתי אישית בכמה מהלכים כאלו שלו, אני מודה שעוד לא הצלחתי לפענח את התעלומה. אני רואה כמה סיבות אפשריות:
א. תאוות השלטון (הלגיטימית בעיני) מכשירה בעיניו כל מחיר (וזה לא לגיטימי), והוא הבין שבכדי להישאר בשלטון צריך כסף והרבה, ויש פטנט פשוט של תן וקח. אתן להם מה שלא שלי אבל נמצא לגמרי בידי (נכסי הציבור) ואקבל בתמורה את כל מה שדרוש בכדי להישאר בשלטון. באמת פשוט. ומי ישלם? כמו שכבר אמר שלום חנוך "הציבור מטומטם, הציבור ישלם".
ב. אולי יש כאן אמונה פנימית עמוקה בצדקת הדרך התאצ'ריסטית. בקפיטליזם הטהור. איין ראנד ושאגת הנפילים. תנו לעשירים להתעשר וכולנו נרוויח מזה. נאיביות עמוקה ואינטליגנציה שטוחה. ואולי הוא לא רואה את הרוע הטהור הנלווה לקפיטליזם הטהור, את החזירות שאינה יודעת שובעה, את האטימות למצוקות האחר, את חוק הג'ונגל המונח בבסיס הקפיטליזם הטהור. ואולי הוא לא רואה שבמקדש הקפיטליזם האמריקאי כבר התפכחו והמדינה הלאימה בפועל בנקים, והנשיא פיטר את יו"ר ג'נרל מוטורס, תאגיד תעשייתי פרטי גדול מדי, וועדת הקונגרס חקרה את מנכ"לי התאגידים באיזה מטוס פרטי הם הגיעו לישיבה ועם כמה הפסדים במאזן. שם כבר הבינו שקפיטליזם טהור פירושו סדום ועמורה עד לחורבן, וביבי אולי עוד לא הבין.
ג. ואולי... אולי.. יש לו גם רווח כלכלי ישיר (לא בתרומות לקמפיין) ממסירת נכסינו לבוסים? אני לא מאמין אבל אולי גם בי נותר עודף נאיביות.
 
והנה דוגמא שמחליקה לה בין השורות ואף אחד לא שם לב, המראה עד כמה מתוחכמים הבוסים ועושי דבריהם הפוליטיקאים. במסגרת הרפורמה בחוקי המקרקעין, שנועדו לכאורה להקל על הציבור (את התוצאה אנחנו רואים בערי האוהלים) דרשו שלוחיו של ביבי בשקט בשקט לבטל את חובת ההקלטה בישיבות ועדות הבנייה למיניהן. שמעתם טוב? רק על זה היה צריך להוציא את העם לרחובות. למי מפריעה ההקלטה? למי שלא רוצה שום הוכחות לשינויי יעוד, העברת זכויות, אישורי חריגים וכו'. הולילנד ודומיה. אם יש הקלטה, נהיה הרבה יותר קשה לעושת עת כל התעלולים האלו לטובת הבוסים. אם אין הקלטה, תמיד אפשר להכחיש. ואיזה סיבה פרקטית יכולה להיות שלא להקליט? סיבוך טכני? במאה העשרים ואחת זה עניין פעוט. לא, אין כל סיבה מלבד הסיבה שמוזכרת בכותרת למאמר הזה - המדינה היא מכונה משומנת ועשירה שחונכה מחדש לייצר רווחים לבוסים, וכל מה שמפריע - צריך להזיז הצידה.
 
והנה עוד דוגמא, מתחום הנבואה. שטייניץ הוא שר אוצר שנוי במחלוקת. אבל אין חולק שהאיש תמים ועוד לא הבין מול מי הוא עומד. ובעניין מיסוי רווחי הגז הוא עשה את טעות חייו והרים את ידו על כמה בוסים גדולים. וכדבריו שלו הוא "סינדל את ביבי" ולא הותיר לו ברירה אלא לתמוך בו, כי אחרת זה היה שקוף מדי. אז אני מעז להתנבא. שטייניץ ישלם את המחיר וילך הביתה. הוא מחוסל פוליטית. ובמקרה המסוים הזה הבוסים שלחו זרוע ארוכה לא רק מלמעלה, לא רק דרך הממשלה, אלא גם מלמטה - דרך קבלני הקולות הגדולים של הליכוד  המונחים בכיסם, ובתוך הליכוד שטייניץ מחוק. חכו ותראו. ותבינו למה.
 
