maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

איך גוף האדם יראה בעוד 100 שנה מהיום?

 לעיתים קרובות אנחנו מדברים על התפתחות האדם כדבר שקרה לפני מאות שנים, אך למעשה התהליך הזה לעולם לא נעצר. למשל, אם נבחן את האנושות לפני מאה שנים, בשנת 1918, ניווכח כי בפרק הזמן מאז ועד היום בני האדם גדלו פיזית, גבהו יותר ותוחלת החיים שלהם התארכה כמעט פי שתיים. מה שיותר מרשים הוא שההתפתחות הזו לא עוצרת ואף לא מראה סימני האטה, כשלמעשה ישנן הרבה עדויות של חוקרים, רופאים, מדענים ועוד אנשי מקצוע שונים אשר עוסקים בחקר העתיד, לכך שבעוד 100 שנים מהיום אנחנו נהיה מהירים, חזקים ומשופרים הרבה יותר. אלו הם 10 השינויים הצפויים שאותם המומחים חוזים לגוף האנושי.
 
שינויים בעוד 100 שנה: עין עתידנית של אדם
 

1. נהיה גבוהים יותר

בני האדם נהיו גבוהים יותר באופן מתמשך לאורך 100 השנים האחרונות. מחקרים בנושא מראים כי רק לפני עשור הגובה של גבר ממוצע היה 1 מטר ו-67 ס"מ. כיום, הגובה של גבר ממוצע הוא 1 מטר ו-78 ס"מ, הבדל של 11 ס"מ בעשור אחד בלבד! אם הצמיחה לגובה תמשיך באופן רציף במשך 100 השנים הקרובות, אתם יכולים להיות בטוחים שכולנו נראה כמו שחקני כדורסל, והמשחק הפופולארי כנראה ישתנה בהתאם...

2. יהיו לנו ריאות טובות יותר

לפי דברי חואן אנריקז, חוקר מאוניברסיטת הרווארד, אנחנו ניאלץ לפתח ריאות ושרירים שיוכלו לקלוט יותר ויותר חמצן, משום שבעתיד אנו צפויים לחיות בסביבות עם ריכוזי חמצן נמוכים יותר מהיום, למשל על כוכבי לכת אחרים כמו מאדים, ולכן הריאות שלנו ישתנו בהתאם. עם התפשטות האנושות לחלל, לצד זיהום האוויר שפוגע בכדור הארץ, לא תהיה ברירה אלא לפתח את מערכות הנשימה ולשפר את הבריאות שלנו באופן כללי. לדעתו של אנריקז, תהליך זה, של שינוי בבריאותנו, יתפתח לאורך זמן או באמצעות עיצוב גנטי מחדש.
שינויים בעוד 100 שנה: אישה מעוצבת באופן עתידני
 

3. נהיה יותר גמישים

עם השנים הגוף שלנו מפתח יכולות פיזיות שיכולות להפחית את ההשפעה של פציעות הנגרמות מתאונות, נפילות ועוד. הנוירולוג דין בארנט גורס כי בדומה לכרישים ודגים אחרים, נוכל בעתיד לפתח סחוס בעצמות שלנו בכמות מרשימה. בארנט מסביר כי דבר זה תלוי בהזדווגות העתידית שלנו כבני אדם, ובמידת המשיכה שתופנה כלפי אנשים הניחנים ביכולת גמישות מיוחדת כמו למשל רקדנים ואקרובטים.

4. המוח שלנו יעבוד כמו מחשב

בעידן המודרני עלינו לעבד הרבה יותר נתונים מאשר לפני כמה שנים, וזה נראה סביר ביותר להניח שבעתיד ניאלץ לצרוך עוד יותר מידע. החוקר חואן אנריקז סבור כי זרימת הנתונים העתידית תהיה כל כך משמעותית, שהיא עלולה לגרום לתגובות מוחיות נבדלות אצל אנשים שונים. הוא טוען כי "אנו מנסים לעבד כל כך הרבה חומר שחלק מהאנשים הופכים לסינסתטיים (עירוב חושים – תופעה שבה גירוי אובייקטיבי שנתפס באופן חושי אחד מעורר חוויה סובייקטיבית בחוש אחר), ואחרים פשוט יוצרים בתוכם חללים ענקיים שזוכרים הכל. אנשים אחרים יהפכו לבעלי רגישות-יתר לכמות המידע, ואחרים יגיבו באופנים פסיכולוגיים שונים למידע זה".
שינויים בעוד 100 שנה: גבר מטפל במוח המכני שלו

5. ניתן יהיה להוריד את הזיכרונות שלנו

חואן אנריקז טוען שבמהלך 100 השנים הקרובות נוכל להמיר את זיכרונותנו לקבצים דיגיטליים, או להעביר אותם לגוף חדש. כבר היום יש סדרות עתידניות העוסקות בסוגיה זו וכנראה שניבוי זה אינו רחוק מהמציאות, כאשר שני חוקרים מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס הצליחו לשתול זיכרון מזויף בראשו של עכבר. בנוסף, אנריקז מסביר כי ייתכן ונוכל אף להעלות את קבצי זיכרונותיהן של אנשים אחרים לתודעה שלנו!

