print header

8 תובנות חשובות שלמדתי על החיים ושרציתי לשתף אתכם

  החיים יכולים להפתיע בכל יום מחדש, והם הוכיחו לי זאת במיוחד בתקופה האחרונה, כשהקורונה הכתה בעולם וכל יום הפך להיות סוריאליסטי יותר מהקודם. אנשים רבים איבדו את מקום עבודתם, לפתע איננו יכולים להיפגש עם חברים ובני משפחה כפי שהתרגלנו, ולמעשה כל חיינו השתנו בבת אחת בצורה משמעותית למדי. עם זאת, כל המצב הזה, יחד עם שאר ניסיון החיים שלי, לימדו אותי לא מעט על החיים עצמם, והחלטתי לשתף אתכם בתובנות שהגעתי אליהן לאורך השנים, וקיבלו אישוש חזק אף יותר בתקופה האחרונה. אני מקווה שתוכלו להפיק מהן דברים חיוביים ושהן יעזרו לכם להימנע מטעויות שרבים מאיתנו עושים ומתחרטים עליהן רק כשכבר מאוחר מדי.

1. דברים לא תמיד הולכים כמתוכנן – וזה בסדר

אם אשאל אתכם איפה תהיו בעוד 10 שנים, ספק שתצליחו לענות תשובה נכונה. גם אם יש לכם מטרה ואתם מכוונים את עצמכם למקום מסוים, החיים יכולים לקחת אתכם דרך מסלולים לא צפויים, ואם תסתכלו לאחור על החיים שלכם עד עתה, אתם יודעים כבר עד כמה שזה נכון. 
 
אפילו השנה הנוכחית, בה הקורונה תקפה את העולם כולו, שינתה את התוכניות של כולנו כמעט באופן קיצוני, ובסופו של דבר אלו שמשגשגים הם האנשים שהצליחו להתגמש ובחרו שלא לדבוק באופן הדוק בתוכניות שלהם. תוכנית לעתיד זה דבר טוב, אך צריך גם לדעת להיות גמישים וללכת עם הזרם, ולמעשה זה יכול להוביל אותנו למקום טוב יותר ממה שחשבנו שנגיע אליו.
תובנות על החיים: נחל

2. השינוי המשמעותי ביותר בכם יהיה הסתמכות עצמית וחמלה עצמית

רוב האנשים סובלים מבעיה של חוסר הסתמכות עצמית, כלומר הם לא סומכים על עצמם שיצליחו להגיע למטרות שהם שמים לעצמם. לכן עליכם ללמוד לעשות עבור עצמכם הבטחות בכנות, כך שאכן תוכלו לסמוך על עצמכם, בה בעת שתעשו הכל כדי לעמוד באותן הבטחות. התייחסו לכך כאילו שהבטחתם דבר מה לחבר טוב ולא לעצמכם, ותדאגו לזה בדיוק באותה הצורה.
 
עם זאת, בד בבד עליכם לפתח גם חמלה עצמית, מכיוון שלא תמיד תצליחו להגשים את ההבטחות שלכם, וזה לא תמיד באשמתכם. במקרים שכאלה אל תהיו שיפוטיים מדי, ולמדו לסלוח לעצמכם על כך שלא עמדתם בהבטחתכם, שוב – בדיוק כמו שחבר טוב היה מוחל לכם. מחסור בשני הגורמים האלה הוא השורש למאבקים הפנימיים של רובנו, כך שברגע שתכניסו קצת יותר הסתמכות וחמלה עצמית לחייכם יהיה לכם הרבה יותר קל להתמודד עם כל דבר שיגיע.

3. עבודה עם אחרים באופן אישי זה דבר עוצמתי שאין לזלזל בו

בימים אלו, וגם עוד לפניהם, רבים מאיתנו בוחרים לתקשר עם אחרים דרך מסכי המחשב או הסמארטפון, שם אנחנו נשארים מוגנים ובטוחים. כמובן שיחסים בין אישיים ישירים - בין אם בצורה פיזית ובין אם באמצעים טכנולוגיים - הם דבר חשוב, אך אני כותב לכם לא כדי לספר לכם את מה שאתם כבר יודעים, אלא כדי לחשוף בפניכם את מה שאולי טרם חשבתם עליו.
 
גם בחיי היומיום וגם בעבודה חשוב מאוד שתתקשרו עם אנשים בצורה שעוקפת את המסכים, כל עוד זה מתאפשר - ואם זה לא, אז נצלו את הטכנולוגיה לטובתכם ואל תעמדו מאחורי חומות של טקסט. הזמינו לקוחות או עמיתים לשיחות בזום ונסו כמה שיותר לעבוד עם אחרים באופן שיעודד את התקשורת הבין אישית שלכם פנים מול פנים – זה יעשה לכם ולקריירה שלכם רק טוב.
תובנות על החיים: ידיים של אנשים אוחזות בכוסות קפה

4. ריכוז הוא אחד המשאבים החשובים ביותר שלכם

יש לנו משאבים רבים שאנחנו עובדים איתם באופן יומיומי, והם אנרגיה, זמן וכסף, אך מבין כולם, החשוב ביותר הוא ריכוז, והוא למעשה זה שמחבר בין כל אלו. כל עוד אנחנו שומרים על ריכוז, יש לנו אנרגיה להמשיך ולפעול, כשהזמן לא משחק עבורנו תפקיד כלל והכסף והפרנסה עשויים לזרום כך הרבה יותר טוב. מנגד, אם אנחנו מוותרים על הריכוז ומעדיפים לבזבז את האנרגיה, הזמן והכסף שלנו על הסחות דעת, אנחנו נשארים במקום ולא מתקדמים.
 
עשו לעצמכם מנהג לכבות את הסמארטפון אם אינכם צריכים להשתמש בו בזמן העבודה, הימנעו מלשוטט ברשתות החברתיות בזמנים שאתם צריכים לעבוד ועשו כל שביכולתכם כדי לשמור על הריכוז שלכם – בלעדיו אתם לא יכולים לעשות שום דבר יעיל עם שאר המשאבים שברשותכם.

5. מטרה אמיתית שאתם מתחברים אליה היא הדבר הטוב ביותר שיכול להיות לכם

אינני מאמין שיש למישהו "גורל" מסוים או "מטרה" פרטנית שלשמה הוא נמצא כאן בעולם. עם זאת, אני כן מאמין שכל אחד ואחת מאיתנו יוצר לעצמו את המשמעות לחייו, והיא הדבר שנותן לנו מוטיבציה לחיים. אם עוד לא גיליתם מה היא אותה משמעות עבורכם, הגיע הזמן שתעשו חשבון נפש עם עצמכם ותנסו להבין מה מעיר בכם תשוקה לחיים.
 
זה לא חייב להיות משהו גדול, ולמעשה זה יכול להיות כל דבר שיש לו משמעות עבורכם. זה יכול להיות הצורך שלכם ליצור, לחלוק, ללמד אחרים או לבטא את עצמכם, וזה יכול להיות גם פשוט אהבה שיש לכם לבריות. כל דבר שאתם משתוקקים לחוש, להרגיש, לחוות או לתת מעצמכם יכול לשמש עבורכם מטרה שתעזור לכם לדעת כיצד עליכם לפעול בחייכם ולאן מועדות פניכם.
תובנות על החיים: איש יורה בחץ וקשת

6. אסור לעולם לקחת כמובנות מאליהן את מערכות היחסים שלנו

בין שמדובר בחברויות, קשר זוגי או יחסי משפחה שבין הורים לילדים – שום מערכת יחסים שקיימת בחיינו היא אינה מובנת מאליה. למעשה, יש שיגידו שהדבר החשוב ביותר שישנו בחיינו הוא מערכות היחסים שלנו, ושכל השאר זה הבל הבלים (פרט לבריאות כמובן). בין אם אתם מסכימים עם זה ובין אם לא, אין ספק שמי שחסרות לו מערכות יחסים בחייו יודע מה הכוח והמשמעות שלהן.
 
אז אל תעשו את הטעות שאחרים חוטאים בה, ואמרו תודה בכל יום על כל את ואחת ממערכות היחסים שיש לכם בחיים. השקיעו בהן את הזמן והמאמצים שלכם, כי בסופו של דבר, כשתגיעו לימים האחרונים שלכם בעולם, החרטה הגדולה ביותר שלכם תהיה על כך שלא עשיתם זאת כשעוד יכולתם. הזכירו זאת לעצמכם ועשו את הבחירות הנכונות שלכם כבר היום.

7. לוקח חיים שלמים להתרגל להרגיש בנוח עם אי ודאות ושינויים

אם יש דבר אחד שהקורונה לימדה אותנו זה שהחיים תמיד יכולים להשתנות בין רגע - וזו מחשבה מטלטלת במיוחד, מכיוון שהיא אומרת לנו ששום דבר לא ודאי. זוהי כלל לא תובנה מנחמת, לא משנה מי אתם ובני כמה אתם, מכיוון שכל אדם שואף לשגרה מסוימת בחייו. עם זאת, עליכם להתאמן על פתיחות למצבים שבהם תחושו אי נוחות עקב שינויים כאלה ואחרים, מכיוון שלא ניתן יהיה לברוח מהם בחיים.
 
זה ייקח זמן רב, ולמעשה יכול להיות שתצטרכו להתאמן על זה כל החיים, אך זה בסדר. הדבר החשוב הוא שתזכירו לעצמכם שמה שמשפיע על תחושתכם ברגעים שכאלה זהו פחד, שקיים רק מכיוון שאתם מצליחים לדמיין עתיד שלא מוצא חן בעיניכם. אך חוסר ודאות לאו דווקא אומר שאתם מועדים לכישלון או לחיים שלא לטעמכם – זה פשוט אומר שאתם צריכים להיות ערים יותר למה שקורה סביבכם ולהתכונן לפעולה ברגע הנכון, כך שתוכלו לכוון את עצמכם למקום הרצוי והטוב.
תובנות על החיים: איש יושב על מזח

8. לב שבור הוא לב שנפתח

במהלך החיים הלב שלכם יישבר הרבה פעמים, וייתכן שהוא כבר נשבר מסיבה כזו או אחרת לא מעט, כשכל פרידה מאדם אהוב – לא משנה באילו נסיבות – יכולה לגרום לכך. אף על פי שמדובר ברגעים קשים שאיש אינו רוצה לחוות, דעו שיש להם גם צד חיובי מסוים, כשכל אחד מהם הופך אתכם לאדם הרבה יותר אמפתי, מבין ואכפתי. 
 
אין דבר שמחבר יותר בין בני אדם מאשר כאב משותף, וככל שתחוו יותר כאב, כך תוכלו להזדהות יותר עם מכאובם של אחרים. כמובן שאני לא מאחל לכם לחוות רגעים קשים בחיים, אך אני בהחלט רוצה להעביר לכם את המסר שכל פרידה ששוברת לכם את הלב, עוזרת לכם גם לפתוח את לבכם כלפי אחרים, וזה בעצם יכול להיות הסוד לשימור מערכות יחסים, ואף לפיתוח של כאלו חדשות ומשמעותיות מאוד בחייכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.