וגם כחלון ישלם את המחיר על שהעז לצאת נגד הבוסים והניסיון התמים שלו לצמצם את רווחיהם הבלתי שפויים בעליל על חשבון הציבור. חכו ותראו.
 
ובוא נדבר רגע על הבוסים. אני אומר לכם - הם לא אשמים. הם עושים מה ש-99 אחוז מכם היה עושה במקומם. כי יש מחלה כלל אנושית שנקראת תאוות בצע, והיא מופיעה רק אצל מי שנסיבות החיים הקרו בדרכו הרבה כסף. מי שנוגע בהרבה כסף - כבר לא יכול לעצור. תשאלו את נוצי ומוצי בשביל מה הם קמים בבוקר? מה המחשבה הראשונה בהתעוררות והמחשבה האחרונה לפני ההירדמות? לקנות עוד חברה, להשתלט על עוד נכס ענק, להרוויח עוד מיליארדים. ונעבור לשאלה הבאה. בשביל מה? יש לך כבר הרבה יותר מיליארדים ממה שתוכל לאכול ולשתות ולבלות במאה תקופות חיים. אז בשביל מה אתה צריך עוד מיליארד? יש איזו מטרה ספציפית, איזה שימוש פרקטי לכסף הזה? כמובן שהתשובה היא לא. מי שעבר את הדלת הזו, כבר לא שואל בשביל מה הכסף. הוא רוצה עוד ועוד ואין לזה שום גבול מעשי. והוא יעשה גם דברים קשים ובלתי מוסריים ויתפתל סביב החוק עם יועצים יקרים בשביל להרוויח עוד, ולהופיע ברשימת עשירי ישראל במקום יותר גבוה. ואין דבר שכואב לנוצי יותר מלראות את מוצי עובר אותו בכמות המיליארדים המיותרים שיש לו.
 
אף אדם כמעט לא מחוסן מהמחלה הזו. כמו איידס וכמו מחלות חשוכות מרפא אחרות. אם הווירוס נכנס לך לדם, זהו. אתה שבוי. אז ההבדל בין האזרח הרגיל לבינם הוא לא שהאזרח יותר מוסרי מהם. פשוט להם כבר יש את הכסף ולאזרח לא. ואם היה לו - הוא היה חולה באותה מחלה בדיוק. יש דמיון רב בין המחלה הזו ותאוות השלטון שהביאה שליטים טוטליטריים רבים בהיסטוריה למסעות כיבוש שעלו בחיים של מיליונים. אנשים חולים במחלה חשוכת מרפא הובילו את האנושות למרחצי דמים אינסופיים, כי ניתן להם הכוח, וניתנה להם ההזדמנות. אז אל תתפלאו שמחלה דומה אבל קלה יותר של תאוות בצע מביאה אנשים חשוכי מרפא לנהל את חייכם.
 
וכבר אמר פרופ' מיכאל הר-סגור ז"ל: "שלטון מוחלט מוביל בהכרח לטירוף", כי מרגע שנעלמה הבקרה והכוחות המאזנים, הרוח האנושית יכולה להגיע למקומות קשים מאד. ואותו הדבר בדיוק קורה בכלכלה. שלטון מעטים חסר גבולות וחסר מעצורים, מוביל למקומות קשים. אז מה לנו להלין על הבוסים? הם ימצצו את לשדנו ויקיימו מונופולים בפועל, וישדדו את נכסינו, כי הם בני תמותה רגילים, וניתנה להם ההזדמנות.
 
אז מי צריך למנוע את זה? המערכת הציבורית. הצד שלא שפר גורלו ומצא את עצמו במשחק החיים נעשק ולא עושק. הייתי אומר המנהיגות, אבל אין כאן אפילו צל של מנהיגות. לא מדינית, לא כלכלית, לא חברתית, לא ערכית. אז לציבור אין ברירה והוא צריך לעלות על בריקדות ולתבוע צדק אחר. לא תאצ'ר ולא ביבי ולא מילטון פרידמן. ומצד שני גם לא מרקס ולנין. אולי הדגם הסקנדינבי הוא הכי קרוב לצדק חברתי שפוי עם קפיטליזם מתון ושפוי. אז בואו נראה מה יקרה להמלצות הוועדה למניעת שחיתות כמו לאסור התרועעות של מנהיגים ופקידים בכירים עם בעלי הון. הצחקתם אותם.
 
ושאלה קטנה בעניין הבוסים. אולי מישהו מוכן לעשות סטטיסטיקה ולגלות לנו איזה אחוז מהבנים של משפחות הבוסים הולך ליחידות קרביות? (לעומת כלל הציבור). ממש קרביות כמו צנחנים וגולני וגבעתי ושריון. מהמעט שאני יודע על כך עולה רשום ברור שאבא נוצי או מוצי מסביר לבן שלו: "לא, אתה לא הבנת. אתה לא הולך לצנחנים. שמה נותנים. אנחנו בצד שלוקח. ככה זה בחיים. הרבה נותנים. מעטים לוקחים. הבנת בן?". תקנו אותי אם אני טועה.
 
רוצים דוגמא מתחום הבריאות? העברת האחריות על בריאות הציבור מהממשלה לקופות החולים. שמעתם טוב? המדינה מתפרקת מאחריותה לבריאות הציבור, ואומרת לנו "הדבר שהיה צריך להיות בראש מעיני שר הבריאות - בריאות הציבור - כבר לא עניינו". וזוהי רק דוגמא פעוטה אבל מאד משמעותית. המדינה כבר לא אחראית לדברים הבסיסיים ביותר בחיינו, כמו בריאות וחינוך וביטחון. כן ביטחון ובזה ניגע עכשיו.
 
ולסיום, גם קצת ביטחון. בכל זאת מדינת ישראל. מה עושה משטר כשנוצר לחץ גדול וקיטור רותח מבית? שוב ניחשתם נכון. מפנה את הלחץ החוצה. מייצר מצב בו כולם נתונים לאיום חיצוני ומתלכדים סביב הדגל. ושוכחים שביום יום הם מנוצלים ונעשקים בידי מעטים. עכשיו מלחמה. עכשיו נניח בצד את המריבות הפנימיות.
 
אלא שאני לא ממליץ לבוסים ולשליחיהם הפוליטיקאים לפנות לערוץ הזה, כי אז הציבור יבין שהפקירו אותו לא רק בחינוך ובבריאות ובשכר ובדיור, אלא גם בביטחון. כמי שנוכח בכמה דיוני תקציב עם מערכת הביטחון ברמות הגבוהות ביותר, אני רוצה לגלות לכם - למערכת הביטחון לא אכפת מהאזרחים. ממש לא. לגמרי לא. אם חלילה תהיה פה מלחמה כוללת בשנים הקרובות, תגלו את הבגידה של המדינה באזרחיה בכל עוצמתה. השר להפקרת העורף מתן וילנאי אומר את זה שוב ושוב - חבר'ה אתם הולכים לחטוף אלפי טילים, ולא יהיה חשמל ודלק במדינה ואלפי הרוגים, ואף אחד לא קם. גזירת גורל. ואתם יודעים באמת למה? כי למדינה כבר לא אכפת מאזרחיה. הם לא כוח. הם מצביעים שבויים סקטוריאליים ואין להם שום יכולת להשפיע. אז למה להתחשב בהם. מי מרוויח מזה שניתן הגנה טובה יותר לאזרחים? קומץ תעשיות ממשלתיות. אף בוס לא מרוויח מזה. אז למה לעשות את זה. שמעתי בדיוני התקציב כמה היה עולה לתת לאזרחים הגנה כמעט הרמטית נגד טילים ורקטות למשך כמה שבועות עד שצה"ל יעצור את האש, ונדהמתי לגלות שבמונחים לאומיים זה כסף קטן. פרוס על עשר שנים מאז שזה נהיה ריאלי זה ממש כסף קטן. אז למה לא עשו את זה? כי את הצבא זה לא מעניין, והדרג האזרחי עסוק ב... נכון. יצירת רווחים לבוסים, ומזה אף בוס לא מרוויח. נשמע מופרך? נסו למצוא הסבר אחר. לא תמצאו. כי כל השאר הוא דברים ריקים שאינם עומדים במבחן פשוט של נייר ועיפרון.
 

אז לצערי אולי רק מלחמה תבהיר כאן לכולנו את עומק הבגידה של המדינה באזרחיה. כי במלחמה הכול נהיה דרמטי, ורווי דם, ועולה באש. ואז נופלות מחיצות, ונקרעות מסיכות, והאמת ניבטת איומה ונוראה.

מקור: יעל
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.