6. חוש השמיעה והראייה יהיה חזק ועמיד יותר

אובדן חושים יהיה פחות שכיח בעוד 100 שנים מהיום, ואנריקז טוען כי בעזרת שיפורים טכנולוגיים מתקדמים בתחום, ניתן יהיה למגר עיוורון וחרשות. מספיק להסתכל על התפתחות מכשירי השמיעה בעת האחרונה כדי להבין שבעתיד תהיה לנו את היכולת הטכנולוגית להתגבר על מכשולים אלו; פעם חרשים נעזרו בקונוסים גדולים כדי לשמוע, לאחר מכן היו קופסאות מרעישות על האוזן, וכיום אנו עורכים השתלות של מכשירים לתוך האוזניים של אנשים שמאפשרים לחרשים לשוב ולשמוע - כך שנראה כי העתיד צופן לנו רבות גם בתחום זה.
שינויים בעוד 100 שנה: איזה עומדת ליד הים וצעיף מכסה את עינייה

7. המוח שלנו יתמזג עם מכונות

בראיון נרחב שהעניק העתידן איאן פירסון לרשת BBC הוא אמר כי אנחנו יכולים לחזות שבעוד מספר עשורים המוח שלנו יהיו מחובר למכונות כדי לעזור לו לעבוד מהר יותר. פירסון סבור ש"אנחנו יכולים לצפות שזה יקרה בסביבות שנת 2050 להרבה מאוד אנשים. בשנת 2075 אני צופה כי רוב האנשים בעולם המפותח ישתמשו בהאצת המוח האנושי על ידי מכונות, ובסוף המאה כנראה שכל האנושות תהיה מחוברת למכונות".

8. העור שלנו יהיה דומה לעור של זיקית

דין בארנט טוען גם שבעתיד הקרוב נוכל לשנות את צבע העור שלנו כדי להפגין את הרגשות שלנו, או כדי להעביר מסרים אחרים. הוא כותב כי "היכולת להתמזג בסביבה מסוימת או להתבלט תהיה יתרון משמעותי בחברה העתידנית, כזו ששינויים אבולוציוניים יהיו שכיחים הרבה יותר אצלה".
שינויים בעוד 100 שנה: זיקית

9. אנחנו נראה צעירים יותר

בזכות ההתקדמות שנעשתה בתחום האמצעים הטכנולוגיים שמונעים הזדקנות (בנוסף לשיפורים בתחום הניתוחים הפלסטיים), יהיה קל יותר לשמור על מראה צעיר גם בגילאים מבוגרים. לא מזמן קבוצת מדענים מאוניברסיטת הרווארד ביצעה לראשונה היפוך דרמטי בתהליכי הזדקנות, שיפור בפוריות, הבראת איברים וטיפול במחלות אצל עכברים, והעתיד נראה ורוד. למעשה, בעזרת גילויים אלו ואחרים, בעוד כמה שנים אדם בשנות ה-50 או ה-60 לחייו יוכל להיראות כמו אדם בגילאי ה-40 ואף ה-30.

10. נוכל לחיות לנצח, או לפחות קרוב לזה

חוקר העתיד פטריק טאקר העניק ראיון לרשת ה-BBC ובו אמר כי "הרעיון של פריצות דרך בתחומי הגנטיקה, הביוטכנולוגיה והאינטליגנציה המלאכותית, ירחיבו את האינטליגנציה האנושית ויאפשרו למין שלנו להביס את המוות". פירסון הסכים עמו והסביר כי בעזרת המיזוג עם המכונות נוכל להשיג זאת. אם לא נחיה לנצח, פירסון טוען כי שינויים גנטיים יצליחו לשמור על חייהם של אנשים לאורך זמן רב יותר, על ידי חיסול מחלות ושיפור מצבים בריאותיים אחרים.
 
קשה להגיד באיזו מידה התחזיות האלו יתגשמו, אם בכלל, אבל לאור כל השינויים שעברו על בני האדם בעבר קשה לדמיין מצב שבו בעוד 100 שנים אנחנו נישאר כפי שאנו כיום. יכול להיות שאת חלק מהשינויים האלו לא נזכה לראות, ומצד שני יכול להיות שכבר מחר נשמע בחדשות על פריצת דרך מדהימה באחד מהתחומים האלו, אך בכל מקרה אנחנו צריכים לזכור שהגוף שלנו הוא מכונה מדהימה. הוא משמש אותנו לצורך כל דבר שאנו עושים והוא משתנה ללא הרף, אז העיקר הוא שנשמור עליו ונראה לאן הוא ייקח אותנו ב-100 השנים הקרובות...
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו